• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Körülbelül mennyibe kerülhet összeállítani egy "kezdő" növényes akváriumot?

Bajosan.

Én a helyedben egy olyan setupot raknék össze, ami alá már van értelme később, mikor lesz még egy kis pénzed CO2 rendszert rakni.
(Magyarán olyan szűrést és világítást, ami már elég majd high-techre.)
 
hallgass @Etele -re. Később is lehet CO2-vel bajlódni.
Lowtech-kel alapban kevesebb macera és probléma van :)
Üveg és szűrés legyen jó, én még a világításra is azt mondom hogy később fejleszthető a CO2-vel együtt. Addig nem kell fényágyú ;)
Növényeket, állatokat meg elég kedvezményesen tudsz a fórumról szerezni. Ugyanez igaz a dekorokra is, bár egy kis kreativitással a dekor a természetből is beszerezhető, erre is vannak példák a fórumon.
 
Lehet ugyis haladni ahogy en haladtam, megvettem a legolcsobb 50 literes kinai akvariumot (8000Ft), vettem egy olcsobb kulso szurot (Ex600, arat most nem tudom), epitettem egy tok kezdetleges DIY LED csikos lampat. (10000 Ft korul), ratettem a legolcsobb IKEA polcraos szekrenyre. Berendeztem egy low tech akksit, volt benne kb 5 fele noveny, olcso halak. Majd epitettem a szensavas Co rendszert idovel (kb 5000Ft).

Na most ha tudod hogy neked ez a hobbi bejon es fogod csinalni jo par evig, akkor ezek a korok teljesen feleslegesek. Ugyanis mikor rajottem hogy ezt en szeretem csinalni, kivagtam a szuron kivul az egeszet a kukaba es kezdtem elolrol, minosegi cuccokkal. Mondjuk nekem a butorom es a lampam epitett de nem a penzugyi keret miatt hanem mert szeretem csinalni.

Ha tudod hogy szeretni fogod ezt a hobbit, akkor vegyel rogton egy opti white 60 literes uveget, egy kulso szurot itt a tetra is siman jo plusz egy doboz matrix es Seachem Purigen, vegyel egy jobb kinai lampat, olcso uveg be es kifolyokat. Ha itt elfogy a keret akkor epits egy szensavas Co rendszert, hanem akkor egybol menj ra a nagynyomasura mert ugyis elobb utobb lesz neked.

Szerintem ez a ket minimum megoldas van.

Az en velemenyem az hogy az aquascaping arrol is szol hogy a scpaet korulvevo dolgok is szepek (szekreny, opti white uveg, uveg ki befolyok).
 
Lehet már későn szólok hozzá conrad1616-nak, de más még olvashatja, tanmesének:

Vettem 2010-ben egy EHEIM aquastar 60 szettet, amiben volt abszolút minden, 54l akváriumtól, tető+világítástól, szűrőtől, 50W-os fűtéstől elkezdve a hőmérőig, algakaparóig meg a kiszedő hálóig, potom 30 ezer forintért.

- a tető használata macerás, karbantartáshoz túl kicsik az ajtók rajta, így állandóan le kell szedni
- a tetőben a T8-as 15W-os világítás nudli, a "szebb" növények nem maradnak meg vele, csak az "unalmasak"
- a hőmérő pocsék anyagból van, szó szerint sikerült leskalpolnom, mikor a vízkövet távolítottam el róla (lásd melléklet)
- a szűrő annyira gyenge, hogy sokkal tisztább az akváriumom, mióta lecseréltem egy 3500(!) forintosra
- az 50W-os fűtés még jó, de mind a fűtés, mind a szűrő felfogására használt tapadókorongok megkeményednek a vízben "kilapított" állapotukban, majd elenged a vákuum, és onnantól nem tudod visszarakni (okkal lehet külön tartozékként EHEIM tapadókorongot venni szűrőre meg ide meg oda)
... a hálóról nem tudok nyilatkozni, mert soha nem használtam, zacskóból lettek átöntve a halak úgy, ahogy az állatkereskedésből kaptam (némi akklimatizálás után, már azóta tudom, hogy nem szabadna a bolti vizet az otthoniba keverni)

Azóta legalább 150 ezer forintot költöttem erre az akváriumra, de végérvényben döglött lovat patkoltam, mert abszolút semmi látszata nincs. Szóval jah, olcsó húsnak híg a leve. Ha nem láttam volna tegnap este a paradicsomhalamat két testhossznyit ugrani az akvárium peremétől számítva (kifejlett 7,5 centis példány, de ijedős szegényem) - miután villám gyorsasággal raktam is vissza a tetőt -, akkor most éppen azzal lennék elfoglalva, hogy LED világítást barkácsoljak a tető helyére, ami újabb 10 ezer forint anyagköltség arra, hogy azt javítsam fel, amit már megvettem.

Sokkal olcsóbban megúsztam volna az egész témát, ha elsőre olyan dolgokat veszek, amiket nem kell lecserélni, csak egy nagyobb űrtartalmú akvárium vásárlásakor.


Lehet ugyis haladni ahogy en haladtam, megvettem a legolcsobb 50 literes kinai akvariumot (8000Ft), vettem egy olcsobb kulso szurot (Ex600, arat most nem tudom), epitettem egy tok kezdetleges DIY LED csikos lampat. (10000 Ft korul), ratettem a legolcsobb IKEA polcraos szekrenyre. Berendeztem egy low tech akksit, volt benne kb 5 fele noveny, olcso halak. Majd epitettem a szensavas Co rendszert idovel (kb 5000Ft).

Tudod mekkora mázlid volt az IKEA bútorral, hogy nem roskadt össze?

shit_ikea_furniture.jpg

Ekkora.
 

Attachments

  • 20180323_161152.jpg
    20180323_161152.jpg
    112 KB · Megtekintések: 43
Akkor én is had szóljak hozzá bár biztos nem aktuális.

A set-ek azért arra jók, hogy az ember low tech-ben elkezdhessen kalimpálni és boldog akvarista lehessen.

Én most üzemeltem be egy Dennerle 50L-es scaper akkváriumot
Ehhez hasonlót.
https://www.greenaqua.hu/hu/dennerl...tt-szurovel-style-led-l-vilagitassal-55l.html

Illetve már több mint 2 hete megy.

A szűrés kevés benne és a világítás is. Kimondottan LOW-tech, de indulásra teljesen elég.

Vettem hozzá egy 11e Ft-os Odyssea LED lámpát ami magában semmit nem ér, de a 0,5W/L-t megemelte 0,7W/L-re és ez már pont elég.

A szűrőnek csak 0,9L a feltölthető űrtartalma, de 2,5 liter kellene ehhez az akvához. Kiváncsi leszek hosszú távon milyen alga látogat meg. Még nincs igazán, de ha lesz szerintem pár garnéla és 4-5 süncsiga leküzdi.

Co2-t, 2 kilós palackal és minden kütyüvel, használtan nekifutva kb 45e-ért be lehet szerezni. Addig pedig lehet próbálkozni mint sokan az élesztővel. Még a GA-ban is van egy gyönyörű nanó ami élesztős...tökéletes példája, hogy megy ez, csak több vele a meló.

Parvula CO2 nélkül is fejlődik, de nem túl gyorsan.

A onkrét számok

Dennerle szet - 63e
Plusz világítás - 11e
CO2 később - 50e

Ha most nem megyek bele az élesztős számolásába azt mondom, hogy 124e-ből már alomszép nano akváriumot lehet összehozni, ami nem stresszel nagyon a sok gondozással.

Persze még további költség a táptalaj meg minden ami belemegy

Nem fontos de én a szűrőt cserélem majd - 25-35e.
 
Ha most nem megyek bele az élesztős számolásába
1 méter CO2 cső 200 forint, katéter végű fecskendő gyógyszertárban 75 forint (DIY diffúzor + bubiszámláló), vatta bele fél évre 2000 forint, 5l-es flakon ingyen van miután felhasználtad belőle a desztillált vizet, utána havonta budafoki élesztő 60 forint, 4 kiló cukor 800 forint és végeztél. Nálam ez annyira hatékony, hogy ha elfelejtem estére felcsavarni a levegőztetőt, akkor másnap 43 mg/l CO2 lesz az 54l-es akváriumban.
 
Ez nem mázli, hanem butaság :) mind a monitor-állvány, mind az asztal leírásában benne van, hogy nem kompatibilisek egymással. Neked 150-200 cm2-en volt 30kg. Neki 1800cm2-en lesz 70-80kg.
Az IKEA bútorlap már annál jóval kevesebb tömeg alatt is nem széltében, hanem hosszában roskad.

75589

Ez a fiókelem már rég szétesett volna, ha nem támasztaná fal a másik oldaláról.
 
Számít, hogy hol van alátámasztva, de tény, hogy 30-as nano-nál nagyobbat nem tennék felé a kartonlapjuk felé. Viszont van rendes fa bútoruk is, mindig külön kell vizsgálni a dolgokat.
 
100.000 Ft-ból élesztős co2-vel ki lehet hozni. Én is most tervezem
Optimista becslés, már ha konkrétan növényes akváriumról beszélünk, nem egy homokkal felöntött dísz hajóronccsal megspékelt halas akváriumról két darab Anubiassal.

Az én legújabb nano akváriumom úgy jön ki éppen százból, hogy a növények, aktív talaj és szűrő kivételével mindent kínából vagy maszekban vettem, de ha számolom az állatokat is, akkor túl is léptem a 100-at. CO2 nélkül is minimum 130 ezer forint boltban összevásárolni egy akváriumhoz valót, mindegy melyik boltba mész be, és akkor még az ocsmány zöld csöveket használod a külső szűrőhöz. Tévhit, hogy egy akvárium attól olcsó lesz, mert "kezdő", kezdőnek is meg kell fizetnie ugyanazokat a technikai eszközöket, amelyek a nagyok kétségbe vonhatatlan tapasztalata szerint szükségesek minden akváriumban a biológiai egyensúly megteremtéséhez, a "kezdő" és "haladó" akvárium között annyi a különbség, hogy nem rakunk bele olyan növényeket (és állatfajokat), amik igénylik az igen konkrét értékekre visszasózott RO vizet, a heti nyírást, meg a(z akár 2)40 ezer forintos lámpákat, de attól az üveg, szűrő, aljzat, növény, hardscape stb. még ugyanannyiba fognak kerülni. Lehet a barna lávakövet akvarisztikai üzlet helyett kertészetben venni 70 forintért, de az úgy mállik szét a kezeidben, ahogy mosod. Kerti slaggal 18 liter lávakőből 12 litert csináltam, mielőtt feladtam az átmosás, meg az akváriumban alkalmazás ötletét. Az meg nem igazán segít értékelhető mennyiségű pénzt megspórolni, ha például garnélaetető tál helyett ugyanazt az eszközt petricsésze néven veszed 990 helyett 540 forintért. A különbségből vehetsz egy fél amano garnélát. :p
 
A ro valóban nincs benne, akkor 120e. Elmondom tétel szerint a beltartalmat.

1. 45x30x30 opti white Green Aqua akvárium 19.000
2 Eheim experience 150 29.000
3 átlátszó szűrőcső 2.000
4 kínai nano spin pipe + ellenoldal 6.000
5 kínai 13 watt led lámpa 5.000
6 kínai szerszám szett 4.000
7 CO2 élesztős 5.000

A hardwareből a 4, 5, 6-os tételeket fantasztikus feleségem rendelte nekem, amikor látta hogy mennyire elkezdtem utánaolvasni a dolgoknak (remek nő!!). Összesen tehát 70.000

Hardscape-et, talajt, bacikat és flórát valóban nem tudom, de szerintem 30-ból lehet azért némi kreativitással alkotni.
Fauna: lényegében megvan 5.000 Ft volt.

Természetesen nekem sem ennyi lesz, csak gondoltam tételesen levezetem, hogy igenis lehet szépet csinálni kezdésként. Ami a lényeg az az akvárium és a szűrő, az pedig nem rossz egy 40 literes akváriumnak.
 
Nálam a fentebb említett "növény, talaj, szűrő kivételével mindent a legolcsóbban" felállás a következőre jön ki:

sima üveg akvárium a környékbeli remegő kezű üveges bácsitól egy kiló szabálytalanul felvitt fekete szilikonnal - 3000 / 20 liter
Eheim Classic 2213 akciósan, 1000 forintos kuponnal - 18000 (normál áron 21500)
kínai, növényezésre ténylegesen alkalmas 14W-os LED pilács - 6000 / 30 centiméter (max 18 centiméter vízoszlopig "magas" fényt ad, buborékképződés annyira heves, mintha szénsavas vízzel lenne feltöltve az akvárium, szóval tényleg jó)
kínai üveg kifolyó, befolyó - 6500
kínai CO2 diffúzor, drop checker, bubiszámláló, mágnesszelep, visszacsapó szelep, citromsavas készlet - 10500
aktív aljzat - 8000
növények - 18000 (10 doboz 1800 forintos GA zselés növény)
hardscape - 30000 (négy nyamvadék kő, meg 3 darab faág)

Ez így pontosan 100 ezer forint, de ha úgy érvelünk, hogy a CO2 rendszer nem kezdő dolog, akkor vonjuk le szépen azt a 10500 forintot és adjunk hozzá 6500-at, amibe a halállomány került (6 neon, 6 "zöldsávos" törperazbóra - egyik sem az, van 6 darab brigittae helyett 5 urophthalmoides meg 1 merah -, 2 amano, 1 anci) és majdnem ugyanott vagyunk. És akkor nem számoltam a fenntartáshoz szükséges RO rendszert én sem, se a sót, tápozást, CO2 töltetet, amiket mind meg kell még venni hozzá további 40-50 ezer forintért, de ezek ugye nem kezdő dolgok, mind elhagyhatóak. De még azt is amit számoltam olyan akváriumba rakom, hogy ezek után elgondolkozok rajta, hogy nem-e érte volna meg inkább optiwhite-ot venni, hogy az is normálisan nézzen ki, és akkor már tuti nincs meg 100-ból. Lehet kérek rá egy árajánlatot, mert még nincs berendezve, még le tudom cserélni.
 
Vagy nézz körbe NPT akvárium ügyben (főként @Pendulum és @Z1234 bejegyzéseit/naplóit keresd) , és rájössz, hogy a fentebb összehordott technika fele sem kell, elég egy üveg és egy világítás, persze ha az igényeidnek megfelel.


Iwagumira eléggé alkalmatlan egy NPT módszertan. Az inkább ilyen nyugis családi akváriumra jó, ahol elbíbelődünk, de akkor sem történik semmi, ha 2-3 hétig semmit nem csinálunk ( ugye ott még tápozni sem kell, co2 sincs, stb)
 
Back
Oldal tetejére