• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Jogszabályok

Mardifunk

VIP kertész
Sziasztok!

Az Európai Parlament és az Európai Tanács 1143/2014/EU szám alatt rendeletet hozott, mely az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének és terjedésének megelőzéséről szól.

Itt a szövege:
EUR-Lex - 32014R1143 - EN - EUR-Lex

Ami minket érint belőle, az a betiltott növények köre:

Kaliforniai tündérhínár
Cabomba caroliniana

Vízijácint
Eichhornia crassipes

Hévízi gázló
Hydrocotyle ranunculoides

Fodros átokhínár
Lagarosiphon major

Nagyvirágú tóalma
Ludwigia grandiflora

Sárgavirágú tóalma
Ludwigia peploides

Közönséges süllőhínár
Myriophyllum aquaticum

Mit szóltok ehhez?
 
Érdekes. Elfogadom a dokumentum elején lévő magyarázatot, ami arról szól, hogy ezek az invazív fajok az őshonos fajokat elnyomva, kiírtva terjedhetnek el, és hogy ez ellen tenni kell. De nem érzem azt, hogy egy akváriumból emiatt ki kellene dobni...Vagy ha kidobod, akkor azt ne a helyi tavacskába dobjad...
 
Vagy ha kidobod, akkor azt ne a helyi tavacskába dobjad...
No, ez az, amihez néhány "jószándékú" emberkének valahogy nem sikerül felnőnie.
Nézd csak meg a városligeti tavat, azt a részét, ahova a termálvíz folyik, mi minden nem őshonos jószág van benne, még szerencse, hogy zárt víz (nyilván valamerre van lefolyása azért...), vagy a Margitszigeten lévő tavat, ahonnan a Duna már nem távolság, de beszélhetnénk Hévízről, Berekfürdőről és még valószínűleg jó sok helyszínről.
Azt tudtad pl, hogy Nagy Britannia déli részén már van áttelelő papagáj populáció?
Sokszor agyatlanul szabályoznak, de néha -ha csak hibahatár szintjén is- de vannak jogos gondolatok.
 
Lehet, hogy hülyeség, de ha akváriumi célra hozzák be, az betelepítésnek minősül?
Nem csak az számít betelepítésnek, amikor elülteted valahol kint a szabadban, ahol része lesz az ökoszisztémának?
Ha egy cirkuszi oroszlánt behoznak az ország területére, de nem engedik ki a ketrecéből, akkor az sem minősül betelepítésnek szerintem. Jobb példa nem jutott eszembe.
Arra akarok kilyukadni, hogy nem hiszem, hogy emiatt jogosan fosztják meg az akvaristákat eme szép növénykéktől.
 
Lehet, hogy hülyeség, de ha akváriumi célra hozzák be, az betelepítésnek minősül?
Nem csak az számít betelepítésnek, amikor elülteted valahol kint a szabadban, ahol része lesz az ökoszisztémának?
Ha egy cirkuszi oroszlánt behoznak az ország területére, de nem engedik ki a ketrecéből, akkor az sem minősül betelepítésnek szerintem. Jobb példa nem jutott eszembe.
Arra akarok kilyukadni, hogy nem hiszem, hogy emiatt jogosan fosztják meg az akvaristákat eme szép növénykéktől.
Az a gond, amit az előző hsz.-ban írtam: valaki gondol egyet és kihelyezi egy élővízbe, vagy élővízzel összeköttetésbe lévő vízbe, aztán már nem lehet megállítani, lásd USA-ban a kígyófejű halat.
Az a gond, hogy eddig is volt jó sok meggondolatlan növény (pl a vaddohány, más néven selyemkóró a méhészek miatt), illetve állat (a sok halat mondhatnám példának: ezüst kárász, amúr, busák, razbórák, törpeharcsák, naphal...) betelepítés, amiből igazándiból kevésről mondható el, hogy nagyobb felfordulás nélkül be tudott illeszkedni az új környezetbe.
Hogy csak a legújabb sztorit említsem: harlekin katicabogárról biztosan hallottál, arról is, hogy szinte minden évben találnak piranha-t valamelyik vizünkben, ami a katicabogárral ellentétben nem telel át, de mi van, ha olyan helyre vetődik, ahol elég meleg télen is a víz és nem pacu, hanem mondjuk a vöröshasú?
 
Miskolc Tapolcán a Szerelem szigeti tóban (másnéven Békás tó) már a 70es évek óta mexikói kardfarkú halak élnek. A tapolcai csónakázótóban meg az eredeti szúnyogirtó fogasponty (kipusztult egy vizügyes baki miatt). De a legviccesebb betelepülő invazív hal a Kínai razbóra. A kishalak vagy az ikrák a kacsák lábán, tollazatában utaznak vízről vízre. A Kemény Dénes Sportuszodának csináltak egy dísz tavat, 3 hónap múlva tele volt vele, azelőtt csak aranykárászok voltak telepítve. Hálóval tömegével tudtuk kifogni. A domolykóim szerették őket :p

A Probléma ott van, hogy a globális felmelegedés igen is létezik, szélsőséges nem megszokott időjárással. A könnyen alkalmazkodó idegenhonos fajok, melyek eddig nem voltak képesek ezen az égövön megélni, most többnyire vígan elvannak, kiszorítva az eredeti őshonos fajokat.
 
A könnyen alkalmazkodó idegenhonos fajok, melyek eddig nem voltak képesek ezen az égövön megélni, most többnyire vígan elvannak, kiszorítva az eredeti őshonos fajokat.
Kiegészíteném annyival, hogy többüknek sajnos nincs hatékony természetes ellensége nálunk.
Mondjuk a razbóra érdekes, hogy olyan vízben, ahol van valamilyen ragadozó, nem tud számottevő állományt fenntartani. Egy ismerősöm bérhorgász taván hihetetlen tömegben volt, szinte horgászni sem lehetett tőlük, aztán telepített bele süllőt (a csukát valamiért nem kedveli a tógazda) és nagyon gyorsan kitakarították a razbórákat.
 
Kiegészíteném annyival, hogy többüknek sajnos nincs hatékony természetes ellensége nálunk.
Mondjuk a razbóra érdekes, hogy olyan vízben, ahol van valamilyen ragadozó, nem tud számottevő állományt fenntartani. Egy ismerősöm bérhorgász taván hihetetlen tömegben volt, szinte horgászni sem lehetett tőlük, aztán telepített bele süllőt (a csukát valamiért nem kedveli a tógazda) és nagyon gyorsan kitakarították a razbórákat.
Bizony. miután a 30mérerre folyó Hejőben pergettem domolykóra, gondoskodott egyik ismerősöm a dögökről; a fogásból a kisebb nagyobb domikat átvitte a tóba [emoji14]
fél évbe tellt mire eltűntek.

Én otthon akváriumban tartottam domolykót, vittem nekik kis razbórákat. Amit nem tudtak elkapni, azok hihetetlen gyorsan felnőttek, és nagyon agresszív zabagépek lettek. Szinte nem jutott kaja a többi halnak.
 
Bizony. miután a 30mérerre folyó Hejőben pergettem domolykóra, gondoskodott egyik ismerősöm a dögökről; a fogásból a kisebb nagyobb domikat átvitte a tóba [emoji14]
fél évbe tellt mire eltűntek.

Én otthon akváriumban tartottam domolykót, vittem nekik kis razbórákat. Amit nem tudtak elkapni, azok hihetetlen gyorsan felnőttek, és nagyon agresszív zabagépek lettek. Szinte nem jutott kaja a többi halnak.
Ráadásul ha ivarérettek lesznek, egész évben folyamatosan ívnak és ez mellett testméretükhöz képest brutál mennyiségű ürülékük van, ami rendesen terheli a vizet.
Én pár éve, amikor volt a 940-esemben 5 db hatalmas fossochromis rostratus, meg 10 db frontosa Kigoma, egy a város szélén lévő kis tóból hordtam a razbórát élő takarmánynak. Durva volt, főleg amit a rostratusok rendeztek.
Ennyi hasznom legalább volt belőlük:)
Egyébként a horgásztavas ismerősöm, akit emlegettem, azt csinálta, hogy amikor ősszel leszivattyúzta a nevelő tavakat, hogy a lehalászás könnyebb legyen, lehalászás után klórmésszel kifertőtlenítette a medret. Döbbenetes mennyiségű razbóra úszott a víz tetején. Egy év múlva, amikor újra lehalászás volt, megint tömve volt velük a tó, ráadásul teljesen kifejlett, újnyi vastagokkal is, amik 100%, hogy nem egy évesek voltak. Én arra tippeltem, hogy a talajban lévő 1-2-3 cm átmérőjű erekben is kell, hogy közlekedjenek, más magyarázatot nem találok a jelenségre.
 
A gyönyös razbóra egy alien. Tartok belőlük párat takarmányhalnak, és etetésnél viszonylag aggresszív, mindent túlélő faj. A szúnyogirtóra viszont nem tud ráverni, mert azok etetésen kívül is kinyírják a máshogy kinéző halakat, rákokat...
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére