• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Jebel Shams

Tegnap megjartam a helyi boltot, a 6 db megmaradt torpe rasboram melle bekerult meg 7 db, ugyhogy mostmar eleg szep rajt alkotnak, majd meg lehet veszek megint ha lesz, csak eppen het volt az osszes a boltban. Illetve vettem meg 3 db Otot, remelem mindenki megmarad. A regi hibaimbol tanulva zacskoban usztak az akvarium tetejen jo 4 orat hogy a homerseklet szepen kiegyenlitodjon. Vizcseret emiatt eltoltam par nappal, had szokjak a helyet. Vettem meg egy zseles anubias nana bonsait, es egy doboz gratiola viscidulat. Utobbival a kozepso stem es HC atmenetet akarom szebbe tenni.

Alga tekintetben a zold pontal meg mindig kuzdok a koveken. Egyszeruen nem akarok csokkeni, pedig toltam a Ada lightot rendesen, es a fenyt is levettem. Mivel a light elfogyott most sima Seachem P-t adagolok. Napi 1 ml-t. Mivel ADA tapjaim lassan elfogynak, eldontottem hogy atalloka Seachemre. De csak Flourisht es NPK t fogok hasznalni, talan Flourish Advancet is.

Lenne ehhez par kerdesem: Erdemes a NPK tapokat osszekeverni, ha igen akkor milyen aranyokban? Elvileg kovetni kellene, ahogy utanna olvastam 1:10 es arany lenne a megfelelo a NP tablazatban foglaltak szerint. Ezek utan ugye csak kiene szamolnom a Seachem N P ben talalhato mennyisegeknek megfelelo aranyokat.

K-t adjam kulon vagy keverjem bele azt is. Probalnam elkerulni hogy 10 db adagolo uveget tartsak.
Van e valamilyen lehetoseg hogy megszinezzem a szintelen tapot? mint ahogyan ADA is csinalja?
 
Tegnap volt egy nagy karbantartas, megnyirtama stemeket a sarkokban es suritettem. Stem nyiras tekinteteben probalom surubben nyirni es mindig ugyelni hogy az elozo nyiras folott vagjak hogy surusodjon es apro maradjon. MCt es staut is egyenesre nyirtam ,probalom oket is apron tartani. Staut probalom kicsit jobban futtatni, csak eleg lassan novoget. Bekerult az anubias es a gratiola is. Remelem hamar erore kapnak. A Bucek kezdenek uj leveleket hozni, mondjuk eleg rosszul neznek ki most.

Ramertem a vizre is, KH m megint magas, nem ertem az okat, ra kellene mernem a csapvizre mert lehet hogy ott emelkedett meg, bar az okat nem ertenem, mert a szolgaltatonak nem lenne erdeke tobb penzt beleolni a felsozasba. Nitrat szintem nulla, mivel nem is adagolok, Foszfatom pedig eppen csak kek. Vasat sajna meg mindig nem tudok merni. A kovetkezo az lenne hogy vennem kene egy nitrat es egy vas tesztet, es probakepp bekene lonom az 1:10 es nitrat foszfat szintet arra az ertekre ahol az emelkedett foszfat miatt a pont alga vegre megall, mert koveken van rendesen, igaz mashol nincs.

Vizcserenel a koveket lefogkefeztem higitott excellel, es feltoltottem a dekorhomokos reszt is.

btw, magas vas tartalom eseten melyik fajta alga jon?
 
Tegnap meregettem. Eloszor is csak a naplo kedveert tap adagok:

Napi: 3 ml ADA step 2, 3 ml ADA Brighty K, 2ml Seachem vas duplara higitva (Ergo 1 ml), 3 ml Seachem foszfat (2 ml rol emeltem 3 ml-re), 3 ml Excell. Nitrat adagolas nincs. Vizcserekor a cserevizbe megy negyed teas kanal Seachem Equilibrium GH t emelni.

Szoval meresek: Nitratom nulla, KH 10, GH 7, ph 7.2, CO 15mg/l. Foszfatom nulla. Itt meg 2 ml foszfatot adagoltam ugyhogy felemeltem 3 mlre.

Fenyt 4/8 om tolom a dimmeren, levettem egyel. A csokkent feny es a emelt foszfat hatasara mintha a zold pont megallt volna. A novenyeim bubiznak. Ami nagyon meglepett hogy foszfatbol a gyari ajanlas folott vagyok, es nem emelkedik. Amazonia szivja rendesen.
 
Egy rovid erdekesseg. Szoval tortent hogy a Doctoromnak a tapja meghalt es beszereztem sok honap utan egy ujat es mst ujra mukodik. Illetve a foszfat szintem is megemelkedett. A Fissim elkezdett iszonyat mennyisegben es minosegben szep gyonyoru uj nagyobb zold leveleket hozni. Kerdez hogy eddig keevs volt a foszfatom vagy a doctor van jobb hatassal. En inkabb az elsore tippelnek. Ezek utan elgondolkodtam hogy beprobalok egy EI tapozast....
 
Egy rovid erdekesseg. Szoval tortent hogy a Doctoromnak a tapja meghalt es beszereztem sok honap utan egy ujat es mst ujra mukodik. Illetve a foszfat szintem is megemelkedett. A Fissim elkezdett iszonyat mennyisegben es minosegben szep gyonyoru uj nagyobb zold leveleket hozni. Kerdez hogy eddig keevs volt a foszfatom vagy a doctor van jobb hatassal. En inkabb az elsore tippelnek. Ezek utan elgondolkodtam hogy beprobalok egy EI tapozast....

A foszfat idonkent eleg latvanyos eredmenyt produkal a mohakon is
 
Tegnap volt egy vizcsere, super redet es waliichit hosszabb agait toppoltam es suritettem. CO palackom tolteni van. Le exceleztem megint a koveket, egy hetalatt szinte semmi pont nem jott vissza ra. Lassan ADA tapjaim elfogynak, valoszinuleg teszek egy probat a Seachemmel. Mondjuk a Nitrat adagolason meg gondolkodom. 0 nitrattal most eleg szep igy minden.
 
Tgnap vegre volt egy kis idom es volt nyiras es vizcsere. Utoljara kb 2 hete csereltem vizet. kis zold pont algan kivul nagyobb gond nem lett. Mulm kicsit felgyult de ki legyezgettem. Nyiraskor egy jo nagy marek zoldseget kiszedtem. Hra-t nem tudom kis levelunek tartani ugyhogy ritkitom es megy a helyere toppolt wallichi, sima rotala pink, es super red. Elol a MCt alaposan megnyirtam, illete kiszedtem egy nagyobb darabot elol, igy a dekor homokos resz nagyobb lett. Most ongdolkodtam rajta hogy ez a scape lassan egy eves lesz. Azt hiszem valamikor marciusban kezdtem. Kepeket majd hozok.
 
Most latom hogy eleg regen irtam. Annyi tortent hogy tegnapi vizcsere utan ataltam Seachem tapozasra, mivel ADA t itt nem lehet kapni az egesz varosban. Megkerdeztem a boltot, azt mondtak hogy a beszallitonal sincs. Epp most valtanak valami cseh nagykerre. Mondjuk azert arra kivancsi lennek hogy szallitanak csehbol idaig halakat :) Szoval atontottem az osszes Seachem tapot ADA flakonba, feliratoztam es rairtam az indulo adagolast. Ironbol maradt 3 ml ami valojaban 1,5 ml mivel duplara van higitva. P bol megmaradt az eddig jol bevalt napi 4 ml, amitol a pont alga megszunt. Egyebkent nagyon komoly hogy az amazonia hogy szivja a foszfatot. N bol elkezdem napi 1 ml, aztan majd hetvegen ramerek. K bol napi 1 ml megy. Flourishbol napi 1ml. Advanvance es Tracet nem kaptam ugyhogy most azok nem mennek. Ha majd kapok akkor adagolok azt is. Tapozas szempontjabol kicsit EI fele akarom tolni a tapozast. Ugyanis a boltba beszelgettem a novenyes szaki sraccal es van egy tankja amit egy brutal olcso kinai lampaval vilagit es EI szerint tapozva olyan szinten gyonyoruek a novenyek hogy az enyem dupla annyi fennyel sem olyan.

IMG_5366.JPG

Scape szempontbol, annyi valotzas van hogy tegnap elolrol kiszivtam az aktiv talajt, es kiszedtem a novenyeket egy csikban, ugyanis BGAm volt a rossz aramlas miatt. Epitettem egy szep kis kavics elvalasztot, a megamaradt koveim darabjaibol, es majd feltoltom dekorhomokkal az egesz elso reszt. Mar regen nem tudtam mi nem tetszik a tankban, aztan mikor kicsit kiszelisetettem a dekor homok reszt elol, rajottem hogy mindig is tetszett a teljes elol dekorhomokos scape, mert ad egy keretet az egesznek.

A boltban zseles novenyek kozott talaltam Buce Deep Purplet es mivel nem neztek ki annyira jol mar a zseles novenyek, kialkudtam egy 50% diszkontot (nem hiaba arab vilag :))) es hamar ilyen diszkont akkor vettem meg felaron egy doboz pravulat is. Mar regen akartam amugy is. Ugyhogy a kozepso reszen kiszedtem egy darabon az MCt es elultettem. Az zseles Anubias nana amit par hetet tettem be, eleg ramatyul nez kis, a levelek elegge szetmaltak, es az ujak sem annyira szepek. Kicsit utanna kellene olvasnom hogy mit is szeretnek. Probaltam berakni oket arnyekosabb helyre, de nem sokat segitett.

Jovoheten, dekorhomok toltes lesz, Lilly takaritas, illetve egy perlont is illene mar cserelnem, meg a purigenre is rakene neznem. Fenyt egyebkent 1 el fentebb vettem, hatha kicsit tobb voros jon. Be kell meg fektetnem egy vas csepp tesztbe is, csak sajnos itt nincs kulon.

Egyebkent par napja mocorog bennem hogy a mostani 60 as helyere beferne egy 120 as tank is, es pont kitalaltam hogy epiteni kene egy foldtol plafonig ero szekrenyt neki. Egyelore felesegemnek elkezdtem adagolni, aztan ha kapok ra engedelyt akkor agyalok a megvalositason. Igazabol IKEA Besta eleg jol mukodne csak az a baj hogy az ADA 120P melyebb mint a BESTA teteje.
 
Utoljára módosított:
Tegnap ramertem a vizre, mivel Seachem tapozom. Nitratom nulla, ugyhogy emelem az adagot 2 ml/napra. Foszfatom 0.3 mg/l ezt tartom, mert a pontalgasodas megallni latszik. Egyebkent miota Seachem tapozom a novenyeim sokkal gyorsabban nonek. Sajnos vas teszt itt a vilagon nincs...GH 14, KH 15 ami megint csak magas, Meg kell mernem a csapzivet mert ugytunik hogy valtozott. Lehet mar GH emelo nem kell, es a kovem emeli a KHt.
 
Nekem is BEsta szekrényem van de a 60p-hez is megerősítettem hátul. Az oldalfalai üregeseg belülről.
Szia, nekem is az van, megerositve. Fel is tettem diy topicba. Ezert alkartam volna ebbol kiindulni. De igazabol mar eljutottam oda hogy Besta ajtokat tudnek hasznalni de a tobbit nekem kell megepiteni.
 
Ma vegre megtudtam nyirni es kicsit rendezgetni. Sajnos elegge latszik is rajta:

IMG_5388.JPG

Utoloso vizcsere ket hete volt. De ma csereltem vizet, alaposan megnyirtam, lillyket is kitakaritottam, diszhomokot feltoltottem, mohakat kicsit ragasztottam ide oda. Ebben a 23 fokos hidegben a Riccardia megindult mint a bolond, nagyon szep. Erdekes hogy nyaros a kovekre felvitt moha teljesen lebarnult mar azt hittem nem maradt meg semmi erre most tele notte a koveket a kis barna darabokbol. Egyebkent az akva lassan egy eves, es sajnos en is kuzdok a fissi burjanzassal. Gyakorlatilag mindenhol van es csak novekszik hiaba szedegetem...

