1. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Kiegészítő tűszelep Tropica Nano 95g rendszerhez

Kategória: 'Akvárium és a szén-dioxid (CO2)', témanyitó: Schneider Attila, téma nyitása: Jan 18, 2016.

?

Van értelme?

1. Igen

1 szavazat
    100.0%
  2. Nem

0 szavazat
    0.0%
  1. Schneider Attila
    Épp nem fórumozik ...

Schneider Attila Kertész szaki

Tag:
    Jan 18, 2016
    Kedvelik:
    142
    Hely:
    Budapest, III. ker.
    Sziasztok!

A napokban vettem egy Tropica nano Co2 szettet, és az a tapasztalatom vele, hogy a buborékszámot elég nehéz a kívánt értékre beállítani, mivel a csavaron történő minimális állítás (1-2mm), is lényeges különbségeket okoz a kimeneten.
    Emellett, zárás irányba történő állítás után, még órákon folyamatosan csökken a buborékszám (gondolom a csőben maradó nyomás miatt).
    Azon gondolkozom, hogy a gyárin kívül beiktatok még egy tűszelepet a cső, diffúzorhoz közelebbi szakaszára.
    Így a beépített szelep maradna durva hangolásra, ami a kívánt szintnél nagyobb, de a reduktorból kijövőnél kisebb nyomást engedne a csőbe, majd a második szelep teljes tartománya szolgálna a már csökkentett gázmennyiség további hangolására.

Mi a véleményetek?

2. viking
    Épp nem fórumozik ...

viking Kertész szaki

Tag:
    Dec 25, 2011
    Kedvelik:
    78
    Hely:
    Magyarország,Békéscsaba
    Szerintem semmi akadálya.Láttam még mágnesszeleppel felturbózott Tropica nano Co2 szettet is.

Schneider Attila kedveli.
  3. dantesix
    Épp nem fórumozik ...

dantesix Főkertész

Tag:
    Aug 28, 2014
    Kedvelik:
    583
    Nálam is működik egy ilyen szett. A beállításnál valóban oda kell figyelni, hogy van egy kis átfutás, ahogy te is írtad, de nem vészes szerintem. Nem nagyon szoktam hozzányúlni, csak amikor a palackot cserélem, egyébként mágnesszelep nyit/zár.

4. Schneider Attila
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Jan 18, 2016
    Kedvelik:
    142
    Hely:
    Budapest, III. ker.
    A mágnesszelepes megoldásról hallottam pro és kontra. Mellette szól, hogy spórolni lehet vele, viszont a co2 szint ingadozását eredményezi. Sokan arra hivatkoznak, hogy emiatt nagy az eltérés a nappali és éjszakai ph értékek között, ami stresszes a halaknak. Olvastam egy nagyon jó bejegyzést egy másik fórumon, amely szerint nem a ph változás okozza a stresszt, hanem mindig az azt kiváltó ok. Én inkább az algásodástól tartok.
    Ami azt illeti nem olcsóak ezek a palackok, a 95g-nyi töltet függvényében. Reményeim szerint egy ilyen adapterrel http://www.greenaqua.hu/hu/dennerle-co2-adapter.html és egy nagyobb, tölthető palackkal optimalizálni lehetne a költségeket.

5. dantesix
    Épp nem fórumozik ...

dantesix Főkertész

Tag:
    Aug 28, 2014
    Kedvelik:
    583
    Nem vagyok nagy szaki, de ha arra gondolok, hogy a növények felhasználják a co2öt a fény hatására, akkor este, amik nincs fény, de jön a plusz co2, akkor mi lesz?
    Valóban a garnélás akváriumokban sokan 0-24 nyomják a co2-t a ph ingadozás miatt, de ott azért a növényzet is más. Náluk is megoszlik a vélemény erről.

Viszont ha még csak elzárni sem szeretnéd a co2-t, akkor sem kell nagyon sokszor a tűszelephez nyúlnod. Szerintem így felesleges a plusz szelep, ami persze lehet pontosabb, mint a gyári.

