• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kolis Akvárium

Lullus

Főkertész
Sziasztok!

Lullus vagyok, teljesen kezdő akvarista. Már régóta beszéltük a szobatársakkal, hogy kellene egy akvárium a koliba, de csak most jutottunk el a megvalósításig. Az iwagumi stílus teljesen lehengerelt minket, szóval valami olyasmit szeretnénk összedobni. Persze csak kicsiben, 36l lenne az egész.

Kb. így nézne ki a dolog:

36l-es akvárium (45x27x30) + üveg tető

Resun DL-15 58 cm-es 2x15 wattos világítás, elmentem az üzletbe, a matrica (meg az eladó) szerint ebbe elvileg 2x20 w is belefér.

lampa-dubla-resun-dl-30r~7861631.jpg


- szerintetek elég lesz? Illetve mit gondoltok, milyen csöveket tegyek bele? Nem tudom kit állítottak be éppen, de azt sem tudta megmondani, hogy T5-ös, T8-as kell-e bele.

Aquael Fan 1 plus belsőszűrő - itt a kiválasztásnál fő szerepet játszott az, hogy csendes (aludni is akarunk a szobában)

32-534.jpg


- Mit gondoltok róla? Biológiai szűrőként is ellátja a feladatát vagy csak fizikai szűrésre alkalmas? Vagy inkább használjuk ezt?
images


persze csak a 200-as változatot. Az a baj, hogy nem tudom, hogy ez mennyire zajos.

Fűtő nem lesz, sőt lehet, hogy nyáron hűteni kell majd... :D

A CO2 még mindig vita téma a szobában. Ha lenne is akkor max. élesztőset csinálnánk. Mit gondoltok, termel annyi CO2-t egy 2 literes élesztős palack, hogy az egy 32 m3-es zárt szobában (4x4x2) káros lehet?- (tudom, fura egy kérdés, de meg szeretném nyugtatni őket.) Illetve ott van még alternatívának az easy carbo.

Ami fix az, hogy RC-t teszünk bele. Sajnos olyan csapathalat még nem találtunk ami ilyen kis akváriumban is jól érzi magát...

Szerintetek a pázsitot ilyen feltételek mellett milyen növényből célszerű összehozni?

Remélem nem hagytam ki semmit :D .

Üdv,
Lullus voltam.
 
Szia Lullus!

Én is kezdő vagyok és én is alacsony költségvetéssel dolgozom, de így is lehet szépet alkotni.

Az én tapasztalatom az, hogy ilyen körülmények között nem szabad a fénnyel 0,6-0,7 w/l fölé menni, csak alga telep lesz a vége (tehát nálad kb 20w). Szűrőnek én egy jó kis akasztósat választanék, az nem foglal helyet az amúgy is kicsi akváriumban.
Ha a növényeket jól válogatod össze, akkor még élesztőzni sem muszáj, lehet picit lassabban dúsul be, de be fog (egyébként élesztőzni igencsak macerás kezdőként...).
A növényekből, ha igazán olcsón akarsz kijönni, akkor csak mohákat és anubiasokat választanék mai fejjel, ezeket kövekre dekorfákra lehet kötözni, így a táptalaj és az agyagos aljzat is megspórolható, bármilyen olcsó aljzat megteszi (ha jól tudom).
Ha mégis más növényeket akarsz, akkor pl a GA shop "nagyon alacsony" és "alacsony" igényű növényei tutira megélnek CO2 nélkül. Ebben az esetben házi táptalajjal (virágföld tőzeg kombó megfelelően előkészítve) + jbl manado fedőréteggel is olcsón meg lehet úszni.
Egy kis csapat red cherryvel pedig még akár én is meg tudlak ajándékozni (rettenetes iramban szaporodnak...).
Hát kb ennyit tudok én segíteni, azért várj meg egy "nagy öreget", még biztos írnak okosakat. Addig is nézegesd a low tech akikat naplók között (pl "A.Kavicsos" és "Tomi" fórumtagok, gyönyörűeket alkottak).

Ja és a 2l élesztős csak akkor veszélyes ha egy koli-bulin valaki lecsapja húzóra :D
 
Köszi szépen srácok, akkor mindenképpen kevesebb világítást teszünk bele, vagy esetleg rövidebb ideig fog menni a lámpa. Szívesen használnék külső szűrőt, csak az a baj velük, hogy elég hangosak. Vizsgaidőszakban meg hiába magyarázom, hogy márpedig a szűrőnek mennie kell, szerintem konnektorostul fogják kitépni a falból :D

A CO2-őn még gondolkozunk, nem érdekel, ha macerás a lényeg, hogy ne terjedjenek az algák, és szépen fejlődjenek a növények :)

Az RC-ket szívesen látjuk :D , ha meg tudjuk oldani a szállítást ( ugyanis szegediek vagyunk )

Köszi a segítséget.

