• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti zöldséges

Köszönöm a válaszokat.

View attachment 152310

View attachment 152311


A sarjakat hozo eperrel mi legyen? Vagjam le az indákat?
Nincs saját tapasztalatom, de Anyukám úgy csinálta, hogyha termést akart, akkor az indákat lecsípte. De nem nyár közepén, mert mostmár mindegy. Azt tavasszal kell csinálni, amikor még kicsi. Ez egyébként (tudomásom szerint) minden növényre igaz. Ha nem metszik, akkor az erő az új hajtásokba, ágakba, levélzetbe megy. Ezeket a szép nagy hajtásokat hagyd kiteljesedni, és jók lesznek majd szaporításra.
Addig pedig javaslom a piacot, ha szép, nagy epret akarsz enni! ;)
 
Nincs saját tapasztalatom, de Anyukám úgy csinálta, hogyha termést akart, akkor az indákat lecsípte. De nem nyár közepén, mert mostmár mindegy. Azt tavasszal kell csinálni, amikor még kicsi. Ez egyébként (tudomásom szerint) minden növényre igaz. Ha nem metszik, akkor az erő az új hajtásokba, ágakba, levélzetbe megy. Ezeket a szép nagy hajtásokat hagyd kiteljesedni, és jók lesznek majd szaporításra.
Addig pedig javaslom a piacot, ha szép, nagy epret akarsz enni! ;)
Igen, tavasszal le kell kacsolni.

Ahogy mondod, igaz ez a szőlőre, paradicsommal stb.
 
Addig pedig javaslom a piacot, ha szép, nagy epret akarsz enni!
Piac... Milyen szép is egy piac vagy vásárcsarnok.
Vannak dolgok, amik itt nem elérhetöek: pl. Tejföl, túrórudi, tarhonya, tökfözeleknek való tök, és piac.

Amikor a barátnöm elment velem Magyarországra, akkor nagyon tetszett neki az Andrassy út, az épüketek, a kisfoldalatti, az állatkert, az ételek; de legjobban mégis a piac tetszett neki, mert ilyet azelött nem látott.
 
Piac... Milyen szép is egy piac vagy vásárcsarnok.
Vannak dolgok, amik itt nem elérhetöek: pl. Tejföl, túrórudi, tarhonya, tökfözeleknek való tök, és piac.

Amikor a barátnöm elment velem Magyarországra, akkor nagyon tetszett neki az Andrassy út, az épüketek, a kisfoldalatti, az állatkert, az ételek; de legjobban mégis a piac tetszett neki, mert ilyet azelött nem látott.
Nem lehet kapni tököt, tökfőzeléknek valót!!!???
Megyek, emigrálok, disszidálok! Hol van ez a remek ország? Már ismeretlenül is nagyon szimpatikusak az ott élő emberek...! :love:

Magyarországon hosszabb időt eltöltő külföldieket megkérdezve a kedvenc/emlékezetes magyar kajáról (főleg a fiatalabbak esetében), már nem a gulyás és pörkölt a meghatározó, hanem a Túrórudi és lángos.
 
En ezt nem szoktam javasolni, mert esely van ra, hogy a dohany tartalmazza a dohany mozaikvirust, amivel a tetvek korbefertozhetik az egesz kertet es rengeteg fele novenyt meg tud fertozni.
Forró vízzel (tea) kell kezdeni az áztatást és nem lesz vírus.
Köszönöm a válaszokat.

View attachment 152310

View attachment 152311


A sarjakat hozo eperrel mi legyen? Vagjam le az indákat?
Ha nem kell szaporítani, akkor vágd le, csak fogyasztja a növény erejét, kevesebbet fog elraktározni a tavaszi virágzáshoz. Ha világosabb a levele, akkor adhatsz neki hetente, 2 hetente vas és magnézium tartalmú lombtrágyát. Azért permetben, mert vszleg nem esővízzel locsolsz csak és a csapvíz, kútvíz kálcium tartalma főként a magnéziumot nem engedi felszívódni.
 
Utoljára módosított:
Virions are stable for decades; infectivity in sap survives heating to 90 degrees C.
Azert kamlanyolok ellene, mert a kozossegi kertben, amikor volt parcellank tobb novenyunket is megfertoztek a kedves cigicsikk odapockolok...
Az a 90fok elég kemény. 😮 Abban az esetben nem gond, ha a kezelendő növények rezisztensek. Epren még soha nem láttam mozaik vírust. Meztelencsigát azt sajnos épp eleget...
 
