• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kocka

habee

Főkertész
Sziasztok!
Ez az egész kis 20*20*20 kocka eredetileg pók terráriumként funkcionált még új korában aztán felkerült a padlásra az alján egy repedéssel és évekig pihent a szekrény aljában
Szeretek időnként felmenni gubizni így szerencsére azonnal megakadt a szemem rajta és mindjárt bevillant egy két kép miként is lehetne ismét életre kelteni 🙄
Eredetileg egy wabikusa szerű valaminek szántam de el kezdtem olvasgatni itt témákat és úgy teljesen magával ragadott ez az egész Naturális dolog🥴
Na ezen felvillanyozòdva feltöltöttem vízzel a "Wabimat"
Most indul a kísérletezés,hogy fog sikerülni vagy nem,eddig minden rendben de még csak egy hete történt az árasztás majd meglátjuk mi sül ki belőle
Az egész három szintre van elosztva az első szintet egy kis sóderes katlan mellette némi Denerlés táptalajt és általános talaj Hc és Pogostemon társaságával
A második szinten már tőzeges virágföldes keverék+úgyszintén táptalajt és általános egy kevés(ami volt itthon maradék azt kapartam össze😁)
Itt még van egy kis fácska Bucephalandrak,Anubias már nem tudom milyen fajta
Ezen kívűl még van itt Hc Ammania bonsai
A felső szint na az már tőzeg és virágföld keveréke
Itt pedig Hc és Reineckii mini növöget
Tápozni nem távozik most már eddig egy minimális volt a permetezőben amivel spricelgettem napjában többször is
Hát akkor itt vannak a képek telefonos nem versenyfotók☺️
IMG_20191008_174531.jpg

IMG_20191008_174704.jpg
IMG_20191008_174808.jpg
IMG_20191008_174907.jpg
IMG_20191008_174916.jpg
Ő pedig a kistesója😁kb 3dl 2cm florasca b típusú virágföld meg amilyen kavicsot találtam kb 3-4cm vastagon
A beszűrődő fény meg a 8 órás ledes világítás ami táplálja na meg a fele ozmo felé csapvíz
Nagyvonalakban most ennyi egyenlőre
 
Még működhetnek is ezek. :) Bár ez már tutira "advanced" szint.
A "pók terráriumnál" kifejezetten tetszik az emers rész.

@Pendulum
 
Utoljára módosított:
Még működhetnek is ezek. :) Bár ez már tutira "advanced" szint.
A "pók terráriumnál" kifejezetten tetszik az emers rész.

@Pendulum
Köszi
Nagyon remélem én is,hogy működik majd igaz egy két helyen algásodik,akad barna alga is de számomra nem zavaró ami a hátfalon van azt meg úgy is benövi a moha elég szépen terjeszkedik..
Egyébként emers formában tökéletesen működött minden kíváncsi vagyok mi lesz ebben a formában
🤗
Bár a Hc szépen bubiznak a víz felszín alatt is ez bíztatò😄
 
Köszi
Nagyon remélem én is,hogy működik majd igaz egy két helyen algásodik,akad barna alga is de számomra nem zavaró ami a hátfalon van azt meg úgy is benövi a moha elég szépen terjeszkedik..
Egyébként emers formában tökéletesen működött minden kíváncsi vagyok mi lesz ebben a formában
🤗
Bár a Hc szépen bubiznak a víz felszín alatt is ez bíztatò😄

Én amikor bolti virág földel indítottam az akváriumot, ami műtrágyát tartalmazott, akkor volt eleinte igen enyhe algásodás. Annak ellenére, hogy nálam sokkal robusztusabb növények voltak, mint a Pogostemon Helferi és HC Cuba. Többször is kellett vizet cserélnem eleinte és garnélát is csak később tudtam belerakni. Viszont a kezdeti sziszifuszizás után évekig jól ment. Viszont a sima, egyszerű kertföldnél minden apró macera nélkül elindultak az akváriumaim. Alapjában véve mindkét, elég különböző talaj jól működött nálam. Esetleg ha a növények a víz felé nőnek (pl a kis vázában), akkor lehet hagyni őket, ez is segíthet.

Írtad, hogy a felső részre tőzeget tettél. Nekem volt egy akváriumom, amiben csak 100% tőzeg volt a talaj (persze kavicsréteg alatt), és abban elég gyatrán nőttek a növények. Nem volt katasztrófa azért. A tőzeg a mineralizálódás (lebomlás) nagyon kezdeti fázisában van és ezért (?) vagy egyéb okok miatt nem biztos, hogy a legoptimálisabb növekedés szempontjából.
Itt, az utolsó hozzászólások között linkeltem egy tanulmányt, ami vizsgálta azt az esetet, amikor olyan talajt használtak, amiben nagyon sok szerves anyag volt:
https://akvakertesz.hu/threads/szerves-anyag-alapu-taptalajok.5410/
Talajok keverésével is lehet probléma, például két, önmagában megfelelő talaj keverésével lehet olyan lesz a talaj, ami nagyon erős algásodást, problémákat okozhat hosszú ideig. Erről a Walstad könyvben van szó, részben összefügg az összekevert talajok pH-jával.
 
Utoljára módosított:
Írtad, hogy a felső részre tőzeget tettél. Nekem volt egy akváriumom, amiben csak 100% tőzeg volt a talaj (persze kavicsréteg alatt), és abban elég gyatrán nőttek a növények. Nem volt katasztrófa azért. A tőzeg a mineralizálódás (lebomlás) nagyon kezdeti fázisában van és ezért (?) vagy egyéb okok miatt nem biztos, hogy a legoptimálisabb növekedés szempontjából.
Itt, az utolsó hozzászólások között linkeltem egy tanulmányt, ami vizsgálta azt az esetet, amikor olyan talajt használtak, amiben nagyon sok szerves anyag volt:
https://akvakertesz.hu/threads/szerves-anyag-alapu-taptalajok.5410/
Talajok keverésével is lehet probléma, például két, önmagában megfelelő talaj keverésével lehet olyan lesz a talaj, ami nagyon erős algásodást, problémákat okozhat hosszú ideig. Erről a Walstad könyvben van szó, részben összefügg az összekevert talajok pH-jával.
Igen de szerencsére az is keverve van némi virágföldel meg egy kevés általános talajjal
De ha jobban bele gondolok még kòkuszrost is akad benne😏
Mondtam,elég változatos a talajkeverék😁
Ja és köszi a linket megnéztem megint tanultam
Örülök,hogy segítesz😉
 
Arra gondoltam lehet elöl a "sóderes" részt kiszedem aztán ide is teszek a florescaból hátha még segít az is egyensúly fenntartásában 🤔
Esetleg valamit lehet majd ide is ültetni vagy hagyom hátha a Hc gyökeret ver benne
Viszont nem tudom eldönteni,hogy a csapvizet amit az ozmóvízhez keverék kell e kezelni valamivel
A biztonság kedvéért én mindíg teszek bele Sera Aqatan de ugye ez a klóron kívül a nehézfémeket is eltávolítja úgyhogy ezzel most dilemma téren vagyok
 
Arra gondoltam lehet elöl a "sóderes" részt kiszedem aztán ide is teszek a florescaból hátha még segít az is egyensúly fenntartásában 🤔
Esetleg valamit lehet majd ide is ültetni vagy hagyom hátha a Hc gyökeret ver benne
Viszont nem tudom eldönteni,hogy a csapvizet amit az ozmóvízhez keverék kell e kezelni valamivel
A biztonság kedvéért én mindíg teszek bele Sera Aqatan de ugye ez a klóron kívül a nehézfémeket is eltávolítja úgyhogy ezzel most dilemma téren vagyok

Floresca a tőzeg? Szerintem ne azt tegyél, hanem földet és rá apró kavicsot. Ha más nincs, akkor a már korábban használt virágfölded (ami valószínűleg műtrágyázott) is jó, viszont eleinte cserélj sokszor vizet.
Ha csapvizet keversz az RO vízbe, akkor illik vízkezelővel kezelni, ha majd garnélák lesznek benne. Nehézfémeket (pl réz) garnélák nagyon nem szeretik és a vízkezelő valamennyire segít ezen. Jelenleg ha nem kezeled a vizet, nem tudom mennyire okoz gondot a klór, ami ugye azért megtizedelheti a bacikat, de szvsz valószínűleg nincs annyi klór(amin) a csapvízben, hogy nagy gondot okozna...

Fénnyel mennyit világítasz? Szvsz ne spórolj vele, 2x5 óra simán mehet 20-35 lumen / liter körül, bár esetedben nagyon nehéz ezt jól megbecsülni, a nem szokványos alakú, méretű üvegek miatt....
Garanciák nincsenek, ilyen kicsibe én még nem próbálkoztam (15 liter alá nem mentem). Ráadásul Te sem a legrobusztusabb "retro" növényeket használod. Remélem összejön, de ne keseredj el, ha mégsem!

