• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kudarcból építkezés.

Na most írtam jó nagy hülyeséget.A feleségemnek magyarázom mit írtam és mondja hogy nem érti,hát akkor gondoltam elmagyarázom.És jé rájöttem magyarázás közben hogy butaságot beszélek.A denitrifikáció hatására nem a nitrát hanem a nitrit szint nő a nitrát csökken mivel a nitrát egyik oxigén molekuláját szedi le a baci így visszaalakul nitritté.
Ettől függetlenül értem mire akarsz kilyukadni. A Manado tulajdonképpen egy vulkáni tufa zúzalék megfelelően szegmentált szemcsemérettel. Azt nem gondolnám, hogy a víz jobban átjárja, mint egy hasonló szemcseméretű bazaltzúzalékot. A víz ebben is pang, kivéve ha csúszik le, vagy ha kiépítesz vele egy talajszűrőt. (talajszűrőként is játszottam vele, 2-2,5 évet úgy ment a 200liter halasan 1féle crypto és anubias növényekkel gond nélkül)
A Manado nagy trükkje a porózus szemcseszerkezet, ami közel viszi a szűrő anyagok nagy családjához. Attól, hogy nem a szűrőbe pakoljuk, csak az választja el, hogy nem teljesen inert(keményíti a vizet, vas oldódik ki belőle), illetve a szemcsemérete nem teszi alkalmassá a modern külsőszűrőkbe töltését. (próbáltam)
Ettől függetlenűl jó szűrő hatással van, ugyanis az összes akváriumi aljzat szűri a vizet, csak ez sokkal hatásosabb, mint a folyami kavics. Egy talaj nélküli üveg sokkal borulékonyabb, mint akár egy sima kavics ágyas. 🙂
Szerk. : még mindig az a pvc csöves DIY szűrőd van? Mekkora átmérőjűvel dolgoztál? Érik bennem a gondolat, hogy megint próbálok egyet csinálni DIY vonalon... 🙂
 
Utoljára módosított:
Ettől függetlenül értem mire akarsz kilyukadni. A Manado tulajdonképpen egy vulkáni tufa zúzalék megfelelően szegmentált szemcsemérettel. Azt nem gondolnám, hogy a víz jobban átjárja, mint egy hasonló szemcseméretű bazaltzúzalékot. A víz ebben is pang, kivéve ha csúszik le, vagy ha kiépítesz vele egy talajszűrőt. (talajszűrőként is játszottam vele, 2-2,5 évet úgy ment a 200liter halasan 1féle crypto és anubias növényekkel gond nélkül)
A Manado nagy trükkje a porózus szemcseszerkezet, ami közel viszi a szűrő anyagok nagy családjához. Attól, hogy nem a szűrőbe pakoljuk, csak az választja el, hogy nem teljesen inert(keményíti a vizet, vas oldódik ki belőle), illetve a szemcsemérete nem teszi alkalmassá a modern külsőszűrőkbe töltését. (próbáltam)
Ettől függetlenűl jó szűrő hatással van, ugyanis az összes akváriumi aljzat szűri a vizet, csak ez sokkal hatásosabb, mint a folyami kavics. Egy talaj nélküli üveg sokkal borulékonyabb, mint akár egy sima kavics ágyas. 🙂
Szerk. : még mindig az a pvc csöves DIY szűrőd van? Mekkora átmérőjűvel dolgoztál? Érik bennem a gondolat, hogy megint próbálok egyet csinálni DIY vonalon... 🙂
Köszönöm a kimerítő választ.Igen az a szűrőm van.200 mm-es átmérő,50 cm magasság.15,6 liter űrtartalom.12 liter szűrőanyag plusz perlon helyett aqualon szűrőlabda.Nem terveztem ilyen sűrün takarítani (2 és fél hónap)de a HM metszésnél bekapcsolva hagytam és a felszínleszívó sok zöldet bevitt így lehet hogy a meleg beköszöntével igen erőteljes bomlás indult meg.Gondolkodom egy szivacsos előszűrőben.Ha gondolod leírhatom én hogyan csináltam.
 
