• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kék Páncélos harcsa lárvák viselkedése

Ha jól értem, akkor Corydoras aeneus-okról van szó.

E halak ikráit kemény vízben is lehet keltetni. Hosszú évek óta egy - ikramennyiségtől függően - 5-8 literes medencét használok erre, aminek falára ragasztom az ikrákat.
A keltetés idejére egy porlasztókövet helyezek a medence aljára, középre egy tapadókorong segítségével (a folyamatos áramlás hátráltatja az ikrapenészesedést, ill. hátra egy mezei szivacsszűrőt állítok be.
226738f24d6b309915ef8daa92a11269.jpg


Mindaddig, amíg a szikzacskójukat fel nem élik, semmilyen eleséget nem szabad adni nekik. A szikzacskóban benne van minden, ami az egészséges immunrendszer és életfunkciók működésének elindulásához szükséges. "Eltűnése" szabad szemmel is jól nyomonkövethető.
Frissen kelt lárva:
b71e662b43efd4c024cc920fba9472aa.jpg

Amikorra a szikzacskót már felélték, és már a Cory kinézet is stimmel:
490343e0e852dd7bb0d65996a8b6e2c8.jpg


A kikeléstől számítva az első héten (az 5 literes medencét veszem most példának) naponta 2-5 deci vizet cserélet. A mennyiség a kikelt lárvák függvénye. Ha 100 körül van a kikelt ikrák száma, akkor célszerűbb naponta kétszer cserélni a vizet, hogy elkerüljük a sokkot.

A legjobb takarmány az élő eleség. E korban szóba jöhet a banán- és Walterféreg.

Mivel a banánféreg erősen hízlal, életük első két hónapjában csak heti egy (1) alkalommal, míg a többi napokon Walter féreggel etetem őket.
A Walter élénk mozgásával segíti az állat természetes ösztönének erősödését azáltal, hogy vitustáncot járnak a fenéklapon. Hatalmas előnye, hogy a vízben 24 órán keresztül életképes, tehát nem rohasztja be a vizet egy szempillantás alatt.

Coryk és Walterek:
e87d5c94430b89452689d8499c490348.jpg

Ahogy a képen is látható, nagyon aprók a Walterek, átlagos hosszuk 1,5 mm míg átmérőjük kb. 50 mikron.

Ha még van kérdésetek @star67 , @Orosz Árpád , tapasztalataim alapján igyekszem megválaszolni. :)
 
Köszönjük!
Nálam most keltek/kelnek ki, apró farkincák még, egy szülőboxban vannak levegőztetővel, és max. 30 ikrát tudtam áttenni, abból 20 pici kelt ki.
 
És neked hány százalék szokott felcseperedni?
És kikeléstől mikortól etethetem őket, ha nem látom nagyítóval, van-e meg szikzacskójuk?
 
És neked hány százalék szokott felcseperedni?
És kikeléstől mikortól etethetem őket, ha nem látom nagyítóval, van-e meg szikzacskójuk?

Hujjuj, vissza kell menjek egy kicsit Cory Ádámig és Cory Éváig, bocsi. :D
Mindenütt olvashatod, hogy legalább 6 egyed a minimális létszám. Azt már kevés helyen említik, hogy ha kis ficánkákat is szeretnél, akkor az ivararány 2:4 legyen a fiúk javára. Ez azért fontos, mert a hím egyedeknek nagyon kevés a hímivarsejtjük, de ha eltolod az ivarok arányát, sanszosabb, hogy lesznek kicsik.
Nálam most 3:8 a fiúk javára.

A kelési arány - más halfajokhoz viszonyítva - erősen összefügg a sikeresen megtermékenyített ikrák számától, amit ugye nem láthatunk, amikor kiszedjük az ikrákat.
Ha már kiszedted, és 24 óra múlva egy óráslupéval megnézed az ikrákat, akkor Magad is láthatod, melyeket sikerült megtermékenyíteni.
badb523a0b0c21bbac408f637de1158d.jpg

Az előző posztomban találsz olyan fotót, amelyen jól látszik, hogy már felszívódott a szikzacskó. Gyakorlatilag azt kell figyelned, hogy a pocaknál eltűnjön az a nagy bumszli, és se felülről, se oldalról nézve ne látszódjon.

