• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

JBL Manado

???

Manadoról volt szó és táptalajról (Aquabasis plus)... nem is értem hogyan jön ide a föld.

Úgy, hogy korábbi hozzászólásnál már földet is javasoltak (Te is írtad), és ezért válaszoltam, hátha segít a problémák elkerülése végett. "Átszivárgást" is felhozták (Te hozzászólásod is), gondoltam, erről leírom a véleményemet, hátha segít valakinek megelőzni, hogy kipusztuljanak a növényei vagy halai.
 
Utoljára módosított:
Ráadásul a nagyobb problémát olyan ammónia tartalmú adagolt tápok jelentik, amik a vízbe ki tudnak oldódni.

Ha már földezünk. Alapszabály, hogy kerüljük a hozzáadott anyagokat (műtrágyákat) tartalmazó földeket, és használjunk "bio" földet.

Talaj sosem "romlik el", ha "lemerül" fel lehet "tölteni". Zöldséges kertben sem dobják ki a földet évente.

Igen, ősszel kilapátolom az érett komposztot/birkatrágyát a földre, és beleforgatom. Egy akváriumban körülményes ásni. (A tápkapszula létező megoldás, tudom. Használjuk is.)
 
Ha még kérdezted volna, hogy "és miből gondolod, hogy átszivárgott?", akkor azt válaszoltam volna, hogy "a pH-t nem igazán befolyásoló Manado felett a víz pH-ja pár nap alatt 8,3-ra ment fel", aztán megmértem egy kiskanálnyi friss JBL Aquabasis plus pH-ját és pont ennyit mértem... szétkaptam az akváriumot, kivettem mindent és visszaraktam a kimosott manadot magában: egyből 7,5 alá ment a pH.

Tényleg nem gondoltam, hogy erre utalsz. Ezzel kapcsolatban pH mérés nem biztos, hogy sokat segít, mert például a víz CO2 tartalma jelentősen befolyásolja, amit nem ismersz.

Igaz, hogy a talaj megköthet Ca2+ és Mg2+ kationokat a vízből, és emiatt indirekt a pH-ra is hatással van. Ennek valószínűleg van egy erős időfüggése is, szóval mikor mérsz, számít. Viszont ha emiatt használsz (javasolsz?) nagyobb fedőréteget, akkor nem biztos, hogy a jó irányba mész. Amúgy amiatt sem gondoltam erre, mert szvsz annak a valószínűsége, hogy ez okozzon jelentős problémát elég kicsi.
 
Utoljára módosított:
Tényleg nem gondoltam, hogy erre utalsz. Ezzel kapcsolatban pH mérés nem biztos, hogy sokat segít, mert például a víz CO2 tartalma jelentősen befolyásolja, amit nem ismersz.

Igaz, hogy a talaj megköthet Ca2+ és Mg2+ kationokat a vízből, és emiatt indirekt a pH-ra is hatással van. Ennek valószínűleg van egy erős időfüggése is, szóval mikor mérsz, számít. Viszont ha emiatt használsz (javasolsz?) nagyobb fedőréteget, akkor nem biztos, hogy a jó irányba mész. Amúgy amiatt sem gondoltam erre, mert szvsz annak a valószínűsége, hogy ez okozzon jelentős problémát elég kicsi.

Komolyan nem értem, hogy miről beszélsz... o_O
 
Sima virágföld is megteszi táptalaj gyanánt, ha lowbudget a project, s igazán csodás flórát tudhatsz magadénak, nem is kis szerencsével. Én nem pazarolnám a pénzt manadora, sima sóder...
Több, mint tökéltes. Olyan parvula mezőt növesztettem sima sóderben, hogy az csuda, a bakancsom tele a kéthetenkénti nyírással.
Erre tudna nekem valami márkát mondani, nem merek megvenni olyat, pl. amibe van műtrágya, az zavaró lehet? Köszi.
 
Nem tudom, hogy amit leírok az már elhangzott-e a rengeteg régi hozzászólásban, mindenesetre nekem friss az élmény, úgyhogy megosztom. 35 liter nagyon-nagyon poros Manado átmosása kb. 2 óra alatt sikerült. A technika az volt, hogy egy vastag harisnyába töltöttem egy adagot és azt folyó csapvíz alatt kb. 1 percig mostam, és így tovább adagról adagra. Utána kristálytiszta volt a víz fölötte a vödörben.
 
