• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kálium-Foszfát (KH2PO4)

Ti mikor adagoljatok? Mert en reggel, es az amandak kajanak nezik es kostolgatjak! Tegnap egy otto is elaludt orokre, lehet, hogy evett belole?

Én is reggel. Tegnap az amandáim is kóstolgatták a lehulló kristályokat. Sajnos nem mindig tudom rendesen feloldani... Remélem nem mérgező nekik!
 
Sziasztok
Tudnátok nekem abban segíteni, hogy mennyi kh2po4 et adagoljak a vízhez?
Most végeztem el a jbl po4 tesztet, az eredmény nulla.A zöld pontalgám megjelent az anubias-okon.
-H.E.L.P. Advanced Soil aljzat
-micro macro carbo 3ml naponta
Attól függ milyen formájában használod.Porból kevert cucc vagy a Fosfo??
A lényeg hogy kb.1 ppm-re kell beállitani.
 
Én is reggel. Tegnap az amandáim is kóstolgatták a lehulló kristályokat. Sajnos nem mindig tudom rendesen feloldani... Remélem nem mérgező nekik!
Azota en egy kis aki vizbe feloldom,este bele szorok 2 csipetnyit a vizbe egy kis merö pohärba,reggelre feloldodik es mehet is az akiba!
 
Sziasztok
Tudnátok nekem abban segíteni, hogy mennyi kh2po4 et adagoljak a vízhez?
Most végeztem el a jbl po4 tesztet, az eredmény nulla.A zöld pontalgám megjelent az anubias-okon.
-H.E.L.P. Advanced Soil aljzat
-micro macro carbo 3ml naponta


Én annyit tudok segíteni, hogy kb a nitrogén-foszfor arányt 20:1-hez kell belőni.
 
nitrogén-foszfor arányt 20:1-hez kell belőni.
De mi most nem gyufát gyártunk , vagy tévedek ? :D:D:D (foszfát), illetve a nitrogén pedig nem nitrát akart lenni? Legalábbis ha jól tudom ilyeneket nem szoktunk a tápba keverni, de ha igen akkor én kérek elnézést :rolleyes: , de a pont alga alacsony foszfátszint jele.
Házi keverésű tápomban a kálium-nitrát és a kálium foszfát aránya majdnem 10:1 , lágyvízes akvárium esetén.
243-as akvárium heti 50%-os vízcserénél , a porból készült macro ide vonatkozó része: 250ml vízbe teszek 0,9 gramm kálium-foszfátot, és ebből a napi adag 20ml, de persze lehet töményíteni is, 10 ml-hez 1,8 gramm kell, Táblázatban ugyanazt az eredményt hozza.
Alábbi táblázatban meg tudod nézni a te akváriumméretedhez és vízcserédhez milyen töménységű és adagolású kálium-foszfát oldatot kell készítened.
Makro_tap.xls (74 KB) letöltése
 
Utoljára módosított:
De mi most nem gyufát gyártunk , vagy tévedek ? :D:D:D (foszfát), illetve a nitrogén pedig nem nitrát akart lenni? Házi keverésű tápomban a kálium-nitrát és a kálium foszfát aránya majdnem 10:1 , lágyvízes akvárium esetén.
243-as akvárium heti 50%-os vízcserénél , a porból készült macro ide vonatkozó része: 250ml vízbe teszek 0,9 gramm kálium-foszfátot, és ebből a napi adag 20ml, de persze lehet töményíteni is, 10 ml-hez 1,8 gramm kell, Táblázatban ugyanazt az eredményt hozza.
Alábbi táblázatban meg tudod nézni a te akváriumméretedhez és vízcserédhez milyen töménységű és adagolású kálium-foszfát oldatot kell készítened.
Makro_tap.xls (74 KB) letöltése

(igen, nitrátra és foszfátra értettem)


Most már kicsit elbizonytalanodtam, nem tudom, honnan vettem ezt a 20:1-hez arányt. Utánanéztem az elemeknek, hány százalékban vannak a növényben szárazanyagra vonatkozóan, és N: P aránynak tényleg egy kb 8-10:1 -hez értéket találtam.

A Green Aqua Macro is 7:1-hez arányt használ.

Talán abból indultam ki, hogy én 20(ppm):1(ppm) nitrát és foszfát értékeket akartam beállítani? :D
 
Ha 30 mg/l NO3-ot tartok, akkor kicsi 1 mg/l foszfát. Komolyan kérdezem.

Létezik egy tápkeverési arány ami alapján lehet tápozni és létezik egy másik oldal, hogy mi az ami káros az élővilág számára.
KH2PO4 túladagolás nem csak a halak, garnélák számára lehet végzetes, de sok növény reagálhat rá teljes levéleldobással is.

Emiatt a foszfátot jobb egy biztonságos szinten tartani és nem ragaszkodni az arányhoz.

Ezen kívül is érdemes monitorozni a foszfátot, mert ha megváltoznak a körülmények, pl az aljzat nem nyel el annyi foszfátot vagy a növények nem veszik fel akkor brutálisan felhalmozódhat az akváriumban.
 
Létezik egy tápkeverési arány ami alapján lehet tápozni és létezik egy másik oldal, hogy mi az ami káros az élővilág számára.
KH2PO4 túladagolás nem csak a halak, garnélák számára lehet végzetes, de sok növény reagálhat rá teljes levéleldobással is.

Emiatt a foszfátot jobb egy biztonságos szinten tartani és nem ragaszkodni az arányhoz.

Ezen kívül is érdemes monitorozni a foszfátot, mert ha megváltoznak a körülmények, pl az aljzat nem nyel el annyi foszfátot vagy a növények nem veszik fel akkor brutálisan felhalmozódhat az akváriumban.

hmm... mindig újat tanulok Tőled ;) köszi, figyelembe veszem ezt és mérek egyet jövő héten (bár a pontalga most jelzi, hogy van még hely a foszfátnak)
 
Felhalmozódás volt már nálam olyan mértékű, hogy a JBL cseppteszt maximumánàl sötétebb kéket mutatott... pedig a megszokott mértékben adagoltam. Ilyenkor köztes vízcsere, és leállok vele 1-2 hétig.

Mondjuk sose tapasztalok összefüggést a foszfát és a pontalga közt.
 
Mondjuk sose tapasztalok összefüggést a foszfát és a pontalga közt.
Én meg ellenkezőleg.Amig ki nem derült a foszfáthiány a faköveim olyan zöldek voltak ,hogy nem győzték enni az algázók(Neritina,Oto).Aztán miután elkezdtem adagolni és beállitottam 1 ppm-re azóta kristálytiszta minden kő ,és a frontüvegről is eltűnt
 
Ez egy talány számomra is. Lehet, hogy a sokszorosa lenne a ZP, ha nem tolnám bele. :) Mindenesetre egy hajszál választja el az adagolás mértékében azt, hogy éppen elég vagy túl sok legyen. Nálam a shirakura kanál kellő csapottságán áll vagy bukik az egész.
 
VALAKI SEGÍTSEN! Nincs valakinek bejáratott módszere a foszfát csökkentésére? Anno megjelent a pontalga, elkezdtem nyomatni a foszfátot (port) ami tök jól működött, egészen addig amíg meg nem telt vele az Amazonia és el nem kezdte visszanyomni is a vízbe. Most ott tartok, hogy kiakad a JBL cseppteszt. Ez persze garnélahullásban nyilvánult meg először. Azóta egy hétig nyomtam napi vízcserét, semmi változás. Adagoltam Do!Aqua Be-Clear-t, ami elvileg megköti a foszfátot, de semmi. Tegnap betettem a szűrőbe Eheim foszfátkötő szivacsot, de még mindig magas, közvetlenül vízcsere után is nagyon nagy értéket mérek. Botrány, valahogy le kéne vinnem, jönnének a CRS-ek, de nem merem betenni őket így.
 
Back
Oldal tetejére