A kelési idő függ a hőmérséklettől, a víztől (no, itt játszik szerepet a víz keménysége, mert pl. 21-es vízben lassabban törik át az ikraburkot, mint egy 10-14-es vízben).
Nálam 14-ben 3-4 nap alatt kikelnek, és onnan még 4-5 nap, mire elkezdhetem etetni őket.
De hangsúlyozom, hogy a fent leírtak átlagok, és saját Magadnak kell sasolni, hogy épp hol tartanak a fejlődésben.
 
Most épp két bandába tömörültek, gondolom Ádámok és Évák, és a box agy-egy sarkában ücsörögnek.
Néha egy körbeúszik, aztán visszatér a csapatba.
Sajnos nincs óriás lupén, de még kicsi sem.
 
Most épp két bandába tömörültek, gondolom Ádámok és Évák, és a box agy-egy sarkában ücsörögnek.
Néha egy körbeúszik, aztán visszatér a csapatba.
Sajnos nincs óriás lupén, de még kicsi sem.
Szia Csilla! Régen kaptunk hírt a kis Corykról.. Hogy haladsz velük?
 
Sziasztok!
Nem pontosan a címadó halakról, hanem "yellow laser" Corykról számolnék be.(Valamennyire illik ebbe a fórumba, mert ők is aeneus változatok lennének.)
Újrakezdő halas vagyok, pár hónappal korábban egy növényes műhelyakváriumot indítottam dísznek, amibe leikrázott a takarítóbrigád.
Nem bírtam magammal, az ikrákat látva egyből előjöttek a régi halas reflexek... :-D
~2 hete történt eset, az oldalüvegről és a nagyobb anubias levelek fonákjáról gyűjtöttem be az ikrákat egy elkülönített nevelődobozba, ez egy
hirtelen ötlet volt, az ikrázás másnapján hazafelé úton vettem egy Hobby nido 5-ös,akvárium oldalára helyezhető ~2,6l-es kis nevelő akváriumot.
Nagyon kényelmes eszköz, az akváriumon kívül helyezhető el, nem kellenek vízcserék, mert a friss víz ellátásról egy légpumpa hajtotta szivattyú cső
gondoskodik és van egy kialakított visszacsurgó ága.
Sajnos ez a gyári "szivattyúja" nem sokat ért + nagyon hangos volt a köpködése ,ezért ezt a részét megszűntettem és inkább a felszínszívó skimmeremet
tuningoltam fel egy levegőcsöves "nyomócsővel", amivel ugyanúgy friss akváriumvíz érkezhet a nevelő dobozba, de már csobogás és zajmentesen...
3-4 ikra romlott csak meg a ~negyvenvalahányból, a többi mind kikelt. :)
Sajnos a sórák keltetésem is túl hirtelen volt,-nem is jött be elsőre-,nagyon rosszul keltek, valószínűleg a viszonylag hűvös,20-21 fokos szobahőmérséklet miatt.
Majdnem elvesztettem a kishalakat,- a 3.napja elúszott brigádot nem volt mivel etetni, de szerencsére egy régi akvarista barátom ki tudott segíteni egy adag
frissen kelt artemiával. -innen fogom folytatni az esetet, sajnos holnap korai kelés lesz.
 