A dolog ott kapott egy nagy-nagy gellert, hogy tudtam, hogy mit akart írni - mármint hogy 10x10-es területhez dukál egy tápgolyszi - így a számításom tök okés, hogy 18 kell, a 10 cm2, meg a többi magyarázat: ÜLJ LE FIAM EGYES!! 😁:eek:
Gondoltam hogy Zsoltibéka hogy érti a dolgot de annyira szeretem a matekot hogy inkább kiszámoltam (1,2 msec:)) úgy ahogy ő írta.Persze a sok kérdőjellel jeleztem hitetlenségem.
 
Gondolkodom egy szivacsos előszűrőben.Ha gondolod leírhatom én hogyan csináltam.
Az előszűrő jó ötlet. Én csak azért nem a 110-es pvc csövet tettem be, mert a nálam lévő Atman fala átlátszó, látni a rabokat, meg a szivacs szennyezettségét. A szűrő leginkább az ADA fémházas szűrő rendszerű lenne pvc csőből, egy Eheim pumpával. Max. azon hezitálok, hogy bevessem a vadiúj hőlégfúvós műanyaghegesztőt, vagy vinilfix-szel ragasztgassak... Persze az egész arról szól, hogy problémát oldhatok meg.... Miközben az Aquael ultramax 1500 teszi a dolgát csendben... 🤣
 
Az előszűrő jó ötlet. Én csak azért nem a 110-es pvc csövet tettem be, mert a nálam lévő Atman fala átlátszó, látni a rabokat, meg a szivacs szennyezettségét. A szűrő leginkább az ADA fémházas szűrő rendszerű lenne pvc csőből, egy Eheim pumpával. Max. azon hezitálok, hogy bevessem a vadiúj hőlégfúvós műanyaghegesztőt, vagy vinilfix-szel ragasztgassak... Persze az egész arról szól, hogy problémát oldhatok meg.... Miközben az Aquael ultramax 1500 teszi a dolgát csendben... 🤣
Én vinilfixet használtam.Meg egy mindent ragasztó csoda ragasztót a nevét most nem tudom de van még belőle.Még a medencénk alját is beragasztottam vele víz alatt,mert feltöltés után vettem észre két lukat és nem volt kedvem leengedni 27 m3 vizet.De biztos nagyon jó dolog ez a hőlégizé :ROFLMAO: .Ha nekem lenne biztos kisérleteznék vele,mindent mindennel összehegesztenék.Nekem semilyen gyári külső szűrőm nem volt.Én JBL pumpát raktam bele.És igen a probléma megoldás fontos csak létre kell hozni a problémát.:) Erről szól a DIY!
 
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne hogy elutazunk és nincs kire hagyni az akvát.Melyik a jobb megoldás?Belerakom a 4 napi tápot (Green Aqua Micro Macro) vagy nem rakok bele semmit?Vagy valami más megoldás?Holnap utazunk és hétfőn jövünk haza.
Szia! Lutri a dolog. Valakinek bejön, valakinek nem. Én a tápozás elengedését választanám. 4 nap alatt is lehet ebben a melegben algabumm.
 
Sziasztok!Az akva minden probléma nélkül átvészelte a távollétünket.Viszont a nitrát még mindig emelkedik.Mivel már minden okot megvizsgáltam már csak egy lehetőség maradt.Nem tropica talajkapszulát raktam hanem invitalt és egyre többször találok fehér golyócskákat a talajon.Szerintem az oldódik vissza a vízbe és ezért "magas" a nitrát szintem.Érdekes a foszfát annyira nem magas de az is van azért benne.Káliumot még nem tudok mérni de majd nemsokára.
 
4 nap nem vészes. A tartalékaikból is elleszek.
És itt az én másik hobbim is.Jónéhány játékot nyomtattam magamnak.Megláttam a ti polcotokon a Raiders of the nort sea-t (az is Shem Phillips játék mint a Nyugati királyság sorozat).Nagyon szeretem de eddig még nem jutottam hozzá.Most megrendeltem:).
 

