• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Keymaker a vízminőségről...

Használsz lágy vizet az akváriumodban?

  • Igen, használok

    Votes: 131 45.3%
  • Nem, nem használok

    Votes: 96 33.2%
  • Nem, de már régóta fontolgatom

    Votes: 62 21.5%

  • Total voters
    289
Igen, ismerem a történetet, bár úgy tudtam, hogy csak importtilalmat rendelt el. Igaz, ha főként az USA piacra termelsz, akkor az egyenlő a bezárással. Jaj, de szívesen megnézném azt az auditjegyzőkönyvet :p
Ettöl kicsit arnyaltabb a kep, komolyabb dolgok törtentek ott a hatterben...de nem akarom off-olni a topicot, ha erdekel benneteket irok privatban...Legalabbis azt, amit en tudok.
 
Egy valami azért átjött, idézlek, s aláhúztam: "Miért hiszi el mindenki, hogy az a sz*r 10-20 ezer ft-os műszer pontosan mér?!"
Költői kérdésre csak költőien... :)
@mintor fogadatlan prókátorként annyit azért megjegyeznek, hogy ha csak ennyi jött át, akkor pont a lényeget nem sikerült megérteni. Nem elegáns, továbbá értelmetlen ezt a mondatot kiragadni a szövegkörnyezeteból. Ha ugyanis a környezetével együtt értelmezed a tartalmat akkor világos, hogy nem az olcsóbb műszerek lehúzása a sarkos jelző használatának célja, hanem pusztán az árban is tükröződő minőségi különbségek ÉS a pontosság közti összefüggés erőteljesebb megvilágítása. Vagyis ha egy professzionális műszer eredményeiben is ilyen szinten benne van a hibalehetőség, akkor jóval fokozottabb körültekintessél kell eljárni az amatőr eszközök használata során, és nem szabad túlértékelni a kapott eredményeket.

Nem sok értelme van ezt bárkinek is magára venni, a lényegre, a közlendőre kell figyelni :).
 
@mintor fogadatlan prókátorként annyit azért megjegyeznek, hogy ha csak ennyi jött át, akkor pont a lényeget nem sikerült megérteni. Nem elegáns, továbbá értelmetlen ezt a mondatot kiragadni a szövegkörnyezeteból. Ha ugyanis a környezetével együtt értelmezed a tartalmat akkor világos, hogy nem az olcsóbb műszerek lehúzása a sarkos jelző használatának célja, hanem pusztán az árban is tükröződő minőségi különbségek ÉS a pontosság közti összefüggés erőteljesebb megvilágítása. Vagyis ha egy professzionális műszer eredményeiben is ilyen szinten benne van a hibalehetőség, akkor jóval fokozottabb körültekintessél kell eljárni az amatőr eszközök használata során, és nem szabad túlértékelni a kapott eredményeket.

Nem sok értelme van ezt bárkinek is magára venni, a lényegre, a közlendőre kell figyelni :).

Nem is a lényegről van szó, így azt gondolom nem érted: Nem elegáns lesz*rozni mások holmiját, továbbá nyílt fórumon így beszélni..., de ízlések és pofonok... Lehet én vagyok túlérzékeny.:)

Nem a mondanivalón van a lényeg, hanem a stílussal.

Pontosságot illetően osztom Viktor #178-as bejegyzését.

Persze jól hangzik, ha valaki csúcstechnikát használ, használhat, nincs ezzel semmi baj, csak a hozzá ragadó stílus. Hát ennyi.
 
Nem is a lényegről van szó, így azt gondolom nem érted: Nem elegáns lesz*rozni mások holmiját, továbbá nyílt fórumon így beszélni..., de ízlések és pofonok... Lehet én vagyok túlérzékeny.:)
Nem a mondanivalón van a lényeg, hanem a stílussal.
Pontosságot illetően osztom Viktor #178-as bejegyzését.
Persze jól hangzik, ha valaki csúcstechnikát használ, használhat, nincs ezzel semmi baj, csak a hozzá ragadó stílus. Hát ennyi.
A stílus fontos dolog, én aztán különösen osztom ezt a nézetet, de ahhoz már azért igazán érzékeny-lelkűnek (vagy 4 éven alulinak :) ) kell lenni, hogy valakit egy fórumon a "sz*r" szó zavarjon, főleg, hogy nem is konkrétan az ő holmija lett megnevezve - az úgy valóban sértő lett volna -, hanem általánosságban használták a szándékosan sarkított jelzőt az amatőr felszerelésekre. Ezen max a TDS mérő sértődhet meg. :D Ezzel befejeztem, bocsánat.
 
Utoljára módosított:
A stílus fontos dolog, én aztán különösen osztom ezt a nézetet, de ahhoz már azért igazán érzékeny-lelkűnek (vagy 4 éven alulinak :) ) kell lenni, hogy valakit egy fórumon a "sz*r" szó zavarjon, főleg, hogy nem is konkrétan az ő holmija lett megnevezve - az úgy valóban sértő lett volna -, hanem általánosságban használták a szándékosan sarkított jelzőt az amatőr felszerelésekre. Ezen max a TDS mérő sértődhet meg. :D Ezzel befejeztem, bocsánat.
Lépjél már túl, kedves @oRphEus . Bocsi, nem olvastad Viktor bejegyzését? Lezárva az ügy. :) Két bejegyzéssel előtted.
 
Itt is folytatnám a segítség kérést. Nem tudom pontosan hová kellene írni, hiszen összefügg egy kérésemmel kérdésemmel. Azt a választ kaptam, hogy a visszasózás fontos dolog. De mit és hogyan kell visszasózni? És itt most nem arra gondolok, hogy egy palackban/vödörben bármivel, hanem, hogy 2/3-1/3 ad arányban van kb az akváriumban lágy (ioncserélt víz és csapvíz. A növényeken én (és egyáltalán nem biztos, hogy jó a meglátásom) magnézium-vas hiányt látok. mint ahogy írtam, sokan azt írták, hogy a sózás fontos. És ugye magnéziumot tartalmaznak a visszasózók. Elképzelhető, hogy az ioncserélt víz miatt tényleg magnézium hiány lépett fel? Vízparamétert nem tudok mérni. Legalábbis egyenlőre én eddig azt hittem (és mint látom egyre kevesebbet tudok, minnél többet olvasok) hogy az 1/3- 2/3 aránynál nem kell sózni, csak ha teljes RÓ-t használok. De gondolom tévedtem. Illetve azt is látom, hogy az ION cserélt vízszűrő Au.hanból nem feltétlen jó, (mondjuk akvarisztikára jónak mondják ők illetve szobanövényként termesztésére is ajánlva van, dehát nekem nem csa’ halaim vannak és nem kifejezetten szobanövényk mégha a szobában is vannak :). Szóval a kérdés. A GH+ bejuttatása mindenképpen kell az RO/Deszt/Ioncserélt vizekbe, akkor is ha csapvízzel keverem. Vagy elvileg az 1/3 csapvíznek kellene tartalmaznia annyi nyomelemet mint ami a víznek kell? Sózzam vissza a keveréket, ha igen mennyit hogyan adagoljak? Az akvárium 30L Dennerle régi LED lámpával Nagynyomású COval, külső nagyobb teljesítményű Eheim szűrővel TF táppal Easy carbóval.
 
Itt is folytatnám a segítség kérést. Nem tudom pontosan hová kellene írni, hiszen összefügg egy kérésemmel kérdésemmel. Azt a választ kaptam, hogy a visszasózás fontos dolog. De mit és hogyan kell visszasózni? És itt most nem arra gondolok, hogy egy palackban/vödörben bármivel, hanem, hogy 2/3-1/3 ad arányban van kb az akváriumban lágy (ioncserélt víz és csapvíz. A növényeken én (és egyáltalán nem biztos, hogy jó a meglátásom) magnézium-vas hiányt látok. mint ahogy írtam, sokan azt írták, hogy a sózás fontos. És ugye magnéziumot tartalmaznak a visszasózók. Elképzelhető, hogy az ioncserélt víz miatt tényleg magnézium hiány lépett fel? Vízparamétert nem tudok mérni. Legalábbis egyenlőre én eddig azt hittem (és mint látom egyre kevesebbet tudok, minnél többet olvasok) hogy az 1/3- 2/3 aránynál nem kell sózni, csak ha teljes RÓ-t használok. De gondolom tévedtem. Illetve azt is látom, hogy az ION cserélt vízszűrő Au.hanból nem feltétlen jó, (mondjuk akvarisztikára jónak mondják ők illetve szobanövényként termesztésére is ajánlva van, dehát nekem nem csa’ halaim vannak és nem kifejezetten szobanövényk mégha a szobában is vannak :). Szóval a kérdés. A GH+ bejuttatása mindenképpen kell az RO/Deszt/Ioncserélt vizekbe, akkor is ha csapvízzel keverem. Vagy elvileg az 1/3 csapvíznek kellene tartalmaznia annyi nyomelemet mint ami a víznek kell? Sózzam vissza a keveréket, ha igen mennyit hogyan adagoljak? Az akvárium 30L Dennerle régi LED lámpával Nagynyomású COval, külső nagyobb teljesítményű Eheim szűrővel TF táppal Easy carbóval.

Ha csapvizet használsz, nincs szükséged visszasózásra. A csapvízben van magnézium is kalcium is.
 
Ha csapvizet használsz, nincs szükséged visszasózásra. A csapvízben van magnézium is kalcium is.

Továbbá egy pH értek érdekes lehet, vagy méginkább a csapviz Gh Kh értékei, hogy lássuk H nem szikes-e a víz. Ha nem szikes, akkor az 1:2 arányt eltoltám 1:4 - 1:9 arányba. 30 literben heti 10 liter vízcsere semmiség kb.
 
Itt is folytatnám a segítség kérést. Nem tudom pontosan hová kellene írni, hiszen összefügg egy kérésemmel kérdésemmel. Azt a választ kaptam, hogy a visszasózás fontos dolog. De mit és hogyan kell visszasózni? És itt most nem arra gondolok, hogy egy palackban/vödörben bármivel, hanem, hogy 2/3-1/3 ad arányban van kb az akváriumban lágy (ioncserélt víz és csapvíz. A növényeken én (és egyáltalán nem biztos, hogy jó a meglátásom) magnézium-vas hiányt látok. mint ahogy írtam, sokan azt írták, hogy a sózás fontos. És ugye magnéziumot tartalmaznak a visszasózók. Elképzelhető, hogy az ioncserélt víz miatt tényleg magnézium hiány lépett fel? Vízparamétert nem tudok mérni. Legalábbis egyenlőre én eddig azt hittem (és mint látom egyre kevesebbet tudok, minnél többet olvasok) hogy az 1/3- 2/3 aránynál nem kell sózni, csak ha teljes RÓ-t használok. De gondolom tévedtem. Illetve azt is látom, hogy az ION cserélt vízszűrő Au.hanból nem feltétlen jó, (mondjuk akvarisztikára jónak mondják ők illetve szobanövényként termesztésére is ajánlva van, dehát nekem nem csa’ halaim vannak és nem kifejezetten szobanövényk mégha a szobában is vannak :). Szóval a kérdés. A GH+ bejuttatása mindenképpen kell az RO/Deszt/Ioncserélt vizekbe, akkor is ha csapvízzel keverem. Vagy elvileg az 1/3 csapvíznek kellene tartalmaznia annyi nyomelemet mint ami a víznek kell? Sózzam vissza a keveréket, ha igen mennyit hogyan adagoljak? Az akvárium 30L Dennerle régi LED lámpával Nagynyomású COval, külső nagyobb teljesítményű Eheim szűrővel TF táppal Easy carbóval.
Ezt a csapviz/RO viz aranyt ilyen egyszeruen nem lehet meghatarozni, tudni kellene legalabb a csapvized parametereit, mert ha alapbol szikes, hiaba kevered RO-val, szikes marad. Vannak kalkulatorok, amik segithetnek beloni a neked megfelelo aranyt, ha mindenkepp a csapvizzel akarsz tovabbmenni. Itt egy pelda, most nem gugliztam, egyszerubb volt egy applikaciobol kimenteni a kepet:
Screenshot_20200413_200943_com.aitoros.aquariumassistant.jpg
Jo lenne beszerezni par tesztet, hogy lasd a vized ertekeit, ha mar tudod mid van, neked is konnyebb lesz es mi is jobban tudunk segiteni, konkret adatok ismereteben. ;)
 
[/QUOTE]
Ezt a csapviz/RO viz aranyt ilyen egyszeruen nem lehet meghatarozni, tudni kellene legalabb a csapvized parametereit, mert ha alapbol szikes, hiaba kevered RO-val, szikes marad. Vannak kalkulatorok, amik segithetnek beloni a neked megfelelo aranyt, ha mindenkepp a csapvizzel akarsz tovabbmenni.
Nem ragaszkodom én hozzá, pusztán ez jön a csapból :) , ha bármi alternatíva lenne akkor szívesen áttérnék rá. Mondanám akkor a 100%ioncseréltet, (ebben a topicban olvasottak miatt már-már arra gyanakszom, hogy ez okozza a hiánytüneteket) de most olvastam itt, hogy nem érek vele semmit. Ro szűrőt még 2 hónapig biztos nem fogok venni. Ugyanis kb akkor költözöm. Ott meg van kút. Nem tudom kútvíz mennyire lehet megfelelő....de azt biztos tesztelem/beméretem. Akkor kiderül. Annak fényében, pedig elgondolkodom egy RO készüléken.


Jo lenne beszerezni par tesztet, hogy lasd a vized ertekeit, ha mar tudod mid van, neked is konnyebb lesz es mi is jobban tudunk segiteni, konkret adatok ismereteben.
Igen ez mindenképpen jó lenne, csak nem tudom, mi az amit mérnem kellene (úgy értem, hogy Mg-t csak a drágább tesztek mérnek, ha jól látom. mondjuk aJBL


A csapvíz nálunk nem túl jó minőségű bár a halaknak növényeknek nem tudom mennyire rossz (itt főleg a nitrát érték volt nagyon magas de azt nem tudom, hogy a koncentráció az akvárium életébe mennyire szól bele.A gyerekeknek például nem javasolt ez a koncentráció. Sokszor elhangzott, hogy amit Te nem innál meg, abban ne tarts halakat, de ez a példa itt nem állja meg a helyét, hisz a nitrit/nitrát teljesen más a növényeknél és a halaknál. A szűrő bacijai meg egyenesen zabálják :) jó ez nem feltétlen jó poén :) ). Az biztos, hogy nagyon kemény itt a víz. A vízminőséghez van egy gyári kiadott adat. Ez nyilván nem teljes és pontos, hiszen a város gerinchálózatáról bejövő hozadék anyagok nincsenek benne. (Most, hogy nézem, lehet mégis)
Kerepest kell Nézni(a PH a tábla nem láthatö része szerint 7,59)


9FF520D0-25B8-4A94-893D-4A88EE5182AF.png
tudok képet beszúrni.... :) apró örömök :)

Nade mit helyette? azt megpróbálhatom, hogy a Vadvilágból veszek RO vizet vagy gyantát. Cak azért az egy kicsit macerásabb. Főleg úgy, hogy a kannák nincsenek itthon :) bent maradtak a melóhelyen. De mondjuk az talán valahogy megoldható. De a vírus miatt még ez sem biztos.

Viszont ez a visszasózás nekem akkor sem teljesen tiszta.
1.,Tehát ha van benne x mennyiségű csapvíz (és tegyük fel nincsen semmi nagyobb probléma a vízzel. Akkor is kell sózni a nagyobb arányú lágyvizet? Vagy ez egy normál vízparaméterekkel rendelkező megfelelő arányú keveréknél kiegyenlíti egymást?
2., használható-e legalább részlegesen jó minőségű növényezésre a csapvíz Kerepesen a táblázat szerint?
3., Táblázatban szereplő értékeknél, tehát nálam, milyen arányt kell tartani, ha az első pontra a válasz : nem a 2.-rá : igen?
(Tisztábna vagyok vele, hogy egy pontos mérés még a táblázat tükrében is kellene, mert nem fedi a valóságot.)

honnan lehet tudni, hogy a táblázatban szereplő értékekhez képest mit kellene tartalmaznia a vizemnek?

előre is köszönöm a segítséget
 
Utoljára módosított:
Továbbá egy pH értek érdekes lehet, vagy méginkább a csapviz Gh Kh értékei, hogy lássuk H nem szikes-e a víz. Ha nem szikes, akkor az 1:2 arányt eltoltám 1:4 - 1:9 arányba. 30 literben heti 10 liter vízcsere semmiség kb.
Köszönőm a választ, az imént csak Tsokeeét láttam. Tehát csapvízzel nem kell, GH, KH megint csak teszt, (illetve ha jöl emlékszem itt a topic elején vannak képletek átváltás rá is. Ez ok. Ha lesz teszt akkor meghatározható.ezt az arányt amit írsz nem értem. Magát az arányt persze igen. De a 30 liter én heti 10litert mire érted? (Jelenleg GA ajánlás szerint heti 2x 50% vízcsere megy kb 2.hete. Az akvárium újrarendezésre került a scape megtartásával.)
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére