• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kerekerdő közepén

Március 8-án indítom a hálószobánkban a 40 literes bettás akváriumot a river bank pico helyére (ez bekerült az irodába a kollégám asztalára).
Az üveg neve alapvetően nem erdős layoutra utal, hanem arra a kis mesebeli látványra amit el szeretnék érni a dekor-növény-hal kombinációval.

Technikai adatok:

Üveg: 33x33x37 GA opti white
Szűrő: Seachem Tidal 35
Lámpa: Chihiros C361
Fűtő: Eheim thermocontrol 50W
CO2: fél kilós palack, chihiros regulátor, aquario neo diffúzor

Táptalaj: ADA power sand basic s, amire szórok majd zúzott szenet és egy kis dennerle talajbacit pluszban
Talaj: egy csipetnyi dennerle scapers soil és rá ADA amazonia light powder

Dekor: vasfa

Egyetlen fát szeretnék használni, ami az Avar készítéséből maradt. Sajnos képeken nem jön át jól, élőben egész izgalmas formái vannak.

5B5D606B-0377-4E6A-9AAE-F533FF8EE868.jpeg
1835F6B7-B794-405B-B402-16B88945721C.jpeg
F7D9A5A5-B0E9-4172-B983-8D9B3E1EAF8B.jpeg
0182C417-181A-4EEA-95CE-CDC73AB45C9C.jpeg

A növényesítés nagyon minimalista lesz. Az előtérben eleocharis parvula megszórva egy kis cryptocoryne parvával. A fa aljához egy csipetnyi fissidens fontanust tervezek, a fára bucékat és esetleg egy kis microsorum tridentet (de ez még nem biztos). A háttérbe pedig egyedüli növényként echinodorus red diamondot. Bár erről @Luigi13 -ék megpróbáltak lebeszélni, hogy túl nagy lesz, de már elhatároztuk feleségemmel, hogy kipróbáljuk. Még soha nem volt echinodorusom és nagyon szeretnék egyet.
 
Most hogy hamarosan heti szinten 40-50 liter ro vizet kell termelnem, beruháztam egy nyomásnövelő pumpába. Ma érkezett a GA-ból és gyorsan ki is próbáltam a fürdetés előtt (zuhany helyére szoktam bekötni). Eddig egy 20 literes kannát a ro kb 4 óra alatt töltött meg, ez lecsökkent 2 órára. Azt hiszem veszek egy nagyobb hatékonyságú membránt, hogy levigyem egy órára.
 
Ez volt eddig a legsza*rabb indítás eddig. Valami megmagyarázhatatlan okból tettem előre is egy vékony réteg power sandet a fű alá. Természetesen szinte azonnal elkezdett előjönni a pár cm-es finom szemcsés föld alól amint elkezdtem ültetni. Szóval brutál algásodásra számítok. Aztán amint elkezdtem feltölteni vízzel a fa elszabadult. Hiába áztattam egy hónapon át, csak elúszott. Vitte az ültetés felét is természetesen. Vízben a látótávolság 2,5 cm...
A seachem tidalt meg kivágom az ablakon, mint macskát s...ni. Én azt hittem halk lesz. Hát azért van hangja. De a legidegesítőbb, hogy rendszertelen időközönként olyan vizes cseppfolyás hangot ad. Szerencsére asszony előbb aludt el, mert szűrőstül és akváriumostul vágna ki a hálószobàból. De engem is idegesít. Holnap szétszedem. Most levettem a tetejét, így csökkent a zúgás, csak ez a vízes csepegős folydogálós hang ne lenne. @tsokee segítsetek, mit tegyek? Lehet lekapcsolom éjszakára
 
Ez volt eddig a legsza*rabb indítás eddig. Valami megmagyarázhatatlan okból tettem előre is egy vékony réteg power sandet a fű alá. Természetesen szinte azonnal elkezdett előjönni a pár cm-es finom szemcsés föld alól amint elkezdtem ültetni. Szóval brutál algásodásra számítok. Aztán amint elkezdtem feltölteni vízzel a fa elszabadult. Hiába áztattam egy hónapon át, csak elúszott. Vitte az ültetés felét is természetesen. Vízben a látótávolság 2,5 cm...
A seachem tidalt meg kivágom az ablakon, mint macskát s...ni. Én azt hittem halk lesz. Hát azért van hangja. De a legidegesítőbb, hogy rendszertelen időközönként olyan vizes cseppfolyás hangot ad. Szerencsére asszony előbb aludt el, mert szűrőstül és akváriumostul vágna ki a hálószobàból. De engem is idegesít. Holnap szétszedem. Most levettem a tetejét, így csökkent a zúgás, csak ez a vízes csepegős folydogálós hang ne lenne. @tsokee segítsetek, mit tegyek? Lehet lekapcsolom éjszakára
Na jó, tegnap este kicsit ideges voltam. A szörcsögés megszűnt. Ma lesz a főpróba, hogyan muzsikál a chihiros co2 regulátor. Tegnap próbálgattam, egész finoman lehet szabályozni.

09D439C1-D9FA-4BA8-82AC-B223A870ECB8.jpeg
Ez így egyenlőre semmit nem mutat. Na majd alakul
 
A seachem tidalt meg kivágom az ablakon, mint macskát s...ni. Én azt hittem halk lesz. Hát azért van hangja. De a legidegesítőbb, hogy rendszertelen időközönként olyan vizes cseppfolyás hangot ad. Szerencsére asszony előbb aludt el, mert szűrőstül és akváriumostul vágna ki a hálószobàból. De engem is idegesít. Holnap szétszedem. Most levettem a tetejét, így csökkent a zúgás, csak ez a vízes csepegős folydogálós hang ne lenne
Tudsz esetleg videot csinalni a csepegos hangrol? Igy hirtelen nem nagyon tudjuk elkepzelni, mire gondolsz. Csak az ugrott be, ha tul alacsony a vizszint, akkor csobog, de erre biztos gondoltal te is.
Zugas: eddig minden akasztos szuronknel (nem csak tidal) a rotor befujasa szilikonspray-vel oldotta meg, beuzemeles elott mindig ezzel kezdunk. Valszeg magatol is megszunne a hang idovel, amint kialakult a biofilm reteg, de a spray gyorsabb. :)
Remeljuk, ez segit. Nekunk tenyleg hangtalanok.

Szerk.: kozben latjuk, mar megszunt a csobogas
 
Utoljára módosított:
Tudsz esetleg videot csinalni a csepegos hangrol? Igy hirtelen nem nagyon tudjuk elkepzelni, mire gondolsz. Csak az ugrott be, ha tul alacsony a vizszint, akkor csobog, de erre biztos gondoltal te is.
Zugas: eddig minden akasztos szuronknel (nem csak tidal) a rotor befujasa szilikonspray-vel oldotta meg, beuzemeles elott mindig ezzel kezdunk. Valszeg magatol is megszunne a hang idovel, amint kialakult a biofilm reteg, de a spray gyorsabb. :)
Remeljuk, ez segit. Nekunk tenyleg hangtalanok.

Szerk.: kozben latjuk, mar megszunt a csobogas
@Jency segített megoldani a rejtélyt. Valószínű a szűrőanyagtartó alatt maradhatott levegő.
Reggel betettem a fűtőt 25 fokra állítva. Talán ez segít egy kicsit magasabb fokú fotoszintetizáció elérésében és az algabumm elkerülésében. Tartok a rossz indítás miatti algásodástól. Szép fokozatosan telepítek még a fára apróbb levelű bucékat is majd. @Luigi13-éknak előre is köszönet érte. Két hét múlva apósommal méretre vágjuk a plexi fedőt. Addig leméregetem, hová érdemes lyukakat és szabad területeket vágni.
 
@Jency segített megoldani a rejtélyt. Valószínű a szűrőanyagtartó alatt maradhatott levegő.
Reggel betettem a fűtőt 25 fokra állítva. Talán ez segít egy kicsit magasabb fokú fotoszintetizáció elérésében és az algabumm elkerülésében. Tartok a rossz indítás miatti algásodástól. Szép fokozatosan telepítek még a fára apróbb levelű bucékat is majd. @Luigi13-éknak előre is köszönet érte. Két hét múlva apósommal méretre vágjuk a plexi fedőt. Addig leméregetem, hová érdemes lyukakat és szabad területeket vágni.
A plexivel elég sok problémád lehet. Nehéz tisztán tartani, mert karcolódik. Viszont tényleg egyszerű rajta nyílásokat létrehozni.
Meggondolnám az üveg használatát. Egy üveges azon is képes csodás lyukakat csinálni. ;)
 
A balszerencse áradása nem fejeződött be. A zsír új greenworksös bubiszámláló úgy döntött egy nap után, hogy a tetején egy szabad szemmel alig látható anyaghibánál elkezdi elengedni a Co2-t. No sebaj gondoltam, nem szarakodunk garanciával, befoltozzuk egy kis szilikonnal. Jó vastagon bekentem a tetejét. Reggelig remélem megszárad.
Azonban ez sokkal kevésbé aggaszt, mint az a tény, hogy lehet folyat az akvárium. Na azt nem tudom megcsinálni. Annyira azért nem vagyok ügyes. Ráadásul az azt is jelentené, hogy valószínű bontani kell az egészet. Na akkor lennék igazán baromi pipa, hogy elköltöttem egy rakat pénzt és gyakorlatilag dobhatom ki az összes növényt meg földet és mindent az ablakon. Szóval imádkozom, hogy ne legyen igaza a feleségemnek, aki a jobb hátsó saroknál a tócsát észrevette.
 
Szoritunk, remeljuk csak a sok utolagos matatas, fa feluszasa miatt kerult oda a viz. Akvan nem latni semmit?
 
Nálam anno az akasztós szűrő miatt folyt az akva hátsó falán a víz. Hátha nálad és más okozza, nem a ragasztás ereszt.
Sajnos, én jártam már így is, hogy berendeztem, felengedtem és folyt; na azt az ellenségemnek sem kívánom. Neked természetesen szorítunk!🤞
 
Egyenlőre a tegnapihoz hasonló folyás nem volt (vagy a fa amin ideiglenesen áll, elvitte). Árgus szemekkel fogom figyelni az elkövetkező hetekben.
Megjelent egy kis barna alga:
24BCB73B-75F4-4534-B744-D67632AF453D.jpeg
Vizet reggelente gyorsteszttel, ma este rendes cseppekkel mértem. Mivel amazonia lightot még nem használtam, ezért teljes megdöbbenés volt, hogy nitrit 0, nitrát 15 körül. Gyorsan el is kezdtem tápozni, nehogy baj legyen. + Foszfátot sem felejtem el most! Cseréltem este 50% vizet. Fele ro, fele csapvíz. Azért így, mert nagyon alacsony volt a PH, és a CO2-t is visszavettem kicsit. A növények viszont bubiznak!
Annak örömére hogy ilyen jó paraméterei vannak a víznek, tettem is bele a barna alga elpusztításához 4 amanót és 2 otót. Tudom az amano kicsit korai volt, de se nitrittel, se nitráttal nincs gond most. Négyes védelem van a mostani indításnál. Az első vonal, hogy tettem az aljára fél marék morzsolt aktív szenet. A második a power sandban lévő bacik, ami fölé tettem dennerlés növény start bacikat, végül pedig adom a seachem stabilityt. Győzzön a jobbik fajta.
 
Nagyon remélem, hogy nem ereszt az aksid.
DE
Ha mégis, akkor csak tudd, hogy kölcsön tudok adni 2, vagy akár 3 db 75 litereset, meg egy Ody quadot, ahogy anno @Denior fórumtársunknak is.
Sőt, 2 Tetra ex-700-at is. Nekem (néhány éve) nagyon odébb van, hogy a halodám megújuljon, szóval addig amiben csak tudok, örömmel segítek.
 
Back
Oldal tetejére