• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kálium-Foszfát (KH2PO4)

Két hetes az akváriumom Malaya talajjal. Az alap tápozásomra minden esetben rá kell pótolnom foszfátot. Azt értem hogy az aktív talaj szívja a foszfátot,( hogy miért azt nem tudom) de meddíg teszi ezt. Valamikor várható hogy ezt esetleg elengedi vagy mi a többéves tapasztalat ???
 
Két hetes az akváriumom Malaya talajjal. Az alap tápozásomra minden esetben rá kell pótolnom foszfátot. Azt értem hogy az aktív talaj szívja a foszfátot,( hogy miért azt nem tudom) de meddíg teszi ezt. Valamikor várható hogy ezt esetleg elengedi vagy mi a többéves tapasztalat ???
Tápozástól függően az első 1-3 hónapban az adagolt foszfát jelentős részét megkötheti a talaj, egyre kisebb intenzitással, majd telítődik. Indítás után épp ezért szükséges lehet plusz foszfátot adagolni, és kb 2 hetente rámérni az aktuális szintre, majd a mérés alapján módosítani az adagolást, amíg be nem áll a szint.
 
Sziasztok,

a segitsegeteket szeretnem kerni:
az mitöl lehet, hogy az aksimból egyszerüen eltünik a foszfát? Már egy ideje adagolom és folyamatosan emelem, de még mindig 0 szintet mérek így 3 hét eltelte után is. 5 hete inditottam ezt az elsö "növenyesnek" szánt aksimat es 3 hete adom a Makro es Mikrotapokat. Az aksim a következöt tudja:

Akvárium: EHEIM Scuba Line 240liter 120x40x50
Vilagítás: 78Watt H5-s DayLight Osram fénycsövek + EHEIM Power LED fénycsövek: 34Watt 3400lm (elöl) + 34Watt led 4080lm (hátul)
Co2: JBL In-Line diffúzor
Szűrés: EHEIM Professional 3 2075 + Professional 3 2071
Talaj: Amasonia táptalaj

Az Makro adagolásom pedig a következö:
(mindegyik portápból 5 g-ot oldottam fel fél liter vizben es ugy mérem ki a ml-t)

No3: 20 ml
PO4: 25 ml
K: 10ml

Ennek alapjan az en kalkulaciom igy nez ki:

Egy adag hatasara
koncentr. emelkedes
(ppm)

K 1,59 ppm
PO4 0,72 ppm
NO3 0,52 ppm

A K es No3 emelkedik is ,de a foszfát nem.

Tul keveset adagolok szerintetk? Mi lehet a baja?
Elöre is köszönöm!
 
Szia!

Nem táptalaj, hanem általános növénytalaj, ami imádja a foszfátot :) Adagold csak bátran, jó ideig el fog még tűnni. Holnap kiszámolom azért, hogy nekem is az jön-e ki, mint Neked.

Holnap van.

A foszfátot és a nitrátot jól számolod, de a K szerintem nem annyi.

1 adag táppal adagolsz:
nitrát: 0,51 mg/l
foszfát: 0,73 mg/l
kálium: 0,81 mg/l

Ez ugyan nem válasz a kérdésedre, de esetleg számolj utána újra :) (Megjegyzem: ennyi K is elég szerintem...)
 
Holnap van.

A foszfátot és a nitrátot jól számolod, de a K szerintem nem annyi.

1 adag táppal adagolsz:
nitrát: 0,51 mg/l
foszfát: 0,73 mg/l
kálium: 0,81 mg/l

Ez ugyan nem válasz a kérdésedre, de esetleg számolj utána újra :) (Megjegyzem: ennyi K is elég szerintem...)


Szia Dexkill,

köszi az utánajárást. Igen a kálium az azért térhet el Nálam mert én beleszámoltam még az én tábláztomban a Profitot is, amiben szinten van K.

Ès akkor szerinted most emeljek a Foszfát adagon vagy legyek türelemmel es elöbb-utobb majd már lesz benne?
 
