• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti Akvárium: 200 literes El Natural (NPT)

Mai nap a teraszon a méhek is úgy döntöttek itt a tavasz:

upload_2018-4-2_21-59-22.png

Mivel az időjárás kedvezőnek néz ki akvárium indításra, beraktam a földet.

upload_2018-4-2_22-2-38.png

kb 3 cm föld, alatta leragasztott nikecell, hogy hátrafelé emelkedjen. Üveg szélénél nem teszek földet. 3-4 cm fedőréteget - ami apró kavics - teszek rá.

A föld Teco-ból származik, Sandis Palántaföld néven fut. Nem tudom, mit tartalmaz.
upload_2018-4-2_22-5-28.jpeg

@Jopet 'scape fronton megfutamodtam és nem tervezek komolyabb előretörést. A növényeket csoportokban ültetem el, hasonlóan holland akváriumokhoz (? bár ez túlzás, ennek sem ismerem a szabályait). Fa, kő nem lesz benne.
 
Utoljára módosított:
Eszembe jutott még valami, komolyan érdekel:
Ha nem foglalkozol scape-pel, sem a holland akváriumok szabályainak megismerésével, sem különböző tápozási szisztémák kitapasztalásával, sem a növények - arányos - alakzatra ültetésével és nyírásával, sem pedig technikai fejlesztésekkel, akkor egyáltalán mi motivál? Hogy életben maradnak-e és mennyire tudnak tündökölni ilyen körülmények között a növények? Innentől ez az ő kihívásuk, nem a tiéd. A tiéd micsoda?

Szerk: az állvány egyébként - amire az akvárium került - tökre stílusos, lehetne a tartalma is ilyen :p
 
Eszembe jutott még valami, komolyan érdekel:
Ha nem foglalkozol scape-pel, sem a holland akváriumok szabályainak megismerésével, sem különböző tápozási szisztémák kitapasztalásával, sem a növények - arányos - alakzatra ültetésével és nyírásával, sem pedig technikai fejlesztésekkel, akkor egyáltalán mi motivál? Hogy életben maradnak-e és mennyire tudnak tündökölni ilyen körülmények között a növények? Innentől ez az ő kihívásuk, nem a tiéd. A tiéd micsoda?

Szerk: az állvány egyébként - amire az akvárium került - tökre stílusos, lehetne a tartalma is ilyen :p

Nézetem szerint ilyen Low-Tech akváriumnál a technika csak a felesleges kockázatokat növeli. (És az áramszámlát.) Több tápozási szisztémát ismerek, próbáltam a körülményekhez képest a legmegfelelőbbet választani.

Bár talán még nem látszik, de ebben az akváriumban van némi megfontolás elrejtve.

Örülök, hogy az állvány bejön. Bár szűrőt nehéz lenne benne elrejteni. Hátránya: két ember is alig tudja mozgatni (természetesen akvárium nélkül). 7 cm vasbetonnal lehet, hogy túlméreteztem.
 
Utoljára módosított:
Indítás, Április eleje

Feltöltés után:
upload_2018-4-5_19-25-24.png

Nappali Max levegő hőmérséklet: 18 fok
Esti Min levegő hőmérséklet: 8 fok

A növényeket próbáltam úgy összeválogatni, hogy 5 fok alatti víz hőmérsékleteket is elviseljék. (Télre gondolva.)

Lobelia cardinalis mini-ről nem találtam információt, a többi növénynek papírforma szerint bírnia kell.

Az akvárium jelenleg tényleg elég szánalmas képet fest. :(
Még rakok bele pár növényt.
 
Utoljára módosított:
A növényeket próbáltam úgy összeválogatni, hogy 5 fok alatti víz hőmérsékleteket is elviseljék. (Télre gondolva.)
Lobelia cardinalis mini-ről nem találtam információt, a többi növénynek papírforma szerint bírnia kell.

A napló kedvéért: a microsorum nagyon lepusztult állapotba került. Nem tudom mitől, elvileg a hideg vizet bírnia kellett volna.

Benti akváriumban jó állapotban van.
 
Eszembe jutott még valami, komolyan érdekel:
Ha nem foglalkozol scape-pel, sem a holland akváriumok szabályainak megismerésével, sem különböző tápozási szisztémák kitapasztalásával, sem a növények - arányos - alakzatra ültetésével és nyírásával, sem pedig technikai fejlesztésekkel, akkor egyáltalán mi motivál? Hogy életben maradnak-e és mennyire tudnak tündökölni ilyen körülmények között a növények? Innentől ez az ő kihívásuk, nem a tiéd. A tiéd micsoda?

Szerk: az állvány egyébként - amire az akvárium került - tökre stílusos, lehetne a tartalma is ilyen :p


Csak szimplán csodálja a "természet utat tör magának" jelenséget. :p

Nem mindig tűnik úgy, de egy ilyen akvárium összerakása is azért igényel szakértelmet.
 
Helyzetjelentés?

Majd készítek képet. A hideg idő meglepő módon a Microsorum-okat érintette, teljesen lepusztultak. Pedig papírforma szerint hideget elég jól kell bírniuk, de valami nem stimmelt.
Számomra a meglepetés a rotala volt, ez emers formában került bele és relatíve gyorsan alkalmazkodik.

Valószínűleg jobb lett volna mondjuk két héttel később indítani, akkor elkerülte volna a hideg időt. Ráadásul a csapvíz is nagyon hideg volt. (kerti csap, nincs meleg víz)
 
Kíváncsian várom, hogyan bírja az akvárium a hőségriadót... A teraszon van és nap is éri.

upload_2018-8-6_10-44-26.png



Jelenleg tele van Endler Guppy-val, pár darabból szaporodtak el. Papírforma szerint Guppy elég jól bírja a relatíve melegebb vizet. Viszont ha a víz mégis túl forró lesz, rakok bele hideg csapvizet.
 
Mindenkinek melege van:

View attachment 60775
Hol a guppy? :)
View attachment 60778

Ez a Hygrophila Corymbosa (zöld növény...) is mindent bevet, hogy megvédje magát a naptól:

View attachment 60777


(Fénykép egy nappal vízcsere után. Szűrő nincs, technika nélküli Walstad NPT.)


Nagyon érdekes téma ez a színesedés a vízinövényeknél. A növény azért termeli ezeket a színanyagokat, hogy a klorofillokat védje a fénykárosodástól. A növényben tehát ezek azért vannak, hogy felvegyék a fény energiáját, és azt továbbadják a klorofilloknak, sokkal kontrolláltabb adagokban.

Kb ahhoz hasonlatos, mikor mi lebarnulunk. ( laza példa, mivel mi általában nem fotoszinteziálunk :D )
 
Nagyon érdekes téma ez a színesedés a vízinövényeknél. A növény azért termeli ezeket a színanyagokat, hogy a klorofillokat védje a fénykárosodástól. A növényben tehát ezek azért vannak, hogy felvegyék a fény energiáját, és azt továbbadják a klorofilloknak, sokkal kontrolláltabb adagokban.

Kb ahhoz hasonlatos, mikor mi lebarnulunk. ( laza példa, mivel mi általában nem fotoszinteziálunk :D )

Elég jól átvészelte az akvárium a hőségriadót. Szerintem a guppy-k még élvezték is.

Most nézem, hogy csak áprilisi kép van fenn legutoljára.... ehhez képest pár növény egész jól elszaporodott már.

Sajnos nem tudom jól lefényképezni az akváriumot, mert nappal az üveg nagyon erősen tükröződik. Felülről a rotala rotundifolia, ami pár emers szárból nőtt (Áprilisi képen közép hátul):
upload_2018-8-12_12-4-49.png

Ez a növény nőtt ebben az akváriumban a leggyorsabban és az emers-submers átállás is zökkenőmentesen ment indításkor az áprilisi hideg idő ellenére.
 
Utoljára módosított:
Jelenlegi, nyárvégi állapotok vízcsere után:

upload_2018-8-20_21-5-54.png

Napközben a víz 29-30 fokos.

A vizet kerti locsolócsővel tettem bele, emiatt a növények egy kicsit össze-vissza hajlanak, de majd pár nap alatt visszarendeződnek.
 
Utoljára módosított:
Egyébként a napló kedvéért:
  • Tavaszi hideget a rotala rotundifolia bírta a legjobban, a fenti mennyiség ebből a pár emers szálból nőtt 3 hónap alatt:
upload_2018-8-21_8-42-56.pngupload_2018-8-21_9-12-8.png



  • Az április eleji indítás túl korai volt, nagyon sok növény levele elmállott. Viszont semmi sem pusztult ki, mindegyik szépen visszajött. Szerintem a probléma nem is a levegő hőmérsékletével volt, hanem a kerti csapvíz még nagyon hideg volt.
  • Vallisneria jóval alacsonyabbra nőt, gondolom a sok napfény miatt inkább terjed, minthogy magasra nőjön. Eredeti szálai a hideget nem bírták, és elmállott. Viszont látszik, milyen szépen elszaporodott.Ceratopteris utólag került bele, indítás után kb 1 hónappal
  • szűrő és egyéb technika hiánya nem okozott semmilyen problémát. Az akváriumban Endler Guppyk vannak, 3 db-ból rengeteg szaporodott. Enyhén belterjes állapotok.
  • Vízkövet ecetes szivaccsal szedem le. Még ha bele is ment egy kevés az akvárium vízébe, elvileg ilyen kis koncentrációban (<<1:8000) nem okozott mérgezést
  • extra kemény (budapestihez képest is) csapvíz ezeknek a növényeknek megfelelő, bár ebben szerintem a talaj is fontos szerepet játszik
De valljuk be, ez így minden, csak nem szép.

Esetleg megpróbálhatom kicsit megnyírni a növényeket és kidobálni belőle pár növényt mert túl zsúfolt. Olyan, mint egy növénytároló :).
 
Utoljára módosított:
Az előző bejegyzésed majdnem megegyezett ezzel, csak a "hideg idő" helyett "tűző napsütés" volt. :notworthy:

Nem éreztem úgy, hogy valaki is igazán követné ezt a naplót, emiatt nem igazán frissítettem.

Jelenleg bontás tervezése folyik, mivel elkezdett megfagyni a víz teteje.

upload_2018-12-2_17-45-5.png

Kicsit sajnálom a vallisneria közé benőtt tenellus-t kidobni, de így alakult. Víz kristálytiszta, de alga beindult az utóbbi időben.

upload_2018-12-2_17-42-44.png
 
Back
Oldal tetejére