Nem tudom, hogy amit leírok az már elhangzott-e a rengeteg régi hozzászólásban, mindenesetre nekem friss az élmény, úgyhogy megosztom. 35 liter nagyon-nagyon poros Manado átmosása kb. 2 óra alatt sikerült. A technika az volt, hogy egy vastag harisnyába töltöttem egy adagot és azt folyó csapvíz alatt kb. 1 percig mostam, és így tovább adagról adagra. Utána kristálytiszta volt a víz fölötte a vödörben.
Jól tetted hogy átmostad.(y) Én az elején nem mostam át. :( Szívtam is vele az elején az akváriumban. Ahányszor piszkáltam a növényeket, mindig sikerült felkavarni. Most már minden rendben vele ha piszkálom, Igaz azóta egyszer volt egy restart is.
 
Talán valakinek hasznos lehet. 50 liter manadot mostam át szűk 1 óra alatt. Kell hozzá egy kád( használaton kívüli gyerek kád) vagy nagyobb vödör("diszperzitest") illetve az egyik német multiban kapható kihúzható fülő tésztaszűrő. Az rá az edény szélére és megküldeni zuhanyrózsával, amit csak bír. Egyszerre kb. 3-4 litert lehet átmosni hatékonyan. A tésztaszűrő utána továbbra is használható egy alapos mosás után(mosogatógép). :) Amolyan Natgeo-s aranyásós módszer, de működik!
 
Sziasztok!

Új akvárium indításakor elkövettem azt a hibát, hogy átmosás nélkül raktam be a Manadot. Természetesen olyan lett a víz mint egy mocsár. Nem is igazán akar ülepedni sem.

Hogy lehetne ezen segíteni?

Külön köszenet a gyors válaszolóknak, mert még éppen építés közben vagyok! (és szétvet az ideg)
 
Sziasztok!

Új akvárium indításakor elkövettem azt a hibát, hogy átmosás nélkül raktam be a Manadot. Természetesen olyan lett a víz mint egy mocsár. Nem is igazán akar ülepedni sem.

Hogy lehetne ezen segíteni?

Külön köszenet a gyors válaszolóknak, mert még éppen építés közben vagyok! (és szétvet az ideg)

Szétszeded, kiveszed, kimosod. B-terv hogy egy bazieros mechanikai szűrőt csinálsz hozzá, és pár hétig nézed a retkes vizet, ameddig kitakarítja. Sajnos, csodák nincsenek :/
 
Szétszeded, kiveszed, kimosod. B-terv hogy egy bazieros mechanikai szűrőt csinálsz hozzá, és pár hétig nézed a retkes vizet, ameddig kitakarítja. Sajnos, csodák nincsenek :/
Az "A" tervet javasolnám. Ha le is ülepszik, és a szűrő kiszedi a felületre leüllepedett dzsuva réteget, ha elültetsz valamit, vagy egy talajforgató élőlény kerül bele.... nem lesz szép látvány.
Ha építés közben vagy, az azt jelenti, hogy nincs kész. Tehát még nem késő. ;)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok.

Manado Black-et lehet apró szemű sóderrel keverni, hogy ne legyen túl sötét? Ha igen, rontaná a működését?
Kösz!
 
Az attól függ mit szeretnél.
A növényezéshez használt legtöbb égetett agyag talaj sötétbarna. Az esetek 99,9%-ban viszont teljesen benövik a növények és innentől kezdve tulajdonképpen mindegy milyen színű. Maximum oldalról zavarhat bárkit.
Ha mégsem lesz minden benövesztve, akkor bármilyen apró kőzúzalék jó lehet. Ezekből rengeteg félét lehet kapni. A homok annyiból nem jó, hogy nem járja át kellő sebességgel a víz és így rendszeres vendég lesz a cyano alga. A homok egy részét időnként le kell szívni, átmosni és visszatölteni. Szóval elég macerás.
A Manado egyébként nem égetett agyag, hanem apró kőzúzalék.
 
Milyen "működése" van egy manadonak, amit el lehet rontani?
Homokkal keverve biztosan nem járja át a víz, így az a minimális képessége is elszáll, ami a növényezéshez alkalmassá tenné.
Én az első 3 akváriumomat egyébként Manadoval építettem. Például az aláírásomban szereplő balról 1-2.
 
Back
Oldal tetejére