• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Kövek, és sziklák

Egy észrevételem van, páros számú hegycsúcsok vannak. Vegyél még egy követ, hogy páratlan számú legyen.
Amit a boltban összeraktál, mert 3 volt, és balra meg szép lankás részt alakítottál ki. Inkább újraraknám, hogy a páratlan szám meglegyen.
Köszi, már átalakítottam úgy ahogy a bolti képen van :)
 
Ja,én is bazalt tufának nézem,de előtte slaggal,vagy zuhanyrózsával jól veresd ki,mert a lyukak tele vannak kosszal. Én ki is szoktam főzni kicsit.
Amúgy nálam csak tufa van az akksiban. Nem okoz gondot
Köszönöm.
 
Sziasztok!

Adriai tengerből származó kövek/kavicsok kifőzés, és sósavteszt után betehetőek édesvízi akváriumba?
 
Főzni felesleges. Savpróba, illetve, ha nem pezseg, áztatnám egy cseppet, (2-3 hét) első nap SiO2 mérés, ucsó nap szintén. Ha csak egy két tizedesnyit emelkedik a szilikát, akkor még jó lehet, ha jóval többet, akkor kérdéses.
Köszi. Akkor elnapolom a témát.
Azért gondoltam hogy ki is főzöm, mert ki tudja mi maradt a kisebb nagyobb lyukakban:IMG_20210810_114307.jpg
 
Sziasztok!

Van olyan kő fajta ami kezdőknek kifejezetten ellenjavalt a vízparaméter módosító hatása miatt?
Még magam sem tudom, hogy melyik kő tetszene, de valószínűleg Seiryu, ami ugye keményiti a vizet. Az akvárium RO vizes lenne.
Illetve ha jól tudom, a vizet keményítő köveknél Gh/Kh+ helyett elég a Gh+, ugye? Minden esetben ezt kell alkalmazni, vagy vannak befolyásoló tényezők (kő fajtája, mennyisége, stb.)
 
Seiryu, ami ugye keményiti a vizet.
Ugyanígy a Manten kő is.

Illetve ha jól tudom, a vizet keményítő köveknél Gh/Kh+ helyett elég a Gh+, ugye? Minden esetben ezt kell alkalmazni, vagy vannak befolyásoló tényezők (kő fajtája, mennyisége, stb.)
A kő mennyisége természetesen arányosan befolyásolja, igen. És jól tudod, elég a GH+, de sok kő és kevésbé gyakori vízcserék esetén sokszor még az is felesleges.
 
A kő mennyisége természetesen arányosan befolyásolja, igen.
És ilyenkor is elég TDS-t mérni, és az alapján visszasózni, vagy kellene mérni GH-t és KH-t is, és mivel a KH adott ahhoz képest beállítani a GH-t a GH+-al az ideális arányra?

És jól tudod, elég a GH+, de sok kő és kevésbé gyakori vízcserék esetén sokszor még az is felesleges.
A kövek nem csak a KH-t növelik?
 
A kövek nem csak a KH-t növelik?
De. A Kh-t a kalcium és magnézium karbonátjai adják, ami szénsav hatására, vele reakcióba lépve jön létre. A többi keménységet növelő só a fentebb említett elemek szulfátjai, ami kénsav közreműködésével keletkezik. Belátható, hogy kénsav nagyon kis mennyiségben lehet jelen egy akváriumban, de akár egy kerti tóban is. Hogy valós példát is írjak, a tavamban vannak meszes kövek, 2 év alatt a GH nem ment fel, a Kh igen. A konkrét mért adatok itt találhatóak, vízparaméterekre érzékenyebb akvakertészeknek sokkoló adatokkal, amire persze a természet rendre rácáfolhat. 🤭
 
Fura dilemma ám ez. Elviekben az állandó és a változó (vagy karbonát-) keménység összege adja az összkeménységet. Tehát ha a KH növekszik, akkor vele együtt az összkeménység is. De hogy a GH alatt mit is értünk, az nem teljesen egyértelmű, ITT kezdődik róla egy diskurzus, ha érdekel olvasd el és vond le belőle a neked szimpatikus értelmezést :)
 
Fura dilemma ám ez. Elviekben az állandó és a változó (vagy karbonát-) keménység összege adja az összkeménységet. Tehát ha a KH növekszik, akkor vele együtt az összkeménység is. De hogy a GH alatt mit is értünk, az nem teljesen egyértelmű, ITT kezdődik róla egy diskurzus, ha érdekel olvasd el és vond le belőle a neked szimpatikus értelmezést :)
Ezt pont olvastam ma, hát nem mondom hogy értettem :D
 
Fura dilemma ám ez. Elviekben az állandó és a változó (vagy karbonát-) keménység összege adja az összkeménységet. Tehát ha a KH növekszik, akkor vele együtt az összkeménység is. De hogy a GH alatt mit is értünk, az nem teljesen egyértelmű, ITT kezdődik róla egy diskurzus, ha érdekel olvasd el és vond le belőle a neked szimpatikus értelmezést :)
Ééés, hogy ne legyen egyszerű(például a tavam esetében) a Kh mérés beleméri a nátrium-karbonátokat is... (Ami persze egy RO vizes visszasózott akiban fel sem merülhet. 🤣🤣🤣)
 
Végül Frodo kő lett a kiszemelt. Ugye jól tudom, hogy akkor ehhez Gh/Kh+ fog kelleni?
"A Frodo kövek az akvárium vizének PH-ját és keménységét (KH) minimális mennyiségben értintik. Néhány hónap után ez a hatás elhanyagolható mértékűre csökken. Emiatt CO2 kompenzációra a Seiryu kövekkel ellentétben nincs szükség használatuknál." Vagyis majdnem az kell, mint kő nélkül.
 
Sziasztok! (64L)
Ma lesz vízcsere, és gondoltam rámérek már a vízre..
RO val dolgozom.
Van benne 3db, olyan jó tenyérnyi seiryu kő.. Na most ez annyira brutálisan keményíti nekem a vizet, hogy az iszonyat.
Most nagyon gondolkodóban vagyok, mert nem gondoltam volna, hogy ennyire eltolja 1 hetes vízcseréknél. Én ilyen max kh/gh 6/6 ra tippeltem volna.
Jövő héten érkezik a CRS/CBS csapat, és nekik ez már nagyon nem lesz oké. Meg igazából én úgy látom mintha a növények se lennének az igaziak.
KH/GH/TDS: 10/10/250 vizcsere elött mérve.. -40-50% os vízcsere után a TDS lemegy 130-150 re, nagyságrendileg gondolom a KH/GH arány is így csökken.

Ha most tegyük fel cserélek heti 2x 30% ot, az megint csak nem nagy előrelépés. Plusz csak a növénytápon fogyna jobban.
Szerintetek kukázzam belőle a köveket?
Bár egyet hagynék benne, hogy azért legyen valami puffer benne.. és legalább a kh ne kelljen utána sóznom pluszban.
 
Bár egyet hagynék benne, hogy azért legyen valami puffer benne.. és legalább a kh ne kelljen utána sóznom pluszban.
Cseréld őket valami inert kőre. Utána meg Gh-kh+ sózással el lehet felejteni az arányméricskélést és elég lesz a TDS mérő cserekor. Szerintem. 🙂
 
Sziasztok!
A kérdésem az lenne hogy egyszerű folyami kavics keményíti a vizet? Hátha van tapasztalata valakinek.
 
Sziasztok!
A kérdésem az lenne hogy egyszerű folyami kavics keményíti a vizet? Hátha van tapasztalata valakinek.
Nagy valószínűséggel igen. Lehetetlen megmondani, milyen kőzetek keverékéből áll a kavics. Találtam már megkövesedett csigaházakat is benne, ami egyértelműen mészkő :) Ha biztosra akarsz menni, marad a savpróba. Tartalmazhat szilikátot is, de az egy másik téma (szerintem a szilikát nem okoz komoly problémát).
 
Sziasztok!
A kérdésem az lenne hogy egyszerű folyami kavics keményíti a vizet? Hátha van tapasztalata valakinek.
20%os sósav nem olyan drága tétel. Szárazon egy vödörbe teszed a kavicsot és annyit öntesz rá, hogy lepje. Amíg pezseg, addig van mészkő. Ha nagyon sokáig nem hagyja abba a pezsgést, akkor túl sok a mészkő. Az is előfordult már egyes áztatásnál, hogy egyszerűen kifogyott a sav. Frissítés után újra pezsgett... A szilikát el fog múlni a sok vízcserével.
 
Back
Oldal tetejére