• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kryptopterus bicirrhis - Indiai üvegharcsa

toxicdog

Kertész tanonc
Tudományos név: Kryptopterus bicirrhis (Valenciennes; 1840)
Magyar név: Indiai üvegharcsa
Csoport: Harcsák
Származás: Ázsia; Thaiföld, Malajzia, Indonézia.
Testhossz: 12 cm
Természetes élőhely: Árnyas vizek.
Viselkedés: Társas, rajokban él. Inkább a medence középső szintjén úszik.
Táplálkozás: Mindenevő, nem eszik sokat. Kedveli a szúnyoglárvákat és az élő szúnyogokat.
Szaporítás: Akváriumban ritkán van rá példa
Medence: Minimum 120 literes
Halnépesség: 120 literre 5-6 hal
Dekoráció: Sötét homok, úszó, lebegő növények
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 5,5-6,8
Keménység: 5-15NK°
Várható életkor: 6-8 év

20101209indiai_uvegharcsa.jpg


Az Indiai üvegharcsa csodálatos hal, ugyanis teljesen átlátszó (tisztán láthatók a bordái és az úszóhólyagja). A hím és a nőstény között nincs látható különbség. Elég félénk faj, de együtt lehet tartani más rajhallal, pl. a Rasbora nemzetség tagjaival vagy Barbus fajokkal. Hogy nagyobb legyen a biztonságérzetük, sötét homokot tegyünk a medence aljára. Az akvárium két oldalára sűrű növényzet, a vízfelszínre pedig úszó, lebegő növények kerüljenek. A dekorációt kiegészítheti egy szép gyökér, melyhez hozzáerősítünk egy lándzsás vízipáfrányt (Microsorium pteropus). Hogy a víz mindig tiszta maradjon, a szűrés óránként a medence térfogatának kétszerese legyen, és nem árt rendszeresen cserélni az akvárium vizét. Régebben ezt a fajt egybevonták a Kryptopterus minorral, de most különálló fajok, hisz a minor 8-9 cm-nél ritkán nő nagyobbra, és más megkülönböztető jelek is vannak. Az indiai üvegharcsa gerincénél szállításkor, ijedtségkor vörös csík jelenik meg. A legtöbb kapható példány vagy távol-keleti importból származik, vagy hormonkezeléses szaporításból, bár ennek nagy részét is a délkelet-ázsiai halfarmokon végzik. Nagyon kevés adat áll rendelkezésre akváriumi ívásról, de hormonkezelés nélkül is volt rá példa, csak az ivadékokat nem sikerült eredményesen felnevelni nagyobb mennyiségben. Gyakran fordul elő, hogy nem fogad el lemezes tápokat, száraz granulátumokat, ilyenkor kedvencét, a szúnyoglárvát kell elővenni.

Érdeklődnék, hogy valakinek van-e már róla tapasztalata növényes akváriumban.
 
toxicdog said:
Érdeklődnék, hogy valakinek van-e már róla tapasztalata növényes akváriumban.

Interjú Takashi Amano-val - A víz fontossága

Takashi Amano said:
Létezik egy átlátszó, szinte szellemszerű hal, az Üvegharcsa (Kryptopterus bicirrhis), melyről már írtam az Aqua Journal-ban (vol. 146). Imádom a szellemeket, és az ijesztő dolgokat. Ezt a halat a legtöbben igen nehezen tarthatónak tartják. Gyakran megesik, hogy elvesztik áttetszőségüket, fehérré válnak, majd el is pusztulnak. De azok, amelyek a négy méter hosszú akváriumomban élnek, már 5-6 évesek és meglehtősen vidámak. Télen is nagyon jól érzik magukat. Én is elég sokáig próbálkoztam megfelelő körülményeket teremteni számukra. Azonban egy napon, egy tájföldi látogatóm, látva őket így szólt: „Ilyen halak élnek a házam közelében egy vízesés medencéjében. Közvetlenül a vízesés alatt, mindenütt.” A hőmérséklet alacsony, és extrémen erős a víz mozgása is. Összehasonlítva, az én akváriumomban nincsen fűtő, a hőmérséklet sem túl magas. A hőmérséklet télen elkerülhetetlenül csökken. A víz mozgása is igen erős, mivel egy hatalmas pumpa keringeti azt. Kezdett világossá válni számomra, hogy a víz hőmérséklete, és mozgása nagyjából hasonló, mint a természetes élőhelyükön, és ez az oka egészségességüknek, sokkal inkább, mint csak maga a jó vízminőség.

;)
 
Nálam is van 7 (?) db. Első héten még láttam őket inkább az erős áramlatú területeken. Azóta beköltöztek a bal oldali sziget alá, és gyakorlatilag sosem jönnek elő, még etetéskor se.
Nagyon tetszenének :) , de csak az underground vonalat erősítik... :D
 
atti76 said:
Nálam is van 7 (?) db. Első héten még láttam őket inkább az erős áramlatú területeken. Azóta beköltöztek a bal oldali sziget alá, és gyakorlatilag sosem jönnek elő, még etetéskor se.
Nagyon tetszenének :) , de csak az underground vonalat erősítik... :D

Nálam 5 van most, csak 1 napja, egyelőre az erős fény miatt bujkálnak, lámpaoltás után az összes előjön, és vígan úsznak, de már a legkisebb megvilágításban eltűnnek.

Idővel, fokozatossággal talán hozzá lehet szoktatni őket.
 
toxicdog said:
... de már a legkisebb megvilágításban eltűnnek.

Nekem sajnos nem olyan jó a szemem, hogy fény nélkül észrevegyem az üvegharcsákat... :twisted:
 
Nagyon tetszik ez a hal, pont tegnap néztem élőben is.
Ha valakinek van tapasztalata garnélákkal tartható-e együtt vagy megeszi-e őket?
 
2 év alatt gyűlt tapasztalat valakinél?
Glaxy-val és Red Cherry-vel tartható együtt? Illetve bármi egyéb jó tanács, ha ők lennének az új lakók?!
 
Sziasztok! 6db Kryptopterus vitreolus tökéletesen megvan egy 80cm hosszú 125l-es akváriumban ugye?
 
Back
Oldal tetejére