• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Kezdő baklövéseim, 125 l

DávidHorváth

Főkertész
Sziasztok!

Dávid vagyok és azt gondoltam magamról, hogy marha okos is vagyok, mert ugye volt már akváriumom kamaszként. Hát szomorúan vettem tudomásul, hogy nem így van. Régi vágyam volt, hogy újra legyen akvárium otthon, de eddig a feleségem nem volt nyitott a dologra, most viszont ő vetette fel, hogy a nagyobbik fiúnk kaphatna születésnapjára egy kicsit. Kaptam az alkalmon, de persze ne legyen nagyon kicsi. És innét jönnek a bakik, “tapasztalt” akvaristának hittem magam, jobbat és nagyobbat akartam mint amim volt, de buta módon nem néztem utána eléggé. Most így utólag olvasgatva a fórumot és látván az akvárium helyzetét máshol kellett volna kompromisszumot kötni. Végül egy 125 literes akváriumot vettem,belső szűrővel és T5-ös necsövekkel.

Akvárium adatai:

Ferplast Dubai 80, 125 literes

Bluwave 05 belső szűrő, 500 l/h

Bluclima 150 W fűtő

Sylvania Aquastar 10000K és Aquastar Eheim Classic T5 fénycsövek, 2x24 W

Talaj :

  • Hátulra: Dennerle NutriBasis 6in1, Dennerle Scaper’s Soil

  • Előre: Alphazoos kvarc homok 1-2 mm (eredetileg Botiák is lettek volna és arra gondoltam jó lesz elől a kavics, hadd nézegessék a gyerekek őket)
Dekoráció:

  • Green Aqua Red Moor

  • Kb 7 kg megkövesedett fa és egy holdkő
Növények: mind GA-s

  • Anubias nana mini zselés

  • Anubias petite

  • Bacopa australis

  • Ludwigia Palustris

  • Vallisneria Amaricana var. Asiatica

  • Microsporum pteropus petite

  • Taxiphyllum barbieri

  • Bucephalandra broad wavy, wavy leaf, wavy green
Tápozás heti 1-2 alkalommal Seachem Flourish.

Közvetlenül feltöltés után:
p35sdJdT2OrbGqVJ3
4XcE0gg6AUOsIsLG2
Eh2D
https://photos.app.goo.gl/2VpwQqqNovfqRK6F3

Két hét üzem után került bele a takarító brigád 10 db Amano garnéla, 6 db törpe szívóharcsa, 3 db algázó géb és 4 db panda Cory formájában. Mind a Green Aqua-ból származik, abszolút elégedett vagyok velük, teszik a dolgukat. Elhullás egyelőre nem volt, legalábbis hal fronton, az Amanok túl gyorsak nem tudom leszámolás őket. Szerencsére meg tudtam győzni a fiamat, hogy Botia helyett inkább garnéla legyen.
Takarító brigád előtt:
Eh2H

https://photos.app.goo.gl/SKVSoaETHl49eYzv2

További 1 hét után került még bele 15 db vörös neon. A neonokkal együtt érkezett a 3 buce is.
Már benépesítve:


Mint minden új akvárium mi is túl vagyunk a gyermekbetegségek egy részén. Volt fehér penész a Red Moor fán, izgultam is rendesen, de tényleg eltűnt szinte magától, bár az Amanok és sokat hozzátettek. 1 hónap elteltével az üvegen barna foltok kezdtek megjelenni, de szerencsére könnyen letörölhető. Kicsit haragszom a szívóharcsákra, mert hozzá sem nyúlnak, de lelkesen takarítok így nincs nagy baj. Mostanában csak nagyobb barna foltok és apró zöldek voltak az üvegen, ami uralható.

Kb. egy hete a bucék és az anubiasok gyökere “szőrös” lett és a bucék kicsit sárgultak. Ezért intenzívebb tápozásba kezdtem és javul is a színük. Az Amanok lelkesen lopják a harcsák eleség (Denerle Cookies) , így ellustultak, ezért most kevesebbet adok enni és neki is láttak a “szőröknek”. Egy kedves barátomtól kaptam 8 db Neocardinia Sp. Blue Jelly garnélát. Remélem szépen fognak szaporodni és ők is rendesen takarítanak majd.

A mai nap érkezett még 6 db szívóharcsa, így már 12-en vannak.


Hogy milyen baklövésekre gondoltam a címben?

  1. A megvilágítás. A neon kora leáldozott, éljen a LED! Sajnos kevés a fény az igényesebb növényekhez.

  2. Szűrés. Gyermekkorom akváriumában egy pici egyszerű szivacsos szűrő volt, így gondoltam ez az 500 l/h elég lesz a kis gömbjeivel, gyűrűivel és a 3 fajta szivaccsal. Nem is koszos a víz, de szerintem egy erősebb külső szűrővel kevesebb alga gondom lenne. Na legalább van mire félretenni.

  3. Fűtés. Ezzel nem is lett volna gond, ha az egyik Amano nem mászik be valahogy a szűrő azon rekeszébe ahol a fűtő van. Sose rakd ki félig a vízből a bekapcsolt fűtőt… Azóta egy Tetra 150-es teszi a dolgát.

  4. CO2. Ezen azóta gondolkodom, mióta beindítottam az akváriumot. Tudom, hogy jó lenne, de egyelőre úgy gondolom anélkül is lehet szépet csinálni, max lassabban.

Köszönöm, hogy végig olvastad! Minden kritikát, észrevételt szívesen veszek!
 
Utoljára módosított:
Szia, üdv a fórumon! Az már mindenképpen jó döntés volt, hogy ide regisztráltál, és megosztottad a tapasztalataidat. :)

Először is, apró kitérő: ne hívjuk neonnak a fénycsövet, a neont már nagyon nagyon régóta nem teszik bele. :)

Másrészt:

CO2. Ezen azóta gondolkodom, mióta beindítottam az akváriumot. Tudom, hogy jó lenne, de egyelőre úgy gondolom anélkül is lehet szépet csinálni, max lassabban.

Bőőőőőven van világ CO2 nélkül is. Egyrészt rengeteg gyönyörű alkotás született már eddig is CO2 nélkül. A megfelelő növényeket kell megválogatni hozzá, sok nagyon igényes növényt ki kell zárni így, de azért van még miből válogatni bőven.
szerk.: a jelenlegi növényeid mind jók CO2 nélkül is.
Másrészt amíg nincs kellően erős fényed, addig a CO2 sem tudna igazán hasznosulni, tehát addig felesleges.
Ha újítanál a világításon, akkor lumen-nel érdemes számolni, főleg, ha LED a terv. Úgy lődd be a világítást, hogy kb. 30-40lumen/liter legyen, akkor CO2 nélkül is adottak jó lehetőségek. A többi már csak a tápon és -főleg- rajtad múlik. ;)
 
Szia, üdv a fórumon! Az már mindenképpen jó döntés volt, hogy ide regisztráltál, és megosztottad a tapasztalataidat. :)

Először is, apró kitérő: ne hívjuk neonnak a fénycsövet, a neont már nagyon nagyon régóta nem teszik bele. :)

Másrészt:



Bőőőőőven van világ CO2 nélkül is. Egyrészt rengeteg gyönyörű alkotás született már eddig is CO2 nélkül. A megfelelő növényeket kell megválogatni hozzá, sok nagyon igényes növényt ki kell zárni így, de azért van még miből válogatni bőven.
Másrészt amíg nincs kellően erős fényed, addig a CO2 sem tudna igazán hasznosulni, tehát addig felesleges.
Ha újítanál a világításon, akkor lumen-nel érdemes számolni, főleg, ha LED a terv. Úgy lődd be a világítást, hogy kb. 30-40lumen/liter legyen, akkor CO2 nélkül is adottak jó lehetőségek. A többi már csak a tápon és -főleg- rajtad múlik. ;)

Szia!

Köszönöm szépen a választ!
Akkor ezentúl fénycső .
A növényeket a megvilágításhoz igyekeztem választani és egyelőre szépen nőnek. A GA-ban sokat segítettek. A Ludwigia és szép bordó, pedig azt mondták ennyi fény mellett nem lesz ilyen.
Valamiért nem jelennek meg a beillesztett képek. Ötlet?

Üdv,

D
 
Most a nagy kérdés benne mit érdemes előbb fejleszteni? Megvilágítás erősebb LED-esre cserélése, külső szűrő ( jelenleg a Tetra 1200-assal szemezek), CO2. Szűrő, világítás és esetleg CO2 sorrendre gondoltam.
 
Üdv itt a fórumon. Örülök, hogy itt vagytok. Szép az aki, de hát már annyit örömködtem....
Kitartást és sok sikert.

Egy Kedves Barát :D
 
alamiért nem jelennek meg a beillesztett képek. Ötlet?

Korlátozva van a szabadságod a fórumon. :) Új tagként nem engedi a rendszer. Azt hiszem, 20 bejegyzés kell hozzá, utána engedni fogja. Ne aggódj, meglesz hamar. :)

A Ludwigia-t én betenném oda, ahol legjobban érvényesül a világításod, valahol közép tájon, a Bacopa jobb oldalán.
Én elsőként a világításon fejlesztenék, de hogy hogyan, az jó kérdés. 80cm hosszú az akváriumod, erre szabvány armatúra nehézkes, talán valami DIY megoldással lenne érdemes próbálkoznod, ha van ilyen irányú érdekeltséged. Nekem sajnos ebben nincs tapasztalatom, így nem tudok segíteni, de vannak DIY topic-ok itt a fórumon szép számmal, nézz szét, hátha látsz valami hasznosat.
Fénycsöves armatúrából Odyssea-nál néznék szét, de nehézkes... A 2x24W-os rövid lenne hozzá, a 2x39W-os pedig túl hosszú, bár ez rá tud ülni az üvegre...
Szerk.: Meg közben most látom, hogy alapból 2x24W-os a tetőbe épített lámpa. A benne lévő fénycsöveket kicserélném 6500K színhőmérsékletű csövekre.
 
Korlátozva van a szabadságod a fórumon. :) Új tagként nem engedi a rendszer. Azt hiszem, 20 bejegyzés kell hozzá, utána engedni fogja. Ne aggódj, meglesz hamar. :)

A Ludwigia-t én betenném oda, ahol legjobban érvényesül a világításod, valahol közép tájon, a Bacopa jobb oldalán.
Én elsőként a világításon fejlesztenék, de hogy hogyan, az jó kérdés. 80cm hosszú az akváriumod, erre szabvány armatúra nehézkes, talán valami DIY megoldással lenne érdemes próbálkoznod, ha van ilyen irányú érdekeltséged. Nekem sajnos ebben nincs tapasztalatom, így nem tudok segíteni, de vannak DIY topic-ok itt a fórumon szép számmal, nézz szét, hátha látsz valami hasznosat.
Fénycsöves armatúrából Odyssea-nál néznék szét, de nehézkes... A 2x24W-os rövid lenne hozzá, a 2x39W-os pedig túl hosszú, bár ez rá tud ülni az üvegre...
Szerk.: Meg közben most látom, hogy alapból 2x24W-os a tetőbe épített lámpa. A benne lévő fénycsöveket kicserélném 6500K színhőmérsékletű csövekre.

Közben én is rájöttem a hiba okára. Javítottam is a linkeket.
A Ludwigiát sarjaztatni szeretném, az egész tövet már nem mozgatnám.
A tető marad, 2 pici gyerek van, kell a védelem. A fénycsövek helyére gondoltam valami diy led rendszert, édesapám nagy villamos szaki.
A 6500K miért jobb? Már nem invesztálnék ebbe a világításba, inkább lassan fejlesztenék led irányba.
 
Üdv itt a fórumon. Örülök, hogy itt vagytok. Szép az aki, de hát már annyit örömködtem....
Kitartást és sok sikert.

Egy Kedves Barát :D
Köszönöm! Szépek a kis kék garnélaid, csak páran beszöktek a szűrőbe... Most került egy szúnyogháló diy a befolyóra...
 
A tető marad, 2 pici gyerek van, kell a védelem. A fénycsövek helyére gondoltam valami diy led rendszert, édesapám nagy villamos szaki.

Ha a házban még nincs, esetleg megfontolandó egy konnektorba dugható FI relé. Nincs ingyen, de jól jöhet.
 
Back
Oldal tetejére