• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti Akvárium: 200 literes El Natural (NPT)

Z1234

VIP kertész
Hello!

Mivel itt a tavasz (szinte), és komolyabb esti fagy már nem várható, ezért lassan elindítom a kerti növényes akváriumot.

Hasonló lesz a tavalyi 60 litereshez:

https://akvakertesz.hu/threads/mennyit-bir-ki-a-kertben-dirted-tank-teszt.6394/

Méret: 200 liter, 100x40x50
Indítás: 2017 Márc N
Elhelyezkedés: csempezett beton terasz
Világítás: nincs, napfény (délután direkt napfény éri az aki bal sarkát, amugy jó világos helyen van)
Fűtés: nincs
Levegő: nincs
CO2: nincs
szűrés: nincs
Víz Hőmérséklet: ?

Talaj:

2-3 cm Kertföld, rajta 2-3 cm kavics

Víz: csapvíz, extrém kemény

Növényekből veszek pár darabot, mert az itthoni kitermelés nem lenne elég indításhoz. Szerintetek mit szerezzek?
 
Azt hittem, az előző ilyen akvárium egy egyszeri teszt volt, hogy - mint a címben is írtad - mennyit bírnak ki a növények.
Mivel állatokat sem tartasz a vízben, nem fér a fejembe, hogy miért nem tartasz inkább sima teraszos növényeket? Könnyebb lenne mozgatni őket külön-külön, még kevesebb lenne velük a gond és az üveg sem rontaná a látványukat.
Félre ne érts, nem trollkodásnak szántam a bejegyzést. Én szívesen követem nyomon hogy miket bírnak a vízinövények ilyen körülmények között, és bírom a "forgalommal szembe" hozzáállásodat is. De valljuk be, ez így minden, csak nem szép. Szóval azt akarom csak mondani, hogy ha már mégis tovább kísérletezel, helyezhetnél egy kicsit több hangsúlyt az esztétikára.
Bocs az őszinteségért, amitől függetlenül kíváncsi vagyok a további fejleményekre, bárhogy is alakuljon. Javaslatom növények tekintetében nincs, hisz hogy melyik mennyit bír, azt szinte kizárólag tőled tanulom.
 
Azt hittem, az előző ilyen akvárium egy egyszeri teszt volt, hogy - mint a címben is írtad - mennyit bírnak ki a növények.
Mivel állatokat sem tartasz a vízben, nem fér a fejembe, hogy miért nem tartasz inkább sima teraszos növényeket? Könnyebb lenne mozgatni őket külön-külön, még kevesebb lenne velük a gond és az üveg sem rontaná a látványukat.
Félre ne érts, nem trollkodásnak szántam a bejegyzést. Én szívesen követem nyomon hogy miket bírnak a vízinövények ilyen körülmények között, és bírom a "forgalommal szembe" hozzáállásodat is. De valljuk be, ez így minden, csak nem szép. Szóval azt akarom csak mondani, hogy ha már mégis tovább kísérletezel, helyezhetnél egy kicsit több hangsúlyt az esztétikára.
Bocs az őszinteségért, amitől függetlenül kíváncsi vagyok a további fejleményekre, bárhogy is alakuljon. Javaslatom növények tekintetében nincs, hisz hogy melyik mennyit bír, azt szinte kizárólag tőled tanulom.

Szerintem az előző sem nézett ki szörnyen mondjuk December közepéig. Sőt, nekem még tetszett is:

11het-jpg.17918.jpg

Igaz, scape oldalon nem volt benne túl sok design és azért azt se felejtsük, hogy ez low-tech. December vége felé fordult magába az egész a hideg miatt.
Mivel a múlt évben meglepően jól működött, ezért gondoltam, idén is indítok egyet. Ez már kevésbé lenne teszt, hiszen csak azt kell megismételni, ami már egyszer ment.
De végül is igazad van, lehet, hogy nem is indítom el... van elég akváriumom ezen kívül is.
 
Utoljára módosított:
Szia!

Szerintem, ha te és a családod szívesen nézegetitek, akkor mindenképp indítsd el!
Szerintem jók ezek a növények esetleg még egy kis moha mondjuk az előtérbe...
Egy 200-asban már lehetne Low tech holland vonal!

Kisebb lányomnak engedve mi is indítottunk már a melléképületben (itt meg sem fagy, nyárra guppikat esteleg rc-t raktunk bele)
De eddig mindig ellepett az alga.
Neked ezt is sikerült megúsznod!
(y)
A tavalyi tapasztalatok után szerintem szuperül meg tudnád csinálni!
 
Nekem csak annyi a kérdésem, hogy mi értelme lenne ennek az akváriumnak? Világítás nélkül az Én akváriumom szinte teljesen sötét, pedig világos szobában van. Ha nem megy a világítás, nem tudom nézegetni. Nálad nem lenne világítás, tehát mit látnál belőle? Ezen kívül mennyit vagy a teraszon, hogy nézzed?
Félreértés ne essék, akváriumból sosem lehet túl sok, csak szerintem ennek nem sok az értelme. Ha csak ott van hely, bentre már nem fér, akkor inkább amano tenyésztéssel próbálkoznék kint a 200 literesben, hátha be tud jól algásodni...
 
Szerintem van értelme az akváriumnak, napfény mellett szebb növények nevelhetők, jobban bemutatja a természetben zajló folyamatokat. A téli kísérlet nyilván azért sikertelen, mert egyrészt kicsi a víztömeg, másrészt alulról is fagy, ami egy tóban nem jellemző. Szóval itt hiába 4 fokon a legsűrűbb a víz, nem sokat ér. :) Halakat is nyugodtan lehet benne tartani a melegebb hónapokban. Tudományos szempontból számomra egy ilyen akvárium sokkal értékesebb, mint egy dizájnakvárium.
 
Nekem csak annyi a kérdésem, hogy mi értelme lenne ennek az akváriumnak? Világítás nélkül az Én akváriumom szinte teljesen sötét, pedig világos szobában van. Ha nem megy a világítás, nem tudom nézegetni. Nálad nem lenne világítás, tehát mit látnál belőle? Ezen kívül mennyit vagy a teraszon, hogy nézzed?
Félreértés ne essék, akváriumból sosem lehet túl sok, csak szerintem ennek nem sok az értelme. Ha csak ott van hely, bentre már nem fér, akkor inkább amano tenyésztéssel próbálkoznék kint a 200 literesben, hátha be tud jól algásodni...

Beni, a nap csodákra képes :) nyáron 20:00 után sötétedik, addig lehet látni tökéletesen... A növények szerintem szépen, egészségesen néztek ki tavaly és jól nőttek (amíg nem fagyott). Alga nem volt gond.

Amano-t már próbáltam, nem jött össze. Van még tengeri sóm, de ehhez nem kell 200 liter... Diatom-ot tudtam növeszteni sós vízben, nem tudom miért nem maradtak meg.
 
Utoljára módosított:
Örömmel néznék egy ilyen kerti naplót. Egy kis érdekesség a sok sablon között! De egy faágat, követ... valami extrát dobjál be.
 
0. Hét, előkészületek, Április eleje

Kiástam a földet a kertből. kb ~1 teljes vödörre van szükség:

upload_2017-4-10_15-34-4.png

A földet beraktam az akváriumba, úgy, hogy a szélén lehetőleg kavics legyen és ne érje nap a földet oldalról:

upload_2017-4-10_15-36-9.png

Erre jön rá majd kb 3 cm kavics / kvarchomok fedőréteg.

Sajnos növény fronton nem állok jól, viszonylag kevés van és ráadásul cyano-val (BGA :( ) fertőzőttek. Hátha UV a napból sterilizál :), vagy esetleg a csapvízben lévő klór / klóramin elintézni?
 
Utoljára módosított:
0. Hét, Indítás, Április eleje

Sajnos a körülmények messze nem ideálisak a problémamentes indításhoz.

A hátráltató tényezők:
  • kevés, rossz minőségű növény (egy lavórban álltak jó ideig...)
  • cyano baktériummal (BGA) fertőzött növények (leszedtem róluk amennyire lehet)
  • hideg, 10 fok körüli hőmérsékletek
  • nincs vízen úszó növényem (kár volt elajándékozni őket pár zacskóval a helyi halasnak pár hónapja...)
Ezek ellenére feltöltöttem az akváriumot vízzel, nem várok tovább.

Jelenleg így néz ki:

upload_2017-4-11_20-28-32.png upload_2017-4-11_20-31-42.png

Elnézést a vizuális szennyezésért a 'scaperek-től, dizájn szintjén csak ennyire futotta. Ha van valakinek jobb ötlete, szívesen változtatok rajta... ... ha nem kell feltúrnom az egész akváriumot. (A föld hátránya.)
Ami pozitív, az az, hogy délután telibe veri a nap az akváriumot pár órán keresztül és ez is melegíti a vizet. Kíváncsian várom, hogyan alakul.
 
