• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

"Ködös" víz

A csíktesztek csapvizes halas akvánál miért ne érnének sokat? Főleg kezdőknél és gyors elemzésre a legjobbak.
GH, KH, NO2, NO3, PH, stb-ről pillanatok alatt tájékoztatnak.
A csíkteszt elég pontatlan. Nekem is van, elég nagyot lehet vele tévedni a mérésnél.
A 20-as nitrát se sok, nem egy Ro-vizes növényesről van szó, hanem egy halas akváról.
Később láttam, hogy guppik és neonhalak vannak. Ezek bírják a 20-as nitrátszintet, a növényeknek is jó így. Amúgy írtam is, hogy ez még belefér :)
 
A csíkteszt elég pontatlan. Nekem is van, elég nagyot lehet vele tévedni a mérésnél.

Később láttam, hogy guppik és neonhalak vannak. Ezek bírják a 20-as nitrátszintet, a növényeknek is jó így. Amúgy írtam is, hogy ez még belefér :)
Ok, én szoktam használni, és ha gondot jelez, akkor van is. :)
Különben nem javasoltam volna, ha nem győződtem volna meg a használhatóságáról, persze abban igazad van, hogy
precíziós beállításokra nemigen alkalmas.
 
Ez az infuzórium jellemzően szervesanyag feldúsulásnál jelentkezhet, eléggé nehéz kiirtani, főleg újonnan indított halas akvák szenvedhetnek tőle, Túletetés is segíti a megjelenését, de mivel élőlényekről van szó,
UV használata 100% biztonsággal eltünteti, egyébként eléggé makacs tud lenni az akvában.
Vízcserék nem segítenek, mert pillanatok alatt újra elszaporodik. KIszűrni nehéz, mert mikroszkópikus méretű lények sokasága.
Megszokni nem lehet és nem is szabad, mert a halakra nézve igencsak káros, megtámadja a nyálkahártyát, illetve a kopoltyút.
Itt egy kicsit vitatkoznék, ha nem bánod :)
Megnéztem újra a videókat. Számomra ez lebegő mechanikai szennyeződésnek tűnik. Olyan, mintha havazna. Persze lehet, hogy tévedek.
Szerencsére elég régen volt infuzóriám, de emlékeim szerint olyankor tejszerűnek látszik a víz. A mikroszkópikus élőlényeket nem lehetne látni szabad szemmel, pláne egy videón. Nekem régen soha nem jelentett nagy gondot az infuzória. Ilyenkor néhány napig nem etettem, majd csináltam egy nagy vízcserét, alapos takarítással.
 
Itt egy kicsit vitatkoznék, ha nem bánod :)
Megnéztem újra a videókat. Számomra ez lebegő mechanikai szennyeződésnek tűnik. Olyan, mintha havazna. Persze lehet, hogy tévedek.
Szerencsére elég régen volt infuzóriám, de emlékeim szerint olyankor tejszerűnek látszik a víz. A mikroszkópikus élőlényeket nem lehetne látni szabad szemmel, pláne egy videón. Nekem régen soha nem jelentett nagy gondot az infuzória. Ilyenkor néhány napig nem etettem, majd csináltam egy nagy vízcserét, alapos takarítással.
Júniusban? :) :)
Lehet hogy csak koszos a víz. :)
Hát, csak annyira mikroszkópikus, amennyire pl egy papucsállatka.
A zseblámpás videó nem a kérdéses akváról készült.
Nekem is volt infuzóriumom. :) :) ( Nem azért nevetek mert ez jó, hanem mert elmúlott. )
 
Júniusban? :) :)
Lehet hogy csak koszos a víz. :)
Hát, csak annyira mikroszkópikus, amennyire pl egy papucsállatka.
A zseblámpás videó nem a kérdéses akváról készült.
Nekem is volt infuzóriumom. :) :) ( Nem azért nevetek mert ez jó, hanem mert elmúlott. )
Más szempontból ha ez egy mechanikai kosz, :) pl a nej belerázza a porrongyot, akkor egy sima belsőszűrőnek is simán ki kellene kapnia a vízből.
 
Más szempontból ha ez egy mechanikai kosz, :) pl a nej belerázza a porrongyot, akkor egy sima belsőszűrőnek is simán ki kellene kapnia a vízből.
Én feleannyira sem értek hozzá, mint ti, de szerintem is így van. Ha a párom belerázta volna a porrongyot, vagy bármi más mechanikai szennyeződés lenne benne, a szűrőnek ki kéne venni.

A lehetőségeim (szerintem):

1: Ha türelmes lennék, (nem vagyok) 06.28-től lesz egy tervezett 5 napos böjt a halaknak. Hátha elmúlik tőle.
2: Seachem Purigen
3: UV szűrő. Erre a célra a sobo beépített uv-s belső szűrő megfelelhet 13 Mátyásért, vagy muszáj egy "komolyabb" odyssea 9w-os uv szűrő 20k huf-ért?
 
Én feleannyira sem értek hozzá, mint ti, de szerintem is így van. Ha a párom belerázta volna a porrongyot, vagy bármi más mechanikai szennyeződés lenne benne, a szűrőnek ki kéne venni.

A lehetőségeim (szerintem):

1: Ha türelmes lennék, (nem vagyok) 06.28-től lesz egy tervezett 5 napos böjt a halaknak. Hátha elmúlik tőle.
2: Seachem Purigen
3: UV szűrő. Erre a célra a sobo beépített uv-s belső szűrő megfelelhet 13 Mátyásért, vagy muszáj egy "komolyabb" odyssea 9w-os uv szűrő 20k huf-ért?
Van külső szűrőhöz csatlakoztatható, 12K-ért. 120 literes akvához.
 
Szia!
Köszönöm az elemzést.
TC Total Clorine. Klór
Szépségével most is meg vagyok elégedve. 70 centiről már nem látni az opálosságot. Természetes fénynél sem. Csak és kizárólag ha beülök az akvárium elé, és a világítás fel van kapcsolva.
Remélem úgy lesz ahogy mondod, és elmúlik, bár túl sok reményt nem fűzök hozzá. Lassan 2 hónapja ilyen:


Nem koncentrált fénynél/nem a fény felé nézve:

Természetes fénynél:
Nem lehet, hogy a hajóroncs tartályából szökik a gázolaj? :unsure:


Komolyra fordítva a szót. Biztos, hogy szennyeződés okozza a "ködösséget". Nálam pont ugyan ez van, de csak akkor látom, ha
- az ablakon keresztül egy vékony és erős fénysugár hatol át a vízen
- ha két darab szemüveg van rajtam, és 10-20 centiről nézem.
Ekkor láttam meg, hogy bár van valamennyi lebegő szemét is a vízben (amit előbb-utóbb eltávolít a szűrő vagy leüllepszik az aljzatra), de a ködösséget leginkább a trillió-millió kis tündöklő gázbuborék okozza, ami részben a nagyon jól szétporlasztott CO2 buborékokból adódik, részben (talán) a növények áltak termelt oxigénből. Ilyen, növények áltak termelt oxigénbubikat akkor láthatunk jól, ha a világítás túl van hajtva és a szegény növényekből 1-1,5mm-es bubik jönnek ki. (Persze erről szép fotókat lehet készíteni, de...). Viszont (szerintem) ilyen nagyon apró oxigénbubikat normális esetben eregetnek, ha normális körülmények között működnek.
A fentiekre igazolás lehet, a felszínen látható bubik tömkelege is. Ezek beleragadnak a felszíni hártyába, nem pukkannak azonnal szét, mert vagy nincs skimmered, vagy nem igazán jól működik. Szóval, én gázbuborékokra tippelnék.
 
Júniusban? :) :)
Lehet hogy csak koszos a víz. :)
Hát, csak annyira mikroszkópikus, amennyire pl egy papucsállatka.
A zseblámpás videó nem a kérdéses akváról készült.
Nekem is volt infuzóriumom. :) :) ( Nem azért nevetek mert ez jó, hanem mert elmúlott. )
Géza, javíts ki, ha tévedek, de a hőskorban az infuzóriumos vízre nem kovaföldön keresztül szűrést javasolt a Horn-Zsilinszky Akvarisztika? Halasban ez is járható nem...?
 
Géza, javíts ki, ha tévedek, de a hőskorban az infuzóriumos vízre nem kovaföldön keresztül szűrést javasolt a Horn-Zsilinszky Akvarisztika? Halasban ez is járható nem...?
Tudom, gyalázat, de nem találom a H.Zs.-t . Sőt, még a kovaföldet sem próbáltam soha. :)
De, ha apró szennyeződés lenne, azon a vízcsere segítene, innen gondolom, hogy valami újratermelődőnek kell
lennie.
Ha viszont elégtelen a mechanikus szűrés, már párszor leírtam az én snassz megoldásomat. (besőszűrő megtömve női harisnyával) Kérlek, ne terjeszd, hogy tőlem hallottad ezt, egy növényes fórumon. :)
De szerintem van nekünk egy "mmccannon" Mary-nk :) Őt kellene megkérdezni.
 
Utoljára módosított:
Tudom, gyalázat, de nem találom a H.Zs.-t . Sőt, még a kovaföldet sem próbáltam soha. :)
De, ha apró szennyeződés lenne, azon a vízcsere segítene, innen gondolom, hogy valami újratermelődőnek kell
lennie.
Ha viszont elégtelen a mechanikus szűrés, már párszor leírtam az én snassz megoldásomat. (besőszűrő megtömve női harisnyával) Kérlek, ne terjeszd, hogy tőlem hallottad ezt, egy növényes fórumon. :)
De szerintem van nekünk egy "mmccannon" Mary-nk :) Őt kellene megkérdezni.
Nem hordok harisnyát @Kovács Géza :D
 
Sziasztok!

Április végén indult 112 literes akvám halak nélkül. 7 növény van benne, kisebb igénytelenek. Amennyire emlékszem mindig ilyen ködös volt a víz. Amennyire sikerült utánanéznem, szerintem infuzória. Koncentrált fénynél látszik közelről. Természetes fénynél vagy 1m-ről (vagy távolabbról) kristály tisztának tűnik a víz. Napi 7 óra világítás (Happet AquaLED 23w/74cm 8000K , 3000lm) Tápozás napi 40 csepp carbo, 14 csepp profito (tápozást 2 napja teljesen elhagytam), heti (megpróbálom ugyanezt 4 naponta) 20liter vízcsere (ilyenkor vízkezelő) +1x3liter utántöltés a párolgás miatt. 15neon,6páncélos,1anci,4platti,2pillangósügér,4 amano garnéla. Atman cf800 szűrő gyári szűrőkkel+matrix trop+porcelán gyűrű, ezt bővítettem még 1 réteg 3cmes tm30al+még perlon. 1 állatom nem hullott el mióta megy az akku, messziről (1m vagy távolabbról) tisztának tűnik, szemre a halak is jól érzik magukat, ettől függetlenül zavar ez a "köd/füst" a vízben.
Visszaolvastam, kinek mi oldotta meg a kérdést, Seachem Purigen, és/vagy seachem clarity beszerzésén agyalok. Holnap vagy holnapután elmegyek a zöld víz akvarisztikába (remélem nem reklám) és megkérdezem ők mit ajánlanak. Vagy hátha megmondják, hogy mit rontok el. Valami biztos elkerüli a figyelmemet, de önerőből nem jövök rá, hogy mi. Tanácsaitokat előre is köszönöm. Üdv
Nagyon kevés így az információ, ezért javaslom, hogy indíts egy naplót az akváriumodnak.
Hosszútávon Számodra is hasznos, mert vissza tudod nézni a fejlődés folyamatát, milyen változtatás vezetett eredményre, stb.

- A szűrőd, ha azt nézem, hogy 112 litert kell szűrnie rettenetesen kevés a 740 l/h. Alsó hangon a duplája kell, gyári töltetek kuka, alulra szivacs, utána mátrix a tetejére perlon és Seachem Purigen.
- 7 növény, de mi? Ha mondjuk böszme nagy Echinodorus bleherik, azt mondom, nem rossz, de jó lenne tudni, hogy valójában mennyi a növénymassza.
Mert a növények is szűrik a vizet. ;)
- CO2 van, vagy nincs?
- Aljzat az inert vagy agyagos, netán más? Milyen dekorok vannak? Ha úgy vannak elhelyezve, hogy a szűrő nem tudja megforgatni a vizet, mert az áramlás megtörik a dekoron, az is rontja a szűrés hatékonyságát.
- A vízcserék milyen gyakorisággal történnek, mennyit cserélsz és mivel (csapvíz, RO, vagy kevered)?

Törekedj az egyensúly (fény - szűrés és ha van CO2) kialakítására.
Addigis, amíg nem tudunk meg többet az akváriumodról és legfőképp nem töltesz fel képeket, nagyvonalakban két megoldás:
- @Kovács Géza által javasolt harisnyás belsőszűrős megoldás, vagy
- légpumpával üzemeltethető DIY belsőszűrő vatelinnel megtömve
IMG_1932.jpg IMG_1933.jpg
 
A csíktesztek csapvizes halas akvánál miért ne érnének sokat? Főleg kezdőknél és gyors elemzésre a legjobbak.
GH, KH, NO2, NO3, PH, stb-ről pillanatok alatt tájékoztatnak.
A 20-as nitrát se sok, nem egy Ro-vizes növényesről van szó, hanem egy halas akváról.
@Rudi50 meg kell erősítsem, ami Géza írt, mert a lakmuszteszt pár perc alatt megmutatja hol borult meg az ökoszisztéma, és máris célirányosan lehet nekifogni a korrigálásnak.
A csíkteszt esetében nem is a pontosságon van a hangsúly, hanem az arányokon. Vannak mérőműszereim, de mindig van JBL 6in1 gyorsteszt is a halodámban. Ahogy szódabikarbóna és K-permanganát. Számomra ezek pont olyan alapfelszerelések, mint egy halháló.
 
Nagyon kevés így az információ, ezért javaslom, hogy indíts egy naplót az akváriumodnak.
Hosszútávon Számodra is hasznos, mert vissza tudod nézni a fejlődés folyamatát, milyen változtatás vezetett eredményre, stb.

- A szűrőd, ha azt nézem, hogy 112 litert kell szűrnie rettenetesen kevés a 740 l/h. Alsó hangon a duplája kell, gyári töltetek kuka, alulra szivacs, utána mátrix a tetejére perlon és Seachem Purigen.
- 7 növény, de mi? Ha mondjuk böszme nagy Echinodorus bleherik, azt mondom, nem rossz, de jó lenne tudni, hogy valójában mennyi a növénymassza.
Mert a növények is szűrik a vizet. ;)
- CO2 van, vagy nincs?
- Aljzat az inert vagy agyagos, netán más? Milyen dekorok vannak? Ha úgy vannak elhelyezve, hogy a szűrő nem tudja megforgatni a vizet, mert az áramlás megtörik a dekoron, az is rontja a szűrés hatékonyságát.
- A vízcserék milyen gyakorisággal történnek, mennyit cserélsz és mivel (csapvíz, RO, vagy kevered)?

Törekedj az egyensúly (fény - szűrés és ha van CO2) kialakítására.
Addigis, amíg nem tudunk meg többet az akváriumodról és legfőképp nem töltesz fel képeket, nagyvonalakban két megoldás:
- @Kovács Géza által javasolt harisnyás belsőszűrős megoldás, vagy
- légpumpával üzemeltethető DIY belsőszűrő vatelinnel megtömve
View attachment 150633 View attachment 150634
Elkeserít hogy szerinted kicsi a szűrőm. Akvarisztikában ajánlották, mindent egy helyen szereztem be, tudták hogy milyen akvához lesz. Ettől függetlenül a "neten" is azt olvasom, hogy 3-5szörös szűrés elég. Nyilván ha nem jutok 1ről a 2re ezzel a "ködösséggel" kénytelen leszek beszerezni egy belső szűrőt.
Nincs nagy növényem, fotót teszek.
CO2 nincs (nem is lesz)
Aljzat "sima" sat 2 kvarchomok talán? 1-2mm
Dekorokat látod a képen majd
Heti 20liter vízcsere+2x3liter párolgás pórlás. Vízcserekor bacit+vízkezelőt kap.
Hét elején megjön az uv szűrő, bízom benne, hogy megoldja a gondom... ha nem, marad a hascsikarás :(

 
Elkeserít hogy szerinted kicsi a szűrőm. Akvarisztikában ajánlották, mindent egy helyen szereztem be, tudták hogy milyen akvához lesz. Ettől függetlenül a "neten" is azt olvasom, hogy 3-5szörös szűrés elég. Nyilván ha nem jutok 1ről a 2re ezzel a "ködösséggel" kénytelen leszek beszerezni egy belső szűrőt.
Nincs nagy növényem, fotót teszek.
CO2 nincs (nem is lesz)
Aljzat "sima" sat 2 kvarchomok talán? 1-2mm
Dekorokat látod a képen majd
Heti 20liter vízcsere+2x3liter párolgás pórlás. Vízcserekor bacit+vízkezelőt kap.
Hét elején megjön az uv szűrő, bízom benne, hogy megoldja a gondom... ha nem, marad a hascsikarás :(


Sajnos a 3-5 szörös szűrés nagyon kevés. Az 5x talán az alja lehet de inkább 6-10x a tuti. Komolyabb helyeken a túlszűrést 10x-s körülit ajánlják, mert a gyartók által megadott infót egy pontos szetápra számolják(adott magaságra, távolságra történő vízemelés). Tegyük fel számodra hosszabb csövek kellenek a gyártó által haasználttól máris kisebb lesz a hozama a szűrőnek. Ezenkívül elkezd a szűrő telítődni az is rontja a teljesítményét. Lehetséges a 740l / óra teljesítmény valójában akár 20-30%-kal(extrém esetben 50% vagy több) is kevesebb a megadottól. Belső szűrőt semmikép nem ajánlok egy 112 literes akihoz, az kb. olyan mint halotnak a csók. :( Néztem a képeket annyira nem gáz a szitu. Amennyiben az uv lámpa nem segít szerintem a Seachem Purigen megoldja a dolgot.

Lehet elsiklottam felette, de nem tudom milyen szűrőd van, mivel van töltve?-milyen időközönként, -hogy szoktad takarítani? miben mosod át a szűrő töltetet stb.
 
Elkeserít hogy szerinted kicsi a szűrőm. Akvarisztikában ajánlották, mindent egy helyen szereztem be, tudták hogy milyen akvához lesz. Ettől függetlenül a "neten" is azt olvasom, hogy 3-5szörös szűrés elég. Nyilván ha nem jutok 1ről a 2re ezzel a "ködösséggel" kénytelen leszek beszerezni egy belső szűrőt.
Nem akarok beleokoskodni, mert én sem vagyok profi. de Atman CF-800 "Green Aqua növényes akvárium ajánlás: max. 100 literig". Eszerint nem jó de nem is tragikus.
Ahogy látom itt a fórumon elég változó, hogy ki mennyire szűr. De 5x alá tényleg nem szokott senki menni.
Az 5x talán az alja lehet de inkább 6-10x a tuti.
Egyébként kiszámolva itt inkább 6x szűrés van. 740l/h - 112l, bár itt sosem tudom, hogy a nettot vagy bruttot kell számolni.