Örülök, hogy egyik kedvenc témámról, a paradicsomról is esik szó :) A képen egy 40 cm-es fürt látható. A növényt magról neveltem.
View attachment 152518
Évről évre mefigyelem, hogy a palánták(a a saját magam által neveltek is) sokkal gyengébbek, mint az előző évi hullott termésből áttelelt, május végén maguktól kikelt (végig szabadföldi) társaik. Amazok mindenféle permet nélkül, egészséges termést hoznak, igaz, jóval később, mint az előneveltek. Idén a nagyi nevelgette ökörszív paradicsom lett ültetve(minden évben elteszi a magot a nagyi) mégis gyalázatos. A véletlenszerűen előjött tavalyin már van terméskezdemény és semmi baja...
 
Évről évre mefigyelem, hogy a palánták(a a saját magam által neveltek is) sokkal gyengébbek, mint az előző évi hullott termésből áttelelt, május végén maguktól kikelt (végig szabadföldi) társaik. Amazok mindenféle permet nélkül, egészséges termést hoznak, igaz, jóval később, mint az előneveltek. Idén a nagyi nevelgette ökörszív paradicsom lett ültetve(minden évben elteszi a magot a nagyi) mégis gyalázatos. A véletlenszerűen előjött tavalyin már van terméskezdemény és semmi baja...
Saját vagy vásárolt palántából sokkal hamarabb lesz termés. Kulcs kérdés a mag minősége is. Nem tartom szerencsésnek a saját termésű magok felhasználását, mivel nem lehet tudni, milyen más fajtákkal kereszteződtek. Olcsón lehet venni vetőmagot, szerintem nem éri meg kockáztatni.
A palántanevelés kulcsa pedig az idő :) A korai terméshez december végén el kell vetni a paradicsomokat. A kezdeti időszakban nagyon lassan fejlődnek, de még így is hatalmas előnyben vannak a vadon kikelőkkel szemben, melyek csak május végén, a tartós meleg hatására kezdenek növekedni. Korábban volt már olyan, hogy áprilisra 1 méter magas, lakásban nevelt palántáim voltak, hatalmas gyökérzettel. Májusban már tudtam szedni érett termést róluk :)
 
Saját vagy vásárolt palántából sokkal hamarabb lesz termés. Kulcs kérdés a mag minősége is. Nem tartom szerencsésnek a saját termésű magok felhasználását, mivel nem lehet tudni, milyen más fajtákkal kereszteződtek. Olcsón lehet venni vetőmagot, szerintem nem éri meg kockáztatni.
A palántanevelés kulcsa pedig az idő :) A korai terméshez december végén el kell vetni a paradicsomokat. A kezdeti időszakban nagyon lassan fejlődnek, de még így is hatalmas előnyben vannak a vadon kikelőkkel szemben, melyek csak május végén, a tartós meleg hatására kezdenek növekedni. Korábban volt már olyan, hogy áprilisra 1 méter magas, lakásban nevelt palántáim voltak, hatalmas gyökérzettel. Májusban már tudtam szedni érett termést róluk :)
A leírtakkal teljesen egyetértek. 🙂 Az Ökörszív fajta tájjellegű, az Alföldön mindenhol ismerik, szereti, illetve minden évben elteszik a magot. Én a Bakony szélén lakom, ellentétben a nagymamától, aki a Tisza tó mellett. Az ő kertjében ugyanazok a palánták jelenleg 60cm magasak tele hibátlan óriás paradicsommal, az enyém 160cm magas, egyetlen ép szem sincs rajta, feketedik a vírustól a termés alja. 60dkg-os ehetetlen paradicsom, amit csak a feleségem akart(az ő nagyanyja) ide (én amúgy sejtettem) tájidegen fajta. A tavalyi bolti palánta szintén kevés ehetőt termett, viszont ami magról jött ki a helyén az teljesen oké. Az utóbbi 4-5 évben nem jön össze rendesen a paradicsom. A paprika bezzeg szép:IMG_20210731_102532.jpg
Némi levéltetű volt rajta az elején, de a katicák intézték. ☺️
 
A leírtakkal teljesen egyetértek. 🙂 Az Ökörszív fajta tájjellegű, az Alföldön mindenhol ismerik, szereti, illetve minden évben elteszik a magot. Én a Bakony szélén lakom, ellentétben a nagymamától, aki a Tisza tó mellett. Az ő kertjében ugyanazok a palánták jelenleg 60cm magasak tele hibátlan óriás paradicsommal, az enyém 160cm magas, egyetlen ép szem sincs rajta, feketedik a vírustól a termés alja. 60dkg-os ehetetlen paradicsom, amit csak a feleségem akart(az ő nagyanyja) ide (én amúgy sejtettem) tájidegen fajta. A tavalyi bolti palánta szintén kevés ehetőt termett, viszont ami magról jött ki a helyén az teljesen oké. Az utóbbi 4-5 évben nem jön össze rendesen a paradicsom. A paprika bezzeg szép:View attachment 152535
Némi levéltetű volt rajta az elején, de a katicák intézték. ☺️
Szép a paprikád :)
Korábban próbálkoztam ökörszív paradicsommal. Szépen fejlődött, bár nálunk homokos a talaj. Az volt a gondom vele, hogy nagyon vízigényes. Kevés, de hatalmas termése van. Sajnos rengeteg a poloska. Bosszantó, ha tönkre megy a szívogatásuk miatt egy fél kilós paradicsom. Kisebb termésű fajtáknál ez nem olyan nagy probléma. Ki kell tapasztalni, hogy az adott környezetben milyen fajták fejlődnek megfelelően. Nem lehet, hogy a termések alja kalcium hiánytól feketedett nálad?
 
Nem lehet, hogy a termések alja kalcium hiánytól feketedett nálad
Ha kálcium hiány, akkor valami antagonista elempár okozza, mert itt meszes a talaj. A feketedés legtöbbször a paradicsom fuzáriumos(vírus) megbetegedése okán van és azok a nyüves poloskák szerintem hozzák a fertőzést. Sejtettem tavasszal, hogy nem kéne erőltetni ezt a fajtát, dehát a mama direkt nekünk nevelgette, nem lehetett megsérteni. Jövőre összevásárolom az összes keményhéjú rezisztens fajtát, aztán meglátjuk melyik bírja bordói lé nélkül. Lusta vagyok permetezni, meg a tavaimat is féltem. 🙄
 
feketedés legtöbbször a paradicsom fuzáriumos(vírus) megbetegedése okán van
Nálunk is sajanos az összes paradicsom elfekedetedett. Nekünm azt mondtak hogy ez egy sporakkal szaporodo gombas megbeteges, ami a tul sok eso miatt tudott ugy elszaopordni.
Azt is ajánlották, hogy a következö 2-3 évbe mashova ültessük a parikat, mert ugyanazon a helyen tuti hogy újra megbetegesnének.


Irtad hogy keves termést hoznak: ennek sokszor az az oka, hogy a honaljhajtások nem kerulnek eltávolitasra. Ilyenkor a paradicsom bokrosodik, ahelyett hogy bö termést hozna.
 
Nálunk is sajanos az összes paradicsom elfekedetedett. Nekünm azt mondtak hogy ez egy sporakkal szaporodo gombas megbeteges, ami a tul sok eso miatt tudott ugy elszaopordni.
Azt is ajánlották, hogy a következö 2-3 évbe mashova ültessük a parikat, mert ugyanazon a helyen tuti hogy újra megbetegesnének.
Ezt tudom. ☺️Paprika, paradicsom, burgonya, padlizsán rokon fajok, 3 évente javasolt ugyanoda ültetni a vetésforgóban, és egymást nem válthatják. Illetve van módszer, amikor igen, de akkor van valami köztes, zöldtrágya-növény, ami rendezi neki a talajt. Azt tudom, hogy a vetésforgóban a pillangósvirágúak után(bab, borsó...) jó ültetni ismét a fent felsorolt növényeket, mert emezek a talajt dúsítják felvehető nitrogénszármazékokkal.
Irtad hogy keves termést hoznak: ennek sokszor az az oka, hogy a honaljhajtások nem kerulnek eltávolitasra. Ilyenkor a paradicsom bokrosodik, ahelyett hogy bö termést hozna.
A kevés alatt a kevés ehetőt értettem. 🙂Van rajta rogyásig. Hónaljhajtásokkal idén sokkal többet foglakoztam(nálunk kacsozásnak hívják☺️), mint máskor, ezért is lett olyan magas a bokor... Rendszeresen szedem róla a poloskákat, a békák nagyon szeretik. 😄A gyerekeim is minden poloskát visznek a békákhoz etetni.
 
Ha már elmentünk paradicsom témában...
Tudtok valahol megbízható helyet, ahol lehetne venni FÍNOM paradicsomot? (nem palántát)
Most már nem csak a multiknál nem lehet normális paradicsomot kapni, de a piacon, az őstermelőknél sem. Sőt, már az Asszony is ugyan olyan palántát kapott és ugyan olyan paradicsom lett belőle. :(
Mi a problémám? A paradicsom héja alatt egy 4-5 mm vastag fehér réteg van, és az egész paradicsomnak se íze, se bűze. Íztelen. :confused:
Egyébként gyönyörű, majd' meg szólal, csak olyan mintha januárban vettem volna, nem nyáron...
Szóval, hol lehet jó paradicsomot kapni?
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére