• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

"Ködös" víz

A bacit minden vízcserénél adok, a cserélt víz mennyiségéhez adagolom: 10 ml-t ír 50 literhez, én kb. 20 literből 5-6ot cserélek, ehhez öntök 2 ml-t. (és basszus most ezt leírva nem is adja ki a matek :eek::eek::eek:
Hagyd el a bacit. Nem kell. Ha már van 1 hónapos a szűrőd, akkor nem oszt, nem szoroz. Indításkor elég jó, ha van, de a Manado amúgy se igényli a napi, 2napi víz cserét az elején, mert nem aktív talaj. Nekem is Manado van az akvában, nem locsolgatom a bacikultúrával vízcserekor, pláne, ha nem is nyitottam meg a szűrőt. Kell a napló, mert tanácsot sokat kaptál, de az átfogóbb kép kéne, hogy mivel kell számolni. Akkor lehet jobb tanács is lenne, vagy valaki megmondhatná a tutit is. 😉
 
Hagyd el a bacit. Nem kell. Ha már van 1 hónapos a szűrőd, akkor nem oszt, nem szoroz. Indításkor elég jó, ha van, de a Manado amúgy se igényli a napi, 2napi víz cserét az elején, mert nem aktív talaj. Nekem is Manado van az akvában, nem locsolgatom a bacikultúrával vízcserekor, pláne, ha nem is nyitottam meg a szűrőt. Kell a napló, mert tanácsot sokat kaptál, de az átfogóbb kép kéne, hogy mivel kell számolni. Akkor lehet jobb tanács is lenne, vagy valaki megmondhatná a tutit is. 😉

:X3:

És akkor innentől nem offolom szét a továbbiakban ezt a topicot. 🙏
 
Sziasztok!

Sajnos szinte biztos, hogy túletetés miatt nekem is megjelentek különböző méretű apró fehér pontok az akváriumban. Máskor is tapasztaltam vízcserék után, de kb. fél óra elteltével letisztult a víz. Valamikor ősszel tisztítottam ki először a szűrőt, azóta valahogy nem vagyok vele igazán megelégedve, az egyik kék szűrőközeget Matrixra cseréltem, de nem hiszem, hogy ez lenne az oka a hatékonyság csökkenésének.
Nem is a fehérség tűnt föl először, hanem, hogy egymás után két törpeharcsatetemen lakmároztak a red cherryk, majd ők is elkezdtek fogyatkozni. Van még bent Boraras urophthalmoides, és hím Endlerek, ez utóbbi két faj egész jól elvan így is, rájuk valamiért nem hat ez a sztori

Sajnos csak csíktesztem van, ez alapján extrém mértékű NO2, NO3 értéket nem tapasztaltam.

Próbálok a költséghatékony eszközök/módszerek felől haladni (bár lehet, hogy mire végigpróbálom, összejön egy ilyen UV-készülék ára, és lehet, az lenne az igazi megoldás...?) Tehát pénteken vennék talajporszívót (a garnélák védelme miatt eddig nem mertem ilyesmit használni, de a legtöbb helyen azt olvastam, hogy ilyen tüneteknél ez egy fontos része a kezelésnek) és gondolkozom még a black otuon (elég sok pontalga van a növények levelén, meg az üvegre is vissza-visszatér, és akkor az ellen is tettem egy próbát) de ahhoz pedig diffuzort vennék, hogy kibírják az élőlények. Emellett még Seachem Clarity adagolásán gondolkodom.

Addig is próbálkozom 15%-os vízcserékkel. Azt szeretném kérdezni, hogy ezek napi szinten jók, vagy nem sok értelmük van, illetve legyen ritkább (2-3 naponta)?
 
ez alapján extrém mértékű NO2, NO3 értéket nem tapasztaltam.
Ez nem sokat mondó. Nem tudjuk a üveg térfogat át sem. Mi lenne az a extrem mérték? Erről többet kellene tudni.
Jó lenne a csepp tesztel mérnél, mert valamivel pontosabb. De kellene mérni NO3, PO4, és Fe.
A leírtam alapján, azt mondanám hogy nem alakult ki a biológiai egyensúly, mivel már rég küzdesz, vagy felborult, de inkább a előző.
Először, a mostani állapotnak a mérését kellene megtudni, és utána beavatkozni.
A 15% vízcsere, olyan mint "mókus pisi a erdő tűzre".
Előszőr mérés, és annak eredményében, víz csere, minimum 50% vízcsere.
 
Ez nem sokat mondó. Nem tudjuk a üveg térfogat át sem. Mi lenne az a extrem mérték? Erről többet kellene tudni.
Jó lenne a csepp tesztel mérnél, mert valamivel pontosabb. De kellene mérni NO3, PO4, és Fe.
A leírtam alapján, azt mondanám hogy nem alakult ki a biológiai egyensúly, mivel már rég küzdesz, vagy felborult, de inkább a előző.
Először, a mostani állapotnak a mérését kellene megtudni, és utána beavatkozni.
A 15% vízcsere, olyan mint "mókus pisi a erdő tűzre".
Előszőr mérés, és annak eredményében, víz csere, minimum 50% vízcsere.
Köszönöm a javaslatot.
Azért linkeltem a félbehagyott naplót, hogy kb. lehessen látni, miről van szó (30-as low tech) és jó másfél évig rendben működött, de akkor már muszáj volt szűrőt tiszttani, azóta nem az igazi (féltem ettől, ezért is halogattam a szűrőtakarítást). A teszteket igyekszem mihamarabb beszerezni.
 
Azért linkeltem a félbehagyott naplót, hogy kb. lehessen látni, miről van szó (30-as low tech) és jó másfél évig rendben működött,
Ez ennyi idős? Akkor ne csodálkozz hogy felborúlt a bili. Ahoz hogy ezt ki hozd a szakadékból, egy kicsit profibb kellene lenni, és még az is kihívásos.
Javaslat - bontás és újra építés. Ez a megoldás. Nem fűzök túl sok reményt, hogy egyenesbe hozd.
Van itt egy kollégánk (@killer ) aki evek óta úgyan azt a akvát űzi, amit én sem értek hogyan sikerül ennyi ideig, probléma nélkül. Azért egy idő után a talaj, elfáradt, vagyis kiürűl. A mulm, egyre több, amit nem tudunk kiporszívózni.
 
Sziasztok! Milyen sűrűn érdemes használni a Seachem Clarity szert? Szerencsére tiszta a vízem, de arra gondoltam, hogy a szűrő tisztítás előtt pár nappal, érdemes-e belelöttyinteni? 126l-es low-tech akvárium.
 
Van itt egy kollégánk (@killer ) aki evek óta úgyan azt a akvát űzi, amit én sem értek hogyan sikerül ennyi ideig, probléma nélkül.
Bár a fórumon csak 2021 óta van naplózva, de az én 200 literesem is több, mint 2 éves. Leginkább a megunt szkép (+üveg csere) és az áttelepítés nehézsége(lépcsőn kellene vinni) miatt fog bontásra kerülni. Remélem, hogy még az idén, csak előtte fel kell bontanom a házon belül egy teljes szobát, aljzatbetonostul... 🙂
 
Ez ennyi idős? Akkor ne csodálkozz hogy felborúlt a bili. Ahoz hogy ezt ki hozd a szakadékból, egy kicsit profibb kellene lenni, és még az is kihívásos.
Javaslat - bontás és újra építés. Ez a megoldás. Nem fűzök túl sok reményt, hogy egyenesbe hozd.
Van itt egy kollégánk (@killer ) aki evek óta úgyan azt a akvát űzi, amit én sem értek hogyan sikerül ennyi ideig, probléma nélkül. Azért egy idő után a talaj, elfáradt, vagyis kiürűl. A mulm, egyre több, amit nem tudunk kiporszívózni.
Nagyon egyszerűen, hülye biztosra terveztem. Lassan 5 és fél éve ketyeg már. Az RO, a két nagy prof3-as Eheim tele matrix-al és a jól eltalált tápozás elég stabilan tartja a 160 litert. Nagyobb ki maradásokat és hibákat is jól bírja a rendszer.
Bocs az off-ert.
 
Segítséget kérnék egy nálam régóta fennálló probléma megoldására tőletek: adott egy 300 literes akvárium amit eddig alulszűrtnek gondoltam ( tetra ex 1200 és egy biopower belső szűrő ment alatta). Vettem most egy OASE Biomaster 600-ast és így ez is szűr már a tetra mellett. Az oase szűrőben csak szivacs van+ perlon az összes rekeszben, a tetrában pedig mátrix. A beszívó kosarakra tettem pluszba még perlonokat. Gondoltam meg fog oldódni a gondom, de mégis ilyen a vízem:20230101_215720.jpg
Továbbra is szemmel láthatóak a vízben lebegő részecskék. Olyan mintha havazna, vagy poros lenne. Használtam már clarityt, a probléma maradt. Seachem Purigen is volt bent, a probléma maradt.
Mi a túró itt a megoldás? UV szűrő vételére gondoltam, de nem tudom van e értelme mert szabad szemmel egyértelműen láthatóak a lebegő dolgok. Tényleg bárkinek bármi meglátása van kérem írja meg mert teljesen tanácstalan vagyok.
 
Segítséget kérnék egy nálam régóta fennálló probléma megoldására tőletek: adott egy 300 literes akvárium amit eddig alulszűrtnek gondoltam ( tetra ex 1200 és egy biopower belső szűrő ment alatta). Vettem most egy OASE Biomaster 600-ast és így ez is szűr már a tetra mellett. Az oase szűrőben csak szivacs van+ perlon az összes rekeszben, a tetrában pedig mátrix. A beszívó kosarakra tettem pluszba még perlonokat. Gondoltam meg fog oldódni a gondom, de mégis ilyen a vízem:View attachment 172376
Továbbra is szemmel láthatóak a vízben lebegő részecskék. Olyan mintha havazna, vagy poros lenne. Használtam már clarityt, a probléma maradt. Seachem Purigen is volt bent, a probléma maradt.
Mi a túró itt a megoldás? UV szűrő vételére gondoltam, de nem tudom van e értelme mert szabad szemmel egyértelműen láthatóak a lebegő dolgok. Tényleg bárkinek bármi meglátása van kérem írja meg mert teljesen tanácstalan vagyok.
Hogyan használtad a purigent, és mennyi ideig?
Szerintem az UV szürö erre a problémára nem megoldás, mert ha jól látom egyszerü lebegö szennyezödés okozza nálad a problémát és nem bacik.

Milyen gyakran szoktál mulmozni, és olyankor mennyi "mocsok" jön ki?

Esetleg egy foto, melyen az egész akvárium látszódik, segithet. Nálam puhább fák erösen szennyezték a vizet, de Seachem Purigen mindig segitett..
 
Hogyan használtad a purigent, és mennyi ideig?
Szerintem az UV szürö erre a problémára nem megoldás, mert ha jól látom egyszerü lebegö szennyezödés okozza nálad a problémát és nem bacik.

Milyen gyakran szoktál mulmozni, és olyankor mennyi "mocsok" jön ki?

Esetleg egy foto, melyen az egész akvárium látszódik, segithet. Nálam puhább fák erösen szennyezték a vizet, de Seachem Purigen mindig segitett..
Ott a pont, nem a talajból verik fel a szűrők?
 
Hogyan használtad a purigent, és mennyi ideig?
Szerintem az UV szürö erre a problémára nem megoldás, mert ha jól látom egyszerü lebegö szennyezödés okozza nálad a problémát és nem bacik.

Milyen gyakran szoktál mulmozni, és olyankor mennyi "mocsok" jön ki?

Esetleg egy foto, melyen az egész akvárium látszódik, segithet. Nálam puhább fák erösen szennyezték a vizet, de Seachem Purigen mindig segitett..
Először is köszi a válaszod. A Seachem Purigen ment hónapokig, nem vettem észre hogy orvosolta volna a problémát. Minden vízcserénél ( heti 30% kb ) mulmozok valamennyit, de egyszerűen az egész talajt nem tudom átmulmozni, és nem is férek hozzá mindenhol. Amúgy elég sok mulm keletkezik.
Van egy nagy vasfa és egy gyümölcsfa gyökér is az akváriumban. Amire még gondoltam hogy van 120+ amanó garnélám ( a jóból is megárt a sok? :confused:), ezek biztosan valamennyit "bontanak" a fákból és ezek a kis darabok keringenek a vízben? Ki kellene próbálni egy olyan scape-et ahol nem teszek bele fát?
 
nagy vasfa és egy gyümölcsfa gyökér is az akváriumban. Amire még gondoltam hogy van 120+ amanó garnélám ( a jóból is megárt a sok? :confused:), ezek biztosan valamennyit "bontanak" a fákból és ezek a kis darabok keringenek a vízben?
Cserélj el egy csapatot legyező garnélára. Esetleg ők összeszedik.
 
Back
Oldal tetejére