• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kezdö akváriumom

Megérkezett a neptun teszt és a jbl easy teszt.
Megcsináltam és hát elég meglepő eredményt kaptam a vízre.
Utána olvasás után gondoltam hogy az ioncserélt viz lúgosabb mint a normál víz, de hogy ennyivel azt nem gondoltam volna.

Most tervezek egy jó nagy adag vizet cserélni.
Szerintetek a valahol lehet kapni valami nagyon lágy vizet vagy ha simán a csapvizet beleteszek akkor kicsit csökkenni fog a ph-m?

Többi érték szerintem még talán rendben van.
Talán a karbonát keménység még ami lehetne kevesebb.

View attachment 68891View attachment 68892

A keménységeket állítsd be, akár lágyítsd majd le a vizet apránként, de szerintem ne savazz. Nagyon kétélű fegyver, könnyen túlsavazod a vizet, amúgy meg a pH visszaugrik jellemzően. A pH-t nem érdemes szerekkel állítgatni.


Én annakidején higított (3%) sósavval kompenzáltam a víz lúgosságát. Kb. 50ml kellett a 150-es akiba. Egyébként a sima csapvíz is lúgos lesz (PH8). Ezt már valahol kitárgyaltuk. Állítólag az történik, hogy amikor a vizet klórozzák, klórsav képződik, amit lúggal semlegesítenek, így a csővezetékben lévő ill. frissen kiengedett víz semleges. Azonban, ha hagyjuk állni, akkor a klór távozik belőle, de a lúg marad, így lúgossá válik. A részleteket nem ismerem, de, valami ilyesmire emlékszem.
A fórumon még valahol biztos megvan. Amúgy minél keményebb a víz, annál nehezebb csökkenteni a PH-ját, de ez is alaposan ki lett már vesézve a fórumon.

Az egyetemen tanultam vízkezelést, de ilyesmire nem emlékszem, hogy pluszba lúgot adnak a vízhez, szerintem nem keletkezik annyi sav. A vizet rendes klórgázzal kezelik(törésponti klórozás), (ami kipárolog), és így keletkezik klóramin is. A csapvíz sosem semleges, mindig enyhén lúgos, de ehhez elég a benne eleve meglévő bikarbonát.
Sőt, nem is csak a klór létezik, mint fertőtlenítő, bár tény hogy az a leggyakoribb.
 
Amikor vizet savaztok, a sav reakcióba lép a HCO3- ionnal, amiből "kiűzi" a CO2-t, ezért kezdetben szépen eshet a pH, de ez az extra CO2 hamar távozik a levegőbe, amitől a pH megint felmegy. Ha ezt sokszor eljátszuk, egy idő után elfogyhat a HCO3-, ami a pufferrendszer lúgos fele, ha ez elfogy, a pH drasztikusan elkezd esni a sav hatására, amit kevés élőlény szeret. Többre mész, ha só-/kén/foszfor-sav helyett eleve a bikarbonátot csökkented le(sima lágyítás), hogy a levegőből, vagy a mesterségesen beoldott CO2-nek könnyebb dolga legyen, ez még mindig nagyságrendekkel stabilabb és biztonságosabb.
 
Itt nálunk nem szikes ettől még a csapvíz, viszont 8 körül van a ph-ja.

Én már régen mértem és használtam egy az egyben, de amikor a Kh 22 volt a GH 10-12, akkor nem erőltettem tovább a kérdést.
 
Én már régen mértem és használtam egy az egyben, de amikor a Kh 22 volt a GH 10-12, akkor nem erőltettem tovább a kérdést.
Nálunk nem ilyen vészes a helyzet. Itt dél pesten, fordított a gh-kh arány. Egyébként én is ro-t használok.
 