Ha megy az angol, itt nagyon sok hasznos információ van:

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/10/shrimprcs2017.pdf
 
Utoljára módosított:
Fénnyel mennyit világítasz? Szvsz ne spórolj vele, 2x5 óra simán mehet 20-35 lumen / liter körül, bár esetedben nagyon nehéz ezt jól megbecsülni, a nem szokványos alakú, méretű üvegek miatt....
Garanciák nincsenek, ilyen kicsibe én még nem próbálkoztam (15 liter alá nem mentem). Ráadásul Te sem a legrobusztusabb "retro" növényeket használod. Remélem összejön, de ne keseredj el, ha mégsem!
Napi 8 óra a világítás + ami a délelőtti órákban beszűrődik természetes napfény bár az üvegtéglán keresztül nem hiszem,hogy sok jelentősége van
Tetra LED light wave 8.5w nem sok mindent árulták el ròla de igazság szerint nem is találtam semmit csak azt,hogy elvileg 6500K kéz alól szereztem amolyan pót világításnak ha kell mostanáig pihent a szekrény aljában így most hasznát veszem😄
Tegnap este nem bírtam magammal úgyhogy a katlanos részt fel is töltöttem floresca B virágfölddel(tartalmaz szürke szarvasmarha trágyát is komposztálva) fedőrétegnek mivel már kifogytam az apró kavicsbòl csak bazalt zúzalékot tudtam tenni remélem az is jò lesz
Némileg átalakult a kép ebben a formában mivel nem tudtam úgy visszahelyezni a fát ahogy eredetileg volt mert megemelkedett az első rész🙁
Majd teszek fel képeket csak tegnap már lógtak a szárnyait este és még kissé zavaros volt a víz a fotózáshoz
Vízcseréket akkor majd besűrítem így az elején majd lehet engedek csapvizet pihentetés,hogy kimenjen a klór vagy levegőztetővel ki csapatom belőle megpróbálok sima csapvizes cseréket is
Egyenlőre úgysem lesz garnéla sem még ilyen kis víztömegbe nem is tudom érdemes ilyesmivel próbálkozni
De garnélák helyett nyüzsögnek a kagylós rákok 😁
 
A középső régióban közvetlenül a lámpa alatt ezt az algát vettem észre én békanyálra tippelnék de nem vagyok benne biztos valakinek van ötlete remélem beazonosítható a képek alapjàn
IMG_20191012_201756.jpg
IMG_20191012_201453.jpg

Lehet,hogy sok a fény vagy lehet itt nagyobb mennyiségben van jelen a táptalajt és az a kiváltó ok 🤔nem tudom de jó lenne megszabadulni tőle
Ahogy nézem terjeszkedik elején azt hittem sima zöld pontalga de nem úgy néz ki legalább is az én meglátásom szerint
Amíg emers formában volt akkor tűnt fel azòta kb 2* nagyobb lett úgy tűnik jól érzi magát csak a Hc nem amit beborít😒
 
A középső régióban közvetlenül a lámpa alatt ezt az algát vettem észre én békanyálra tippelnék de nem vagyok benne biztos valakinek van ötlete remélem beazonosítható a képek alapjàn
View attachment 81969
View attachment 81970

Lehet,hogy sok a fény vagy lehet itt nagyobb mennyiségben van jelen a táptalajt és az a kiváltó ok 🤔nem tudom de jó lenne megszabadulni tőle
Ahogy nézem terjeszkedik elején azt hittem sima zöld pontalga de nem úgy néz ki legalább is az én meglátásom szerint
Amíg emers formában volt akkor tűnt fel azòta kb 2* nagyobb lett úgy tűnik jól érzi magát csak a Hc nem amit beborít😒

Hmm, lehet hogy BGA? Állaga szerint ilyen vékonyabb, trutymák szerű réteg?
 
Igen pontosan úgy fest a dolog

Valamennyire le tudod szedni óvatosan róla?
Lehet, hogy amíg emers (DSM) jellegű formában volt az üveg, a cyano (BGA) betette a lábát és most nem akar elmenni. Első körben megpróbálnám valahogy leszedni és ezt a játékot játszanám amíg meg nem unom. Roboszutusabb növényeknél elég könnyű lehet leszedni, de ilyen apró növénynél lehet, hogy nem megy.

Nekem egyszer volt ilyen, amikor nagyobb mennyiségű cyano bekerült egy növényen és nem akart kikopni. A végén kiirtottam a fenébe és azóta nem láttam. Viszont mielőtt "brutálisabb" módszerrel likvidálnám, én kézi eltávolítással próbálkoznék egy ideig.
 
Valamennyire le tudod szedni óvatosan róla?
Lehet, hogy amíg emers (DSM) jellegű formában volt az üveg, a cyano (BGA) betette a lábát és most nem akar elmenni. Első körben megpróbálnám valahogy leszedni és ezt a játékot játszanám amíg meg nem unom. Roboszutusabb növényeknél elég könnyű lehet leszedni, de ilyen apró növénynél lehet, hogy nem megy.

Nekem egyszer volt ilyen, amikor nagyobb mennyiségű cyano bekerült egy növényen és nem akart kikopni. A végén kiirtottam a fenébe és azóta nem láttam. Viszont mielőtt "brutálisabb" módszerrel likvidálnám, én kézi eltávolítással próbálkoznék egy ideig.
Köszi
Akkor próbálkozom az eltávolításával de lehet azt a részt kiszedem végül is nem egy nagy veszteség ha mástól nem inkább attól a kis Hc kupactòl válok meg mint az egész növényzettől
Sötétkúrával nincs tapasztalatod esetleg?
 
Köszi
Akkor próbálkozom az eltávolításával de lehet azt a részt kiszedem végül is nem egy nagy veszteség ha mástól nem inkább attól a kis Hc kupactòl válok meg mint az egész növényzettől
Sötétkúrával nincs tapasztalatod esetleg?

Szvsz ne próbáld a sötétkúrát, főleg ne ebben az indítási fázisban. Fontos lenne, hogy némi növény kezdjen nőni. Föld talajnál fontos, hogy növények fotoszintetizáljanak és O2 juttassanak le a talajba a gyökereiken keresztül. (Mindegyik gyökeres vízi növényre jellemző ez, különböző mértékben.) Ha nem kapnak fényt, akkor ezt a funkciójukat nem látják el.

Cyano elég masszív tud lenni, de egy kis türelem, kézi eltávolítás és némi szerencsével magától elmehet. Ha reménytelenül kitartó, akkor valami más megoldás után érdemes nézni. Egyelőre én kivárnék, hogy mi történik.

H2O2, carbo és társait én nem erőltetném, hátha kialakul egy olyan baktérium stb flóra, ami a cyano-t visszaszorítja.
 
Utoljára módosított:
Szvsz ne próbáld a sötétkúrát, főleg ne ebben az indítási fázisban. Fontos lenne, hogy némi növény kezdjen nőni. Föld talajnál fontos, hogy növények fotoszintetizáljanak és O2 juttassanak le a talajba a gyökereiken keresztül. (Mindegyik gyökeres vízi növényre jellemző ez, különböző mértékben.) Ha nem kapnak fényt, akkor ezt a funkciójukat nem látják el.

Cyano elég masszív tud lenni, de egy kis türelem, kézi eltávolítás és némi szerencsével magától elmehet. Ha reménytelenül kitartó, akkor valami más megoldás után érdemes nézni. Egyelőre én kivárnék, hogy mi történik.

H2O2, carbo és társait én nem erőltetném, hátha kialakul egy olyan baktérium stb flóra, ami a cyano-t visszaszorítja.
Rendben, köszi akkor maradok a kézi eltávolításnál aztán meglátjuk mi lesz🙄
 
Sziasztok
Úgy néz ki ezzel a BGA val könnyen el bánik a fogkefe😃és a Hct sem viselte meg a tisztogatás meg az alga sem leszedtem ròla az algát szép egészségesnek tűnő a növényzetIMG_20191013_083533.jpgIMG_20191013_084642.jpg
 
Sziasztok
Úgy néz ki ezzel a BGA val könnyen el bánik a fogkefe😃és a Hct sem viselte meg a tisztogatás meg az alga sem leszedtem ròla az algát szép egészségesnek tűnő a növényzetView attachment 81984View attachment 81985

Remek! Cyano azért egy rusnya dög, még visszajöhet. Ha bekövetkezik, szerintem még a manuális eltávolítással érdemes egy ideig próbálkozni.
Eltávolítás után esetleg egy vízcsere is lehet (bár ebben nincs hal), mert cyano-nak van olyan fajtája, ami valamilyen masszív toxin(oka)t termel.
 
Utoljára módosított:

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére