• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

JBL Manado

Sziasztok!
Már másodszor van Manadom. Legelöszőr locsoltam a tápot nőtt minden sosem mértem semmit. A kérdésem mennyire nyeli el a tápokat, vagy amit bele öntök az mérhető is?
 
Sziasztok!
Már másodszor van Manadom. Legelöszőr locsoltam a tápot nőtt minden sosem mértem semmit. A kérdésem mennyire nyeli el a tápokat, vagy amit bele öntök az mérhető is?
Nekem az elején a foszfátot nyelte rendesen, hónapokig. Jelenleg nálam minden mérhető...
 
Nekem az elején a foszfátot nyelte rendesen, hónapokig. Jelenleg nálam minden mérhető...
Na erre voltam kíváncsi, mert mérni tudom nitrát, foszfátot sőt plusz foszfátot is tudok adagolni ha kell. A mikro meg kicsivel több mint a gyári(Tf planter). ;)
 
Sziasztok. Lenne egy olyan kérdésem, hogy ha Manadót kevernék Amazonia talajjal akkor lehetne domborzatot építeni belőle?
Vagy Manadóra rakjam az Amazoniát? Viszont így lehet hogy idővel nem lenne domb? :unsure:
 
Sziasztok. Lenne egy olyan kérdésem, hogy ha Manadót kevernék Amazonia talajjal akkor lehetne domborzatot építeni belőle?
Vagy Manadóra rakjam az Amazoniát? Viszont így lehet hogy idővel nem lenne domb? :unsure:
Helyedben nem keverném semmivel az Amazoniát.
Vagy hálóba tett apró darabos lávakővel, vagy egy nagyobb darab lávával emelném.
 
Sziasztok. Lenne egy olyan kérdésem, hogy ha Manadót kevernék Amazonia talajjal akkor lehetne domborzatot építeni belőle?
Vagy Manadóra rakjam az Amazoniát? Viszont így lehet hogy idővel nem lenne domb? :unsure:

A Manado egy idő után mindenképp elkezd a talaj felső részébe vándorolni, annyival könnyebb. Aljzattakarításkor, növények topolása után, vagy az állatok túrása miatt, de lehet a sima vízáramlástól is. A domb is ugyanezen ok miatt ellaposodik, talán még gyorsabban is, mintha csak sima Manado lenne.

Viszont jó kérdés hogy, mi lehet akkor ha keverem az aljzatot hasonlóval?
Ezzel viszont nagy gond nem lehet szerintem. Ha hasonló szemcseméretűek a talajok, akkor keverve is lehetnek.
 
A Manado egy idő után mindenképp elkezd a talaj felső részébe vándorolni, annyival könnyebb. Aljzattakarításkor, növények topolása után, vagy az állatok túrása miatt, de lehet a sima vízáramlástól is. A domb is ugyanezen ok miatt ellaposodik, talán még gyorsabban is, mintha csak sima Manado lenne.
Felmerült bennem a kérdés, hogy lehet-e süllyedőbbé tenni a Manadot. A matrix trop negyede is felúszott egy ideig, ami nagyon zavar egy nyitott hátsópolcos szűrésnél. Bele raktam fazékba, lenyomtam víz alá, megforraltam, majd folyamatosan víz alatt tartva hideg vízzel hűtöttem. 2 forralás-hűtés után nem maradt úszó darab. Esetleg hálóba rakva, víz alatt tartva a Manadoval is működhet. Egy fenesége van: ez esetben vizesen kell betenni és nem szárazon. 🙂
 
Felmerült bennem a kérdés, hogy lehet-e süllyedőbbé tenni a Manadot. A matrix trop negyede is felúszott egy ideig, ami nagyon zavar egy nyitott hátsópolcos szűrésnél. Bele raktam fazékba, lenyomtam víz alá, megforraltam, majd folyamatosan víz alatt tartva hideg vízzel hűtöttem. 2 forralás-hűtés után nem maradt úszó darab. Esetleg hálóba rakva, víz alatt tartva a Manadoval is működhet. Egy fenesége van: ez esetben vizesen kell betenni és nem szárazon. 🙂
A Manadot már kidobtam, tehát azt már sajnos nem tudom vizsgálni, de agyaggólyókkal épp az imént végeztem kísérletet. Kb. 100db-t tettem vízbe. Ebből kb. 75-80db úgy-ahogy lesüllyedt, a többi a felszínen lebegett.
Ezután pár percig vákuum alá helyeztem egy befőttes üvegben, és utána 4-5db kivételével mind lesüllyedt. Ezt többször megismételtem. Összességben kb. 10 percig volt vákuum alatt (kb. 0,5-0,6 bar nyomáson). Csak úgy pezsgett a víz... és utána 1db kivételével mind szépen lesüllyedt. A maradék 1db külső felülete egészen más, mint a többié, ez soha nem fog lesüllyedni. Kuka.

