• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kálium-Foszfát (KH2PO4)

Egyrészt a moláris tömegek alapján a káliumot nem a kálium-foszfáttal visszük be, másrészt ha adagolsz macrot, abban bőven van kálium. A "porozást" alapvetően az aktív talaj telítése miatt adjuk, így ha magas a foszfátod, akkor a talaj telítődött. A K-igény elég tág határok között mozog, így nem kritikus, ha 5-10 vagy éppen 30 mg/l K van a vízben. Ha micro-ból vagy macro-ból viszel be a káliumot, akkor nincs szükséged külön K-bevitelre. Milyen tápot használsz és mennyit adagolsz a KH2PO4-en felül?

Köszönöm a válaszodat!
Macrot már kb. 2 éve nem adagolok. Sok az élőlény benne, így a nitrát részt megoldják ők, ezért kezdtem el anno a porozást. Tökéletesen jól is működött eddig, de néhány hete a növények egy része nem túl egészséges, ezért kezdtem el méregetni.
Por mellett Green Aqua Micro-t adagolok, napi 10 ml 200 literbe.
 
Köszönöm a válaszodat!
Macrot már kb. 2 éve nem adagolok. Sok az élőlény benne, így a nitrát részt megoldják ők, ezért kezdtem el anno a porozást. Tökéletesen jól is működött eddig, de néhány hete a növények egy része nem túl egészséges, ezért kezdtem el méregetni.
Por mellett Green Aqua Micro-t adagolok, napi 10 ml 200 literbe.

A GA microban nincs kálium, tehát ezt és a fentieket figyelembe véve, igen, kell adagolnod külön káliumot (vagy egyéb kálium tartalmú tápot). A 10 ml/200 l nem sok? Mennyi vizet cserélsz?
 
A GA microban nincs kálium, tehát ezt és a fentieket figyelembe véve, igen, kell adagolnod külön káliumot (vagy egyéb kálium tartalmú tápot). A 10 ml/200 l nem sok? Mennyi vizet cserélsz?

Ez az ajánlott mennyiség (1ml/nap/20l). 50%-ot cserélek hetente.
 
Van valamelyikőtöknek receptje, hogy ha előre bekeverem desztillált vízbe, akkor egy literhez pontosan mennyi száraztápot kell adni, hogy jó legyen az elegy pumpás adagoláshoz?
A cél az, hogy EI mellett egy hatvanas akváriumba tudjak pótlólag adagolni. Azt majd kiméricskélem cseppteszttel, hogy 1-2-3 pumpálás kell-e. De ehhez ki kellene találni az adagolóhoz egy elfogadható koncentrációt.
 
Van valamelyikőtöknek receptje, hogy ha előre bekeverem desztillált vízbe, akkor egy literhez pontosan mennyi száraztápot kell adni, hogy jó legyen az elegy pumpás adagoláshoz?
A cél az, hogy EI mellett egy hatvanas akváriumba tudjak pótlólag adagolni. Azt majd kiméricskélem cseppteszttel, hogy 1-2-3 pumpálás kell-e. De ehhez ki kellene találni az adagolóhoz egy elfogadható koncentrációt.
http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm
 
Köszi Dani!

EI szerint tápozok (GA) + még a mai kifogyásáig toltam bele a gyengének tapasztalt Seachem Phosphorousból is napi 2ml-t.

Ma délután rámértem a foszfátszintre, és a reggeli kombinált adagolás (ld. fent) ellenére 0.5ppm eredményt kaptam, így gondoltam valami erősebbre váltok, hogy elérjem a legalább 1ppm célértéket. Elővettem a titkos fegyvert, a GA port.

Kicsit erős lett az oldat, mert 1 pumpálással fél ppm-et tud a kalkulátor szerint emelni / alkalom.

Screen Shot 2018-04-08 at 15.09.24.png

Az a kérdésem, hogy merjem ezt naponta tolni, vagy a Planted Tank ajánlása szerint heti 3x kellene csak? Nyilván fogok mérni is, de az első eredményekig sem akarok túllőni nagyon a célon. Mi a véleményetek? Vagy higítsam duplájára az oldatot, hogy ne legyen bika?

@dexkill hátha itt is tudsz tippet adni.
Köszi!
 
Szia!

Én 4g-t oldok 250ml-ben (igazából 3.57-t kellene) , és ebből adok kb ugyanannyit mint GA MAC.
Igy 1ml oldat = 10mg PO4, ppm-t kiszámolod magadnak a víz alapján. ( 10mg/65l)

Számításaim szerint ez kb. 1.5-szöröse mint ami GA MAC-ban van, és 2szerese Seachem-nek.
 
K2PO4-ből csak 70% súlyú a PO4.
14.28 g K2PO4 1 l vizhez:
0.7 *14.28 = 9.996g PO4
1liter vizbe (-14.28ml ha pontosak akarunk lenni!!) ezekszerint 14.28 g K2PO4 kell, hogy 1ml ben 10mg PO4 legyen.
Én csak 250ml-t oldok, ezért 14.28 /4 = 3.57 g kell a 250ml vízbe.
 
Most már világos, köszi! A két megközelítés két különböző irányból érkezik ugyanoda. Kérdés, melyik jár kisebb pepecseléssel. :)
 
Sziasztok!
Easy life fosfo ajánlása 10 ml/500l ugye az
1 ml/50l ez 0.1 el emeli a foszfátot, de napi vagy heti adagolásban?
 
Mivel nincs szinte halam 2 darab mert kiugrálnak a rasborák ezért adnám volt zöldpont algám is adtam foszfátot eltűnt. Szeretném nemcsak találomra adni hanem pontosabban 45 literre heti 3x1ml?
Jó lenne beszerezned egy pontos tesztet, vagy ha az nincs (mint nekem) akkor egy olyan boltban méretni a vized ahol foglalkoznak tengeri akival is. Én ezt szoktam csinálni. Pár vízfrissítés és mérés után már hasból tudni fogod az arányt.
 
Mivel nincs szinte halam 2 darab mert kiugrálnak a rasborák ezért adnám volt zöldpont algám is adtam foszfátot eltűnt. Szeretném nemcsak találomra adni hanem pontosabban 45 literre heti 3x1ml?
Számításokkal csak azt lehet meghatározni, hogy egy bizonyos adaggal mennyire emeled a foszfát szintet. Sajnos ez mégsem annyi lesz, mert idővel változni fog. A növények és egyéb életformák felvesznek belőle, a talaj elraktározza, bizonyos kémiai folyamatokban átalakul, a szerves anyagok bomlásakor keletkezik valamennyi. Csak rendszeres méréssel fogod tudni kontrollálni. Egy adott akváriumnál néhány mérés után már fogod tudni, hogy mennyit adagolj.
 
Számításokkal csak azt lehet meghatározni, hogy egy bizonyos adaggal mennyire emeled a foszfát szintet. Sajnos ez mégsem annyi lesz, mert idővel változni fog. A növények és egyéb életformák felvesznek belőle, a talaj elraktározza, bizonyos kémiai folyamatokban átalakul, a szerves anyagok bomlásakor keletkezik valamennyi. Csak rendszeres méréssel fogod tudni kontrollálni. Egy adott akváriumnál néhány mérés után már fogod tudni, hogy mennyit adagolj.
Köszi ! Milyen foszfát tesztet ajánlasz?
 
Köszi ! Milyen foszfát tesztet ajánlasz?
A mindenki számára elérhető és megfizethető árú tesztek közül, nekem a Sera csepp tesztek váltak be. Jól kiértékelhető színek, számunkra megfelelő mérési tartomány, egyszerű használat jellemzi. Hosszú ideig tárolható, mert nem romlik meg.
A sokak által javasolt JBL tesztek nekem nem váltak be. A referencia oldatokkal végzett tesztek alapján pontatlannak, sokszor értékelhetetlennek bizonyultak. Hamar megromlanak. Volt amelyik már akkor használhatatlan volt, amikor megvettem, pedig még nem volt lejárva.
 
Back
Oldal tetejére