Attachments

  • IMG_2394.JPG
    IMG_2394.JPG
    374.1 KB · Megtekintések: 53
Ma összeszedtem magam és csináltam képeket.Itt tart az akva. Április 10-én indult.Szeretnék kérni metszési tanácsokat mert nem igazán vagyok jó fodrász:).És persze várom a kritikákat.
Ezzel egy levél lavinát indítasz el.
A múltkor 1 db kő miatt, vagy 5 oldalnyi hozzászólás született. Akkor szerinted, ennyi féle növénnyel kapcsolatban, hány jótanács lesz? :D
 
Ezzel egy levél lavinát indítasz el.
A múltkor 1 db kő miatt, vagy 5 oldalnyi hozzászólás született. Akkor szerinted, ennyi féle növénnyel kapcsolatban, hány jótanács lesz? :D
Remélem sok.Eddig csak úgy vagdostam a stemeket.Mindig feketedett a végük vágás után.Topolni már nem akarnék.És gondban vagyok az alternathera mini karbantartásánál is.A HM-et hetente vágom kb ekkorára, de lehet le kéne majd cserélni (nagyon majd) valami nem ennyire intenzív növekedésü talajtakaróra.
 
Remélem sok.Eddig csak úgy vagdostam a stemeket.Mindig feketedett a végük vágás után.Topolni már nem akarnék.És gondban vagyok az alternathera mini karbantartásánál is.A HM-et hetente vágom kb ekkorára, de lehet le kéne majd cserélni (nagyon majd) valami nem ennyire intenzív növekedésü talajtakaróra.
Ha nem akarsz topolni, akkor a szárasok jelentős részét elfelejtheted... Apránként cserélgess crypto és echinodorus fajokra.🤔 Én sem szeretem a topolást, de a sztemek egy része kell, mert csak cryptoval unalmas lesz egy idő után az akva. Nálam az van sok és azt az undok szokását nem szeretem, hogy gyökérről teljesen szokatlan helyen is előbújik... Verseny van, mindegyik növény a hegemóniát akarja... 😃
És itt az én másik hobbim is.Jónéhány játékot nyomtattam magamnak.Megláttam a ti polcotokon a Raiders of the nort sea-t (az is Shem Phillips játék mint a Nyugati királyság sorozat).Nagyon szeretem de eddig még nem jutottam hozzá.Most megrendeltem:).
A Raiders-t szeretem, az egész sorozat ott van a polcon, de nekem az alap játék bőven elég. A Szkítia fosztogatóit meg még csak az asszony próbálta ő az igazi játékguru. 😃
 
Ha nem akarsz topolni, akkor a szárasok jelentős részét elfelejtheted... Apránként cserélgess crypto és echinodorus fajokra.🤔 Én sem szeretem a topolást, de a sztemek egy része kell, mert csak cryptoval unalmas lesz egy idő után az akva. Nálam az van sok és azt az undok szokását nem szeretem, hogy gyökérről teljesen szokatlan helyen is előbújik... Verseny van, mindegyik növény a hegemóniát akarja... 😃
Köszönöm a tippet.Átnéztem az echinodorus fajokat és találtam olyat ami hátra jó lenne de majd sokára.A cryptokat már beszéltük hogy én nem szeretem.
A Raiders-t szeretem, az egész sorozat ott van a polcon, de nekem az alap játék bőven elég. A Szkítia fosztogatóit meg még csak az asszony próbálta ő az igazi játékguru. 😃
Ha a raiderst szereted ki kell próbálni a Nyugati királyságot is.Én a harmadik részét szeretem a legjobban.
 
Köszönöm a tippet.Átnéztem az echinodorus fajokat és találtam olyat ami hátra jó lenne de majd sokára.A cryptokat már beszéltük hogy én nem szeretem.
Hát sajnos Zsoltinak igaza van, a legtöbb stemet topolni kell, ha azt akarod hogy szép legyen. A hygrophila polysperma és a limnophila sessiliflora is elviseli ha néha "csalsz" és növeszt elágazást a metszés alatt. de csak ha már van egy hosszú egészséges szára.
A Najas guadalupensis-nak literálisan teljesen mindegy, annyira igénytelen. én is most csinálok egy bokrot belőle. Kicsit unortodox, de szerintem a HM is lehet stem :)
Ezek mind eléggé egyszerű növények. ízlés kérdése, hogy tetszenek-e. nekem igen.
Még az Eleocharis vivipara jutott eszembe, de ezzel nincs tapasztalatom.

És gratulálok az akvához, nagyon szép lett a mostani elrendezés :) ahogy látom jól érzik magukat a növények és az állatok is.
 
Back
Oldal tetejére