A Matrix nálam is úgy viselkedett, mint nálad (persze, hogy máshogy :) ) Most van itthon 5 liter kiszáradt Mátrix. Esetleg azt is megpróbálom elsüllyeszteni holnap, de csak a játék kedvéért. Miután kísérletek során bebizonyosodott, hogy a belsejébe sosem jut víz, (de baktériumok biztosan nem), tök mindegy, hogy úszik, vagy nem, mert a felülete, ahol a bacik laknak, úgyis érintkezik a vízzel.
 
Utoljára módosított:
A Manadot már kidobtam, tehát azt már sajnos nem tudom vizsgálni, de agyaggólyókkal épp az imént végeztem kísérletet. Kb. 100db-t tettem vízbe. Ebből kb. 75-80db úgy-ahogy lesüllyedt, a többi a felszínen lebegett.
Ezután pár percig vákuum alá helyeztem egy befőttes üvegben, és utána 4-5db kivételével mind lesüllyedt. Ezt többször megismételtem. Összességben kb. 10 percig volt vákuum alatt (kb. 0,5-0,6 bar nyomáson). Csak úgy pezsgett a víz... és utána 1db kivételével mind szépen lesüllyedt. A maradék 1db külső felülete egészen más, mint a többié, ez soha nem fog lesüllyedni. Kuka.

A Matrix nálam is úgy viselkedett, mint nálad (persze, hogy máshogy :) ) Most van itthon 5 liter kiszáradt Mátrix. Esetleg azt is megpróbálom elsüllyeszteni holnap, de csak a játék kedvéért. Miután kísérletek során bebizonyosodott, hogy a belsejébe sosem jut víz, (de baktériumok biztosan nem), tök mindegy, hogy úszik, vagy nem, mert a felülete, ahol a bacik laknak, úgyis érintkezik a vízzel.
És mi lenne ha nagyobb vákuumba lenne egy ideig?
 
És mi lenne ha nagyobb vákuumba lenne egy ideig?
Nem tudom. A membrános vákuumpumpám ennyit tud. Esetleg kettőt sorba köthetnék próba képpen, de nem gondolom, hogy 0,4-0,5bar alá tudnék menni velük. Tizen valahány éve olyan helyen dolgoztam, ahol le tudtam menni akár 1x10e-12 bar -ig is. De ez a lehetőségem már nincs meg.
Jobban belegondolva, lényeges változás nem lenne alacsonyabb nyomáson sem, mert ami levegő kitud jönni, az ki jön ekkora vákuumon is. Az időt viszont lehetne növelni. De ez csak egy kísérlet volt, ami végülis azt hozta, amire számítottam.
 
Van-e valami különbeség a színen kívül a fekete és a barna manado között? A fekete esetleg nem nehezebb?
 
A barna agyagos?🤔 Ezt nehezen hiszem el. Inkább vulkanikus tufa törmelék. Nagyon levegős, pozózus a szerkezete. Ha agyag, akkor valami speckó anyag van belekeverve, amitől égetéskor ilyen porózus, levegős lesz. 🙂
Jó lenne valami többet megtudni róla, "hivatalos" forrásból.
Szerintem az utolsó mondatodban lehet az igazság. Virágföld helyett használatos agyaggolyókat tettem vízbe 2 hónapja. Kb. a 25 százaléka pont úgy úszott a felszínen, mint a (barna)Manado. No, ebből is lehetne egy jó kis kutatási téma. :)
Abban is igazad van (részben), hogy a vulkanikus tufa, lávakő (is) úszik a vízben. De csak a nagyobb darabok. Pl. amikor egy nagyobb darabot tettem a vízbe (50x20x20cm) egy nap kellett az elsüllyedéséhez, viszont a kisebb (diónyi méretűek) azonnal elsüllyedtek.
 
Ma felbontottam és ki is mostam a Manado Darkot is (tegnap a barnát is). Hát most ez tényleg bazaltzuzalék? Mert annak néz ki vagy vulkáni kő-örleménynek. Az biztos hogy a barnával ellentétben ez mind lesüllyed. Mert ha így van akkor nem sokkal vagyok előrébb mint ha sima bazaltzuzalékot vettem volna bele..... Vagyis hát abból van 25kg zsákkal itthon...
 
Ma felbontottam és ki is mostam a Manado Darkot is (tegnap a barnát is). Hát most ez tényleg bazaltzuzalék? Mert annak néz ki vagy vulkáni kő-örleménynek. Az biztos hogy a barnával ellentétben ez mind lesüllyed. Mert ha így van akkor nem sokkal vagyok előrébb mint ha sima bazaltzuzalékot vettem volna bele..... Vagyis hát abból van 25kg zsákkal itthon...
Nem volt még Manado Darkom. Azt viszont megjegyezném, hogy a bazalttufa is fekete és lyukacsos. A zúzott bazalt meg a tömör útépítésre használt bazaltból van.
 
Nekem van ilyen talajom. Nem hiszem, hogy bazalt lenne. Inkább valami könnyebb szerkezetű, vulkáni eredetű anyagra tippelnék. A szemcsék le vannak koptatva, ezért nem élesek.
 
Back
Oldal tetejére