• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Keymaker a vízminőségről...

Használsz lágy vizet az akváriumodban?

  • Igen, használok

    Votes: 131 45.3%
  • Nem, nem használok

    Votes: 96 33.2%
  • Nem, de már régóta fontolgatom

    Votes: 62 21.5%

  • Total voters
    289
jojo said:
Hali!

Erről is volt már szó, néhányan minden gond nélkül használják.

Én használtam,de egyszersmind teszt is volt egyben a használata.
Két akváriumban egyszerre kezdtem az ioncserélt vízzel a heti vízcseréket.Az eredmény nagymérvű ecsetalga.A vízcserék ezzel a vízzel mindig 1-1 hónapig tartottak.Utána leállás, és RO vízzel történt a vízcsere vagy 2 hónapig.Utána ecsetalga visszaszorulás--- ismét ioncserélt víz .Eredmény ecsetalga. akkoriban nem volt még szilikát tesztem de erre gyanakszom.
A tesztet kb. 1 éven keresztül végeztem.

Tehát én nem használnám.

Egy kérdés te kevert ágyas ioncserélőt használtál? Az esélyes hogy a szilikát onnan dúsul. Viszont ahonnan beszerezném, ott külön van a kation és anioncserélő oszlop, melyeket így regenerálni lehet. Több mint 2 éve vannak folyamatosan haszánlva, én bízom benne hogy a mobilis szilikát már távozott belőle, de lehet nézek valamit, amivel szilikátot tudok mérni.

Egy próbát lehet teszek vele, köszi az infot!

Üdv: Namtar
 
Hali!

Be kell vallanom, hogy a közeli A...n áruházban vásároltam a kannás ioncserélt vizet.

De mint írtam, volt akinek nem voltak semmilyen gondjai de Ő (vagyis Ők) nem itt vették a vizet, Bp. más kerületében laktak, és lehet, hogy ott más a beszállítója ill gyártója az általuk vásárolt víznek.
 
Skacok, csöndben jegyzem meg, hogy ez a topic nem erről akart szólni. Nyugodtan nyissatok egyet a DIY-ben, ha gondoljátok... ;)
 
Sziasztok,

most találtam rá erre a topcira. Bizonyára többször és hosszasan taglaltátok már hogy mit/hogyan ennek ellenére mégis megkérdezném az én akvimra vonatkozóan a következő dolgokat ismét:
Ezért is fontos, hogy ha csapvízzel cserélt akival térünk át a lágyításra, akkor kezdetben full RO-val végezzük a cseréket (és ne feledjük, hogy a Ca-ban gazdag kövek kibocsátása önmagában is 6-ra emeli a GH-t, miközben akár Mg hiány is felléphet!).
Eddig valószínűleg minden fordítva volt a fejemben. Én a csapvíz mellé adagoltam lágyvizet eddig, tehát vízcserekor 5l csapvíz és 1l lágyvíz ment a 10l-es akviba, ahol mostmár 4-2-re változott a rutin azóta. Az olvasottakból pedig azt veszem ki, hogy éppen fordítva kellene?! :roll: Tehát vízcserekor egyből végezzem a 2 napi 50-60%-os cseréket kizárólag lágyvízzel? Folyamatosan álljak át arra, hogy 1:2 hétről-hétre (az akváriumom esetében 2l csapvíz+4l lágyvíz)?
A maximum csapvíz-ozmóvíz keverési arány kb. 1 a 2-höz! Az első teszteket max 1/4 aránnyal érdemes elkezdeni de ajánlom az 1/6 aránynál betartását!
Épp azon gondolkoztam, hogy egyáltalán minek csinálok vízcserét lágyvízzel, most már tudom, hogy érdemes - viszont rájöttem hogy az eddigieknek nem volt túl sok értelme :)

Ti hogyan állítanátok be a rutint a helyemben?
Köszi,
w
 
Hali!

Én először pár hónapig 80% RO vizet kevertem 20 %arányban kezelt, vagy pihentetett vízzel. Ezután már csak RO vízzel végeztem a vízcserét.
 
Hm... akkor én is hasonló módon járok el hamarosan, bár lehet hogy megpróbálok vízcseréről vízcserére növelni 100%-ig a vízcseréket. Így viszont nem kell valami plusz adalékot, mikron kívül adni még a vízhez? vagy az elég?
Basszus :) durva, nem győzök majd járni vízért :)
 
Végig olvastam ez a topic-ot .. és lehet hogy elkerülte a figyelmemet de az élőlényekről nem esett szó, melyek azért szintén fontos részei egy növények akinak. Tehát a RO víznek milyen hatásai vannak az élőlényekre? Ha az ADA akváriumokban közel 0-ás vizek vannak, akkor mivel segítik elő a garnéláik vedlését a csigák házképződését?
Vagy valamit nagyon félreértettem?
 
bazz vegyész vagyok, de a GH-TH összefüggést nem sikerült első olvasásra dekódolni :eek:

respect az első bejegyzését!
 
Uraim Én mindent végig olvasván eljutottam oda, hogy kb semmit nem értek. Az akvárium 180 literes! A kövek miatt 13 nk volt így belevágtam az Ro-ba újra!
Első ízben cseréltem 60% ro vizet 22 -est. Betápoztam majd így kaptam 162 ppm-et. A co2-t adagolást a duplájára kellett emelni bár az első csere régi Ro készülékkel történt.!!???

A csapvizem, 169-ppm-es. Az új ro 4 lépcsős 10-es most 14 re sikeredett. 1/4 arányban keverve 69 ppm-es 90 liter vizet kaptam. 50% vizet cserélek most. Az akvárium víz 6 napon 210 ppm. Most így tudtam cserélni sajnos mert elutazom. Jelenleg csere után 132-es a vizem. Gondolom egy 10-15 öt még csökken ahogy át keveri a két szűrő a vizet.

Így eljutottam oda, hogy fogggggalmam nincsen mit csinálok. lenne olyan kedves valaki elmagyarázni mit kellene a továbbiakban csinálnom, mérnem, milyen arányban kevernem. Akármit csak minden ideális legyen. Légyszíves Keymarker vagy Viktor Lantos segítsetek mert Én nekem ez túl sok jelenleg. Egyszerűen nem értem.

Köszönöm!
 
Utoljára módosított:
Uraim Én mindent végig olvasván eljutottam oda, hogy kb semmit nem értek. Az akvárium 180 literes! A kövek miatt 13 nk volt így belevágtam az Ro-ba újra!
Első ízben cseréltem 60% ro vizet 22 -est. Betápoztam majd így kaptam 162 ppm-et. A co2-t adagolást a duplájára kellett emelni bár az első csere régi Ro készülékkel történt.!!???

A csapvizem, 169-ppm-es. Az új ro 4 lépcsős 10-es most 14 re sikeredett. 1/4 arányban keverve 69 ppm-es 90 liter vizet kaptam. 50% vizet cserélek most. Az akvárium víz 6 napon 210 ppm. Most így tudtam cserélni sajnos mert elutazom. Jelenleg csere után 132-es a vizem. Gondolom egy 10-15 öt még csökken ahogy át keveri a két szűrő a vizet.

Így eljutottam oda, hogy fogggggalmam nincsen mit csinálok. lenne olyan kedves valaki elmagyarázni mit kellene a továbbiakban csinálnom, mérnem, milyen arányban kevernem. Akármit csak minden ideális legyen. Légyszíves Keymarker vagy Viktor Lantos segítsetek mert Én nekem ez túl sok jelenleg. Egyszerűen nem értem.

Köszönöm!
Szia!Ha valakit meg akarsz szolitani a fórumon,akkor így kéne @Lipitusz .;)
 
Uraim Én mindent végig olvasván eljutottam oda, hogy kb semmit nem értek. Az akvárium 180 literes! A kövek miatt 13 nk volt így belevágtam az Ro-ba újra!
Első ízben cseréltem 60% ro vizet 22 -est. Betápoztam majd így kaptam 162 ppm-et. A co2-t adagolást a duplájára kellett emelni bár az első csere régi Ro készülékkel történt.!!???

A csapvizem, 169-ppm-es. Az új ro 4 lépcsős 10-es most 14 re sikeredett. 1/4 arányban keverve 69 ppm-es 90 liter vizet kaptam. 50% vizet cserélek most. Az akvárium víz 6 napon 210 ppm. Most így tudtam cserélni sajnos mert elutazom. Jelenleg csere után 132-es a vizem. Gondolom egy 10-15 öt még csökken ahogy át keveri a két szűrő a vizet.

Így eljutottam oda, hogy fogggggalmam nincsen mit csinálok. lenne olyan kedves valaki elmagyarázni mit kellene a továbbiakban csinálnom, mérnem, milyen arányban kevernem. Akármit csak minden ideális legyen. Légyszíves Keymarker vagy Viktor Lantos segítsetek mert Én nekem ez túl sok jelenleg. Egyszerűen nem értem.

Köszönöm!

Nem értem a problémádat.

Mivel mérsz? Hiteles, kalibrált? Miért hiszi el mindenki, hogy az a sz*r 10-20 ezer ft-os műszer pontosan mér?! Egy fél milliós műszerrel mérek most hétvégén pH-t, de csak ma 2x kalibráltam.

Azt tudod egyáltalán, hogy mit mérsz? Mert nem TDS-t... :)

Azt javaslom, hogy ne vesszél el a számok bűvöletében! Egyrészt a növényeket nem érdekli a "TDS", de még a keménység sem. Kb. annyi számít, hogy Gh 10°nk alatt vagy felett van a víz. Mérj inkább Gh-t cseppteszttel, az a tiszta sor.
 
Nem értem a problémádat.

Mivel mérsz? Hiteles, kalibrált? Miért hiszi el mindenki, hogy az a sz*r 10-20 ezer ft-os műszer pontosan mér?! Egy fél milliós műszerrel mérek most hétvégén pH-t, de csak ma 2x kalibráltam.

Azt tudod egyáltalán, hogy mit mérsz? Mert nem TDS-t... :)

Azt javaslom, hogy ne vesszél el a számok bűvöletében! Egyrészt a növényeket nem érdekli a "TDS", de még a keménység sem. Kb. annyi számít, hogy Gh 10°nk alatt vagy felett van a víz. Mérj inkább Gh-t cseppteszttel, az a tiszta sor.
Nem tudom Green Aqua GERONIMO -t árul? Igen gyárilag hiteles mivel még egy olyan korszakból van amikor vezetőként dolgoztam egy multinál s 2 milliós víztisztító berendezéseket árultunk. Örülök neki, hogy félmilliós műszerrel mérsz! Én ezt jelenleg nem engedhetem meg magamnak mivel pilóta képzésre járok, másrészről építkezem egy x ar környéken. xd Amennyiben épp megengedhetném magamnak akkor sem vennék egy fél milliós műszert pár akváriumra.
Ha már ennyire profi vagy, lennél kedves elmagyarázni, hogy mit rontok el vagy hol veszek el. Nekem még anno Nigro a boltban vagy 5 éve azt mondta 100-150 ppm között tartsam a vizet. Nekem a mérőm ppm-et mér. A többit leírtam. A kh fontos. A ppm-böl megállapítható Gh azaz nk nem? Akkor mit csepptesztezzek ha pontatlan? Írd le légyszíves mit mérjek nyersen végeredményt adatokkal illetve milyen százalékokban keverjek és úgy fogom csinálni. Kicsit uncsi ha az ember költi a milliókat az akváriumokra úgy az évek alatt, olvass, ha valamiben gyenge akkor oldja meg ahogy akarja. Bocsánat nekem a kémia nem fekszik a matek igen. Leírtam, mi a helyzet, elolvastam a topikokat. A GA oldalát. Etc. Belehülyülni nem akarok az adatokba. Egy egyszerű receptet szeretnék ilyen egyszerű s amennyiben itt valaki segítőkész akkor szerintem az előzetesen leírtakból érthető mit szeretnék miért s mi alapján. GH-t van aki soha nem mér. Én sem mértem pl azelőtt mikor csapvízzel növényeztem. Mert sz =rá és ezzel sok más is így van itt.
Visszatérve microsiemenst nem? Az folyadékban mért összes oldott anyag tartalmat a TDS mérővel. Én especiel TDS-t mérek mivel egy k TDS mérőm van illetve kettő ppm ben mér azt pont.. Nekem kb tökmindegy vásárolgatok innen onnan Ga tól is azt majd max egyszer nem fogok. Nem tudtam megérteni az évek alatt ezt a hozz állást Magyarországon. Most sem megy sajnos. Az embernek van élete, vannak hobbijai, barátai, munkája ahol emberekért felel etc próbál fejlődni de úgy tűnik van ahol ez nem megy. Sajnos nem tudok kockúlni a gép előtt nonstop. Jó lenne de nem megy. Még.
 
Utoljára módosított:
Nem tudom Green Aqua GERONIMO -t árul? Igen gyárilag hiteles mivel még egy olyan korszakból van amikor vezetőként dolgoztam egy multinál s 2 milliós víztisztító berendezéseket árultunk. Örülök neki, hogy félmilliós műszerrel mérsz! Én ezt jelenleg nem engedhetem meg magamnak mivel pilóta képzésre járok, másrészről építkezem egy x ar környéken. xd Amennyiben épp megengedhetném magamnak akkor sem vennék egy fél milliós műszert pár akváriumra.
Ha már ennyire profi vagy, lennél kedves elmagyarázni, hogy mit rontok el vagy hol veszek el. Nekem még anno Nigro a boltban vagy 5 éve azt mondta 100-150 ppm között tartsam a vizet. Nekem a mérőm ppm-et mér. A többit leírtam. A kh fontos. A ppm-böl megállapítható Gh azaz nk nem? Akkor mit csepptesztezzek ha pontatlan? Írd le légyszíves mit mérjek nyersen végeredményt adatokkal illetve milyen százalékokban keverjek és úgy fogom csinálni. Kicsit uncsi ha az ember költi a milliókat az akváriumokra úgy az évek alatt, olvass, ha valamiben gyenge akkor oldja meg ahogy akarja. Bocsánat nekem a kémia nem fekszik a matek igen. Leírtam, mi a helyzet, elolvastam a topikokat. A GA oldalát. Etc. Belehülyülni nem akarok az adatokba. Egy egyszerű receptet szeretnék ilyen egyszerű s amennyiben itt valaki segítőkész akkor szerintem az előzetesen leírtakból érthető mit szeretnék miért s mi alapján. GH-t van aki soha nem mér. Én sem mértem pl azelőtt mikor csapvízzel növényeztem. Mert sz =rá és ezzel sok más is így van itt.
Visszatérve microsiemenst nem? Az folyadékban mért összes oldott anyag tartalmat a TDS mérővel. Én especiel TDS-t mérek mivel egy k TDS mérőm van illetve kettő ppm ben mér azt pont.. Nekem kb tökmindegy vásárolgatok innen onnan Ga tól is azt majd max egyszer nem fogok. Nem tudtam megérteni az évek alatt ezt a hozz állást Magyarországon. Most sem megy sajnos. Az embernek van élete, vannak hobbijai, barátai, munkája ahol emberekért felel etc próbál fejlődni de úgy tűnik van ahol ez nem megy. Sajnos nem tudok kockúlni a gép előtt nonstop. Jó lenne de nem megy. Még.

Kérlek egy kicsit türelmesebben és személyeskedés nélkül.
A fórum azért van, hogy a hobbival kapcsolatos dolgokról beszéljünk és az archívumból sok problémára választ találjunk.
Olvasni kell. Ha arra sincs idő, hogy olvassunk kicsit a hobbiról, akkor nem sok sikered lesz benne. Erre időt kell szánni.

Próbálj elvonatkoztatni a fix értékektől. Értelmetlen ezen görcsölni. Ajánlások vannak különböző esetekre, de ezt simán egy rosszul megválasztott talaj, vagy dekoráció is megváltoztathatja.

Miért mondta anno a TDS-t Nigro? Erre emlékszel még?
Az egyetlen dolog amiért a TDS-t mértük/mérjük az az, hogy ha csak lágy vizet használunk ne essünk abba a hibába, hogy a garnélák vedléséhez sincs már elég ásványi anyag a vízben.
100-150ppm alatt nagyon sok esetben láttunk garnéla elhullást korábban. Amikor elkezdtük porozni a vizet és figyelni a TDS értékre a jelenség megszűnt.

Ha nem lennének garnélák akár nullás is lehetne a víz. Viszont nincs növényes akvárium garnéla nélkül. Ezért érdemes egy kritikus 100ppm felett tartani.

A TDS értékből nem számolunk keménységet, mert nincs közvetlen váltószám. Ha fix GH és KH-t akarsz tartani arra ilyen teszteket kell venni és eszerint módosítani a vizet.


Türelem és mindenkit kérek a káromkodásokat kerüljük akkor is ha nem írjuk ki a szavakat. Ne legyen már tele ilyen szeméttel a fórum. Köszi.
 
Szia @Lipitusz . Én nem értek sem a matekhoz sem a kémiához de amikor elkezdtem Ro vizezni, kellett kb. 2 hónap mire átállt az akvárium. Addig nem sikerült a ppm-et belőni állandóra de tartottam magam 120ppm-es vízzel cseréltem 50%-ot. Az a lényeg, hogy a csere vizedet állítsd be és ne az akvárium vizet és egy pár vízcsere után el kezd beállni az akvárium vized is és csak a táp miatt fog egy kicsit nőni a víz cseréig. Azt,hogy ez miért van így azt nem tudnám meg mondani de nem úgy működik mint a matek. Befolyásolják szerintem a dekorok a talaj de szerintem még a növények is, mert a TDS mérővel az vezetőképességet méred nem a KH-GH-t és abba minden beleszól de egy irány mutatásnak tökéletes .Van egy kezdettől lágy vizes akvám is ott nem volt ilyen probléma. Szerintem legyél türelmes cserélgesd a vizet a 110-120ppm es vízzel és szépen be fog állni.
 
@Lipitusz most jól megkaptad. :) Azért tudni kell szűrni a válaszokat :)
Alap, ha feszültséget akarok mérni, voltmérőt veszek, ha keménységet, keménységmérőt, ha teljes oldotg ásványi anyag tartalmat, akkor TDS mérőt.
Én csak lesek, h minek mérjem a TDS-t, ha a keménységre vagyok kíváncsi.
Látod, van aki félmilliós műszert használ, s rendszeresen kalibráltatja is akkreditált laborban, s rendszeresen hitelesítteti is, gondolom, nehogy pontatlan értéket kapjon. Gondolom az Ro-membránok mellé használ E. D. I. modult is, s leszedni a vizet 1 mikroS/cm alá, na az az igazi tiszta víz, s innen visszasózni. Mert, hát ilyen drága műszerrel sima Ro vizet mi ek mérni.
 
Látod, van aki félmilliós műszert használ, s rendszeresen kalibráltatja is akkreditált laborban, s rendszeresen hitelesítteti is, gondolom, nehogy pontatlan értéket kapjon. Gondolom az Ro-membránok mellé használ E. D. I. modult is, s leszedni a vizet 1 mikroS/cm alá, na az az igazi tiszta víz, s innen visszasózni. Mert, hát ilyen drága műszerrel sima Ro vizet mi ek mérni.

Skacok itt a fórumon is vannak olyanok akik munkából kifolyólag olyan műszerekhez is hozzájutnak amihez mi hobbikertészek nem. Ezen nem kell fennakadni. :)
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére