• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kiegészítő tűszelep Tropica Nano 95g rendszerhez

Van értelme?

  • Igen

    Votes: 1 100.0%
  • Nem

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    1

Schneider Attila

Kertész szaki
Sziasztok!

A napokban vettem egy Tropica nano Co2 szettet, és az a tapasztalatom vele, hogy a buborékszámot elég nehéz a kívánt értékre beállítani, mivel a csavaron történő minimális állítás (1-2mm), is lényeges különbségeket okoz a kimeneten.
Emellett, zárás irányba történő állítás után, még órákon folyamatosan csökken a buborékszám (gondolom a csőben maradó nyomás miatt).
Azon gondolkozom, hogy a gyárin kívül beiktatok még egy tűszelepet a cső, diffúzorhoz közelebbi szakaszára.
Így a beépített szelep maradna durva hangolásra, ami a kívánt szintnél nagyobb, de a reduktorból kijövőnél kisebb nyomást engedne a csőbe, majd a második szelep teljes tartománya szolgálna a már csökkentett gázmennyiség további hangolására.

Mi a véleményetek?
 
Sziasztok!

A napokban vettem egy Tropica nano Co2 szettet, és az a tapasztalatom vele, hogy a buborékszámot elég nehéz a kívánt értékre beállítani, mivel a csavaron történő minimális állítás (1-2mm), is lényeges különbségeket okoz a kimeneten.
Emellett, zárás irányba történő állítás után, még órákon folyamatosan csökken a buborékszám (gondolom a csőben maradó nyomás miatt).
Azon gondolkozom, hogy a gyárin kívül beiktatok még egy tűszelepet a cső, diffúzorhoz közelebbi szakaszára.
Így a beépített szelep maradna durva hangolásra, ami a kívánt szintnél nagyobb, de a reduktorból kijövőnél kisebb nyomást engedne a csőbe, majd a második szelep teljes tartománya szolgálna a már csökkentett gázmennyiség további hangolására.

Mi a véleményetek?
Szerintem semmi akadálya.Láttam még mágnesszeleppel felturbózott Tropica nano Co2 szettet is.
 
Nálam is működik egy ilyen szett. A beállításnál valóban oda kell figyelni, hogy van egy kis átfutás, ahogy te is írtad, de nem vészes szerintem. Nem nagyon szoktam hozzányúlni, csak amikor a palackot cserélem, egyébként mágnesszelep nyit/zár.
 
Nálam is működik egy ilyen szett. A beállításnál valóban oda kell figyelni, hogy van egy kis átfutás, ahogy te is írtad, de nem vészes szerintem. Nem nagyon szoktam hozzányúlni, csak amikor a palackot cserélem, egyébként mágnesszelep nyit/zár.
A mágnesszelepes megoldásról hallottam pro és kontra. Mellette szól, hogy spórolni lehet vele, viszont a co2 szint ingadozását eredményezi. Sokan arra hivatkoznak, hogy emiatt nagy az eltérés a nappali és éjszakai ph értékek között, ami stresszes a halaknak. Olvastam egy nagyon jó bejegyzést egy másik fórumon, amely szerint nem a ph változás okozza a stresszt, hanem mindig az azt kiváltó ok. Én inkább az algásodástól tartok.
Ami azt illeti nem olcsóak ezek a palackok, a 95g-nyi töltet függvényében. Reményeim szerint egy ilyen adapterrel http://www.greenaqua.hu/hu/dennerle-co2-adapter.html és egy nagyobb, tölthető palackkal optimalizálni lehetne a költségeket.
 
A mágnesszelepes megoldásról hallottam pro és kontra. Mellette szól, hogy spórolni lehet vele, viszont a co2 szint ingadozását eredményezi. Sokan arra hivatkoznak, hogy emiatt nagy az eltérés a nappali és éjszakai ph értékek között, ami stresszes a halaknak. Olvastam egy nagyon jó bejegyzést egy másik fórumon, amely szerint nem a ph változás okozza a stresszt, hanem mindig az azt kiváltó ok. Én inkább az algásodástól tartok.
Ami azt illeti nem olcsóak ezek a palackok, a 95g-nyi töltet függvényében. Reményeim szerint egy ilyen adapterrel http://www.greenaqua.hu/hu/dennerle-co2-adapter.html és egy nagyobb, tölthető palackkal optimalizálni lehetne a költségeket.
Nem vagyok nagy szaki, de ha arra gondolok, hogy a növények felhasználják a co2öt a fény hatására, akkor este, amik nincs fény, de jön a plusz co2, akkor mi lesz?
Valóban a garnélás akváriumokban sokan 0-24 nyomják a co2-t a ph ingadozás miatt, de ott azért a növényzet is más. Náluk is megoszlik a vélemény erről.