6. Schneider Attila
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Jan 18, 2016
    Kedvelik:
    142
    Hely:
    Budapest, III. ker.
    1. Nem nagyon látok különbséget a drop checker esti és reggeli szine között. Állítólag sokkal több co2 szökik el a vízfelszínről, mint amit a növények felhasználnak.
    2. Lehet, hogy az elzárással kapcsolatban igazad van. Még a hangolás fázisában vagyok és többet kell állítgatni, de később nem lesz nagy jelentősége. Pont az 24/7-es üzem miatt nem mertem egyből belőni az ajánlott 30ppm -es szintet.

7. dantesix
    Épp nem fórumozik ...

dantesix Főkertész

Tag:
    Aug 28, 2014
    Kedvelik:
    583
    Nálam kb 1 hónapot ment folyamatosan, és így utólag nem láttok akkora különbséget amióta megvan a mágnesszelep. Felszíni hártyám nem volt egyik módon sem, a növények szépe fejlődtek, így is úgy is, és a garnéláim bőven szaporodtak. A halak sem panaszkodtak, bár szaporodni nem szaporodtak(nem mintha segítettem volna). Csak így tovább bírja a palack. :D

Viszont az eredeti kérdésre a válaszom még mindig az, hogy ha van rá pénzed, akkor persze, egy precíz tűszelep sosem árt, egyébként nem gondolom szükségesnek. Amíg nincs meg a rutin, addig azzal is csak játszanál, hogy mennyi co2 kell. :)

8. Schneider Attila
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Jan 18, 2016
    Kedvelik:
    142
    Hely:
    Budapest, III. ker.
    Erre írtam, hogy egy cserélhető palack, legyen csak 500g-os (azt hiszem ez a legkisebb szabványos) 5-ször addig bírja, míg egy mágnesszelep, egyszerűség kedvéért 12 óránként ki-bekapcsolva csak megkétszerezi a rendelkezésre álló időt, kb. ugyanakkora költség mellett.

9. dantesix
    Épp nem fórumozik ...

dantesix Főkertész

Tag:
    Aug 28, 2014
    Kedvelik:
    583
    Bármilyen palack tovább bírja. :D

10. Schneider Attila
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Jan 18, 2016
    Kedvelik:
    142
    Hely:
    Budapest, III. ker.
    Nálad mennyi az a "tovább"?

11. dantesix
    Épp nem fórumozik ...

dantesix Főkertész

Tag:
    Aug 28, 2014
    Kedvelik:
    583
    Az a helyzet, hogy nem nagyon jegyeztem fel sehol, hogy mennyit bír a palack. Most simán bír másfél hónapot, kb 1bubi/sec-cel. Dec első hetében cseréltem palackot, és most kezd esni a nyomás, gondolom holnap-holnap után megérik a csere. Korábban azért fogtam a fejem, amikor 1 palack nem bírt ki 3 hetet ilyen lazán, pedig kisebb bubiszámmal ment picit.

12. Schneider Attila
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Jan 18, 2016
    Kedvelik:
    142
    Hely:
    Budapest, III. ker.
    End of tank dump tapasztalatok? Emelkedik a buborékszám, vagy nem várod meg?

13. dantesix
    Épp nem fórumozik ...

dantesix Főkertész

Tag:
    Aug 28, 2014
    Kedvelik:
    583
    Általában kifulladásig megy a palack nálam. A 7. palack ürül ki a napokban. Jó párszor volt úgy, hogy látszott, hogy 1-2 nap és ürül, és nem vettem észre nagy elváltozást. Minimum 4re emlékszem, hogy reggel még nyomta a gázt, és napközben palack csere volt. Jó kis cucc, nem félek tőle, hogy gond lenne. Minimális változás ettől még lehet, pl 1.00bubi/sec helyett 1,20bubi/sec, de elhanyagolható. A monitorom mellett rálátok az akváriumra, a difire és a dc-re is, és nem láttam még olyat, hogy gond lett volna. (leszámítva, amikor az elején még figyelmetlen voltam és ebéd előtt még egy "kicsit" feljebb nyomtam a co2-t...azóta csak úgy nyúlok hozzá, hogy van időm várni kicsit. Nagyjából a bubiszámra már meg tudom mondani, hogy jó lesz-e vagy sem, aztán később a dc megmutatja a tutit. :)

14. Schneider Attila
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Jan 18, 2016
    Kedvelik:
    142
    Hely:
    Budapest, III. ker.
    Köszönöm, ez nagyon hasznos, és megnyugtató volt. Ezek szerint ~60L-es akváriumod van? Abból gondolom, hogy a "a dc megmutatja a tutit. :)"

15. dantesix
    Épp nem fórumozik ...

dantesix Főkertész

Tag:
    Aug 28, 2014
    Kedvelik:
    583
    40-esen van ez a szett. :) 60l-nél nagyobbra mondjuk már felérne egy gazdasági tökön lövéssel szerintem.
    A dc nyilván egy tök jó visszajelzés, bár 100+ akváriumba azért több helyre is lehetne rakni, vagy időnként áthelyezni, hogy biztos mindenhol megfelelő-e a co2 szint. Persze ez szintén személyes vélemény, és hangsúlyoznám, én nem vagyok valami nagy szaki. :) Viszont a növényeken úgy is látszik, ha bármi hiányuk van, az már pontosabb is lehet mint a dc, de a halak és a garnélák már lehet, hogy későn "jelzik", ha gond van. :D

16. Schneider Attila
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Jan 18, 2016
    Kedvelik:
    142
    Hely:
    Budapest, III. ker.
    Nekem kb 55L, ezért is gonolkodom nagyobb palack beszerzésében. A növények a co2 beüzemelése óta gyönyörűen gyönygyöznek. Decemberben ültettem egy pár Hemianthus-t és EasyCarbo-val kezdtem tápozni. Kb 1 hét alatt az összes levél megbarnult, és lehullott, a növény gyakorlatilag eltűnt, csak valami barna kupac maradt a helyén. Azóta upgrade-eltem a 18W növényes fénycsövet (2LSI? vagy többel kell számolni növényes a csöveknél?), ledes világításra (a régi mellett) és elkezdtem Co2-t használni. Láss csodát a Hm újááéledt hamvaiból! :)

dantesix kedveli.
  17. dantesix
    Épp nem fórumozik ...

dantesix Főkertész

Tag:
    Aug 28, 2014
    Kedvelik:
    583
    Hát azért egy egy 18Whoz képest a jobb világítás elég sokat dob, de nyilván e mellé már jár co2 is. Viszont kezdünk eltérni a témától! :)
    Javaslom nyiss egy naplót, és folytassuk ott. Szívesen látnám a tuningolt lámpát, mert kérdésem is lenne felé. Meg úgy amúgy is. ;)

18. Schneider Attila
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Jan 18, 2016
    Kedvelik:
    142
    Hely:
    Budapest, III. ker.
    Nem tudom hogy kell. A naplóknál nem látok lehetőséget új bejegyzés létrehozására. Talán még túl új vagyok.
    Viszont, hogy témánál maradjak, most este megmértem a bubi számot és meglepődve tapasztaltam, hogy ua. mint tegnap délután. Csak arra tudok gondolni, hogy a hőmérséklettel áll összefüggésben. A co2 az akvárium melletti szekrényben van, ahova áramlik be a világítás miatt felmelegedő levegő. Pillanatnyilag 30C. (A hőmérőt rátettem a reduktorra). Megnézem reggel mi lesz az helyzet.

Utoljára módosított: Jan 18, 2016
  19. Schneider Attila
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Jan 18, 2016
    Kedvelik:
    142
    Hely:
    Budapest, III. ker.
    https://akvakertesz.hu/threads/oeroekoelt-akvarium.5987/

dantesix kedveli.
  20. Jopet
    Épp nem fórumozik ...

Jopet Legenda

Tag:
    Jan 9, 2015
    Kedvelik:
    7,738
    Hely:
    Budapest XIII. kerület
    Map
    Tropica reduktor után szeretnék én is bekötni egy plusz tűszelepet, mert ahogy az első hozzászólásban, nekem is a finomhangolással van gondom.
    Meg is próbáltam, kemény CO2 csövet használtam az összekötéshez. A tűszelep elzárásakor eldurrant. Újabb próba, tűszelep picit kinyit, lassan próbálom leszabályozni az átáramlást. Az összekötő cső újból eldurrant. Mit tehetnék?

Ja, és: A kérdés elég zöldfülűnek hangzik, de én eddig csak 3 in 1 akvarisztikai reduktorokat használtam, azokkal meg ugye nincs ilyen gond...

Utoljára módosított: Máj 30, 2018

Aktuális oldal megosztása

1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata
    Értesítés elrejtése