• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti zöldséges

Szerintem ha nem termékenyülnének meg akkor nem lenne termés.
De, hogy ha nem ez akkor mitől lehet azt nem tudom sajnos. Lehet hogy cserépben nem érzi jól magát? vagy nincs elég/megfelelő tápanyag neki?
Kicsit sok a termés a méretéhez képest, lehet hogy nem tud ennyi beérni. nálam a kb 2méter magas bokron van ennyi, bár az enyém meg árnyékban van és tuti nem érzi jól magát...
Szerintem a tiéd (a levele alapján) a finomabb fajta. jó lesz egyszer :) tervezed kiültetni a kertbe?
Ültesd ki, lehetőleg épület védelmébe, ha északi irányból van épület, ami védi, akkor jó lesz. Kicsi neki a cserép. Bár meleg éghajlati növény, azt nem szereti, ha felforrósodik a gyökere, ugyanis az oázisokban a talajban mélyen hideg víz van, ellentétben a sötét színű cseréppel. Nem szereti az aszályt itthon, olyankor éréskor elfonnyadnak az éppen érő szemek. (locsolni egy beásott dréncsővel nem hülyeség) A lila termésű a nemesebb, a teljesen zöld termésű fajta viszont jobban bírja a mi klímánkat. Ha rendesen megkötött a kinti földben, akkor elfagyás esetén is újra hajt gyökérről rövid idő alatt.
Mindkettőtöknek köszönöm a választ.
Tudom, hogy nem ideális körülmények között tartom a fügét. Korábban egy másik fajtájút már megpróbáltam kiültetni. Két egymást követő évben elfagyott, utána már nem hajtott ki újra. Sajnos nem tudom házfal közelébe ültetni, 3-4 méterre a háztól meg már nem látom értelmét a dolognak. Ezért próbáltam a fügét cserépben nevelni. Tavasszal ültettem át egy sokkal kisebb cserépből. Ezt látványos növekedéssel hálálta meg. Gondosan ügyeltem, hogy ne száradjon ki a földje. Rendszeresen kap folyékony tápot és levéltrágyát is. Csodálkoztam, hogy mennyi terméskezdemény van rajta, de gondoltam, majd a természet megoldja. Számomra az a furcsa, hogy ledobált már legalább 20 termést, de még egyetlen érettet sem találtam. Rossz körülmények között is kellene legyen legalább 1-2 satnya, de érett gyümölcs. Már megjelentek rajta az újabb generációs apró fügék, de valószínűleg azok sem fognak beérni.
 
Már megjelentek rajta az újabb generációs apró fügék, de valószínűleg azok sem fognak beérni.
Ne add fel. Ha nem lehet házfal mellé, akkor szalmával kell körbefogni és esetleg nejlonozni a -10fok alatti hideg esetén. Metszéssel kordában lehet tartani a méretét és akkor a védelem sem lesz kivitelezhetetlen. Kell a gyökerének hely, mert 10m mélyre is lemegy a vízért a hazájában. Vízigényes és a dréncsöves locsolás segíti lejjebb húzódni a gyökereit a fiatalabb életszakaszában. Ilyen az enyém:IMG_20210813_181455.jpgIMG_20210813_180241.jpgIMG_20210813_180254.jpg
 
Ne add fel. Ha nem lehet házfal mellé, akkor szalmával kell körbefogni és esetleg nejlonozni a -10fok alatti hideg esetén. Metszéssel kordában lehet tartani a méretét és akkor a védelem sem lesz kivitelezhetetlen. Kell a gyökerének hely, mert 10m mélyre is lemegy a vízért a hazájában. Vízigényes és a dréncsöves locsolás segíti lejjebb húzódni a gyökereit a fiatalabb életszakaszában. Ilyen az enyém:View attachment 153223View attachment 153224View attachment 153225
Nem adom fel :) 6 éve próbálkozom fügével, még nem sikerült érett gyümölcsöt termelni. Beszerzek majd másik fajtát is. Ismered a barna török fügét? Azt néztem ki.
 
Nem adom fel :) 6 éve próbálkozom fügével, még nem sikerült érett gyümölcsöt termelni. Beszerzek majd másik fajtát is. Ismered a barna török fügét? Azt néztem ki.
Azt nem ismerem. 🙂 A zöld gyümölcsűt azért ajánlom, mert könnyebb tartani. A termése meg nagyobb méretre, és bővebb. Pálinkának is jó a magas cukorfoka miatt, illetve édes fügebort is lehet csinálni belőle. (nem csináltam még, csak ecsetelték mindkettő előnyeit azok a munkatársaim, akik a gyümölcsöket folyékonyan szeretik. 😉)
 
Ki mondta, hogy nem lehet olcsón paradicsomot venni?

Én pedig azt hittem, hogy a 15 frank/kg árú paradicsom az már a pari-ár-világ csúcs.🤔

Te hogy jutsz ilyen olvasmányhoz? Ne vedd megbélyegezésnek, vagy elöitéletnek, de az itteni fórumtagok közül rólad gondoltam volna legeslegutoljára, hogy promi-hireket olvasol.
 
Én pedig azt hittem, hogy a 15 frank/kg árú paradicsom az már a pari-ár-világ csúcs.🤔

Te hogy jutsz ilyen olvasmányhoz? Ne vedd megbélyegezésnek, vagy elöitéletnek, de az itteni fórumtagok közül rólad gondoltam volna legeslegutoljára, hogy promi-hireket olvasol.
Hehe :) Jól gondoltad. De a google ajánlásai közül néha-néha azért rákattintok némi bulvárra. Puzsér miatt a Berkit meg mindig ajánlgatja és épp ma rákattintottam, friss volt még az információ mikor itt beleszaladtam a nagy paradicsom-csevegésbe, nem tudtam kihagyni. Most meg már majd vsz te is kapod a Berkit, bocsi :D
 
Hehe :) Jól gondoltad. De a google ajánlásai közül néha-néha azért rákattintok némi bulvárra. Puzsér miatt a Berkit meg mindig ajánlgatja és épp ma rákattintottam, friss volt még az információ mikor itt beleszaladtam a nagy paradicsom-csevegésbe, nem tudtam kihagyni. Most meg már majd vsz te is kapod a Berkit, bocsi :D
Vigyázat, itt összeberkiznek... 😱
 
Ezt annyival egészíteném ki, hogy kora tavasszal érdemes az "anyanövényről" a gyengébb és kisebb hajtásokat is letörni illetve levágni, nagyon maximum csak négyet szabad meghagyni. Természetesen az öregedő (sárguló) leveleket is el kell távolítani, nem kell megijedni ha kopasz lesz.
Másrészt az ilyen ágyásos és bakhátas epernél nagyon jó dolog ha kiszúrt fekete nejlonba van ültetve. Elsősorban azért jó, mert a gyomok mellette kevésbé kapnak erőre, másodsorban pedig a termés nem érintkezik talajjal, ezáltal nem is indul olyan hamar pusztulásnak.
Harmadrészt, érdemes maximum három év után frissíteni a töveket. Ha ezt nem tesszük meg, elég gyorsan "mimós" epreket kapunk cserébe. A sarjak elpalántálásával nyerhetünk pár évet, de végül ugyanúgy elfog aprósodni a termés, még a nagyobb termésű "Asia"-nak is az lesz a sorsa, egyszerűen idővel elveszíti a fajta jellegét.
Negyedrészt teljesen mindegy milyen formában és vízzel van kijuttatva a tápanyag, az eper különösen nem válogatós ilyen téren, csak legyen miből "ennie", különben is hatalmas boost tud lenni alatta a jó minőségű trágya, de ha az éppen nem elérhető akkor a szalma is megfelelő neki. (Még a kutyagumi is áldásos hatással van rá, sajnos ilyet is láttam már.)
Ha nem kell szaporítani, akkor vágd le, csak fogyasztja a növény erejét, kevesebbet fog elraktározni a tavaszi virágzáshoz. Ha világosabb a levele, akkor adhatsz neki hetente, 2 hetente vas és magnézium tartalmú lombtrágyát. Azért permetben, mert vszleg nem esővízzel locsolsz csak és a csapvíz, kútvíz kálcium tartalma főként a magnéziumot nem engedi felszívódni.
 
Back
Oldal tetejére