• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Kövek, és sziklák

Hali!


Nos talán vitát indítok el de józan paraszti ésszel nem tudom, hogy miért is okozhatna egy bizonyos körülmények között problémát.Ezt én már olvasom v. 30 éve.....

Gondolok itt az EI módszerre, mert lássuk csak...

Benne van a kis aksimba pár kő (mely a HAC-on utolsó lett-nem vitás ott is volt a helye, a képeken látható a benne lévő kövek) a Fekete tengerről hoztak nekem.Persze mészkő, és savazáskor pezseg.A csapvizem 22-25 kh-s.

A vizet kb.3 naponta cserélem.Milyen problémát is okozhatna?Ez már néhány éve átfutott az agyamon, hogy miért is nem lehet?
Hisz ha az aksiban élőlények vannak, akkor amúgy is ebben a kemény vízben élnek, nem mindegy, hogy mennyit keményít fel a kő?Persze heti 30-50 % vízcserénél.Annyi úgysem tud kioldódni belőle ami gondot okozhatna.

Na most itt van rá élő példa a kis akvárium, a növények szépek, egészségesek.Glosso, HC, Karácsonyi moha, Micr.Pter., riccia, békalencse.

Talán ott lehetne probléma ha a víz ritkán lenne cserélve, és kb. olyan kemény lenne mint amit fent írtam.
Talán...

De most kimegyek, és berakok egy ilyen követ egy pici aksiba RO vizet és letesztelem naponta.És hogy még jobban oldódjon, beállítok neki egy élesztős cuccot, hogy még a savas környezetet is utánozzam neki. Erre kíváncsi leszek.

Még talán annyit, hogy vannak néhányan akik óvatosságból RO vizet használnak tisztán, vagy kicsit csapvízzel keverve, itt még kevésbé látom a felkeményedés problémáját.
 
Érdekes amit írsz jojo. Ha van kedved és türelmed tényleg megcsinálhatnál egy ilyen RO vizes próbát mészkővel+ jó sok co2vel. Kíváncsi lennék az eredményre. ;)
 
Nekem is van kis 26l akvám, igaz nem tiszta mészkővel hanem palával amiben mészkő lemezek vannak. Sav hatására igencsak intenzíven pezseg a kő. Élesztős széndioxid megy, növények nőnek, mint a gomba, és nincs mészkiválás az aki peremén. A vizet heti kétszer 50%ban cserélem.Én is kíváncsi lennék mérések eredményére.
 
jojo said:
De most kimegyek, és berakok egy ilyen követ egy pici aksiba RO vizet és letesztelem naponta.És hogy még jobban oldódjon, beállítok neki egy élesztős cuccot, hogy még a savas környezetet is utánozzam neki. Erre kíváncsi leszek.

Nahát,hogy ez valakinek eszébe jutott,...naná a növényfejek gondolkodó emberek. :) Nagyon köszönjük,hogy erre időt fordítasz,kiváncsian várjuk az eredményt.
 
Akkor én is tesztelek egyet!
Bár az általam Miskolc környékén gyűjtött kövek nem egyértelműen mészkövek.
Ránézésre inkább a mészkő és a márvány keverékei!
Vannak részek rajta amik üvegesen tiszták szinte bele lehet látni mint az igazi márványokba!
De vannak matt felületei is!
Sósav hiányában csak hypó és ecet tesztet tudtam végezni de egyikre sem reagált!
Most egy kisebb darabot tisztítás után bele tettem egy két literes műanyag kancsóba és felöntöttem 11dKH-s csapvízzel.
Utána bele fordítottam a CO2-t egy porlasztón keresztül és várok vele pár napot mennyire megy föl a keménysége.
Ha változik egyáltalán!?
 
"Ránézésre inkább a mészkő és a márvány keverékei!"

A márvány mészkő, csak kikristályosodott formában.
___________________________________

A project indul, kő, leöntve sósavval, habzás közben.



A kis aksik lefagytak a kertben, ezért pohárban a kísérlet:
 
UKAPS-on épp a kemény vízzel kapcsolatosan ment a beszélgetés. Hogy a túl kemény vízben a növények nem képesek rendesen felvenni a tápanyagokat.
Ezért sok növény fajta egyszerűen sosem lesz olyan mint kellene.

A teszt akkor lenne igazi, ha ezeket a köveket mindenféle növényekkel tesztelnétek. Mert a végcél ugyebár az lenne, hogy gyönyörű növényes akik szülessenek, amiben szinte mindenféle növény gond nélkül megterem. Nem csak náhány egyébként is "igénytelennek" mondható típus.
 
Vik, Ő általuk mi számít nagyon keménynek?
Mert nálunk a 22 kh az sztem (meg az irodalom szerint is) nagyon kemény.Mely a keménységi fok ahol már nem annyira megy a tápanyagfelvétel?
Sztem az ideális víz 6-8 Kh körül van.

Miután az olyan akvárium amelybe sokféle növény van és a tesztnek megfelelő lenne az a Te aksid, és Te laksz a legközelebb.Tehát akkor vihetem a tesztköveket? :lol: :lol:
 
jojo said:
Vik, Ő általuk mi számít nagyon keménynek?
Mert nálunk a 22 kh az sztem (meg az irodalom szerint is) nagyon kemény.Mely a keménységi fok ahol már nem annyira megy a tápanyagfelvétel?
Sztem az ideális víz 6-8 Kh körül van.

Miután az olyan akvárium amelybe sokféle növény van és a tesztnek megfelelő lenne az a Te aksid, és Te laksz a legközelebb.Tehát akkor vihetem a tesztköveket? :lol: :lol:

;) példának talán a stemeket hozták, hogy nem tudnak eleget tápozni nekik. Még EI mellett sem.
De azt hiszem ez is egy olyan téma mint az aktív szén. Úgyhogy jelzem majd az oknyomozó bloggerünknek Atinak, hogy nézzen utána. :lolno:

A tesztelést egy kicsit elnapolnám, már így is egy kis FUJI van az akimban. :lol:
A magam részéről inkább a sokkal lágyabb vizek felé eveznék jövőre a jelenlegi csapvíz után, hogy a növények sokkal szélesebb palettáját nevelhessem. :shh:
 
jojo said:
"Ránézésre inkább a mészkő és a márvány keverékei!"

A márvány mészkő, csak kikristályosodott formában.
___________________________________

A project indul, kő, leöntve sósavval, habzás közben.



A kis aksik lefagytak a kertben, ezért pohárban a kísérlet:
Hát nem vagyok egy geológus de ennyivel is többet tudok!
Amúgy ha tiszta a márvány azt is marja a sósav?
 
Egyszer szereztem szép szürke csiszot köveket.Jó pár kilót,ha nem lesz jó,majd megy a kertbe.Sav rá....pezseg. :eh: Próbára beleraktam egy egész üveg sósavba,hogy másnap mi történik.Sokáig nem kellett várni,mert mindjárt úgy elkezdett pezsegni,rotyogni,füstölni,hogy azt hittem szét megy a vödör. :eek: Hát ha benne van,hát benne van,nem merek a közelébe menni,várok másnapig.Annyi történt,hogy a kő felülete egész porózus lett,mállott,ahol sok mész volt nenne,ott sávokat mart a felszínébe.

Persze nem egész tudatlanul csináltam,a vödröt már eleve eltetem olyan helyere,nehogy belelépjünk.Le is takartam egy kicsit,azért kapott levegőt is. :)
 
A mai teszt eredménye :a víz, co2 beoldása mellett 0 kh- ról 6 kh-ra emelkedett. A kis akvárium ellenben 9 kh. Igaz azt egy ideje kb. 6 kh-s vízzel cserélem, és RO vízzel pótolom a párolgást.


SlyChocolate

Tudomásom szerint a márványt is marja a sav.
 
Én is végeztem a mészkő tesztel!
Megértem újra a csap vizem ami most 12-13dkh érteket hozott!
Utána vettem mintát a kancsóból is és láss csodát 22-23dkh körüli értékűre nőtt.
Szóval a CO2 tényleg rossz hatással van ha mészkő a dekoráció!
Vagy fordítva!
De a lényeg, hogy a kő megy vissza a garázsba!
Marad a vasfa, egyenlőre...
 
Köszönjük a teszteket. Jó látni hogy az akvakertészek ha valamiben nem biztosak akkor kipróbálják, letesztelik. ;) Így lehet ténylegesen fejlődni :) :geek:
 
hello
lehet leírtátok de most nincs sok időm visszaolvasni és sürgős lenne. a green aquán vásárolt indiai megkövesedett fát mielőtt az akiba raknám, hogyan takarítsam le kell e áztatni? kösz a választ!
 
maximas said:
hello
lehet leírtátok de most nincs sok időm visszaolvasni és sürgős lenne. a green aquán vásárolt indiai megkövesedett fát mielőtt az akiba raknám, hogyan takarítsam le kell e áztatni? kösz a választ!

Csak le kell mosni simán semmi extra.
 
viktorlantos said:
maximas said:
hello
lehet leírtátok de most nincs sok időm visszaolvasni és sürgős lenne. a green aquán vásárolt indiai megkövesedett fát mielőtt az akiba raknám, hogyan takarítsam le kell e áztatni? kösz a választ!

Csak le kell mosni simán semmi extra.

oxa kösz
 
Hali
új vagyok a fórumon, de mint a nem normális olvasom a postokat. Nagyon megtetszett ez az egész és pár napja anélkül fogalmazódott emg bennem ez a "csináljunknemhalashanemnövényesakváriumot" dolog mielőtt tudtam volna hogy erre nemcsak hogy egy fórum de egy egész iparág épül. Nekem leginkább a sziklások tetszenek alacsony növényekkel.
A kérdésem erről az elfekvőben lévő kőről lenne, hogy alkalmas-e ilyen célra. (Megvizsgáltam ecettel, pezseg :ugeek: )
http://lh6.ggpht.com/_iAf0WU6p1b8/S7imk ... 202422.jpg
https://lh3.ggpht.com/_iAf0WU6p1b8/S7imj ... 202421.jpg
 
Back
Oldal tetejére