Sziasztok!
Nem pontosan a címadó halakról, hanem "yellow laser" Corykról számolnék be.(Valamennyire illik ebbe a fórumba, mert ők is aeneus változatok lennének.)
Újrakezdő halas vagyok, pár hónappal korábban egy növényes műhelyakváriumot indítottam dísznek, amibe leikrázott a takarítóbrigád.
Nem bírtam magammal, az ikrákat látva egyből előjöttek a régi halas reflexek... :-D
~2 hete történt eset, az oldalüvegről és a nagyobb anubias levelek fonákjáról gyűjtöttem be az ikrákat egy elkülönített nevelődobozba, ez egy
hirtelen ötlet volt, az ikrázás másnapján hazafelé úton vettem egy Hobby nido 5-ös,akvárium oldalára helyezhető ~2,6l-es kis nevelő akváriumot.
Nagyon kényelmes eszköz, az akváriumon kívül helyezhető el, nem kellenek vízcserék, mert a friss víz ellátásról egy légpumpa hajtotta szivattyú cső
gondoskodik és van egy kialakított visszacsurgó ága.
Sajnos ez a gyári "szivattyúja" nem sokat ért + nagyon hangos volt a köpködése ,ezért ezt a részét megszűntettem és inkább a felszínszívó skimmeremet
tuningoltam fel egy levegőcsöves "nyomócsővel", amivel ugyanúgy friss akváriumvíz érkezhet a nevelő dobozba, de már csobogás és zajmentesen...
3-4 ikra romlott csak meg a ~negyvenvalahányból, a többi mind kikelt. :)
Sajnos a sórák keltetésem is túl hirtelen volt,-nem is jött be elsőre-,nagyon rosszul keltek, valószínűleg a viszonylag hűvös,20-21 fokos szobahőmérséklet miatt.
Majdnem elvesztettem a kishalakat,- a 3.napja elúszott brigádot nem volt mivel etetni, de szerencsére egy régi akvarista barátom ki tudott segíteni egy adag
frissen kelt artemiával.
Szóval a 4. napra keltek ki az ikrák és az elúszásuk ,mikorra már sikerült élő sórákot szerezni +4nap volt, azonnal elfogadták a felkínált rákocskákat és púposra kajálták magukat belőlük.
(Igazából látszott, hogy már a 3.nap végén éhesek voltak, aggódtam értük, féltem, hogy mire másnap este hazaérek a sórákkal már túl késő lesz nekik.)
A második sórák keltetésem ezután már sikeres volt, nem bíztam a véletlenre, fogtam egy lefolyócsövet ,felakasztottam, felöntöttem vízzel, beletettem a keltetőt
+egy automata fűtőrudat 25°C-ra állítva, hogy ne fázzanak a peték és jó legyen a kelési arány. -Ez már be is jött, gyorsan és szépen keltek, keltetővizük ~25-27°C között ingázik.
Már volt korábban dolgom Corykkal, tudtam, hogy rendkívül fontos a sórákok precíz lefejtése, mert a véletlenül beadott, ki nem kelt peték, elzáródást okozhatnak a gyomrukban, bélrendszerükben és ez könnyen a kishalak életébe kerülhet... tehát üvegpohár, lámpázás és csak a tiszta sórákok leszívása, hogy megelőzzük a felesleges elhullást.
A halak friss beszerzésű, fiatal, még kis méretű játékosok voltak, ~3lány - 4fiú arányban, az ikrázásuk 23-24°C-os, ~131mg/l sótartalmú vízben történt,
valószínűleg, csak egyetlen anyahal dolgozott a kis darabszám miatt, és kb. ~1,6mm Ø-jű ikrákat rakott.
Néhány kishalat sajnos ~1hét múlva fedeztem fel az aksiban, -ők a meg nem talált ikrákból kelhettek ki-. Nagy nehezen leszívtam őket a nettó 300-as akváriumból és áthelyeztem a nevelőbe, ahol azonnal látható volt, hogy pontosan kikről van szó,- az 1hetes kajáztatás rendesen meglátszott a régi brigádon, de ezek az újonnan érkezettek is szépen elkezdtek enni. Valószínűleg csak azért maradhattak meg, mert a felesleges sórákokat mindig az akváriumba szoktam önteni és a szűrőhálómat is ott szoktam kimosni, ezért valamennyi sórákhoz folyamatosan juthattak, csak hát a nagy térfogat és a külső, belső szűrők jelenléte sem volt jótékony hatással az étkeztetésükre. Kaját reggel 6-kor 1x és délután ~5-től 00-ig még 3x kapnak, egyelőre a méretük miatt csak artemiát, de már nevelem a grindálokat a későbbiekre gondolva. (Kicsit sajnálom ezt az induló pancser kategóriát, főleg a képek miatt (sok jó képet csináltam róluk és egy jó kép többet érne néhány szónál)
+ ez a 25 bejegyzés is rohadt nagy túlzás egy olyan gyereknek akinek nincs sok ideje a gépet nyomkorászni...)
Na mindegy... ez van. Most 2 hetesek, a kajálásra a későbbiekben is nagyon oda kell figyelni, hogy ne sokat, ne keveset, hanem pont eleget adjak nekik enni,
remélem sikerül felnevelnem őket. -Az elég durva lenne, mert akkor hatszorosára emelkedne az állomány. ;-D
Köszönöm! Üdv.:Árpi
 
Ez igen!
Nálam mostanában sajnos nem is ikráztak, de ha lesz újra ikra, megint megpróbálom a sikered láttán újabb remény van rá.
Köszi, hogy megosztottad, nagyon hasznos mindenkinek.
 
Ez igen!
Nálam mostanában sajnos nem is ikráztak, de ha lesz újra ikra, megint megpróbálom a sikered láttán újabb remény van rá.
Köszi, hogy megosztottad, nagyon hasznos mindenkinek.
Köszi,
nagyon szuper ez az akasztós nevelődoboz, ezen sok múlik, folyamatos vízmozgás van benne + állandóan megy a vízcsere nekik.
Korábban kajás dobozokat csíptettem az akváriumok széléhez és naponta ~3x kézzel csináltam a vízcseréket .
Úgy is működött,-még többszörös létszámú csapattal is-, de azért ott volt naponta ~2x8-9 órás kihagyás, mikor alaposan terhelődött a vizük...
 
Ilyen nekem is van, de én a többi coryt is csak kikelésig hagytam benne, aztán egy kis tízliteres akváriumban neveltem őket tovább.
Nálam JBL Nobil Fluid volt kezdetben a kaja és voltak mellettük csigák.
Nanusból annyi lett, nem győztem itt elajándékozni, mert nálam kis akváriumok voltak, abba nem tehettem vissza a 30 picit.

Sajnos, a laser ikrák sosem keltek ki, bármivel próbálkoztam.
Szóval, minden elismerésem a tiéd, remekül, profi módon csinálod. Gratulálok.
 
Szerintem túl korai kikelés után egyből egy 10literesbe költöztetni őket.
Abban elvesznének,és az aljzat tisztán tartása (ami nagyon fontos) nehézkesebb lenne.
Most ~10mm-esek,majd,ha már elérték a 15-16-ot és meg tudják enni a vágott tubit,majd akkor költözhetnének,egyelőre még elvesznek ebben a 2,6literesben is...
A túl korai költözés is elhullásokat szokott eredményezni.Egy kis el nem fogyasztott/észre nem vett kajamaradék is gondot okozhat még a kétszer ekkora ifjoncok esetében is.
Nem ismerem ezt a fluid-ot,de én inkább az élő eleségeket (sórák-grindál-vágott tubi) részesítem előnyben növendékeknél, az idősebb ~félméretes és felnőtt állatoknál már teljesen jó a száraz és fagyasztott eleség.
Nekem ezek a száraz, por állagú nevelőtápok sosem váltak be harcsáknál.(régebben)
A csiga tényleg jó takarító én is tartok néhányat a nevelődobozban.

Köszi a gratulációt, de majd csak akkor dőlhetek hátra,ha már 3x ekkorára nőttek,~2hónap múlva.
 
Back
Oldal tetejére