Ha kitusztul hozok utanna kepet is.
 
Sziasztok!

A pinnatifidát direkt nem hagyod fölnőni? Mert látszanak a futó szárak, de leveles szálat csak 2-3 darabot látok.

Mikor kezded a következőt? Várom már hogy nagyobb méretben kibontakozhass! Mi lesz a fő irányvonal?

A.ttila
 
Igen, szandkosan nem hagyom. Szeretem amikor kicsi apro suru leveleket hoz. Ha elkezd felefele noni akkor nagyon nem illik a scapebe. Radasul ez a beindasodott ko meg foleg nagyon jol nez ki. Most eppen alaposan megnyirtam azert nem latni leveleket, de egyebkent van itt ott egy par szep kis sziget.

Nagyobb merettel meg azert vannak gondok:
- Itt egy ilyen akvarium kozel 300eFt mivel csak ADA van.
- Butor nekem kell megpitenem mert a helyi szakik vagy nem ertenek hozza, vagy aki ert hozza az kozel annyiert csinalna meg mint az akvarium. Ha en csinalom, keresnem kell egy lapszabaszatot, ami itt megint csak kihivas. De ez egy ilyen helyi sajatossag.
- Meg kell oldanom a viz huteset, mert nyaron a 28 fokos lakast nem akarom jobban huteni mert nem is egeszseges, es a nadragom is ramegy a villanyszamlara. Egy bolti akavrium huto megint egy vagyon. Eloszor kiakarok probalni egy kinai pertieres hutest, csak itt meg epitenem kell egy hofok szabalyzok, lehetoleg PIDeset. Ha ez megvan akkor lehet a nagyobb merettel probalkozni.
- A masik helyi sajatossag hogy az ember 2-3 evente koltozik, ez adodik az itteni ingatlan berles es arazasi procedurabol. Na most egy 120 as tan kkoltoztetese nem egyszeru es nem akarom az ugyes kezu pakisztani koltoztetokre rabizni akik amugy a butorokot viszik, ugyhogy ezt is nekem kell csinalni. Ez egy 60Pt meg egyedul elbirtam, egy 120P mar probleamas:)
- Plusz ugye, extra szures, vilagitasban szeretnek ket RGB lampat. Ez meg meg mindig extra koltseg.
- Es akkor a fent emlitett osszes problemat meg engedelyeztettnem kell a velem egy haztartasban elo gyermeikeim anyjaval :))) Szerintem ez a legnehezebb mind kozul:)) Itt a fo problema hogy egy karbantartas ideje jelentosebb hosszabb :)
 
Utoljára módosított:
Tegnap volt egy vizcsere, lesikaltam a koveket is a zold pontttol. Mertem is. CO szintem tovabbra is alacsony, erdekes hogy bubi szamra ugyanannyit adok mint eddig. Emeltem a szintet. Foszfat szintem napi 4ml Seachem P vel 1 re jott ki ami tul magas. Foleg ugy hogy a Nitrat szintem meg mindig 0. Mondjuk a JBL Proscannnek most tenyleg nem hiszek. Vennem kell egy rendes csepp teszte. GHm 14 KH 10, ugy nez ki a kovem emeli a GHt. Szoval nagyon fontos hogy a CO szintemet rendesen belojem, tudni kell hogy az idozitom kicsuszott a foglalatbol es ugye elallitotodd az idozetes, illetve a fenyem oraja sem pontos mar.

Egyebkent a zodl pontot leszamitva, egy kis zold szor algam van a koveken itt ott. Novenyeim szepen nonek, amit viszont eszre vettem hogy a mohaim nem olyan szep zoldek. Emeltem a feny eron is egyet. Szoval ezt a hetet a rendes beallitasnak szentelem.

Kepeket is hozok rovidesen mert az scape egeszen rendben van.
 

Hasonló topikok

Válaszok
45
Megtekintések
3K
Válaszok
29
Megtekintések
2K
Válaszok
86
Megtekintések
7K
Back
Oldal tetejére