De kíváncsi vagyok mi oldja meg végül a gondot, biztos tanulságos lesz. (egyébként nekem sem tűnik katasztrofálisnak)
 
Elkeserít hogy szerinted kicsi a szűrőm. Akvarisztikában ajánlották, mindent egy helyen szereztem be, tudták hogy milyen akvához lesz. Ettől függetlenül a "neten" is azt olvasom, hogy 3-5szörös szűrés elég. Nyilván ha nem jutok 1ről a 2re ezzel a "ködösséggel" kénytelen leszek beszerezni egy belső szűrőt.
Nincs nagy növényem, fotót teszek.
CO2 nincs (nem is lesz)
Aljzat "sima" sat 2 kvarchomok talán? 1-2mm
Dekorokat látod a képen majd
Heti 20liter vízcsere+2x3liter párolgás pórlás. Vízcserekor bacit+vízkezelőt kap.
Hét elején megjön az uv szűrő, bízom benne, hogy megoldja a gondom... ha nem, marad a hascsikarás :(

Ne keserítsen el. Köztudott, hogy a boltok túlnyomó többsége - tengermély tiszteletem a ménkű kevés kivételnek - a bevételre hajt, az alkalmazottak, meg gyakorta az alapvető ismeretekkel sem rendelkeznek, és kihasználják (nagyon alantas módon) a vevő jóhiszeműségét.

Hosszútávon gondolkodj, ne kapkodj el semmit. Inkább várj, gyűjtögesd a forintokat, majd még egy, ugyanilyen szűrőbe invesztálj be. ÉS növényekbe!

Növényeid zöme lassú fejlődésű (Anubias, Cryptók), amik épp ezért kevesebb tápanyaggal is beérik. Az az egy Echnidorus (legalábbis annak vélem a bal hátsó sarokban lévő növényt) , a Nymphoides és Ludwigia nagyon kevés, hogy a vízben felhalmozódó anyagokat "megegye". Sokkal több növényre van szükség, több okból is:
- mint korábban írtam, ők is szűrik a vizet,
- az elevenszülő aprónép el tud bújni
- szebb lesz az akváriumod.

Nem véletlenül kérdeztem rá a dekorokra. Az a hajó bizony pont úgy van elhelyezve, hogy totál derékba töri az áramlást, és a szutyok java el sem jut a beszívó ágig. Helyedben ki is kapnám, mert akárhogy helyezed el, nem lesz frankó.

A vízcsere - ebben a felállásban - nagyon kevés, inkább (főleg most, hogy gond van) 40 litert cserélnék Helyedben.
A "vízjelekből" ítélve, úgy látom csapvizet használsz. Erre utal az akvárium felső peremének közelében látható vízkő lerakódás. Nem baj, magam is évtizedekig csapvízzel akvarizáltam, de jó lenne tudni, hogy milyen is a vized. Van lehetőséged mérni értékeket? Legalább nézd meg, hogy a vízmű milyen adatokat közöl. (A Fővárosi Vízművek honlapján megtalálod, csak ne vedd Szentírásnak. Iránymutató adatok, de kiindulásnak jó.

Addigis, amíg nem tudod korrigálni a technikai oldalt, meleg szívvel ajánlom, a Pothos (Pistike, szobai futóka, meg mittomén még milyen néven nevezik) bevetését. A biztonság kedvéért beillesztek egy képet az enyémről:
Pothos.JPG
Egy egyszerű tapétacsipesszel gyökereztessed az akváriumban. Kizabál mindent, ami nem odavaló, és az infuzóriák nagyon hamar éhkoppon maradnak, és számuk jelentősen csökkenni fog.
De a vízcsere mértékét akkoris növelned kell.

Kitartás, messze sincs veszve semmi. :)
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére