• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

JBL Manado

:( akkor inkabb hagyjam a taptalajt?
Mit csinaljak? A taptalaj mellett nem lenne tobb penzem ebben a honapban meg tobb manadora, akkor inkabb hagyjam a taptalajt es vegyek meg manadot?
Azt javasolom, hogy először próbáld meg elképzelni, hogyan is nézne ki a kész akvárium.
Ha esetleg megvannak a dekorok (kövek, fák), próbáld berendezni, pakolgasd amíg tetszeni nem kezd az elrendezés. Esetleg segítséget is kaphatsz az alakítgatáshoz ebben a topicban: https://akvakertesz.hu/threads/savazzunk-layoutot.4070/page-49
Ha megvan az, hogy hol lesznek olyan növények, amik a gyökérzetükön veszik fel inkább a tápanyagot, akkor arra a részre tegyél csak táptalajt, ezt kerítsd körbe alaposan valamivel (a dekorokkal) és tölts be rá 4-5 cm manado-t, akkor nem fog szétterülni és meglesz a takarás is.
Azt is megteheted, hogy hagysz olyan részt, ahol nincs növényes talaj, csak homok, ezzel is tudsz "spórolni" a manadoval. Építésnél válaszd el valamivel a két aljzatot (pl ásványvizes pille palackból vágjál olyan széles csíkokat, amilyen vastagon az aljzatot fogod teríteni), így nem keveredik majd össze a kétféle aljzat.
---csak pár gondolat az eddigiek mellé;)...
 
Azt javasolom, hogy először próbáld meg elképzelni, hogyan is nézne ki a kész akvárium.
Ha megvan az, hogy hol lesznek olyan növények, amik a gyökérzetükön veszik fel inkább a tápanyagot, akkor arra a részre tegyél csak táptalajt, ezt kerítsd körbe alaposan valamivel (a dekorokkal) és tölts be rá 4-5 cm manado-t, akkor nem fog szétterülni és meglesz a takarás is.
Azt is megteheted, hogy hagysz olyan részt, ahol nincs növényes talaj, csak homok, ezzel is tudsz "spórolni" a manadova
Ez a tuti!
 
Koszonom szepen! Akkor veszek meg 3L manadot, es valami novenytapot :)
Elnezest a sok buta kerdesemert
Sima virágföld is megteszi táptalaj gyanánt, ha lowbudget a project, s igazán csodás flórát tudhatsz magadénak, nem is kis szerencsével. Én nem pazarolnám a pénzt manadora, sima sóder...
Több, mint tökéltes. Olyan parvula mezőt növesztettem sima sóderben, hogy az csuda, a bakancsom tele a kéthetenkénti nyírással.
 
:( akkor inkabb hagyjam a taptalajt?
Mit csinaljak? A taptalaj mellett nem lenne tobb penzem ebben a honapban meg tobb manadora, akkor inkabb hagyjam a taptalajt es vegyek meg manadot?
Esetleg ültetőtálcás megoldás? Kis tárolókba teszed a táptalajt, abba a növényt. Akkor nem szóródik szét, kevesebb kell belőle és azt nyugodtan elfedheted a manadoval
 
Ez egy jó megoldás, jellemzően nagyobb méretű akváriumokban érvényesül az előnye. Kicsi, 30-60L körül kevésbé.
 
JBL táptalajjal összekevert manadoval mit lehet kezdeni? Akváriumba gondolom felejtős..(táptalajnak gyenge, takaró talajnak meg erős )..
 
JBL táptalajjal összekevert manadoval mit lehet kezdeni? Akváriumba gondolom felejtős..(táptalajnak gyenge, takaró talajnak meg erős )..
Megpróbálhatod kimosni, de orchidea alá is tuti. Szokták azt csinálni, hogy amennyire lehet átmossák, és még vesznek hozzá frisset , azzal takarják le.
 
Nem feltétlen fontos, de ha teszel táptalajt, akkor legalább 3-4 cm manado menjen rá

5 cm!!! a 4 is már necces, a 3 meg kifejezetten nem működik - próbáltam, átszivárgott a táptalaj :/

Sima virágföld is megteszi táptalaj gyanánt, ha lowbudget a project, s igazán csodás flórát tudhatsz magadénak, nem is kis szerencsével. Én nem pazarolnám a pénzt manadora, sima sóder...
Több, mint tökéltes. Olyan parvula mezőt növesztettem sima sóderben, hogy az csuda, a bakancsom tele a kéthetenkénti nyírással.

És ha hozzávesszük azt is, hogy egy B virágföld nagyságrendekkel jobb, mint a jbl aquabasis, akkor nincs is miről beszélni ;)
 
JBL táptalajjal összekevert manadoval mit lehet kezdeni? Akváriumba gondolom felejtős..(táptalajnak gyenge, takaró talajnak meg erős )..

Megpróbálhatod kimosni, de orchidea alá is tuti. Szokták azt csinálni, hogy amennyire lehet átmossák, és még vesznek hozzá frisset , azzal takarják le.

Vegyél még táptalajt és vegyél még manadot. Az új akváriumba - már ha lesz ilyen :) - alulra a friss táptalaj, fölé a keverék, rá a friss manado. Én így csináltam, csak másik termékekkel.
 
Lesz akvárium....igaz, egy komplett akváriumot veszek, folytatok majd tovább.
Csak ahogy újra előszedtem a szétnyílt akváriumom dolgait, akkor került elő egy dobozban kb 15 kg kevert manado.
 
JBL táptalajjal összekevert manadoval mit lehet kezdeni? Akváriumba gondolom felejtős..(táptalajnak gyenge, takaró talajnak meg erős )..
Nekem a nagy akváriumban van kb 30 liter talaj. Ebből a felső 1 cm kb 3-4 liter, a táptalaj (alul) szintén ennyi. A kettő közé mehetne az ilyen keverék (~20 l). Szóval simán használható...
 
JBL táptalajjal összekevert manadoval mit lehet kezdeni? Akváriumba gondolom felejtős..(táptalajnak gyenge, takaró talajnak meg erős )..

Nálam Tropica táptalaj és Environment általános talaj volt bontva az akváriumból.
Ismerős használta ezt a keveréket wabi tálhoz, én az otthoni szobanövényekhez. Mindenki örömére.
A 30-as kockába is került belőle egy csipetnyi, de nem tapasztaltam semmi problémát.
Lehetséges, hogy a táptalaj már annyira kimerült, hogy emiatt nem kavart be.
 
ÉN ezért használtam ültetőtálat.
Előző akváriumomban JBL Aquabasis volt és rajta 08-1,6mm homok.Az egész akvárium tök algás volt.Szerintem azért mert a táptalaj feljött.
Most ültetőtálak vannak amiben bio tóföld és rajta manado.Az akváriumban meg 6cm magasságban manado.
Idáig egy kis barna algán kívül semmi(lekopogom).
A növények gyorsabban nőnek benne.
 
Taptalaj nelkul nagyon katasztrofalis lenne az akvárium? (Tenyleg nem profi akváriumot szeretnek, csak egy olyat amire jo ranezni :) )

Low Tech?

Akkor igen. Hacsak nem vagy nagyon profi, vagy kifejezetten olyan növényeid lesznek, aminek nincs gyökere. Rendes talaj esetén sokkal stabilabb lehet az egész akvárium. Lehet máshogy is low tech akváriumot csinálni, de szvsz kihívások és a vele járó munka nagyobbak lehetnek.

Később ha úgy érzed és olyan a növényed, a talajt tuningolhatod táprudakkal, golyókkal is.

Tápgolyók jó, de nem igazán költséghatékony. Egy földes akváriumban tipikusan 3-4 cm föld van, és rajta 3-4 cm apró kavics. A sima föld is általában tartalmaz humuszt és agyagot, de sokkal nagyobb mennyiségben, mint pár golyócska. Ezenkívül a szerves anyag tartalma eleinte (számos hónapig) segít a növényeknek, mert CO2-ad le. Viszont a túl sok szerves anyagot tartalmazó föld is okozhat problémákat. Extrém esetben eleinte a föld ki tud "szedni" annyi oxigént a vízből, hogy problémát okozzon a halaknál.

Ha kevés a pénzed, én megvenném és elolvasnám az Ecology of the Planted aquarium c. könyvet. Ez nem olcsó, de rengeteg fejfájástól és költségtől meg tud kímélni. Ha más akváriumban gondolkodsz, akkor is érdemes elolvasni, mert pl a mérgezésekről szóló fejezet egy High Tech EI akváriumra is ugyanúgy érvényes.
 
Utoljára módosított:
5 cm!!! a 4 is már necces, a 3 meg kifejezetten nem működik - próbáltam, átszivárgott a táptalaj :/

Mert valószínűleg nem jó talajt használtál, a bevett ajánlás 3-4 cm földre 3-4 cm apró kavics. Ez egy optimális érték a kockázatok minimálisra csökkentése érdekében. Ettől eltérni akkor érdemes, ha valaki tisztában van a kockázatokkal. Ha túl sok fedőréteget teszel rá, akkor a talaj erősen anaerob lesz, és H2S gáz képződhet. Pl 10 cm kvarchomok nem jó ötlet. Ha kezdetektől nagyon anaerob a föld, a H2S megmérgezheti a növények gyökerét, elfeketednek, és felúsznak a növények. H2S mérgező halakra is (jelegzetes záptolyás szaga van, eltéveszthetetlen)

Ezért is érdemes eleinte sűrűn ültetni, a növények a gyökereiken keresztül oxigént adnak le, ami ezt a folyamatot meg tudja előzni.

átszivárgott a táptalaj :/

Ezért sem érdemes azzal kísérletezni, hogy minnél több tápanyaggal dusítsuk a földet. Az akvárium nem egy zöldségeskert. Itt nem több kiló paradicsomot termelünk, hanem jóval kisebb tömegű növények nőnek. Ráadásul a nagyobb problémát olyan ammónia tartalmú adagolt tápok jelentik, amik a vízbe ki tudnak oldódni. Ezek szárazföldi növényeknél jók lehetnek, de víz alatt kevésbé.

Egyébként egy ilyen - kevésbé optimális - talaj is lehet hosszú távon jó, ha valaki a kezdeti problémákat le tudja küzdeni. Pl. halak nélküli indítás és masszív mennyiségű emers / víz felszínen úszó növényt rak rá jó sok fénnyel és kivárja míg rendeződnek a dolgok.

Talaj sosem "romlik el", ha "lemerül" fel lehet "tölteni". Zöldséges kertben sem dobják ki a földet évente.

A fenti hozzászólás szerves anyag tartalmú földre vonatkozik. Szvsz szerves anyagnak High Tech akváriumnál nem sok előnye, inkább csak kockázata van.
 
Utoljára módosított:
föld apró kavics

???

Manadoról volt szó és táptalajról (Aquabasis plus)... nem is értem hogyan jön ide a föld

Ezért sem érdemes azzal kísérletezni, hogy minnél több tápanyaggal dusítsuk a földet. Az akvárium nem egy zöldségeskert. Itt nem több kiló paradicsomot termelünk, hanem jóval kisebb tömegű növények nőnek. Ráadásul a nagyobb problémát olyan ammónia tartalmú adagolt tápok jelentik, amik a vízbe ki tudnak oldódni.

Ha még kérdezted volna, hogy "és miből gondolod, hogy átszivárgott?", akkor azt válaszoltam volna, hogy "a pH-t nem igazán befolyásoló Manado felett a víz pH-ja pár nap alatt 8,3-ra ment fel", aztán megmértem egy kiskanálnyi friss JBL Aquabasis plus pH-ját és pont ennyit mértem... szétkaptam az akváriumot, kivettem mindent és visszaraktam a kimosott manadot magában: egyből 7,5 alá ment a pH.
 
Back
Oldal tetejére