Nem találok jobb topicot úgyhogy ide írom. Mennyi foszfátot lehet max adni egyszerre az akváriumba? Szeretném 1.2-ön tartani a PO4 szintet (easy life fosfo).
Új akvárium, így nagyon nyeli még a foszfátot. 288L. Heti vízcserénél leesik 0.6-ra. Ekkor 4 nap alatt sikerül megemelnem 1.2-re úgy hogy napi 30ml adok.
Sokkal jobb lenne első nap beletolni 100ml-t aztán csak napi 10ml-el tartani a szintet.
Lehet túlreagálom, hisz ha vízcsere előtt 1.2 volt akkor nyugodtan beletolhatok akármennyit amíg el nem érem az 1.2-t hisz előtte is annyi volt.
 
Sokkal jobb lenne első nap beletolni 100ml-t aztán csak napi 10ml-el tartani a szintet.
Én is így csináltam régen, nem volt belőle gond. Azért azt a 100-ast ne egy löttyintésre öntsd bele, mert valami érzékeny állat beleúszik a nagy koncentrációba, és megszédül :)
 
Én is így csináltam régen, nem volt belőle gond. Azért azt a 100-ast ne egy löttyintésre öntsd bele, mert valami érzékeny állat beleúszik a nagy koncentrációba, és megszédül :)
Köszi, így már nyugodtabban tolom bele.
 
Agancsalgának kedvez a fosztfát? Csak mert megjelent az aksiban és lehet akkor most kcisit leállnék a fosztfáttal....
 
JBL PO4-el tesztelem a vizet. Most már csak 2-3 hetente.
1,8 mg-ig mér és most már olyan sötét, hogy afelett látom mindig. 2-2.2-re tippelném.

Felezem a mérést úgy, hogy 5ml desztviz és 5ml akva víz. Ekkor a mért adatot kétszerezni kell a papír szerint.
Így mérve 0,7*2=1,4 jön ki.

Melyiket tartsam hitelesnek? 1,4 mg vagy a 2.2 mg?
@dexkill ? (mint talán legszakértőbb szaki? :))
 
JBL PO4-el tesztelem a vizet. Most már csak 2-3 hetente.
1,8 mg-ig mér és most már olyan sötét, hogy afelett látom mindig. 2-2.2-re tippelném.

Felezem a mérést úgy, hogy 5ml desztviz és 5ml akva víz. Ekkor a mért adatot kétszerezni kell a papír szerint.
Így mérve 0,7*2=1,4 jön ki.

Melyiket tartsam hitelesnek? 1,4 mg vagy a 2.2 mg?
@dexkill ? (mint talán legszakértőbb szaki? :))

:)

Mivel nem vagyok ott, így a színt nem látom. A skála 1,8-ig van, tehát a 2,2 csak becslés lehet, így az elmondásod alapján az 1,4 hitelesebb, mivel az közvetlenül mérésből származik. Ez persze semmit sem jelent, hiszen akkor hígítás nélkül miért nem mérte meg... Ha nagyon kíváncsi vagy, akkor csinálhatsz hígítási sort, pl. három elemmel 1:1, 1:2, 1:3 keverési aránnyal, és a kapott értéket átlagolod.

1,4 mg/l esetén
1:1 - 0,7 (0,6-0,8)
1:2 - 0,5 (0,5-0,6)
1:3 - 0,35 (0,3-0,4)

2,2 mg/l esetén
1:1 - 1,1 (1,0-1,2)
1:2 - 0,7 (0,6-0,8)
1:3 - 0,55 (0,5-0,6)

(Fontos megjegyezni, hogy ez csak egy színteszt, amit ráadásul nem laboreszközökkel végzünk, tehát a mérési bizonytalanság nagy. Mind az 1,4, mind a 2,2 jó érték, ha nincs zöldalga, nem kell több, de igazából nagyon csökkenteni sem szükséges.)
 
:)
Mivel nem vagyok ott, így a színt nem látom. A skála 1,8-ig van, tehát a 2,2 csak becslés lehet,
Így van, írtam is, hogy csak tippelés az érték.
"1,8 mg-ig mér és most már olyan sötét, hogy afelett látom mindig. 2-2.2-re tippelném."

A pontatlanság nem zavarna amennyiben 0,2 vagy 0,4-et különbözne a két érték, de a 1,4-2,2 között 0,8 van ez már nem pontatlanság.
Mérési sor tök jó ötlet.
Lehet olyat is, hogy 2 akva víz 1 desztilált?

Miért kevered bele a desztillált vizet? Annak foszfáttartalma elvileg nulla, így a mérés eredményét lefelezi.

Igen pont azért hogy felezze a mért értéket és a mérhető tartományban legyen a szám. Ez a leírásában is benne van.
 
Igen pont azért hogy felezze a mért értéket és a mérhető tartományban legyen a szám. Ez a leírásában is benne van.
Ezzel a válasszal mióta készülsz? :) Talán szombaton írtam ezt a sort, de azonnal ki is töröltem, mert elsőre azt hittem, hogy az alap teszt is 5 ml vízzel történik. De aztán beugrott hogy is van és rögtön töröltem a hozzászólást. Te meg szemfüles módon azonnal beidéztél és azóta tartogatod a választ?
 
Ezzel a válasszal mióta készülsz? :) Talán szombaton írtam ezt a sort, de azonnal ki is töröltem, mert elsőre azt hittem, hogy az alap teszt is 5 ml vízzel történik. De aztán beugrott hogy is van és rögtön töröltem a hozzászólást. Te meg szemfüles módon azonnal beidéztél és azóta tartogatod a választ?
:D :D és tényleg. Ez a fórum megtartja amit elkezd az ember, nem kell tartogatni. Sőt ha egy másik fórumba kezdek el egy válasz és itt folytatom azt is postolja ide. Bár gondolom ezeket már mindenki tapasztalta.
 
Sziasztok!
EasyLife Fosfo-t használok kiegészítő tápként, de szeretném kipróbálni a GA-s KH2PO4 tápot, úgy, hogy én keverném be.
Van lényeges különbség a két táp között? A kálium nem zavar be? Nem lesz gond az átállásnál, ha a foszfátot ugyanannyira lövöm be?
 
Sziasztok!

KH2PO4 port használok, és már hónapok óta nem mértem foszfát szintet. A napokban mértem többször is, és nagyon magas a foszfát a vízben, annak ellenére, hogy már kb. 1 hete abbahagytam a por adagolását. Az lenne a kérdésem, hogy a talaj csak a foszfátot köti meg és puffereli vissza vagy a káliumot is? Mert ha csak a foszfátot, akkor valószínűleg most külön kéne adagolnom káliumot....
 
Sziasztok!

KH2PO4 port használok, és már hónapok óta nem mértem foszfát szintet. A napokban mértem többször is, és nagyon magas a foszfát a vízben, annak ellenére, hogy már kb. 1 hete abbahagytam a por adagolását. Az lenne a kérdésem, hogy a talaj csak a foszfátot köti meg és puffereli vissza vagy a káliumot is? Mert ha csak a foszfátot, akkor valószínűleg most külön kéne adagolnom káliumot....

Egyrészt a moláris tömegek alapján a káliumot nem a kálium-foszfáttal visszük be, másrészt ha adagolsz macrot, abban bőven van kálium. A "porozást" alapvetően az aktív talaj telítése miatt adjuk, így ha magas a foszfátod, akkor a talaj telítődött. A K-igény elég tág határok között mozog, így nem kritikus, ha 5-10 vagy éppen 30 mg/l K van a vízben. Ha micro-ból vagy macro-ból viszel be a káliumot, akkor nincs szükséged külön K-bevitelre. Milyen tápot használsz és mennyit adagolsz a KH2PO4-en felül?
 
Back
Oldal tetejére