Utoljára módosított:
Nos, nem elég, hogy a növények elég "ratyi" állapotban vannak indításhoz, de a tél is visszajött. :(

upload_2017-4-19_20-32-46.png

10 fok alatti hőmérsékletek. Holnap sem lesz jó idő. Süthetne már a nap, így be fog dőlni az akvárium.
 
Katasztrofális helyzet. Az amúgy is rossz állapotú növények leveleinek nagy része szétmállott:

upload_2017-4-25_16-27-44.png

Algák és diatomok elképesztő méretű fejlődést produkálnak.

Azonnali beavatkozásra volt szükség.
  • vízcserék bevezetése a szétmálló növényekből származó Nitrogén eltávolítására
  • vízen úszó növények bevetése
A vízcserék az algát szemlátomást meg sem torpantják.

A képen látszik, milyen satnya Pistia Stratoites-t tudtam csak hirtelen elővarázsolni.

upload_2017-4-25_16-26-30.png

Rossz állapotú növényekkel nem egyszerű akváriumot indítani. Az akvárium a magába fordulás irányába lépett.

De valljuk be, ez így minden, csak nem szép.

Ezzel jelenleg egyet tudok érteni. :)
 
Utoljára módosított:
Az időjárás nem kedvez neked most. Nekünk sem, de reméljük hamarosan jobb lesz.

Hát igen, indítással direkt megvártam, amíg időjárás előrejelzést átlag 8-10 fok feletti hőmérsékleteket jelez... Erre váratlanul bejött ez a hidegfront, és még némi havazás is volt a múlt héten.

Szerencsére mostantól jónak, mondhatni ideálisnak tűnik az idő.
 
Update, Indítás +6. hét, kerti Walstad akvárium

Ami negatív:

Katasztrofális állapotok indítás után. A váratlan április végi hidegfront miatt a növények jelentős része szétmállott. 5 fok alatti víz hőmérséklet megviselte a frissen ültetett növényeket. Mivel attól tartottam, hogy a szétmálló növényekből származó ammónia megmérgezi a még élő növényeket, rendszeres vízcseréket csináltam hetente 2-3 alkalommal.

És ami pozitív:

Alga elkezdett nőni, és ez mutatja hogy az élet minimális feltételei valószínűleg adottak a növények számára is.

Elmállott növények egy része egyértelmű életjeleket mutat:

upload_2017-5-23_18-54-7.pngupload_2017-5-23_18-59-16.png

Elkövetkező pár hétben jelentős növekedést várok. Végre süt a nap és a víz hőmérséklete 10 fok feletti. A friss föld elég sok CO2-t ad le eleinte és ez a napfénnyel kombinálva a növények számára ideális körülményeket teremt.
 
Update, Indítás +10. hét, kerti Walstad akvárium

A megfelelő időjárás megtette a hatását. Süt a nap, víz 20-25 fokos. A növények teljes "gázon" növekednek. A talajból feljövő CO2 buborékok is mutatják, hogy beindult az élet. Fény is bőven elegendő.

upload_2017-6-26_15-44-5.png

Bekerült pár Endler Guppy és némi RCS. Alga már nem nő, ami benne van, szép lassan elfogy.
upload_2017-6-26_15-48-35.pngupload_2017-6-26_15-50-58.png

1-2 hét, és szerintem a növények tökéletes kondícióban lesznek.
 
Update, Indítás +10. hét, kerti Walstad akvárium

A megfelelő időjárás megtette a hatását. Süt a nap, víz 20-25 fokos. A növények teljes "gázon" növekednek. A talajból feljövő CO2 buborékok is mutatják, hogy beindult az élet. Fény is bőven elegendő.

View attachment 33362

Bekerült pár Endler Guppy és némi RCS. Alga már nem nő, ami benne van, szép lassan elfogy.
View attachment 33363View attachment 33364

1-2 hét, és szerintem a növények tökéletes kondícióban lesznek.
Ámulok-bámulok. (y)
Hogy csinálod, hogy nincs alga?
 
Ámulok-bámulok. (y)
Hogy csinálod, hogy nincs alga?

Ezek az NPT kerti akváriumok / tavak meglepően stabilak, többek között a talaj miatt. A friss föld számos hónapon keresztül elég sok CO2-t ad le, emiatt is nőnek szépen a növények. Utána meg jön a tél :)

Minden le van írva az Ecology of the Planted Aquarium (Diana Walstad) c. könyvben, közel 200 oldalon.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére