• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti Akvárium: 200 literes El Natural (NPT)

Nem éreztem úgy, hogy valaki is igazán követné ezt a naplót, emiatt nem igazán frissítettem.

Jelenleg bontás tervezése folyik, mivel elkezdett megfagyni a víz teteje.

View attachment 68714

Kicsit sajnálom a vallisneria közé benőtt tenellus-t kidobni, de így alakult. Víz kristálytiszta, de alga beindult az utóbbi időben.

View attachment 68713
Nagyon bátor vagy, hogy a mínuszokban kint hagytad. Csodálom, hogy még nem fagyott szét.
 
Nagyon bátor vagy, hogy a mínuszokban kint hagytad. Csodálom, hogy még nem fagyott szét.

Egyébként kíváncsiságképpen feltörtem a jeget kb 2 hete, és pár növényt bevittem az benti "nagy" akváriumba. Egyértelműen életben vannak, új hajtások látszanak 2 hét után. Valószínűleg hibernálódtak a növények a kinti akváriumban és nem is fotoszintetizálnak, viszont még nem pusztultak ki.

Üveg meglepően jól bírja a jegesedést, gondolom a szilikon valamennyire engedi :).
 
Nem mondod, hogy -10°C-ban nincs teljesen befagyva...? Hol élsz te? Afrikában? :cool:

Jelenleg alig van rajta jég. Pár hete, amikor tényleg hideg volt, akkor beletöltöttem egy kis meleg vizet, hogy az üveg ne fagyjon szét. Így csak kb 5-8 cm jég volt rajta a leghidegebb időben is. Üveg meglepően jól bírja, gondolom a "sziló" hagy valamennyi mozgást.

Inkább a nagyobb gond az, hogy nagy hidegben alulról is elkezd befagyni, és ezt gondolom a növények még kevésbé szerették. (Amúgy pl vallisneria meglepően jól bírja a relatíve hideget.)

Lusta voltam szétszedni, és így tavasszal talán egyszerűbb lesz újraindítani (nem kell a talajt ki-be rakosgatni).
 
Az elmúlt évek időjárás tapasztalatai alapján nekem muskátlis történetem van.
A lényeg, hogy vannak ,,ilyen örökölt'' muskátlik, amiket az erkélyen tartunk nyáron, lépcsőházban teleltetünk.
Tőröl szaporítjuk tavasszal így túl sok lett.
Kísérletként pár kaspóval eltettem a padlásra, de nem élték túl, egyet meg az erkélyen hagytam egész télen.
Simán bírták a napi hőingadozást, de amikor egyszer beállt egy tartósabb február végi -10oC- folyamatos heti hőmérséklet, a végén pont elfagytak.

Azaz a tél végi fagyokkal kell vigyázni!
 
Simán bírták a napi hőingadozást, de amikor egyszer beállt egy tartósabb február végi -10oC- folyamatos heti hőmérséklet, a végén pont elfagytak.

Azaz a tél végi fagyokkal kell vigyázni!
Nekem inkább az jön le ebből a sztoriból, hogy a tartós hidegre kell figyelni, mivel a hőingadozást átvészelte a muskátlid.
Amúgy a saját tapasztalat is az, hogy amíg csak -3-4°C körül van reggel, napközben meg kicsivel 0°C fölött, addig semmi bajuk nincs a (futó)muskátliknak. (ez főleg akkor igaz, ha az ablakpárkányon, vagy az épület védett oldalán vannak)
Ennél a mérsékelt hidegnél sokkal veszélyesebb a kiszáradás: hajlamosak vagyunk megfeledkezni a mérsékelt locsolásról is, pedig még a fagyos időben is párolog a víz a földjükből. (gyakorlatilag ugyanaz játszódik le, mint a liofilizálásnál)
 
Inkább a nagyobb gond az, hogy nagy hidegben alulról is elkezd befagyni, és ezt gondolom a növények még kevésbé szerették.
Mi lett a nóta vége? ez az alsó fagyás nagyon könnyen szét tudja nyomni. Az a pár tized mm sziló nem tudom, mennyit tud kompenzálni. 🤔
Nekem ment már szét kint felejtett akváriumom, amiben nem volt tenyérnyinél több víz...:(
Ami viszont érdekes meglepetés: a növényeid mennyire jól tűrték a hideget!👍
 
Mi lett a nóta vége? ez az alsó fagyás nagyon könnyen szét tudja nyomni. Az a pár tized mm sziló nem tudom, mennyit tud kompenzálni. 🤔
Nekem ment már szét kint felejtett akváriumom, amiben nem volt tenyérnyinél több víz...:(
Ami viszont érdekes meglepetés: a növényeid mennyire jól tűrték a hideget!👍
Meglepő, de kibírta az üveg. 5-10 cm jégnél több nem volt rajta, mert amikor nagyon hideg volt, beleöntöttem egy locsolókanna forró vizet.
Szerintem Ludwigia Repens áttelelt, és elkezdett növekedni, bár elég ratyi állapotban van.
73911

(Piros rész már idén Február végén, Március elején "növekedett".)

Tavasszal ledugok pár friss növényt, és így, hogy a föld benne maradt, sokkal egyszerűbb lesz "újraindítani" idén. Csigák is kibírták a telet és az alga is, ami ősz végén növekedett.
 
Meglepő, de kibírta az üveg.
Eszembe jutott még egy dolog: ha nincs merevítve, tud hajolni pár mm-t az üveg is. Lehet, hogy ez lesz a megfejtés, bár az alján képződő jég még mindig kérdőjeleket hoz elő bennem.
Mindenesetre gratula a sikeres kísérlethez!;)👍
 
Mivel tavasz van, gondoltam felkészítem az akváriumot az indításra. Elkezdtem kitakarítani az akváriumot, ami elsősorban az elpusztult növények és alga kiszedéséből áll.

Legnagyobb meglepetésemre a Rotala Rotundiflora is egyértelműen átvészelte a telet.
Új, friss levelek mindenhol (Piros aprók):

75146
 
A Rotala továbbra is benne van az akváriumban. Kíváncsi vagyok, összeszedi-e magát nyárra. Az új hajtásokon már nincs alga.

76088

A ronda alga/trutyi akkor nőtt, amikor a növények elkezdtek kipusztulni a téli hideg miatt. Sajnos nem tudom leszedni, mert sok van belőle és rá van tapadva a növényre.

Viszont ami érdekes, hogy tavasszal a Rotala emers formában kezdett el növekedni pedig víz alatt van. (Lásd kép.) Nem tudom miért, tippem, hogy a tavaszi napfény és meleg miatt a mikrobák beindultak és elég sok CO2-t termeltek (Sok szerves anyag van az akváriumban). Lehet, hogy a rotala a magas CO2 miatt azt gondolja, hogy levegőn van és ezért emers leveket növeszt?

Ludwigia Repens is kibírta a telet, bár ez is nagyon lepusztult állapotban van. Új hajtások viszont ugyancsak algamentesek.
 
Utoljára módosított:
Én mondjuk nem hagynám kint a hidegben a növényeimet, az állatkínzásra érzékenyek vagyunk, de azért a növényeknek sem volt ez szerintem kellemes :)
 
Én mondjuk nem hagynám kint a hidegben a növényeimet, az állatkínzásra érzékenyek vagyunk, de azért a növényeknek sem volt ez szerintem kellemes :)

Nemrég nyírtam le a füvet és a kommented után tiszta lelkiismeret furdalásom lett. És ráadásul a muskátlikat sem teleltettük át. :(

Egyébként az áttelelt rotala szépen nő, ha a régi részen rajta levő trutyit le tudnám szedni, sokkal rendezettebben nézne ki. Erre nincs valami ötlet? Még vegyészkedni is hajlandó lennék. (csipesszel próbáltam leszedni, de reménytelen, mert sok van és rá van ragadva)

Továbbra is rejtély, hogy miért emers levelek nőnek rajta.
 
Nemrég nyírtam le a füvet és a kommented után tiszta lelkiismeret furdalásom lett. És ráadásul a muskátlikat sem teleltettük át. :(

Egyébként az áttelelt rotala szépen nő, ha a régi részen rajta levő trutyit le tudnám szedni, sokkal rendezettebben nézne ki. Erre nincs valami ötlet? Még vegyészkedni is hajlandó lennék. (csipesszel próbáltam leszedni, de reménytelen, mert sok van és rá van ragadva)

Továbbra is rejtély, hogy miért emers levelek nőnek rajta.
Ha teheted, most szedj cyclopszot és daphnai pula-t, utána meg mehet bele 2-3 molly, akiket sose etess. Ők szépen megszabadítanak a trutyitól.
 
Back
Oldal tetejére