• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Kövek, és sziklák

Akváriumi körülményekre gondoltam. Tehát ilyen lágy vízben, mint amivel kísérletezel, mondjuk 6,5pH. Már ha a cerka pH mérő cerkát jelent. Cseppteszttel szerintem ne szórakozz, annyit tényleg nem ér a dolog.
 
Nem kellene inkább kicsit felturbózni? A bubik elillannak, nem? Most gyorsan megmértem, az akvában 6,8-at mutat a cerka (és nem AZT lógattam bele), a két napos állott RO vízben pedig 7,3-at..
 
Nem kellene inkább kicsit felturbózni? A bubik elillannak, nem? Most gyorsan megmértem, az akvában 6,8-at mutat a cerka (és nem AZT lógattam bele), a két napos állott RO vízben pedig 7,3-at..

Kicsit lehet, de nagyon nem. Ha nagyon savas vízzel kísérleteznénk, akkor a végén azt mondanák, hogy "jó de, tök savas volt!". ;-)
Amennyire tudom a pH exponenciális skála, tehát nagyon más lehet az 5,5, mint a 6,5.
Akkor inkább azt csinálnám, hogy időnként még rálötyintenék egy-egy korty friss szódát. Nem'tom, mondjuk naponta egyszer.

-------------

Mondanám, hogy most már kedvem van megcsinálni, de se kövem, se szódagépem nincsen. Vödröm és pH mérőm van a kísérlethez. :D
 
Érdekes teszt!
Fura, hogy a GH változik a KH pedig nem. Ha a vizsgált kő meszes, (valamint a KH teszt nem halott) akkor idővel mind a két értéknek változni kellene. Bár az tudvalevő hogy a karbonátok amik a változó keménységet okozzák rosszul oldódnak a vízben, viszont jól oldódnak savakban. Ezért a savteszt. Ha CO2-őt oldunk a vízbe akkor szintén sav, szénsav keletkezik. A teszt első részében csak az összkeménység változott és a két mérésből kitünik az is hogy csak az állandó keménység az ami változott (különbözet). Ebből arra lehetne következtetni, hogy főleg szulfátok, és kloridok oldódtak ki a köből.
A teszt második részénél a KH változás lesz igazán érdekes. -ha lesz. A Kh-pH-CO2 viszonylatában, a Kh és Ph együttes értékéből, ki lehet számolni a vízben oldott CO2-őt. Igazából ez akkor lenne jó ha kb 25-33 mg/l lenne. Kb ez az az érték ami a növényeknek optimális, és a zöld DC-t okozza. Persze a víz mennyisége sem mindegy, mert egy nagy higító közeg. Itt a teszt akkor lenne jó ha megtalálnád azt a kg/l arányt amit az akváriumban is szeretnél majd használni.
 
OK. Bedobtam egy előkészített 3,8 kg példányt kétszeres mennyiségű vízbe. Pár napig pöfög, aztán megnézem a szódás cuccra is. Addig tényleg találd ki, milyen legyen a víz. Van PH csepptesztem, meg cerkám is, csak nem tudom, hol az alsó határa és mennyire pontos. Ne felejtsd, hogy tartozol. Ha legközelebb találkozunk, fröccsözünk és a szódát te fizeted. Kis matekkal ez 76 kisfröccs lesz. :)
A vizet ezután még dúsítottam egy kis CO2-vel. Gondoltam, inkább mégis a CO2-es vizsgálatot csinálom meg előbb, mert ha "jól sül el", akkor a másikra már nem lesz szükség. Nagyjából így is lett.
A teszt pontossága megközelítőleg jó lehet, mivel van itthon kalibrálófolyadékom és le tudtam ellenőrizni a készülékek pontosságát. A pH mérőm a 7.01-es tesztfolyadékban 7.0-t mutat, a 4.01-esben pedig 4.1-t. Ez szerintem OK. A TDS mérő az 1413 µS/cm tesztfolyadékban 625 ppm-et mutat. Közelítőleg ez is OK lehet. A KH-GH teszt új Tetra-teszt, nincs bedögölve, más folyadékra megfelelően reagál.
A kövek úgy tűnik, nem teljesen egyformák, mert ez a darab pl ismételten szinte semmit nem keményítette a vizet.

A CO2-t is RO vízbe oldottam bele (szódagép) és ezzel dúsítottam a tiszta RO vizet. Így beállítottam a kétszeres mennyiségű vizet 6.0 pH értékűre. 2-3 nap elteltével a mért értékek: pH: 6.0 (ezen picit meglepődtem), KH-GH: 0 (azaz inkább kimutathatatlan), TDS: 21 ppm (a tiszta víz is kb 10).

Mindez frankó, de @TZ így még nem kaptál tényleges választ a kérdésedre :) Nekifutok még egyszer seiryuval, az is van itthon.
 
  • Like
Reactions: TZ
Akkor most meg bedobtam 2 kg seiryu követ 4 liter 6.0 pH-s RO vízbe (CO2 dúsítás a fenti módszerrel). Pár nap múlva kiderül...
 
  • Like
Reactions: TZ
Sziasztok!!

Palakővel akváriumban könnyű dolgozni?? A kövek formáját alakítani, vágással töréssel szépen lehet??

Valakinek tapasztalata ezen a téren??
 
Akkor most meg bedobtam 2 kg seiryu követ 4 liter 6.0 pH-s RO vízbe (CO2 dúsítás a fenti módszerrel). Pár nap múlva kiderül...
Na ennek a tesztnek már végre lesz értelme :) Rámértem a tegnapi seiryus vízre a digitális műszerekkel. A pH 7.2-re emelkedett, így tovább dúsítottam egy kis bubis vízzel - vissza 6.0-ig (kb 1 dl erősen bubis vízzel). A TDS már most 130-nál tart, így a CO2 nélküli vizet majd igyekszem pontosan ugyanannyi idő után mérni, mint ezt. Hogy ez mennyi lesz, azt majd ennek a vége határozza meg. De szerintem holnap du. megmérem és indítom az újat is.
 
  • Like
Reactions: TZ
Sziasztok!!

Tegnap gyűjtöttem pár követ egy patakból az akváriumba, jól átmostam súrolókefével megtisztogattam de biztos maradt még alga a repedésekben. Ha beépítés előtt pár napi algaölővel (amit akváriumban is használni lehet) kevert vízben áztatom segít a problémán??
 
Sziasztok!!

Tegnap gyűjtöttem pár követ egy patakból az akváriumba, jól átmostam súrolókefével megtisztogattam de biztos maradt még alga a repedésekben. Ha beépítés előtt pár napi algaölővel (amit akváriumban is használni lehet) kevert vízben áztatom segít a problémán??

Egyszerűbb és olcsóbb, ha valami hígított savban áztatod. Lehet ecet, de akár sósav is, de természetesen nagyon óvatosan , körültekintően, tehát kesztyűben, szabadban, stb.,... de utána nagyon szép "steril" köved lesz.
 
Egyszerűbb és olcsóbb, ha valami hígított savban áztatod. Lehet ecet, de akár sósav is, de természetesen nagyon óvatosan , körültekintően, tehát kesztyűben, szabadban, stb.,... de utána nagyon szép "steril" köved lesz.

Megpróbálom az ecetes módszert, sósavat nemigazán szeretnék használni.
 
Na megvannak a teszteredmények. @TZ sajnos beigazolódott, amitől tartottál. Tehát:

2 kg Seiryu követ kétszeres mennyiségű RO vízbe áztattam ~60 órára (a tiszta RO nálam kb 8.0 pH értékkel bír). A második tesztben ugyanezeket a köveket ugyanennyi RO vízben áztattam szintén ~60 órán keresztül, de a vizet CO2-vel dúsítottam - egészen pH 6.0 értékig. A tesztidőszak alatt a CO2 fokozatosan távozott a vízből, így menet közben még kétszer megcsináltam a dúsítást a korábban beállított pH értékre.
A tesztidő leteltével mért vízparaméterek:

CO2 nélkül: TDS: 65 KH: 3 GH: 4
CO2 -vel:. TDS: 211 KH: 8 GH: 12

Mivel a CO2-s teszt volt az első, azt gondoltam, hogy a nagy különbség betudható annak is, hogy a kövek előzetesen sokáig szárazon voltak és kezdetben több minden szivárgott ki belőlük. De a CO2 nélküli teszt után ismét átraktam a köveket CO2-s vízbe és a TDS 10 óra elteltével már ismét 100 felett járt... vagyis nem ez játszott közre (vagy legalábbis nem csak ez).
 
Köszi! Tulajdonképpen szerintem ez várható volt, de mégis nagyon klassz, hogy ilyen precíz kísérlettel megcsináltad, hiszen így a nagyságrendeket is lehet látni a mért eredmények alapján. Tök jó!

Mivel a CO2-s teszt volt az első, azt gondoltam, hogy a nagy különbség betudható annak is, hogy a kövek előzetesen sokáig szárazon voltak és kezdetben több minden szivárgott ki belőlük. De a CO2 nélküli teszt után ismét átraktam a köveket CO2-s vízbe és a TDS 10 óra elteltével már ismét 100 felett járt... vagyis nem ez játszott közre (vagy legalábbis nem csak ez).

Nos, szerintem nem számít a sorrend. Ezt azért gondolom, mert bár nem ilyen szépen dokumentált kísérletként, de én a következőt csináltam annak idején: sósavban (különböző hígításokban, de azért elég erősben) áztattam seiryu köveket. Elsőre abból a megfontolásból, hogy tiszták, sterilek legyenek. Aztán én is arra gondoltam, hogy kioldom, amit ki lehet, milyen jó lesz, hogy majd nem keményíti a vizet. Naivan arra gondoltam, hogy majd a fehér barázdák tűnnek el, vagy ilyesmi. A kövek egyre szebbek, feketébbek lettek, így napokon keresztül újabb és újabb adagban cseréltem az oldatot és öntöttem le róluk a szurok fekete levet. Aztán észrevettem, hogy egyre kerekebbek lettek és már szemmel láthatóan kisebbek. Nem viccelek! Így arra a következtetésre jutottam, hogy ezt akár addig folytathatnám, amíg el nem fogynak a kövek, főleg, mivel a pezsgés intenzitása nem csökkent, az újabb adag sav hatására. Ekkor abba is hagytam a további savazást. :)
 
Hogyan tudok behelyezni egy 10-15 kg-os sziklatombot, h ne repedjen meg az akvarium alja? A taptalaj "elbirja" v szetcsuszik es hozzautodik majd a sziklam?
 
Sziasztok. Volt szerencsém bejutni egy lávakő bányába, ahonnan elég sok fekete követ és lávahomokot (2-5 mm) sikerült szereznem.Szerintetek csak ezzel lehet egy low-tech növényest indittani ? Milyen növényeket ajánlanátok hozzá? Előre is köszönöm!
 
Back
Oldal tetejére