• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Keymaker a vízminőségről...

Használsz lágy vizet az akváriumodban?

  • Igen, használok

    Votes: 131 45.3%
  • Nem, nem használok

    Votes: 96 33.2%
  • Nem, de már régóta fontolgatom

    Votes: 62 21.5%

  • Total voters
    289
Hosszú stagnálás után :oops: én is fontolgatok egy RO készüléket beszerezni. Ami nem teljesen világos, hogy az angol akvakertész oldalakon legtöbbször a RO kifejezés mellett szerepel egy DI is (RO/DI), amit még nem tudtam megfejteni, hogy mi is. Úgy tűnik, hogy valami extra szűrőrész, ami még lágyabbá tudja tenni a vizet. Ha tud erről valaki valamit, szívesen venném ha segítene.
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Purified_water

Deionization
Deionized water, also known as demineralized water[2] (DI water, DIW or de-ionized water; can also be spelled deionised water), is water that has had its mineral ions removed, such as cations from sodium, calcium, iron, copper and anions such as chloride and bromide. Deionization is a physical process which uses specially-manufactured ion exchange resins which bind to and filter out the mineral salts from water. Because the majority of water impurities are dissolved salts, deionization produces a high purity water that is generally similar to distilled water, and this process is quick and without scale buildup. However, deionization does not significantly remove uncharged organic molecules, viruses or bacteria, except by incidental trapping in the resin. Specially made strong base anion resins can remove Gram-negative bacteria. Deionization can be done continuously and inexpensively using electrodeionization.

Deionization does not remove the hydroxide or hydronium ions from water. These are the products of the self-ionization of water to equilibrium and therefore are impossible to remove.

RO készüléknél érdemes körbejárni kicsit a témát. Hogy valami strapabíró cuccot vegyél. De a kérdésednek utána nézek mint mondanak a szakik.
 
viktorlantos said:
http://en.wikipedia.org/wiki/Purified_water

Deionization
Deionized water, also known as demineralized water[2] (DI water, DIW or de-ionized water; can also be spelled deionised water), is water that has had its mineral ions removed, such as cations from sodium, calcium, iron, copper and anions such as chloride and bromide. Deionization is a physical process which uses specially-manufactured ion exchange resins which bind to and filter out the mineral salts from water. Because the majority of water impurities are dissolved salts, deionization produces a high purity water that is generally similar to distilled water, and this process is quick and without scale buildup. However, deionization does not significantly remove uncharged organic molecules, viruses or bacteria, except by incidental trapping in the resin. Specially made strong base anion resins can remove Gram-negative bacteria. Deionization can be done continuously and inexpensively using electrodeionization.

Deionization does not remove the hydroxide or hydronium ions from water. These are the products of the self-ionization of water to equilibrium and therefore are impossible to remove.

RO készüléknél érdemes körbejárni kicsit a témát. Hogy valami strapabíró cuccot vegyél. De a kérdésednek utána nézek mint mondanak a szakik.


Köszi, közben még találtam egy oldalt, ahonnan kiderűl, hogy ez a DI , tulajdonképpen egy kiegészítő szűrő, amiben egy spéci gyanta van.
De a szerepét még mindig nem értem egész pontosan. Valószínű nagyobb kémia tudással kellene rendelkeznem...
Azt következtettem, hogy a sima RO készülékek nem tudnak teljesen lágy, 0 nk-s vizet előállítani.
Mondjátok, ha nem így van...
 
Hali!

Nekem egy sima 2 utas RO készülékem van.Ez a kapanyél egyszerűségű kütyü készít olyan vizet, hogy kőkorallokat is tudok tartani az általa készített vízből.

Be merem vele vállalni egy növényest is. :oops:
És 0-ás vizet csinál.
Az ilyen 3-4 utas szerkezetek kb. olyanok mintha egy habostortára még habot nyomnál.Úgy még finomabb.
 
Mennyivel fejlődnek jobban a növények a RO vízben ? Tudna valaki "előtte" és "utána" képeket felrakni?
 
Igéző said:
Mennyivel fejlődnek jobban a növények a RO vízben ? Tudna valaki "előtte" és "utána" képeket felrakni?

Azt mondanám változó. Attól függ mi az amit jelenleg használsz. Nálam GH15 volt a csapvíz korábban. 6-8 körüli értékre vittem le az első időben. Sok növény pl HC, Blyxa, Fissidens jobban fejlődik benne, és a Rotalám is máshogy néz ki mint korábban. HC befutott minden területet amit lehetett. A Blyxa hullámzó teljesítményt mutat. Hol lebomlik hol bedúsul, de végeredményben befutotta az akváriumot amit enélkül nem tudtam volna megejteni. Fissidens mohával nem volt szerencsém amig kemény vízben volt, most gyönyörű egészséges és buja bokor lett belőle. Rotaláim is szépen fejlődnek.

Összességében 5-8-as keménység jót tesz a növénykéknek. Negatív tapasztalatokról nem tudok beszámolni, sokkal több a pozitívum.
 
Köszi Viktor, én is fontolgatom a RO készülék beszerzését, mert pontosabban lehet belőni az értékeket, a csapvízzel ellentétben.
Ha Tom Barrt vesszük, ő nem igazán ajánlja a lágy vizet, szerinte az átlagos paraméterekkel rendelkező csapvíz bőven elegendő.
Majd meglátjuk, ha nekem is lesz ... :roll:

Üdv. Igéző
 
Igéző said:
Köszi Viktor, én is fontolgatom a RO készülék beszerzését, mert pontosabban lehet belőni az értékeket, a csapvízzel ellentétben.
Ha Tom Barrt vesszük, ő nem igazán ajánlja a lágy vizet, szerinte az átlagos paraméterekkel rendelkező csapvíz bőven elegendő.
Majd meglátjuk, ha nekem is lesz ... :roll:

Üdv. Igéző

Szia, igen ő sok esetben hangoztatja, hogy nem kell.
A kérdés persze, hogy mit nevez átlagosnak? Szerintem 7-8-as keménységre gondolt, ez európa nyugati felén is sok helyen a csapból jön. Most nincs a könyvjelzőim között, de azt hiszem amerre ő is járkál gyorsfolyású tiszta vizeknél, ahol tényleg gyönyörű vízinövények vannak, ott is lágyabb és szén-dioxidban dús a víz.
 
Közben megnéztem és Amano Sukei 3-as könyvében, amiben az Amazonasz kalandjai is szerepelnek az ottani vízmintákkal TH:0-ás vizeket mért. A lassú és a gyors szakaszokon is amit vizsgált. Csak érdekességként.
 
A kémiában nem vagyok túl jártas, kevertágyas műgyantával lágyítani nem jó csak RO -val?
 
TomW said:
A kémiában nem vagyok túl jártas, kevertágyas műgyantával lágyítani nem jó csak RO -val?
Miért ne lenne jó? Lehet, csak sokkal macerásabb.
 
TomW said:
A kémiában nem vagyok túl jártas, kevertágyas műgyantával lágyítani nem jó csak RO -val?
Azzal is jó, csak hamar kimerül és ismét viheted cserélni:) Emlékeim szerint 1 liter műgyanta 100 liter átlagos keménységű (15nk°?) víz 0-s lágyítására alkalmas. Ha keményebb, hamarabb kimerül.
 
Az RO mellett azzal szoktak érvelni, hogy ott tényleg azok a paraméterek lesznek amit beállítasz. A gyantánál, ha jól tudom pont a kimerülések és az adagolás meghatározása miatt pontatlan a dolog.

Javítsatok ki ha nem jól írom ;)
 
Már egy jó pár hónapja használom a kevertágyas műgyantát persze csapvízzel keverve, nekem a 36 literes akimba nagyon megfelel! Nem macerásabb szerintem mint ha pihentetnéd a vizet, de úgy érzem jövőre beinvesztálok egy RO készülékre. ;)
OK a költözés, ezért ebbe a házba nem szerelem be, majd jövőre egy másikba! ;)
 
Cecska said:
Már egy jó pár hónapja használom a kevertágyas műgyantát persze csapvízzel keverve, nekem a 36 literes akimba nagyon megfelel! Nem macerásabb szerintem mint ha pihentetnéd a vizet, de úgy érzem jövőre beinvesztálok egy RO készülékre.
OK a költözés, ezért ebbe a házba nem szerelem be, majd jövőre egy másikba!

Tibi, ha jól rémlik, te az ADA Palm Net-et is használod. Mi a tapasztalatod vele? Mértél vizet, hogy mennyire változtatja meg a paramétereket?
 
Igen használok!
Nem igazán látok változást úgy 2 keménységi fokot lágyíthat, de nem annyira észrevehető.
Az ADA szűrőkben is szerintem csak a nagyobb szennyeződések megfogására van kitalállva mint lágyításra!
De viszont PH-t még nem mértem. De meg fogom mérni. ;)
 
:oops: Na most izé :D:D:D Teljesen jó az ion cserélt víz is? Miért voltam abban a hitben, hogy valami nem jó vele kapcsolatban? Mintha olvastam volna valahol..
Ezek után már csak egy kérdés van ezt illik keverni csap vízzel vagy magában is használható? (Éljen a labor, szinte korlátlan mennyiségben tudok ioncserélt vizet beszerezni :twisted: )
 
Hali!

Erről is volt már szó, néhányan minden gond nélkül használják.

Én használtam,de egyszersmind teszt is volt egyben a használata.
Két akváriumban egyszerre kezdtem az ioncserélt vízzel a heti vízcseréket.Az eredmény nagymérvű ecsetalga.A vízcserék ezzel a vízzel mindig 1-1 hónapig tartottak.Utána leállás, és RO vízzel történt a vízcsere vagy 2 hónapig.Utána ecsetalga visszaszorulás--- ismét ioncserélt víz .Eredmény ecsetalga. akkoriban nem volt még szilikát tesztem de erre gyanakszom.
A tesztet kb. 1 éven keresztül végeztem.

Tehát én nem használnám.
 
Ezt a futamot szerintem már letárgyalták a hozzáértők, én személy szerint a tesztelés híve vagyok, ezért próbáltam ki.
De Namtar, ha kipróbálod szigorúan csapvíz keverésével, szerintem sem felel meg önmagában az ioncserélt víz az akváriumban.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére