• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kezdö akváriumom

Ördög András

Tapasztalt kertész
Sziasztok!
Mivel én is néhány hete akvárium tulajdonos lettem illetve szeretném ezt a hobby-m minnél tobább fenntartani, talán ez a naplo lehet a legalkalmasabb akváriumom történéseit rögziteni és esetlegesen felmerülő kérdéseim, tapasztalataim feltenni remélhetőleg mások későbbi hasznára is.

Kezdés elött igyekeztem a lehető legalaposabban utánanézni a témának.
Ezért egy 160 l -es akváriumra esett a választás.

A gépészetem igyekeztem körültekintően összeválogatni.
Szűrő: Külső: Eheim Ecco Pro 200
Belsö: Eheim Pick Up 160
Világitás: 1 m Smd led 22W, 3900 lumen
1 db kb. 7 W neon csö
Növények: Bacopa, Anubias, nano
2 fajta Crypto
Aljazat: 1,2 cm Jbl táptalaj
4-5 cm mosott kvarc kavics
Üzemelés: Világitás 12- 21 ig megy.
Szűrők: Nonstop
Tápanyagok: 10 ml Profito/hét
2,5 ml Easy Carbo/ nap
Halak: 30 db kis neon
15 db ötsávos
4 db vitorlás
4 db kis Oto és még 5 aljzat takarító valami

Hát ez lenne a start vonal a low tech akváriumban.
Már sajnos jelentkeznek algák itt ott, de remélem sikerül egy minimal szinten tartani őket.
Halaknak úgy tűnik bejön a környezet, meg a feltételek. Szerencsére eddig nem volt pusztulás.
 
Hát, igen. Sokan kezdtük így.
Javaslom, olvasgasd a fórumot és kisérletezz, próbálj ki dolgokat és élvezd a tanulást és a fejlődést!
A gyakorlott akvaristák szűrő ajánlásait és az egyéb technikai javaslatait vedd komolyan! Így sok felesleges pénzkidobástól óvod meg magad.
 
Szia! Novenytapozasban, hogy tudd megfelelo mennyisegu tapoldatot adagolsz, a vized megfelelo mennyisegu tapanyagot tartalmaz, erdemes lenne beszerezned jobb minosegu cseppteszteket(JBL). Az olcsobb, vagy martogatos kombi tesztek nem biztos, hogy a valos ertekeket fogja mutatni, ez sajnos a sajat tapasztalatom..
Csatlakozom en is @evavigh forumtarshoz, a szuresen erdemes lenne fejleszteni, de ezt mar a szurovalasztas topikban irtam a napokban.
 
Köszönöm szépen a javaslatokat.
Elkezdek keresgélni a nagyobb szűrő után.
Sajnos még nincs semmiféle tesztem, de lehet összesporolok ezekre. Azok alapján talán jobban megismerem az esetleges problémák okát.
A teszttel fogod tudni beallitani, mennyi tapot szukseges adagolnod. Sztem a heti 10ml profito keves lesz a 160literbe.
 
Nitrát, foszfát, vas, ph, esetleg nitrit, gh, kh tesztekre lesz szükséged. Utóbbiak nem fontosak, mert nitrited nem nagyon lesz, csak teljesen új akvárium esetén, ahol még nincs annyi baktérium, ami átalakítsa a nitritet, nitráttá. De ilyen esetben úgy is naponta kell vízcseréket csinálni. A vizkeménységen meg úgysem tudsz változtatni, csak RO vízzel, akkor meg úgyis TDS mérőt fogsz használni.
Amúgy, ha egyszer kitapasztaltad, hogy mennyi tápot kell adagolnod, akkor nem fognak kelleni a víztesztek. Én már idejét sem tudom, mikor használtam őket.
1-2 hét alatt a tápanyag szint nem nagyon változik, így, ha mindíg annyit pótolsz amennyi a vízcserékkel kijön, akkor kb. állandó lesz a tápanyagok szintje. A foszfát a kivétel, mert bizonyos talaj fajták annyit fel tudnak venni belőle, hogy akár le is nullázódhat a foszfát szint. A sóder és a homok nem ilyen, így nálad ez nem várható. A nitrát szintet főleg a halak befolyásolják. Ha túl sok halad van akkor megemelkedhet a nitrát szint. A csapvízben is van valamennyi, így azzal is számolni kell. Ha nagyon sok növényed van, akkor észrevehető lesz a növények által felvett tápanyag mennyisége, főleg a nitrát tud elfogyni, de csak nagyon sok, gyors növésű növény esetén.
 
Szia!

A szűrés terén az ecco pro 200 szerintem elég kevéske lesz a 160 literhez ennyi hallal. A belső szűrő meg max. mechanikai tisztításra jó, meg vízforgatásra!


Basszus, most vett szegény 25-30 ezerért külső szűrőt, ti már vetetnétek a következőt? A jelenlegi felállásban bőven elég ez a külső + a belső. A külsőnek 2 liter a hasznos térfogata, a belsőnek fél liter kb. Jelenleg ez nem egy fullhigh-tech, hanem szeretné értelmesen elkezdeni a hobbit.

Első körben, ha csapvíz van használatban, akkor annak KH GH-ja érdekes. Ha túl magas, vagy szikes a víz, javítani kell, esetleg egy RO szűrőt beszerezni. Azzal sokkal többre megy jelenleg, mint egy másik külső szűrővel.

Aztán ha a víz oké, érdemes a fény - tápozás kettőst átgondolni. A fehér LED-ek pirosban szegények, bár nőnek a növények alattuk, de érdemes piros szalagot is mellé tenni, kb. ugyanolyan hosszban mint a fehér. A jelenlegi fényerővel, sok hallal talán elég a profito, de az a tapasztalat, hogy idővel kelleni fog makroelemeket tartalmazó táp is.

Jelenleg még a KH GH tesztek kivételével a többi cseppteszt sem prioritás.
 
Igazából a szűrőt használtam vettem relatív jó áron, az előző tulaj nem használta sokat.
Ha a javasoltak alapján az jön ki hiánynak hogy kevés a szűrő akkor nézegetek itt a forumon vagy a neten egy nagyobbat.

Víznek ioncserélt kb 5 Német keménységre van állitva.

Lehet tápozás- hoz még beruházok egy Green Aqua-s micro macro adagra.
Illetve a világitáson is már agyalok, hogy lehetene bövitnem a meglévőt.

Köszönöm a kommenteket, segitséget.
 
Basszus, most vett szegény 25-30 ezerért külső szűrőt, ti már vetetnétek a következőt? A jelenlegi felállásban bőven elég ez a külső + a belső. A külsőnek 2 liter a hasznos térfogata, a belsőnek fél liter kb. Jelenleg ez nem egy fullhigh-tech, hanem szeretné értelmesen elkezdeni a hobbit.

Első körben, ha csapvíz van használatban, akkor annak KH GH-ja érdekes. Ha túl magas, vagy szikes a víz, javítani kell, esetleg egy RO szűrőt beszerezni. Azzal sokkal többre megy jelenleg, mint egy másik külső szűrővel.

Aztán ha a víz oké, érdemes a fény - tápozás kettőst átgondolni. A fehér LED-ek pirosban szegények, bár nőnek a növények alattuk, de érdemes piros szalagot is mellé tenni, kb. ugyanolyan hosszban mint a fehér. A jelenlegi fényerővel, sok hallal talán elég a profito, de az a tapasztalat, hogy idővel kelleni fog makroelemeket tartalmazó táp is.

Jelenleg még a KH GH tesztek kivételével a többi cseppteszt sem prioritás.

Isten ments, hogy bárkivel bármit vetetni akarjak! Véleményem szerint picit túl van telepítve az akva, ezért írtam, amit írtam. A fény - tápozás növelésével - több, esetleg nagyobb igényű növénnyel - a szűrőkérdés újra elő fog jönni.
 
Igazából a szűrőt használtam vettem relatív jó áron, az előző tulaj nem használta sokat.
Ha a javasoltak alapján az jön ki hiánynak hogy kevés a szűrő akkor nézegetek itt a forumon vagy a neten egy nagyobbat.

Víznek ioncserélt kb 5 Német keménységre van állitva.

Lehet tápozás- hoz még beruházok egy Green Aqua-s micro macro adagra.
Illetve a világitáson is már agyalok, hogy lehetene bövitnem a meglévőt.

Köszönöm a kommenteket, segitséget.

Ha a jelenlegi koncepció marad, szerintem a jelenlegi szűrők bőven ellátják a feladatot. Inkább a növényeket kell "turbózni", hisz ők is jócskán kiveszik a részüket az akvárium stabilitásának fenntartásában(szűrnek, nem is keveset!), nem csak dekorok.

Ha maradsz low-tech vonalon, akkor elég a fényt és a tápozást összehangolnod, fejlesztened, esetleg ha kevés az áramlás, azt sokkal egyszerűbben megoldhatod, de jelenleg nem gondolom hogy kevés lenne.

Annyi, hogy én raknék még gyorsan növő növényt, a kocsány nélküli ambúlia(Limnophila sessiliflora) például tökéletes kezdő növény, és nagyon gyorsan tud fejlődni, sok tápanyagot magába véve.
 
Utoljára módosított moderátor által:
A fény - tápozás növelésével - több, esetleg nagyobb igényű növénnyel - a szűrőkérdés újra elő fog jönni.

De ott még nem tartunk, és nem is jelezte a kérdező, hogy a nagyon közeljövőben tervezi a high-techre való áttérést. Az akvárium szimpla egészsége - a maximalizmus és a totális biztonságra törekvés is két dolog. Semmi nem fog történni egyelőre, ha erősít a fényen(pontosabban kiegészíti), és kicsit komplexebben tápozik.
 
Sziasztok
Sajnos teszt-em még semmiből nincs.
A vizkeménységet onnan tudom nagyjábol hogy a ioncserélö 5 NK ra van állitva.
Lehet hogy veszek majd egy neptun tesztet az annyira nem drága.

Jbl easy tesztről mi a véleményetek?
Így az elején elég lehet csak a tesztcsikos verzió? Vagy inkább egy nitrit teszt ami fontos lenne?
 
Azt hiszem beszerzek pár gyorsan növö elötér növényt. Szép is meg akkor hasznos is. Gondolom ha bedusul akkor a kaja se közvetlen a kavicsba esik.

Amúgy úgy veszem észre ha az ember rendesen elkezdi az akváriumozást viszonylag hamar rákattanhat a high tech vonalra is hogy kimaxolja az akit :)
 
A vizkeménységet onnan tudom nagyjábol hogy a ioncserélö 5 NK ra van állitva.

Ez ilyen házi ioncserélő(vízlágyító), amit sóval regenerálsz?

Lehet hogy veszek majd egy neptun tesztet az annyira nem drága.
Jbl easy tesztről mi a véleményetek?
Így az elején elég lehet csak a tesztcsikos verzió? Vagy inkább egy nitrit teszt ami fontos lenne?

A neptun(panzi) keménység teszt a jelen pillanatban neked bőven elég.

Azt hiszem beszerzek pár gyorsan növö elötér növényt. Szép is meg akkor hasznos is. Gondolom ha bedusul akkor a kaja se közvetlen a kavicsba esik.

Heteranthera zoosterifolia, hemianthus micranthemoides, tipikus gyepnövényt("füvet") szerintem ne vegyél még.

Amúgy úgy veszem észre ha az ember rendesen elkezdi az akváriumozást viszonylag hamar rákattanhat a high tech vonalra is hogy kimaxolja az akit

Ezért jó a több akvárium, nekem is van otthon full low-tech, meg kicsit erősebb technikájú is. :) (mondjuk a szűrést én nem szoktam túlbonyolítani, nem vettem észre érdemi különbséget)
 
Sziasztok
Sajnos teszt-em még semmiből nincs.
A vizkeménységet onnan tudom nagyjábol hogy a ioncserélö 5 NK ra van állitva.
Lehet hogy veszek majd egy neptun tesztet az annyira nem drága.

Jbl easy tesztről mi a véleményetek?
Így az elején elég lehet csak a tesztcsikos verzió? Vagy inkább egy nitrit teszt ami fontos lenne?
A JBL easy tesztet én is használtam. Szerintem arra jó, hogy lásd ha valamiből nagyon kevés vagy nagyon sok van. Úgymond biztonsági mérésre megfelelő. Pontosságot ne várj tőle!
A Neptun vízkeménység teszt nekem bevált. Pontos volt.
Milyen fajta ioncserélőt használsz? Nem mindegyik jó akvárium víz előállításra, de ezt majd nálam okosabbaktól kérdezd meg!
 
Ez egy jo kérdés milyen szűrő.
Márkát nem tudom, de az egész lakásba bejövő vizet szűri. Beálltástól függően a Ca, Mg sók részét kicseréli Na-ra.
25 kg os zsákban kapható Na sóval kell regeneráltatni a ioncserélöt.
Hasonló gép lehet mint a DWT.
 
Back
Oldal tetejére