Amikor vizet savaztok, a sav reakcióba lép a HCO3- ionnal, amiből "kiűzi" a CO2-t, ezért kezdetben szépen eshet a pH, de ez az extra CO2 hamar távozik a levegőbe, amitől a pH megint felmegy. Ha ezt sokszor eljátszuk, egy idő után elfogyhat a HCO3-, ami a pufferrendszer lúgos fele, ha ez elfogy, a pH drasztikusan elkezd esni a sav hatására, amit kevés élőlény szeret. Többre mész, ha só-/kén/foszfor-sav helyett eleve a bikarbonátot csökkented le(sima lágyítás), hogy a levegőből, vagy a mesterségesen beoldott CO2-nek könnyebb dolga legyen, ez még mindig nagyságrendekkel stabilabb és biztonságosabb.
Lehet, hogy így van, de ez az elmélet. Ennek ellenére én a gyakorlatban semmi féle visszalúgosodást vagy túlsavasodást nem tapasztaltam amikor sósavval állítottam be a semleges értéket. A keménység sem változott a cseppteszttel kimutatható mértékben. A beállítás után, stabilan tartotta a 7 körüli pH-t. CO2 adagolással lement 6,8-ra. Az hogy a vízművek pontosan mit csinál, nem tudom. Itt a fórumon, nálam okosabbak írtak erről. Ha jól emlékszem, azért állítják semlegesre a vizet, hogy ne korrodálja a csöveket. De ezt is csak olvastam valahol.
Persze az a legjobb ha RO vizet használunk, akkor legalább tudjuk, hogy mi van benne.
 
Lehet, hogy így van, de ez az elmélet. Ennek ellenére én a gyakorlatban semmi féle visszalúgosodást vagy túlsavasodást nem tapasztaltam amikor sósavval állítottam be a semleges értéket. A keménység sem változott a cseppteszttel kimutatható mértékben. A beállítás után, stabilan tartotta a 7 körüli pH-t.

Pedig ez a gyakorlat is. Lehet nem mértél elég sűrűn, hogy lásd a jelenséget, vagy a mérési módszer volt pontatlan(nem tudom mártogattál-e, műszered volt, annak milyen a minősége pl.). A beállításban pedig vagy gyakorlatod volt, vagy szerencséd. Persze lehet machinálni így, de én nem tartom jó módszernek, főleg nem kezdők számára.
 
Egy kis update az akváriumról.
Azóta itt a fórum társaktól beszreztem néhány gyorsan növö növényt. Rotala stb.
Igy keletkező kezdeti 100 120 mg/l nitrátom rövid idön belül 20 30 mg lett

Vettem egy kis makrót és ilyen kis cseppekben adagolom a microval együtt.

Sikerült szereznem20-25 l RO vizet, igy a keménység is lejött egy kicsit a ph-val együtt.

Ezeknek a hatására talán megállni látszik a barna alga növeledése.
Még névnapom alkalmábol kaptam pár halat, algaevőt meg 5 lazacfélét.
Ök már tuti elegek lesznek az akiba.

Most azon gondolkodom hogy lehetne az Ecco Pro 200 legalsó MechPro réteget kicserélni, úgy hogy szűrje is a mulmot, de inkább hatékonyabb biomedia legyen.

Ti milyen töktetet javasolnátok?
Illetve milyen rétegrendet lehetne alkalmazni hogy a vizszállitás megmaradjon?
Legalsó kosárba siporax- perlon.
2. Kosár teli szubsztrát biomedia Legtetejére megint perlon vagy szénszürö?

És itt egy kép is.
Majd szépen fejlesztgetem a.növényeket is, igy hogy már az olcsóbb növények id megélnek és az aki is beállt.

András2729eb49ff3afac2b85f8bce849e5353.jpg
 
A szűrő berendezéséhez rengeteg infót találhatsz itt a fórumon. Van külön topikja is. Egyébként meg nem kell túlbonyolítani. Tömd tele nyugodtan valamilyen jó minőségű szűrő anyaggal, a tetejére perlon és kész! A mulm úgyis az alján marad. Arra figyelj, hogy a legfelső kosár pereme rendesen nyomódjon a fej alján lévő kör alakú peremhez, mert, ha nem illeszkedik tökéletesen, akkor a bejövő víz, ott rögtön vissza is megy és nem megy keresztül a szűrő anyagokon! Ha összerakva egy lámpával átvilágítod, akkor lehet látni, hogy van-e rés. Ha van akkor meg kell emelni a kosarakat. A tartály alján van 3 bütyök, amin a kosarak állnak. Én ezekre tettem 1-1 egyik oldalon elvágott (így "C" alakúra szétnyitható), rugalmas csődarabkát. Nálam ennyi emelés elég volt.