Viszont ha még csak elzárni sem szeretnéd a co2-t, akkor sem kell nagyon sokszor a tűszelephez nyúlnod. Szerintem így felesleges a plusz szelep, ami persze lehet pontosabb, mint a gyári.
 
Nem vagyok nagy szaki, de ha arra gondolok, hogy a növények felhasználják a co2öt a fény hatására, akkor este, amik nincs fény, de jön a plusz co2, akkor mi lesz?
Valóban a garnélás akváriumokban sokan 0-24 nyomják a co2-t a ph ingadozás miatt, de ott azért a növényzet is más. Náluk is megoszlik a vélemény erről.

Viszont ha még csak elzárni sem szeretnéd a co2-t, akkor sem kell nagyon sokszor a tűszelephez nyúlnod. Szerintem így felesleges a plusz szelep, ami persze lehet pontosabb, mint a gyári.

1. Nem nagyon látok különbséget a drop checker esti és reggeli szine között. Állítólag sokkal több co2 szökik el a vízfelszínről, mint amit a növények felhasználnak.
2. Lehet, hogy az elzárással kapcsolatban igazad van. Még a hangolás fázisában vagyok és többet kell állítgatni, de később nem lesz nagy jelentősége. Pont az 24/7-es üzem miatt nem mertem egyből belőni az ajánlott 30ppm -es szintet.
 
1. Nem nagyon látok különbséget a drop checker esti és reggeli szine között. Állítólag sokkal több co2 szökik el a vízfelszínről, mint amit a növények felhasználnak.
2. Lehet, hogy az elzárással kapcsolatban igazad van. Még a hangolás fázisában vagyok és többet kell állítgatni, de később nem lesz nagy jelentősége. Pont az 24/7-es üzem miatt nem mertem egyből belőni az ajánlott 30ppm -es szintet.
Nálam kb 1 hónapot ment folyamatosan, és így utólag nem láttok akkora különbséget amióta megvan a mágnesszelep. Felszíni hártyám nem volt egyik módon sem, a növények szépe fejlődtek, így is úgy is, és a garnéláim bőven szaporodtak. A halak sem panaszkodtak, bár szaporodni nem szaporodtak(nem mintha segítettem volna). Csak így tovább bírja a palack. :D

Viszont az eredeti kérdésre a válaszom még mindig az, hogy ha van rá pénzed, akkor persze, egy precíz tűszelep sosem árt, egyébként nem gondolom szükségesnek. Amíg nincs meg a rutin, addig azzal is csak játszanál, hogy mennyi co2 kell. :)
 
... Csak így tovább bírja a palack. :D
Erre írtam, hogy egy cserélhető palack, legyen csak 500g-os (azt hiszem ez a legkisebb szabványos) 5-ször addig bírja, míg egy mágnesszelep, egyszerűség kedvéért 12 óránként ki-bekapcsolva csak megkétszerezi a rendelkezésre álló időt, kb. ugyanakkora költség mellett.
 
Az a helyzet, hogy nem nagyon jegyeztem fel sehol, hogy mennyit bír a palack. Most simán bír másfél hónapot, kb 1bubi/sec-cel. Dec első hetében cseréltem palackot, és most kezd esni a nyomás, gondolom holnap-holnap után megérik a csere. Korábban azért fogtam a fejem, amikor 1 palack nem bírt ki 3 hetet ilyen lazán, pedig kisebb bubiszámmal ment picit.
 
Általában kifulladásig megy a palack nálam. A 7. palack ürül ki a napokban. Jó párszor volt úgy, hogy látszott, hogy 1-2 nap és ürül, és nem vettem észre nagy elváltozást. Minimum 4re emlékszem, hogy reggel még nyomta a gázt, és napközben palack csere volt. Jó kis cucc, nem félek tőle, hogy gond lenne. Minimális változás ettől még lehet, pl 1.00bubi/sec helyett 1,20bubi/sec, de elhanyagolható. A monitorom mellett rálátok az akváriumra, a difire és a dc-re is, és nem láttam még olyat, hogy gond lett volna. (leszámítva, amikor az elején még figyelmetlen voltam és ebéd előtt még egy "kicsit" feljebb nyomtam a co2-t...azóta csak úgy nyúlok hozzá, hogy van időm várni kicsit. Nagyjából a bubiszámra már meg tudom mondani, hogy jó lesz-e vagy sem, aztán később a dc megmutatja a tutit. :)
 
Köszönöm, ez nagyon hasznos, és megnyugtató volt. Ezek szerint ~60L-es akváriumod van? Abból gondolom, hogy a "a dc megmutatja a tutit. :)"
40-esen van ez a szett. :) 60l-nél nagyobbra mondjuk már felérne egy gazdasági tökön lövéssel szerintem.
A dc nyilván egy tök jó visszajelzés, bár 100+ akváriumba azért több helyre is lehetne rakni, vagy időnként áthelyezni, hogy biztos mindenhol megfelelő-e a co2 szint. Persze ez szintén személyes vélemény, és hangsúlyoznám, én nem vagyok valami nagy szaki. :) Viszont a növényeken úgy is látszik, ha bármi hiányuk van, az már pontosabb is lehet mint a dc, de a halak és a garnélák már lehet, hogy későn "jelzik", ha gond van. :D
 
40-esen van ez a szett. :) 60l-nél nagyobbra mondjuk már felérne egy gazdasági tökön lövéssel szerintem. ...Viszont a növényeken úgy is látszik, ha bármi hiányuk van...
Nekem kb 55L, ezért is gonolkodom nagyobb palack beszerzésében. A növények a co2 beüzemelése óta gyönyörűen gyönygyöznek. Decemberben ültettem egy pár Hemianthus-t és EasyCarbo-val kezdtem tápozni. Kb 1 hét alatt az összes levél megbarnult, és lehullott, a növény gyakorlatilag eltűnt, csak valami barna kupac maradt a helyén. Azóta upgrade-eltem a 18W növényes fénycsövet (2LSI? vagy többel kell számolni növényes a csöveknél?), ledes világításra (a régi mellett) és elkezdtem Co2-t használni. Láss csodát a Hm újááéledt hamvaiból! :)
 
Hát azért egy egy 18Whoz képest a jobb világítás elég sokat dob, de nyilván e mellé már jár co2 is. Viszont kezdünk eltérni a témától! :)
Javaslom nyiss egy naplót, és folytassuk ott. Szívesen látnám a tuningolt lámpát, mert kérdésem is lenne felé. Meg úgy amúgy is. ;)
 
Hát azért egy egy 18Whoz képest a jobb világítás elég sokat dob, de nyilván e mellé már jár co2 is. Viszont kezdünk eltérni a témától! :)
Javaslom nyiss egy naplót, és folytassuk ott. Szívesen látnám a tuningolt lámpát, mert kérdésem is lenne felé. Meg úgy amúgy is. ;)
Nem tudom hogy kell. A naplóknál nem látok lehetőséget új bejegyzés létrehozására. Talán még túl új vagyok.
Viszont, hogy témánál maradjak, most este megmértem a bubi számot és meglepődve tapasztaltam, hogy ua. mint tegnap délután. Csak arra tudok gondolni, hogy a hőmérséklettel áll összefüggésben. A co2 az akvárium melletti szekrényben van, ahova áramlik be a világítás miatt felmelegedő levegő. Pillanatnyilag 30C. (A hőmérőt rátettem a reduktorra). Megnézem reggel mi lesz az helyzet.
 
Utoljára módosított:
Tropica reduktor után szeretnék én is bekötni egy plusz tűszelepet, mert ahogy az első hozzászólásban, nekem is a finomhangolással van gondom.
Meg is próbáltam, kemény CO2 csövet használtam az összekötéshez. A tűszelep elzárásakor eldurrant. Újabb próba, tűszelep picit kinyit, lassan próbálom leszabályozni az átáramlást. Az összekötő cső újból eldurrant. Mit tehetnék?

Ja, és: A kérdés elég zöldfülűnek hangzik, de én eddig csak 3 in 1 akvarisztikai reduktorokat használtam, azokkal meg ugye nincs ilyen gond...
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére