• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kudarcból építkezés.

zeniwolf

Főkertész
Sziasztok!
Elég hosszú rágódás után rászántam magam egy naplózásra.Mint a cím is mutatja sikerült összeomlasztanom a rendszert teljesen. Mindenféle tudás hiányában álltam neki egy akváriumnak tavaly szeptemberben. 2 hónap alatt rájöttem hogy valami nagyon nem jó.Aztán fórumozva valamelyest sikerült rendbe hozni de a kezdeti brutális hibák megbosszúlták magukat és összeomlott a rendszer.Erről az akvárol röviden.54l-es soder aljzattal, zúzott bazalt fedéssel.20w-os led mosogató villágítás napi 10 órában.Csapvíz.Össze vissza tápozás,túl adagolás,hiány.Alga halpusztulás. Egy igen csúnya állapot az első kép.Aztán kezdtem a fejlesztéseket.Diy külső szűrő,co2,t5 villágítás,ro víz. Kissebb átalakítás csak úgy szétszedés nélkül..És úgy nézett ki sikerül megmenteni.Március közepére elég jól nézett ki (mármint az én szememnek).A második,harmadik kép egy alga bumm utáni 1 hetes BO utáni rendberakás után készült.Két hét után egész jól alakult. Aztán jött a káosz (4.kép).Hibák tömkelegét elkövetve kiírtottam a bacikat a szűrőből,a talaj rothadás elérte a végső szintet.a halálomány pusztulni kezdett.Döntenem kellett és úgy döntöttem kezdem előről(többi kép).Azért fájó szívvel szedtem szét főleg hogy legelső halaim közül is többet elvesztettem. R.I.P.
 

Attachments

  • Szörnyü kezdet.jpg
    Szörnyü kezdet.jpg
    337.2 KB · Megtekintések: 138
  • IMG_20210325_162405.jpg
    IMG_20210325_162405.jpg
    375.8 KB · Megtekintések: 126
  • IMG_20210326_160626.jpg
    IMG_20210326_160626.jpg
    303.3 KB · Megtekintések: 125
  • IMG_20210405_163224.jpg
    IMG_20210405_163224.jpg
    208.3 KB · Megtekintések: 118
  • IMG_20210409_084810.jpg
    IMG_20210409_084810.jpg
    208.9 KB · Megtekintések: 108
  • IMG_20210409_093146.jpg
    IMG_20210409_093146.jpg
    192.5 KB · Megtekintések: 106
Nem akartam egybe írni az újrakezdést a kudarcal.Új nap új remények. Most még csak tervekről tudok írni.
Akvárium:60x30x30
Talaj:JBL mandanó
Scape:Kb 8 kg bazalt
Villágítás: Diy 2x24w t5 1daylight,1 red 2400 lumen állítható magassággal.Tervezett világítási idő 8 óra elején végen 1-1 óra csak a red.11 cm magasról kezdésnek. (A test még fejlesztés alatt)
Szűrés: Diy 15,6 literes külső szűrő 3cm szivacs ,lávakő,matrix,siporax,filtex aqua rock,és szűrő vatta helyett aqualoon szűrőlabdák.Kb 15l töltet.JBL pro flo 800 900l/h golyós szelepes áramlás szabályozó utána építve.Lily pipe beömlővel.
Co2: Diy citromsavas 2,5-3 báron, szűrőtartályos reaktor beoldással (azon belül diffúzor)15Bmp-vel tervezve (az előzőben annyival ment)
Víz:RO GA GH-KH+-all visszasózva 6-3-ra
Tervezett növények:. monte carlo, micranthemum micranthemoides (hogy ennek miért nics valami rendes neve),anubias nana.tündérhínár,rotala sp. green,alternanthera reineckii (csak hogy megtörje a nagy zöldséget 😅)és valamilyen hygrophilia (pontosan nem tudom milyen) és hely,kinézet fügvényében van még 3 tő crypto.
Tervezett halak és mások: 15 sakura red,4 amanó (most 2 van) 5 sisak csiga,az egyetlen életben maradt anci (tudom nem illik a képbe de nem szeretnék tőle megválni),6-8 vörös neon.
Tervezett tápozás:Tf planter gyári adagolás szerint naponta + No3,Po4 mérés alapján 10-1 ppm-re állítva+ napi 1ml carbo.Stemek alá tropica kapszula.
Egyenlőre ennyi.Ha valami kimaradt igyekszem pótolni.
Magamról annyit még írnék hogy az exact tutományok vonzanak ezért kérdéseim álltalában ilyen irányúak (matek,fizika kémia) és mindent szeretek ilyen irányból megközelíteni és alátámasztani.Ezért előre is elnézést mindenkítől.🙂
 

Attachments

  • IMG_20210410_094416.jpg
    IMG_20210410_094416.jpg
    160.8 KB · Megtekintések: 93
  • IMG_20210410_094451.jpg
    IMG_20210410_094451.jpg
    102 KB · Megtekintések: 89
  • IMG_20210410_094518.jpg
    IMG_20210410_094518.jpg
    104.3 KB · Megtekintések: 101
  • IMG_20210410_094524.jpg
    IMG_20210410_094524.jpg
    105.8 KB · Megtekintések: 95
Utoljára módosított:
Ekezdtem a berendezést.És eszembe jutott még néhány dolog.
Csövezés:16/22-es
Mérési lehetőségeim:Gh,Kh,pH,No3,Po4,drop checker.
Indítási terv:Sera nitrivec 20-10-10-10ml naponta. 60%-os tápozás az első naptól.Co2 100%.Carbo napi 1 ml (elvileg nem lesz több netto 50 liternél)3 naponta 50% vízcsere 2 hétig(ha valaki megerősítené hogy szükséges ennél a talajnál)) utána heti 50%.Hetente emelve 20 %-ént a tápozás 100%-ig.Algázók 5. napon beengedve (a nitrivec azt írja hogy használata mellett 24óra elteltével behelyezhetők a halak).
 

Attachments

  • IMG_20210409_153243.jpg
    IMG_20210409_153243.jpg
    142.4 KB · Megtekintések: 97
  • IMG_20210409_161820.jpg
    IMG_20210409_161820.jpg
    224.8 KB · Megtekintések: 124
Utoljára módosított:
Kíváncsian várom a startot! Ha javasolhatom, egy vas tesztet még szerezz be, és akkor az alap készleted meg is van. Ezekkel jó eséllyel be tudod majd állítani a tápanyag szinteket.
 
Szia,

Szerintem a siporaxot vedd ki a szűrődből, drasztikusan emeli a PH-t.

Annak a növénynek meg annyi neve van: Micranthemum micranthemoides, Hemianthus Micranthemoides vagy Hemianthus Glomeratus. HM-nek becézik legtöbben, szerintem az a legegyszerűbb és mindenki tudja melyik növényről van szó.:)

Sok sikert, követés pipa!;)
 
Szia,

Szerintem a siporaxot vedd ki a szűrődből, drasztikusan emeli a PH-t.

Annak a növénynek meg annyi neve van: Micranthemum micranthemoides, Hemianthus Micranthemoides vagy Hemianthus Glomeratus. HM-nek becézik legtöbben, szerintem az a legegyszerűbb és mindenki tudja melyik növényről van szó.:)

Sok sikert, követés pipa!;)
Köszönömhogy írtál és mivel eddig nem volt gondom a pH-val így megnéztem mégegyszer hogy mi van benne. A helyes tartalom:
Áramlás irányba:3cm 20-as szivacs,lávakö 3l,substrat 3l,matrix trop 3l,bio-pearl 2l,filter aqua rock 3l,1 réteg aqualoon szűrő labda.
Nem tudom honnan vettem hogy van benne siporax.Biztos sokat olvastam róla.
 
Rendben intézem csak az a fránya postaköltség.Gondolom akkor valami vas potló is kéne tartalékba?
A tf tápoknál a planter tartalmazza a vasat, egyéb mikro elemek mellett. Ennek a párja a tf makro, ebben nitrát, foszfát, és kálium van. A kettőt együtt célszerű használni.
A manado talajhoz annyit fűznék hozzá, nekem 3-4 hónapig rendesen keményítette a vizet.
 
A tf tápoknál a planter tartalmazza a vasat, egyéb mikro elemek mellett. Ennek a párja a tf makro, ebben nitrát, foszfát, és kálium van. A kettőt együtt célszerű használni.
A manado talajhoz annyit fűznék hozzá, nekem 3-4 hónapig rendesen keményítette a vizet.
Ezt visszasózásnál vegyem figyelembe? pl:csere elött 10-5 akkor nem gond ha 2-1 arányra visszasózott vízzel töltöm fel 50% cserénél?
 
Ezt visszasózásnál vegyem figyelembe? pl:csere elött 10-5 akkor nem gond ha 2-1 arányra visszasózott vízzel töltöm fel 50% cserénél?
Ezt azért nem tudom, mert én indításkor csapvizeztem, nem kellett vissza sózni. Csak észrevettem a Gh mérésénél...
 
Nem akartam egybe írni az újrakezdést a kudarcal.Új nap új remények. Most még csak tervekről tudok írni.
Akvárium:60x30x30
Talaj:JBL mandanó
Scape:Kb 8 kg bazalt
Villágítás: Diy 2x24w t5 1daylight,1 red 2400 lumen állítható magassággal.Tervezett világítási idő 8 óra elején végen 1-1 óra csak a red.11 cm magasról kezdésnek. (A test még fejlesztés alatt)
Szűrés: Diy 15,6 literes külső szűrő 3cm szivacs ,lávakő,matrix,siporax,filtex aqua rock,és szűrő vatta helyett aqualoon szűrőlabdák.Kb 15l töltet.JBL pro flo 800 900l/h golyós szelepes áramlás szabályozó utána építve.Lily pipe beömlővel.
Co2: Diy citromsavas 2,5-3 báron, szűrőtartályos reaktor beoldással (azon belül diffúzor)15Bmp-vel tervezve (az előzőben annyival ment)
Víz:RO GA GH-KH+-all visszasózva 6-3-ra
Tervezett növények:. monte carlo, micranthemum micranthemoides (hogy ennek miért nics valami rendes neve),anubias nana.tündérhínár,rotala sp. green,alternanthera reineckii (csak hogy megtörje a nagy zöldséget 😅)és valamilyen hygrophilia (pontosan nem tudom milyen) és hely,kinézet fügvényében van még 3 tő crypto.
Tervezett halak és mások: 15 sakura red,4 amanó (most 2 van) 5 sisak csiga,az egyetlen életben maradt anci (tudom nem illik a képbe de nem szeretnék tőle megválni),6-8 vörös neon.
Tervezett tápozás:Tf planter gyári adagolás szerint naponta + No3,Po4 mérés alapján 10-1 ppm-re állítva+ napi 1ml carbo.Stemek alá tropica kapszula.
Egyenlőre ennyi.Ha valami kimaradt igyekszem pótolni.
Magamról annyit még írnék hogy az exact tutományok vonzanak ezért kérdéseim álltalában ilyen irányúak (matek,fizika kémia) és mindent szeretek ilyen irányból megközelíteni és alátámasztani.Ezért előre is elnézést mindenkítől.🙂
Nagyra értékelem a DIY vonaladat. 👍 Mintha csak magamat látnám. :) Az ilyen fajta külső szűrőn hónapokig törtem a fejem, míg végül elvetettem az ötletet, és egy másik utat választottam (nem, nem gyárit).
A MANADO-t 4,5 évig használtam, és most dobtam ki. Valamelyik hozzászólásában @viktorlantos említette, hogy "...akkor már inkább dunakavicsot, mint MANADO-t...". Majd most kiderül, hogy igaza volt-e? :ROFLMAO:
A többi DIY megoldásod is nagyon imponál, a citromsavas CO2-től, a lámpáig, bármelyik. 👍
Viszont tudnod kell, hogy így a kudarc lehetősége megint fennál, úgy mint az előző alkalommal. A lényeg, hogy ne veszítsük el a lelkesedésünk, és megtaláljuk a hobbiban a nekünk fontos alkotás / újítás örömét!
A kész, berendezett akvárium megvásárlása (karbantartási szolgáltatással együtt) nem a mi világunk. Jól sejtem? ;)
 
Viszont tudnod kell, hogy így a kudarc lehetősége megint fennál, úgy mint az előző alkalommal
Ezt hogy érted.Töltetre,átfolyásra a gyári szűrők se tudnak többet szerintem ebben a kategóriában.A lámpa csövek mögött van tükör igazából eddig elég volt talán sok is.A co2-t folymatosan figyelem (mármint a tartalmát) ha fogy inkább csinálok másikat üzemidőn kívül. Világitás,co2 adagolás autómatizálva (időkapcsoló) van. Szerintem adott minden a teljes sikerhez 🤣 (ez csak vicc volt).A madanorol én meg elég sok jót olvastam,low techkesek kimondottan ajánlják mivel elvileg semleges talaj.Egyetlen félelmem van a talajjal kapcsolatban hogy 8 cm-esvastagságot ír (bár nem tudom hogy maximumnak érti-e) és jobb oldalt hátul kb 15-cm a legmagasabb pont és nem tudom ez milyen szintű denitrifikációt fog okozni.De majd meglátom.
A kész, berendezett akvárium megvásárlása (karbantartási szolgáltatással együtt) nem a mi világunk. Jól sejtem?
Teljes mértékben.Volt néhány nap amikor éppen nem eszkábáltam semmit és az akva is működött szépen.Mondtam is a feleségemnek,hogy már nem is annyira érdekes a dolog;). Az a legjobb az egészbe hogy minden benne van amit szeretek. És ráadásul a célon mindig lehet (persze normális kereteken belül) változtatni.
 
A tf tápoknál a planter tartalmazza a vasat, egyéb mikro elemek mellett. Ennek a párja a tf makro, ebben nitrát, foszfát, és kálium van. A kettőt együtt célszerű használni.
A manado talajhoz annyit fűznék hozzá, nekem 3-4 hónapig rendesen keményítette a vizet.
Most néztem hogy a planter tartalmaz káliumot is.Ezért döntöttem a külön nitrát és foszfát adagolásnál.Ráadásul a nitrát is kálium nitrát. Azonban ha jól tudom a káliumot nagyon nehéz túladagolni (nem úgy mint embernél és ez nekem nagyon fucsa volt). Azt sajnálom hogy a planternél nincsenek részletezve a pontos mennyiségek (tudom megint a matek:)).
 
Most néztem hogy a planter tartalmaz káliumot is.Ezért döntöttem a külön nitrát és foszfát adagolásnál.Ráadásul a nitrát is kálium nitrát. Azonban ha jól tudom a káliumot nagyon nehéz túladagolni (nem úgy mint embernél és ez nekem nagyon fucsa volt). Azt sajnálom hogy a planternél nincsenek részletezve a pontos mennyiségek (tudom megint a matek:)).
Teljesen igazad van 🙂
 
Ezt hogy érted.Töltetre,átfolyásra a gyári szűrők se tudnak többet szerintem ebben a kategóriában.A lámpa csövek mögött van tükör igazából eddig elég volt talán sok is.A co2-t folymatosan figyelem (mármint a tartalmát) ha fogy inkább csinálok másikat üzemidőn kívül. Világitás,co2 adagolás autómatizálva (időkapcsoló) van. Szerintem adott minden a teljes sikerhez 🤣 (ez csak vicc volt).A madanorol én meg elég sok jót olvastam,low techkesek kimondottan ajánlják mivel elvileg semleges talaj.Egyetlen félelmem van a talajjal kapcsolatban hogy 8 cm-esvastagságot ír (bár nem tudom hogy maximumnak érti-e) és jobb oldalt hátul kb 15-cm a legmagasabb pont és nem tudom ez milyen szintű denitrifikációt fog okozni.De majd meglátom.

Teljes mértékben.Volt néhány nap amikor éppen nem eszkábáltam semmit és az akva is működött szépen.Mondtam is a feleségemnek,hogy már nem is annyira érdekes a dolog;). Az a legjobb az egészbe hogy minden benne van amit szeretek. És ráadásul a célon mindig lehet (persze normális kereteken belül) változtatni.
Nem kifejezetten a szűrődre értettem, hanem arra, hogy nem követed pontosan a "receptet", ami aktív talajt, nagynyomású (állandó és biztos) CO2-t jelent és gyári világítást stb. Jó, jó, tudom az ADA sem használ aktív talajt (csak táprudakat), meg a szűrőjük (elve) is jobban hasonlít a tiédre, mint a kommersz szűrőké, meg a citromsavas Co2 forrásod is atombiztos, stb.
A hiba lehetőségét úgy értettem, hogy a saját útjukat járó emberek mindig vállalnak valami kockázatot, ellentétben azokkal, akik a járt utat fel nem cserélik járatlanra.
 
Egyetlen félelmem van a talajjal kapcsolatban hogy 8 cm-esvastagságot ír (bár nem tudom hogy maximumnak érti-e) és jobb oldalt hátul kb 15-cm a legmagasabb pont és nem tudom ez milyen szintű denitrifikációt fog okozni.De majd meglátom

A Manadoról azt olvastam, hogy könnyebbek a szemcséi, mint más agyagos talajoknak, mert nem olyan sűrű az összetételük.
Ebből kifolyólag a rövid gyökerek könnyebben kijönnek belőle, és valószínűleg az építési magassága is ezért nem ajánlott 8 cm fölött (könnyebben elmozdul).
Persze, ha raksz alá valamit, amivel megemeled a talajt hátul (pl. láva kő zúzalék) akkor máris kisebb lesz maga a rákerülő Manado magassága.
 
Nem kifejezetten a szűrődre értettem, hanem arra, hogy nem követed pontosan a "receptet", ami aktív talajt, nagynyomású (állandó és biztos) CO2-t jelent és gyári világítást stb. Jó, jó, tudom az ADA sem használ aktív talajt (csak táprudakat), meg a szűrőjük (elve) is jobban hasonlít a tiédre, mint a kommersz szűrőké, meg a citromsavas Co2 forrásod is atombiztos, stb.
A hiba lehetőségét úgy értettem, hogy a saját útjukat járó emberek mindig vállalnak valami kockázatot, ellentétben azokkal, akik a járt utat fel nem cserélik járatlanra.
Ez most nagyon betalált. Úgy értem hogy maximálisan igazad van.Én ezt az utat nem cserélném fel. Jó látni hogy működik amit csinált az ember.Még bosszankodni is jobb mintha a gyári cucc krepál be.Viszont van egy sürgető kérdésem. Az anubiast muszály kötözni? Vagy lenyomhatom simán a talajba?
 
A Manadoról azt olvastam, hogy könnyebbek a szemcséi, mint más agyagos talajoknak, mert nem olyan sűrű az összetételük.
Ebből kifolyólag a rövid gyökerek könnyebben kijönnek belőle, és valószínűleg az építési magassága is ezért nem ajánlott 8 cm fölött (könnyebben elmozdul).
Persze, ha raksz alá valamit, amivel megemeled a talajt hátul (pl. láva kő zúzalék) akkor máris kisebb lesz maga a rákerülő Manado magassága.
Ez akkor azt jelenti hogy az összes HC és monte carló fel fog úszni feltóltéskor?MIt tehetek ez ellen?
 
Back
Oldal tetejére