Szerintem felesleges tovább kísérletezni az akival, meg a növényekkel. Ne várj arra, hogy minden növényt kiismerj! Arra se várj, hogy tökéletesen működjön minden! Már megvan mindened, ami feltétlenül szükséges. Később majd fejlesztgeted a felszerelést. Most találj ki egy jó kis scape-et, és építsd meg! Én kezdetnek a meglévő kövekből és a fából építenék egy látványosabb dombot és ahhoz képest növényesíteném be a többi részt is. Nézz meg egy pár akvárium fotót! Az sokat segít.
Ha nem kezded el, akkor lesz egy kísérleti akváriumod, ami kevésbé fog lelkesíteni.

Indlulj el egy irányba!
Itt rengeteg segítséget kaphatsz hozzá.
 
Sziasztok!

Már rég jelentkeztem én is az akváriummal kapcsolatban.
Szépen beállt a viz, növények szépen növögetnek.
De mrgjelent sajnos a barna helyett fonal alga meg feket ecsetalga.

Ezeknek hogyan lehet eltávolítani megakadályozni?
Van valami olyan bevált algaevö aki ezeket fogyasztja?

Karácsonyra kaptam egy Odyssea UV lámpát.
Ez segíthet ezeknek az algáknak a vissszaszoritásásban?

Azt olvastam hogy azzal az algával ami nem megy el a lámpa elött nem javit semmit.
Talán a ecset alga spóráit kinyirja.

Szép napot
András1f02eb8bc7e34cacad140a46cb5305b6.jpg
 
Sziasztok!

Már rég jelentkeztem én is az akváriummal kapcsolatban.
Szépen beállt a viz, növények szépen növögetnek.
De mrgjelent sajnos a barna helyett fonal alga meg feket ecsetalga.

Ezeknek hogyan lehet eltávolítani megakadályozni?
Van valami olyan bevált algaevö aki ezeket fogyasztja?

Karácsonyra kaptam egy Odyssea UV lámpát.
Ez segíthet ezeknek az algáknak a vissszaszoritásásban?

Azt olvastam hogy azzal az algával ami nem megy el a lámpa elött nem javit semmit.
Talán a ecset alga spóráit kinyirja.

Szép napot
AndrásView attachment 70283
Szia!

Szerintem nem lesz hatásos az uv lámpa. A fonal alga esetében a tápozás fény co2 triumvirátust vizsgáld meg. Vagy a fény sok vagy a co2 hiánya miatt, vagy a co2 fluktuáció a probléma, esetleg nitrát hiány.

Az ecset esetében első körben az áramlást kell vizsgálni. Sokszor az erős áramlás útjában jelenik meg.

Fontos, hogy egyszerre maximum két dolgon változtass és takarítsd le manuálisan az algát amennyire tudod.

Természetesen az alap dolgok, hogy szűrőtakarítás ha rég volt, meg nagyobb vízcsere, ehez igazított tápozás meglegyen.
 
Sziasztok!

Már rég jelentkeztem én is az akváriummal kapcsolatban.
Szépen beállt a viz, növények szépen növögetnek.
De mrgjelent sajnos a barna helyett fonal alga meg feket ecsetalga.

Ezeknek hogyan lehet eltávolítani megakadályozni?
Van valami olyan bevált algaevö aki ezeket fogyasztja?

Karácsonyra kaptam egy Odyssea UV lámpát.
Ez segíthet ezeknek az algáknak a vissszaszoritásásban?

Azt olvastam hogy azzal az algával ami nem megy el a lámpa elött nem javit semmit.
Talán a ecset alga spóráit kinyirja.

Szép napot
AndrásView attachment 70283
Szia! Nalam fonal alga magas foszfat szint mellett volt. Ecset meg a magas ammonia szint miatt, ilyenkor az aramlat utjaba eso dolgokon jelent meg. A mai napig szokott ecset lenni, ilyenkor ejtek egy szuro putzevat, az ecsetes reszt meg a napi carbo adaggal kezelem. Nehany nap alatt tavozik..
 
Sziasztok!

Köszönöm szépen a segítséget.
Valószínűleg ez lehet a problémám.
Elég sok a halam, 30 neon, 20 ötsávos, 4 vitorlás, 5 oto, 4 páncélos harcsa.
Sajnos az elején nem gondoltam hogy gondom lesz vele sok növénnyel.

Ammóniát, foszfátot sajnos nem tudok mérni, de a nitrát kb 20-25 ppm, nitrit 0.
Szal elv a ecco pro 200 le tudja bontani a dolgaikat.

Növényből van rotala, vizi petrezselyem, anubiasok, crypto, előtér füvek. Kevés, bacopa és valiseria.

Eddig napi 5ml Carbo-t adtam. 2 naponta 5ml Profitot.
Szerintem nem etetel túl, de mivel sok a hal lehet sok a szerves cucc.
Napi 7- 8 órát megy a lámpa.
35 40 lumen/liter.

Szerintetek merre kellene lépjek, hogy elmenjen a szakáll alga a gyorsan növő növényekről és relatív algamentessé váljon az aki.

Emeljek a tápozason?
Kellene még bele növény?
El kellene adnom pár halat?
Lehet hogy az UV használat kavart be kicsit?
Enyhén zöld lebegő algás volt az akvárium, ami UV hatására eltűnt.
De lehet ez a problémát csak átvezette a fonal alga javára?
db5858f5c5e15e8c0194d15a16e9d872.jpg
 
Sziasztok!

Köszönöm szépen a segítséget.
Valószínűleg ez lehet a problémám.
Elég sok a halam, 30 neon, 20 ötsávos, 4 vitorlás, 5 oto, 4 páncélos harcsa.
Sajnos az elején nem gondoltam hogy gondom lesz vele sok növénnyel.

Ammóniát, foszfátot sajnos nem tudok mérni, de a nitrát kb 20-25 ppm, nitrit 0.
Szal elv a ecco pro 200 le tudja bontani a dolgaikat.

Növényből van rotala, vizi petrezselyem, anubiasok, crypto, előtér füvek. Kevés, bacopa és valiseria.

Eddig napi 5ml Carbo-t adtam. 2 naponta 5ml Profitot.
Szerintem nem etetel túl, de mivel sok a hal lehet sok a szerves cucc.
Napi 7- 8 órát megy a lámpa.
35 40 lumen/liter.

Szerintetek merre kellene lépjek, hogy elmenjen a szakáll alga a gyorsan növő növényekről és relatív algamentessé váljon az aki.

Emeljek a tápozason?
Kellene még bele növény?
El kellene adnom pár halat?
Lehet hogy az UV használat kavart be kicsit?
Enyhén zöld lebegő algás volt az akvárium, ami UV hatására eltűnt.
De lehet ez a problémát csak átvezette a fonal alga javára?
View attachment 70765
En a tapanyag elemeinek a megfelelo aranyat allitanam be elsonek.. nitrat, foszfat, kalium, vas. Ezeket csepptrszttel tudod ellenorizni. Ha jok az aranyok, elvileg mukodnie kellene.. a vilagitasod rendben van.
Mivel low akva, hetek kellenek a normalizalashoz.
 
Sziasztok!
Már rég jelentkeztem az akváriummal.
Ez idő alatt gyűjtöttem pár klassz növényt hogy kicsit átrendezhessem az akit. A növényeket köszönöm szépen a forumtarsaknak.

Időközben vettem egy visszautasíthatatlan eheim 2071 szűrőt tele biológiai szűrővel.
Ezt a szűrőt illetve az elektromosságot betettem a szekrény egyik felébe.
Eddig volt benne egy pickup 160 belső, amit szerencsére nem kell ezután már gyakran takaritgatni és nem is csúnya az egyik sarokban.

Szerettem volna egy két oldalról magasabb, dzsungel stílust. Középen meg egy kis tisztást.

Az eredeti akváriumban volt egy vasfa, azt kicsit újrapozícionáltuk.
Illetve még néhány éve Karácsonyra fűzfa ágakat vágtam, meghamoztam ilyen lakás dekoráció gyanánt. Eddig ledek voltak rajta.Olyan jó kis girbe gurba volt, hogy felaldoztam és 1 hét áztatas után bekerült ő is a Scape-be.

A sok halból elajándékoztam 15 halat, remélhetőleg így már nem lesz nagy az akvárium terhelésük.

Nem szerettük volna kavicsig lebontani.
Ezert szúnyogháló ból csináltunk kis batyukat. Manado val feltöltöttük és az volt a magasitas.
A növényeket kis műanyag edénybe szintén Manado-ba ültettem.
Ezt az ötletet Bjoci videóból láttam. Szépen kisebb kövekkel eltakarva alig látszik, hogy valami turpisság van a háttérben.

Összességében nagyon elégett vagyok a végeredménnyel.
Az előző teszt akvariumhoz képest ez sokkal jobban tetszik.
Már bátrabban válogattam bele kicsit kevésbé biztonsági növényeket.

Ez lesz most egy darabig az új Scape.
Addig amíg egy második akvárium el nem indul.;)


e16878a8dd2c79eb052fc97753f80f1d.jpgb6884f6739f1fa350a7863a539767dad.jpg6d1b9cffaad23188bbd47edbcc131c6a.jpg
 
Szépen működik az új rendszer.
A szűrővel kapcsolatban úgy tapasztaltam hogy ez a felállás 2 szívó ág a két sarokban és szembe, egymás alá irányítva az esőztetőt a mulm valamiért a bal sarokba gyűlik.
Megpróbálom kicsit változtatni a pozíciót hátha jobb lesz a körforgás.

Sajnos a boltbitis levele elkezdett feketedni.
Azt olvastam hogy ennek kifejezetten lágy víz kellene...

És már oda is értem a következő fejlesztésemhez, amit " meg kell ejtsek" mert tönkre megy szegény növenyke.
Az akvárium indítása óta valahogy sajnos minden hónapra jut egy ilyen " még ezt a jó működés érdekében még kell venni téma van.."
Már most látom hogy a következő ilyen még ez kell dolog valami CO2 rendszer lesz "amit el kell különíteni a családi büdzséből :)

Szóval hétvégén beüzemelem az Aquili 190 RO lágyítot.
Csapvízzel tervezem visszahígítani.
Reméljük jól reagálnak a benn lévő dolgok a lágyabb vízre.

Algafronton többet reméltem a plusz szűrő beiktatásatól.
Sajnos ilyen szőr algaszerűseg szeret megragadni a boltbitis illetve microsorum levelén. Dehát azért szerencsére nem vész a helyzet.95365179a835fdc2988621344231c22e.jpg8e01bdc821074b9058b7e05adbb08e35.jpg
 
Szépen működik az új rendszer.
A szűrővel kapcsolatban úgy tapasztaltam hogy ez a felállás 2 szívó ág a két sarokban és szembe, egymás alá irányítva az esőztetőt a mulm valamiért a bal sarokba gyűlik.
Megpróbálom kicsit változtatni a pozíciót hátha jobb lesz a körforgás.

Sajnos a boltbitis levele elkezdett feketedni.
Azt olvastam hogy ennek kifejezetten lágy víz kellene...

És már oda is értem a következő fejlesztésemhez, amit " meg kell ejtsek" mert tönkre megy szegény növenyke.
Az akvárium indítása óta valahogy sajnos minden hónapra jut egy ilyen " még ezt a jó működés érdekében még kell venni téma van.."
Már most látom hogy a következő ilyen még ez kell dolog valami CO2 rendszer lesz "amit el kell különíteni a családi büdzséből :)

Szóval hétvégén beüzemelem az Aquili 190 RO lágyítot.
Csapvízzel tervezem visszahígítani.
Reméljük jól reagálnak a benn lévő dolgok a lágyabb vízre.

Algafronton többet reméltem a plusz szűrő beiktatásatól.
Sajnos ilyen szőr algaszerűseg szeret megragadni a boltbitis illetve microsorum levelén. Dehát azért szerencsére nem vész a helyzet.View attachment 72639View attachment 72640
Sziasztok!

Egy kis helyzetjelentés az akvariumomról.
A két szűrő és az RO víz használata nagyon előnyére vált a rendszernek.
Növények szépen nőnek.
Habár lehet hogy kicsit segített a történetben hogy elkezdtem használni a TF Macro tápot is. Csak napi 1 pumpa.
Eddig csak Microt tettem a Carbo mellé, de úgy tűnik így a növények jobban tudnak gazdálkodni a tápanyagokkal illetve a relatív sok hal melléktermékével.

Próbálgatom a határokat. Eddig 2 hét úgy ok különösebb vizcsere nélkül.
Bár az elhanyagolható zöld pont algán kívül kezd megjelenni a vékonyabb fűzfaágakon, lassú növényeken az ecset alga kis kezdemenye.

Úgy tapasztalom hogy nincs őrült nagy áramlat az akiban.
Lehetséges hogy a kétheti vízcsere miatt jelenhetnek meg? Nem annyira brutál a helyezet, csak hátha sikerülne ezt is kicsit megfékezni.
Szerintetek mit tehetnék ellene?


És pár fotó a jelenlegi állapotról és a halakról.

Szép estét mindenkinek! dbc627cbb5f4e8bfd1add30706ad7b46.jpgf6e75963b14cdd39239e4767d912d7f4.jpgcf70905a19315111812343baace015b7.jpg3b0a19e9581ae7f93e4aeb35eb31ca9e.jpg
 
Sziasztok!

Egy kis helyzetjelentés az akvariumomról.
A két szűrő és az RO víz használata nagyon előnyére vált a rendszernek.
Növények szépen nőnek.
Habár lehet hogy kicsit segített a történetben hogy elkezdtem használni a TF Macro tápot is. Csak napi 1 pumpa.
Eddig csak Microt tettem a Carbo mellé, de úgy tűnik így a növények jobban tudnak gazdálkodni a tápanyagokkal illetve a relatív sok hal melléktermékével.

Próbálgatom a határokat. Eddig 2 hét úgy ok különösebb vizcsere nélkül.
Bár az elhanyagolható zöld pont algán kívül kezd megjelenni a vékonyabb fűzfaágakon, lassú növényeken az ecset alga kis kezdemenye.

Úgy tapasztalom hogy nincs őrült nagy áramlat az akiban.
Lehetséges hogy a kétheti vízcsere miatt jelenhetnek meg? Nem annyira brutál a helyezet, csak hátha sikerülne ezt is kicsit megfékezni.
Szerintetek mit tehetnék ellene?


És pár fotó a jelenlegi állapotról és a halakról.

Szép estét mindenkinek! View attachment 73960View attachment 73961View attachment 73962View attachment 73963
Szia! A ket szuros felallasnal lily pipe-vel jobb aramlast allithatnal be, mint az esoztetokkel.. az atlos sarokba tenni oket, a hosszanti uveggel parhuzamosan.. nalam ezzel az elhelyezessel jol mukodik.
Ecset alga nalam a magas ammonia miatt szokott noni. Erdemes lenne a heti feles vizcserere atallnod, rendszeresen mulmozni, szurot tisztitani, bakterium kulturat adagolni..
A ro vizet nem kevernem csapvizzel. Ez a so ro vizhez valo, megfelelo aranyban emeli a viz kh gh szintjet.
 
Back
Oldal tetejére