Üdv.: Lullus

Ui.: Majd teszek fel képeket, ahogy halad előre az akvárium :)
 
Ha mindenképp belsőszűrőt akartok, szerintem szánjatok rá egy nagyobbra. Nekem volt 2-es, 3-as szériás is, csak akkor hangos, ha már kilóg a víz fölé a a befolyója. Nekem volt különben ilyen mohás Iwagumim, mint amit Atti linkelt. Problémamentesen lehet működtetni, de vízcserénél nagyon-nagyon oda kell figyelni a talaj porszívózásra. Gyakori vízcsere, gyakori nyírás, és tényleg nagyon odafigyelés a porszívózásra: így működőképes lehet a dolog. Sok sikert.
 
Nem lenne sok 36l-es aksiba Fan 2-3-as? Erős áramlatokat keltene...

Igazából a nagy szűrőfelülete miatt szimpatikusabb lenne a powerhead, de nem tudom milyen hangos...
Tudtok róla valamit?

Köszi: Lullus
 
Lullus said:
Nem lenne sok 36l-es aksiba Fan 2-3-as? Erős áramlatokat keltene...
Igazából a nagy szűrőfelülete miatt szimpatikusabb lenne a powerhead, de nem tudom milyen hangos...
Tudtok róla valamit?
Köszi: Lullus
Szűrésből sosem elég, ez egy alapszabály jól jegyezd meg! ;)
Személy szerint a powerhead-et nem ajánlanám, tény, hogy bikaerős, és elég nagy szűrőfelülete van, de nem valami esztétikus látvány egy hatalmas kék/fekete szivacsot nézni a sarokban. A megragadó kosz meg ott lenne a szivacson...
Amit előttem is ajánlottak akasztós szűrőt, én is amellett tenném le a voksom. Ha nem engedhettek meg magatoknak külsőt, akkor ez egy jó alternatíva. Amiket érdemes megnézni: Blau FM, Aquael FZN, esetleg Eheim Liberty.
Előny, hogy nemcsak szivacsot tudsz belerakni, hanem biológiai szűrőanyagot, esztétikus, relatíve halk, elég jó kis áramlatot csinál. Hátrány? Van ilyen?! :)
 
Lassan alakulgat a hardscape, sikerült találnom jó sötét színű gránitot be is vásároltam vagy 10 kilót :) Talajnak alulra JBL Aquabasis Plus, felülre Manado lesz.

A köv. növényekre gondoltam:

Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' - szőnyegnek
Eleocharis parvula - ő a háttérbe kerül, tudom előtéri növény de mivel kicsi az akvárium, igyekszem alacsony zöldségeket választani.
Hydrocotyle sp. Japan - hogy egy kicsit vadregényesebb legyen a táj.
Monosolenium tenerum, Taxiphyllum barbieri - a határokra + ide oda

Marsilea hirstuta - szőnyeg alternatíva, esetleg árnyékosabb részre

Co2 élesztős lesz. Mivel a világítást már korábban megvettem (30W jut 36l-re), kénytelen vagyok beszerelni 1-et.
Várom a kritikákat, ill, tudnátok javasolni a valami úszó növényt a felszínre?
A hardscaperől holnap vagy holnapután teszek fel fotókat.
 
Sajnos az akvárium ragasztása a próba feltöltésen nem ment át. Több helyen is bubis volt az illesztés, itt bizony elengedett a kötőanyag, a többit képzelhetitek... Még szerencse, hogy a mosdóban történt... Csak az bosszant, hogy csúszik a projekt egy hetet. Viszont a kövi akvárium 5 cm-el magasabb lesz, így már a fő kő sem lóg ki belőle. A világítást is megbuherálom, akasztósra váltok.
Szerintetek mennyire érdemes tenni a lámpatestet a vízfelszíntől? ( 40l/30W 1800 lumen, 6500K, tető nem lesz)
 
Én azt mondom egy olyan 20-30 centire. Mert: így már lehet kényelmesen matatni, viszont még nem csökken számottevően a fényerő.
 
Nálam 24w van 40l-re, igénytelen növények és nuku CO2, 25cm-re a felszíntől. Amikor lejjebb volt hihetetlenül algásodtam, de ha te élesztőzöl, szerintem egy alacsonyabb fix lámpával sem lesz probléma. Szóval csináld csak úgy, ahogy kényelmes.
 
Kolis akvárium = Retyezát kapuja

Sziasztok!
Végre elkészült a hardscape, várom a kritikákat, véleményeket! Szőnyegnek HC Cubát tervezek, talán ez hasonlít legjobban a retyezáti törpefenyvesekhez. Szerintetek jól mutatna valami magasabb háttér növényzet? Ha igen, miből csinálnátok? (kb. 17 cm mélységre kell tervezni)





Köszi
Lullus
 
HC nem jó választás túl igényes ehhez a technikához, GA oldalán válogass növényt ami kevésbé igényes ( betudod állítani)
 
Back
Oldal tetejére