• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Kezdő 125L

Nekem is voltak éveken keresztül low-tech kavicságyas akváriumaim több-kevesebb sikerrel. Kvarchomok is ide tartozik, inert anyag. Bizonyos növények elég jól bírták a kiképzést, de alapjában véve elég gyatra volt az egész. Nem lehetetlen a dolog, sőt a fórumon is volt pár szaki, aki ebben utazott és elfogadható állapotban voltak az üvegjei. Viszont amióta rendes talajt használok, földet, nagyságrendekkel jobban nőnek a növények és stabilabb az akvárium. Én már nem nézek hátra. Ehhez az kellett, hogy elolvassam a Walstad könyvet. Angolul. Majdnem 200 oldal. :rolleyes:
Növekedés ütemével kapcsolatban nézz rá mondjuk @Pendulum ezen akváriumára:

https://akvakertesz.hu/threads/biotop-style-noevenyes.8082/
Mondjuk @Pendulum-nál az extrém jó növekedésbe bejátszott a növényválasztás is, de akkor is, kell ennél több?

Boltban kapható aktív talajokkal kapcsolatban nincs tapasztalatom. Ezeket elsősorban CO2 adagolt high-tech akváriumhoz fejlesztették ki és emiatt hiányozhatnak belőle "dolgok", amik a "sima" földben benne vannak. Viszont -így még tesztelés nélkül is- szinte biztos vagyok benne, hogy sima kavicságynál még ezek a termékek is jobbak. És van, amikor a pénzkiadás örömet okoz, ami megérheti önmagában a dolgot.
Milyen "rendes talajt, földet" használsz pontosabban, illetve honnan szerzed be? Kerti tónál én is próbálkoztam földdel, de azt akváriumba nem merném betenni. Úgy tudom hogy a földből sok különböző vegyület tud beoldódni a vízbe ami kinyírhatja a garnélákat, ha meg tó vagy folyópartról származik, akkor meg paraziták kerülhetnek az akváriumba. De lehet hogy nem jól tudom. :)
 
Ha magasnyomású CO2 irányában gondolkodsz, az segíthet ennek az akváriumnak az achilles sarkának a kiküszöbölésében.
Köszönöm a részletes tanácsokat.
Elsőnek megpróbálom a palackos nagynyomásu palackot jövőre, és ha nem megy vagy nem tetszik, akkor cserélek talajt. 😉 pár kép a mai állapotról. (Addig is lejjebb veszek a tápozásból)
 

Attachments

  • A5F81966-D471-479D-A049-5483370184D1.jpeg
    A5F81966-D471-479D-A049-5483370184D1.jpeg
    332.6 KB · Megtekintések: 54
  • 04EABFB3-29D6-4998-97D8-14320B33F115.jpeg
    04EABFB3-29D6-4998-97D8-14320B33F115.jpeg
    309.5 KB · Megtekintések: 52
  • 0CA8D240-BDF9-4C38-89F5-1CD57B3E2F1D.jpeg
    0CA8D240-BDF9-4C38-89F5-1CD57B3E2F1D.jpeg
    323.9 KB · Megtekintések: 83
Milyen "rendes talajt, földet" használsz pontosabban, illetve honnan szerzed be? Kerti tónál én is próbálkoztam földdel, de azt akváriumba nem merném betenni. Úgy tudom hogy a földből sok különböző vegyület tud beoldódni a vízbe ami kinyírhatja a garnélákat, ha meg tó vagy folyópartról származik, akkor meg paraziták kerülhetnek az akváriumba. De lehet hogy nem jól tudom. :)

Hát sajnos sok akvarista rossz információn edződött.

Horn-Zsilinszky: Akvarisztika, 1983-as kiadás:

"A korszerű akváriumban ma már nem használhatunk - még a növények számára sem - agyagos földet, vakondtúrásból származott ásott földet, árterület hordaléktalaját, mert sok bennük a bomló szerves anyag, és ennek jelenléte káros. Az akvárium talajának lehetőleg mészmentes kvarchomokot használunk. Legtöbb növényünk homokban is tökéletesen fejlődik, ..."

(Kiemelés tőlem.)

Az igazság messzebb sem lehetne a valóságtól, mint a fenti idézetben. A low-tech módszer, ami földet használ dokumentálva van a Walstad könyvben közel 200 oldalon. Ha nem hiszed, próbáld ki. Kis segítség gyorstalpaló formában itt:

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/10/shrimprcs2017.pdf

Sokat nem veszthetsz vele, mert gyakorlatilag csak egy üveg kell hozzá. Ne a DSM-es HC cuba-val kezd a próbálkozást, hanem inkább a retro setup-al.

Elsőnek megpróbálom a palackos nagynyomásu palackot jövőre, és ha nem megy vagy nem tetszik, akkor cserélek talajt. 😉 pár kép a mai állapotról. (Addig is lejjebb veszek a tápozásból)

Ok, így már tutira fognak nőni a növények, már csak azt kell majd elérned, hogy az alga ne okozzon gondot. Szerintem Estimative Index jellegű tápozásnál egy picit könnyebben borulhat a bili, mintha aktív talaj / ADA jellegű tápozást választasz. De szerintem amikor rákötöd a CO2-t akkor fog igazán látványosan és elég nyilvánvalóan kiderülni, mi hiányzott a tápozásodból :).
 
Utoljára módosított:
Az igazság messzebb sem lehetne a valóságtól, mint a fenti idézetben. A low-tech módszer, ami földet használ dokumentálva van a Walstad könyvben közel 200 oldalon. Ha nem hiszed, próbáld ki. Kis segítség gyorstalpaló formában itt:

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/10/shrimprcs2017.pdf

Sokat nem veszthetsz vele, mert gyakorlatilag csak egy üveg kell hozzá. Ne a DSM-es HC cuba-val kezd a próbálkozást, hanem inkább a retro setup-al.
Köszi a linket! Lehet hogy nem jól fogalmaztam, elhiszem hogy a föld működik, és is használtam kerti tóban és szépen fejlődtek a növények (nem tudom, hogy garnéláknak is jó lett volna-e a víz). Arra vagyok kíváncsi hogy Te pontosan milyen földet használsz? Ahogy a cikkben is írva van:

"While any unfertilized potting soil will work, I have gotten good results using Miracle Gro’s Organic Choice ‘Potting Mix’. [...] It has no chemical fertilizers"

Nyilván ez a brand csak az USA-ban elérhető, gondoltam Neked is van valami favoritod. ;) Valamelyest fenntartásaim vannak, hogy sima "bolti" virágföldben mennyi "chemical fertilizers" van.
 
Köszi a linket! Lehet hogy nem jól fogalmaztam, elhiszem hogy a föld működik, és is használtam kerti tóban és szépen fejlődtek a növények (nem tudom, hogy garnéláknak is jó lett volna-e a víz). Arra vagyok kíváncsi hogy Te pontosan milyen földet használsz? Ahogy a cikkben is írva van:

"While any unfertilized potting soil will work, I have gotten good results using Miracle Gro’s Organic Choice ‘Potting Mix’. [...] It has no chemical fertilizers"

Nyilván ez a brand csak az USA-ban elérhető, gondoltam Neked is van valami favoritod. ;) Valamelyest fenntartásaim vannak, hogy sima "bolti" virágföldben mennyi "chemical fertilizers" van.

Bocs az offtopic-ért.

A könyvben rengeteg részletesebb információ van a föld tulajdonságairól és milyen kémiai, biológiai folyamatok mennek végre benne. Érdemes elolvasni. Nagyon gyakran a potenciális problémák túl vannak aggódva. Én már indítottam jópár bolti t**co-s virágföldel akváriumot, kertföldel (amint írtam a talaj A0-A1 rétege). Sokan nem is merik kipróbálni, pedig mi kell hozzá? Egy pár tiz literes üveg, kezdőnek pár marék "retro" növény, egy kis apró kavics és föld. Az egész mennyibe kerül? Mondjuk 5000 HUF? Viszont érdemes betartani a könyvben és a linken levő javaslatokat, mert elég könnyen el lehet rontani a dolgot. Például túl sok föld, túl nagy takaróréteg, nem megfelelő mennyiségű növény az indításnál. Csak a legtipikusabb hibákat említettem. Ha műtrágyázták a földet mondjuk NO3-al, amikor víz alá kerül akkor a vízoszlopba nitrit kerülhet egy darabig. (nitrát respiráció: anaerób körülmények között bakteriális folyamatok során a talajban NO3-ból NO2- keletkezhet ami a vízoszlopba oldódhat) Nitrit elég mérgező a halakra. Ha betartod a linken levő javaslatokat, akkor valószínűleg nem fog komoly gondot okozni. Élőlényeket később lehet beletenni, és több vízcsere kell eleinte.

Sandis Palántaföld (Te..co-ból) 3. oldaltól:

https://akvakertesz.hu/threads/kerti-akvarium-200-literes-el-natural-npt.6861/page-3

Kertföld:

https://akvakertesz.hu/threads/mennyit-bir-ki-a-kertben-dirted-tank-teszt-npt.6394/

Kertföld, illetve 3. oldaltól Bluh fix virágföld (o.i-ból):

https://akvakertesz.hu/threads/garnelas-15-literes-el-natural-nano-akvarium-inditasa.6610/

Egyik sem díjnyertes 'scape, de azt nem lehet mondani, hogy nem nőnek a növények. Low-Tech keretek között. Első két linknél enyhén extrém körülmények, mivel nem a lakásban voltak az akváriumok.
Sajnos @Pendulum-ot törölték, de neki is van jópár naplója földes akváriummal. Nála is igen jól nőttek a növények. Ha Te is megpróbálod, és nyitsz naplót, akkor ott segíthetünk.
 
Utoljára módosított:
Vissza vettem a micro és macro adagolásból negyedére. (5pumpa Macro 2-3 pumpa Micro /hét)
És ma kicsit bekattantam :p
Meguntam a sok növény közé ragadt fonal algát, így kiszedtem és kidobtam, az egészséges végeket vissza ültettem. Nem 100% az írtás de nagyon sokat kidobtam.
És +3törpe szívóharcsát vettem ma (így 6-an vannak)
 

Attachments

  • 2019.12.28 nyírás előtt és után.jpg
    2019.12.28 nyírás előtt és után.jpg
    300 KB · Megtekintések: 71
Ma volt vízcsere meg kis dekor algakaparás. És mikor megnéztem a leszívott vizet kis planáriák vagy mik csúszkáltak az alján... Az előbb láttam egy kis színtelen garnélát a növények között aztán látom egy kis féreg is csúszkál a homokon. Nagyon bosszant honnan szerezhettem be :(
 
Ma volt vízcsere meg kis dekor algakaparás. És mikor megnéztem a leszívott vizet kis planáriák vagy mik csúszkáltak az alján... Az előbb láttam egy kis színtelen garnélát a növények között aztán látom egy kis féreg is csúszkál a homokon. Nagyon bosszant honnan szerezhettem be :(

Halak nem intézik el ezeket?
 
Planáriám még mindig van meg lehet pióca is akad köztük. Vettem egy eheim elemes talajporszívót, ezzel sokat kitudok szívni (gyógyszerezni nem akarok).
CO2 palackot még nem veszek, 1-2 hónap mire lesz neki hely ahova tehetem.
Vettem tegnap vas tesztet is mert lyukasak a leveleim, de úgy gondoltam nem kálium hiány (de káliumot nem mértem :D )
GH:9 / KH:4 / TDS:178 / NO3:10 / PO4: 0,8 / FE: nem mértem semmit <0,02
Így 1ml Easy life ferro vasat adtam tegnap az üveghez így elsőre, próbálom heti adagolással 0,5 <-> 1-ig feltolni
És rengeteg kis blue garnélám van (15+), már lassan színesek lesznek.
 
Pár csigát kimentettem és a csigaevő csigát is.
1 nap (kedd): 1,8gram NO-PLANARIA a vízhez adva. Várom a fejleményeket. Péntekenrészletesen leírom, hogy mizu :)
 
Pár csigát kimentettem és a csigaevő csigát is.
1 nap (kedd): 1,8gram NO-PLANARIA a vízhez adva. Várom a fejleményeket. Péntekenrészletesen leírom, hogy mizu :)
A planáriát elintézi a szer. Érdemes egy levegőztetőt betenni a kezelés idejére.

Viszont ha túl sok a megdöglött féreg az akváriumban, az gondot okozhat a bomlás miatt. Volt hogy ezért kellett restartolnom az akváriumomat. De majd úgyis meglátod.
 
Akkor a No-Planária.
Adagolás: Egy pohárban elkeverve 2dc vizzel, és úgy öntöttem az akváriumba. Fehér ködös lett, de hamar eltűnt.
Eheim aquaball levegőztető ment végig az akváriumban.
2. nap: adtam a vízhez fél adag port (kb. 1g). (Itt még az elemes talaj porszívóval élő planáriákat szívtam ki)
3. nap: negyed adagot adtam (kb. 0,5g).
4. nap: 30% vízcsere és talajporszívózás, sehol nem láttam planáriát, csak a kerámia búvó belső oldalán felül egy résben 1 darabot. De a talajból sehol nem szívtam ki élőt látszólag. Azóta nem láttam férget. A halak és rákok jól vannak, a nagyobb csigák is simán átvészelték.
 
Én nem adnám fel teljesen a low-tech vonalat, ha megfontolod, amit írtam, gyakorlatilag üveg árában tudsz egy próbálkozást tenni. Ezeknek az akváriumoknak is vannak előnyei, bár valószínűleg a scape nem lesz benne a IAPLC top 200-ban. Egy jól működő low-tech növényes akvárium hosszú távon is jó környezetet teremthet a benne lakó halaknak és garnéláknak.

Gondolom részben azért ódzkodsz a talaj cseréjétől, mert ha új talajjal indítod az akváriumot, akkor félő, hogy az indítás élőlényeknél eleinte problémát okoz.
Én indításnál földes low-tech akváriumoknál már szinte azonnal beteszem a halakat, de én olyan földet, növényeket stb használok, aminél tudom, hogy nem lesz probléma rövid távon sem. Na ezt nagyon nem javaslom kipróbálni így kapásból, simán ki lehet így pusztítani mindent. Esetleg megoldás lehet egy jó nagy műanyag hordót venni (ez elég olcsó) és a szűrőt a halakkal ideiglenesen átenni erre. Jobb esetben az aktív talajos akvárium pár hét után olyan állapotban lesz, hogy az élőlényeket vissza lehet tenni a tartályból.

Ráadásul ilyen tartály jól jön amikor új halakat veszel és darakórosak vagy egyéb karantént igénylő problémájuk van.

Köszi így vissza emlékezve a tanácsot, most érett meg bennem :D Talajt cserélek, méghozzá:
Tropica Aquarium Soil aljzatot
Lehet 1liter táptalajt is berakok középre, még most gondolkodom mi legyen végül. Ezt a naplót majd abbahagyom és elkezdek egy újat, mert a szűrőtől a talajig nagyon más lett a kezdetekhez képest.
 
Köszi így vissza emlékezve a tanácsot, most érett meg bennem :D Talajt cserélek, méghozzá:
Tropica Aquarium Soil aljzatot
Lehet 1liter táptalajt is berakok középre, még most gondolkodom mi legyen végül. Ezt a naplót majd abbahagyom és elkezdek egy újat, mert a szűrőtől a talajig nagyon más lett a kezdetekhez képest.
Egy jó talaj szerintem segít, hogy stabilabb lehessen az akvárium és jobban nőjenek a növények.
Low-tech vonalon maradsz?
A tropica talajt nem ismerem. Érdemes utánanézni, hogy direkt CO2 adagolt akváriumhoz fejlesztették ki, vagy low tech vonalon is ajánlják. Még ha high-tech akváriumhoz fejlesztették ki, szvsz akkor is sokkal jobb, mint a sima kavics vagy kvarchomok low tech esetén. Viszont mint ahogy korábban is írtam, low-tech akvárium esetén tipikusan a szén az a macro elem amiből a növényeknek arányaiban a legtöbb kell(ene) és tipikusan a legkevesebb van az akváriumban. Egyik lehetőség olyan talajt választani, ami tartalmaz szenet olyan formában, hogy szép lassan a parányi lények tevékenységének köszönhetően a vízoszlopba CO2-t juttat. Ezért írtam a fenti föld opciókat, mert ezek jelentős szén raktárak lehetnek low-tech vonalon. Nem kell feltétlenül megijedni tőlük.

Ha CO2 adagolt lesz az új akvárium, akkor már nincs szerepe annak, hogy a talaj CO2-t adjon le a vízoszlopba. Ilyenkor más szempontok kerülhetnek az előtérbe, például a növények könnyebb átültetésének a lehetősége stb.
 
Utoljára módosított:
Lehet táptalajt rakok, kis ültető dobozokba, 1-2 centit és arra rá a talajt. Így ha kimerül a tápanyag, akkor tudom cserélni, nem kell az egész akváriumot szétszedni, csak a dobozt kiemelem. Ilyesmin agyalok mostanában :D
 
Lehet táptalajt rakok, kis ültető dobozokba, 1-2 centit és arra rá a talajt. Így ha kimerül a tápanyag, akkor tudom cserélni, nem kell az egész akváriumot szétszedni, csak a dobozt kiemelem. Ilyesmin agyalok mostanában :D

Érdemes a megcélzott termék lelki világát tanulmányozni, milyen rétegrendet, felépítést javasolnak. Van aminél ha a rétegvastagság, telepítési útmutatók stb nincsenek betartva, akkor nagyon visszaüthet a dolog.
A talaj kimerülése talán kevésbé problémás bizonyos esetekben. Pl. Agyag folyamatosan meg tud "kötni" "mikro és marko tápokat" a vízoszlopból, amit utána a növények felvehetnek. Szóval a talajt inkább úgy lehet elképzelni, mint egy szivacs, ami összetett módon van kölcsönhatásban a vízoszloppal. Mondjuk pl amazóniánal talán zavaró, hogy egy idő múlva kicsit szétmállik, de még így is kedvező lehet a növények számára. Egy kukoricaföldön sem dobják ki a földet pár év után, hanem a talaj - ha a feltételek adottak - képes "tápokat" újra elraktározni és regenerálódni.
Esetleg low-tech környezetben a föld talaj elég nagy szén raktár lehet, ami egy idő után kimerülhet, de ha jól értem, CO2 adagolt irányba indulsz tovább, így ez a tényező nem számít.
 
Back
Oldal tetejére