• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

JBL CO2 csepp teszt

Csapvizet megmérem milyen értéket kapok?

  • 44ppm

  • Egyéb :)


Results are only viewable after voting.

Cipo3

VIP kertész
Sziasztok!

Kezdő akvaristaként vettem egy csomó JBL tesztet és többsége egész jól muzsikál, de ezzel a CO2-vel nem jutok semmire.

PO4-et tök jól lehet mérni. Van egy skála amin tologatom a 2 vizes kémcsövet s látom melyikhez áll közelebb.

Itt csepegtetem a cseppeket, mindig nézem, de az a baj, hogy - lehet csak az én hibám - a cseppteszt rózsaszín a nyomtatott ábra meg barna persze csészét is teszek az ábrára.

Volt pár éve munkahelyemen egy színteszt mérés kijött, hogy brutál érzékeny a szemem a színekre magyarul nagyon kis színkülönbségeket is nagyon pontosan meg tudok állapítani.
Persze a papír nyomtatvány nem barna, hanem az is rózsaszín, de köszönő viszonyban sincs a kémcsőben kialakuló színre. PO4-ben sikerült jól megcsinálniuk.

Ok ezt most tegyük félre, mert nem ebből ered a problémám.

Megmértem az akvárium vizét reggel. CO2 bekapcsolás előtt. Messze a diffuzortól. DC foszöld volt azaz kicsit már kezdett kékülni.
Kávés kis habverő motorral meghajtottam többször a vizet a pohárban, s tovább hagytam kitávozni a co2 15 percig. Ebből vettem a vakteszt mintát. Tehát olyan vízből ami 10 órája nem kapott co2 utánpótlást.

22 cseppnél lett hasonló árnyalatú mint a papírteszt. Az azt jelenti, hogy 44ppm.
Előző este 2 helyen mintát vettem az akvárium vizéből kb villanyoltás előtt, tehát egész napos CO2 beoldás végén.
Akvárium közepére benyúltam a fecskendővel, tehát nem a felszínről vettem a mintákat.

120cm hosszú az akvárium.

Egyik a diffuzortól 30cm-re 22 cseppre színeződött = 44ppm,
A másik a legvégén azaz kb 110 cm-re a diffuzortól. 22 cseppre színeződött = 44ppm,

Tehát van 3 mérésem mind 44ppm.

Co2 8 órát megy 2 bubi / sec.

Tudom ez nem sok a mérés után terveztem az emelést napról napra egy bubival és folyamatosan helyezgetve a DC-t Nézni hogy reagál.

De most nem annyira a diffuzorrol meg a flow-ról akarok beszélni ezt csak azért írtam, hogy megy co2 a vízbe.
Néhány adat az akváriumról.
288L
NO3 18
NO2 0
GH 7
KH 5
PH 6,8
PO4 1,3
FE 0,01

A kérdésem csak annyi, mi a fenéért mindenhol 44ppm-et mérek?

DC a diffuzorhoz közel helyezve világoszőld, akvárium másik végén sötétzöld.
reggelre ugyanezek: sötétzöld, foszöld.

Tehát DC jelzi a változást.

Még a csapvizet magában nem mértem. Este kipróbálom.
 
Én a JBL vastesztjével vagyok ugyanígy. Ha jól emlékszem a színskála a lila árnyalatait mutatja, de a tesztkeverék meg rózsaszín vadonatúj indikátorfolyadékkal is.
Azt nem nézted, hogy pH és kH mérése után mit mutat a táblázat?
phkh.jpg
 
Utoljára módosított:
Lehet hogy megromlott a teszt. Túl régi, vagy sok fényt kapott vagy ilyesmi. Írd le a problémát a JBL ügyfélszolgálatnak, ők tuti megmondják. Nekem is van JBL CO2 direct tesztem, de az nem prdukál ilyet, az jól működik.
 
Én a JBL vastesztjével vagyok ugyanígy. Ha jól emlékszem a színskála a lila árnyalatait mutatja, de a tesztkeverék meg rózsaszín vadonatúj indikátorfolyadékkal is.
Azt nem nézted, hogy pH és kH mérése után mit mutat a táblázat?
View attachment 32914
A kommentemben ott a PH KH érték. Aszerint 24ppm-nek kellene lennie.
 
Az a baj, hogy én azt hittem lesz egy teszt ami co2-t mér. Erre több forrásból hallom, hogy a DropChecker is PH-t mér, ez se co2-t hanem csak savasságot....
Nem létezik teszt ami co2-t mér?
 
Aszerint teljesen jó vagy! Jobb mint az én helyzetem. Nekem 4-es a kH, amihez 6,9 alá kellene nyomni a pH-t, csakhogy az CO2 adagolás elött 8,4, és nemigazán sikerül 7,1 alá lenyomni.

A táblázat nem jó semmire. Mármint persze, hogy jó, de csak akkor ha se kő se gyökér nincs az akváriumban. Ha bármivel keményíted a vizet, vagy gyökérrel lugosítod az értékek azt fogják mérni, nem a co2-t.

Nekem a Seiryu keményíti a gyökér lugosít. Tehát a kh-ba és a ph-ba is belerondítok még co2 nélkül is.

Ennek a táblázatnak akkor lenne értelme, ha co2 nélkül megadhatnád az alap értéket.
 
Nekem azt is mondták, hogy a 12 liter substrat pro ami a 2080-ban van lugosítja a vizem, de mikor lekapcsoltam és csak az EVO 2212 ment amiben matrix van, akkor is 8,4 volt hajnalban a pH-m
Tényleg igaz, hogy ha a DC zöld és bubiznak a növények, akkor elég CO2 van a vízben. Most azt látom, hogy dühös vagy amiért potyára kidobtál pénzt a tesztre. Én is az lennék.
 
Utoljára módosított:
Nekem azt is mondták, hogy a 12 liter substrat pro ami a 2080-ban van lugosítja a vizem, de mikor lekapcsoltam és csak az EVO 2212 ment amiben matrix van, akkor is 8,4 volt hajnalban a pH-m
A lugosság nem szűnik meg csak mert kikapcsolod. Ha beöntesz egy üveg fantát megszűnik a hatása csak azért mert ráteszed a kupakot a palackra?

Tesztnek az lenne jó ha lemérnéd 50%-os vizcsere után
1, azonnal, kikapcsolt 2080-al
2, 1 nap múlva, kikapcsolt 2080-al

Sajnos ezt nem bírják ki a bacik szóval valami vödörben járatni kellene addig.
Következő héten 50%-os vízcserénél ugyanez, de

1, azonnal, bekapcsolt 2080-al
2, 1 nap múlva, bekapcsolt 2080-al

Én lusta lennék ehhez a teszthez,de így kapod meg mit számít a substrat pro

De mit vársz a lugosítástól? Nem csökkeni fog hanem emelkedni a PH.
 
Nekem azt is mondták, hogy a 12 liter substrat pro ami a 2080-ban van lugosítja a vizem, de mikor lekapcsoltam és csak az EVO 2212 ment amiben matrix van, akkor is 8,4 volt hajnalban a pH-m
Tényleg igaz, hogy ha a DC zöld és bubiznak a növények, akkor elég CO2 van a vízben. Most azt látom, hogy dühös vagy amiért potyára kidobtál pénzt a tesztre. Én is az lennék.

A SP ugyanaz az anyag kémiailag mint a mátrix, a különbség csak a felületben van főként, de az egyik mesterséges kvarcüveg, a másik meg természetes. Nálam a sipo + matrix csinálta ezt bő 1 évig, addigra kiázott. (Soha többet nem veszek kvarc alapú szűrőanyagot :D ).

Aszerint teljesen jó vagy! Jobb mint az én helyzetem. Nekem 4-es a kH, amihez 6,9 alá kellene nyomni a pH-t, csakhogy az CO2 adagolás elött 8,4, és nemigazán sikerül 7,1 alá lenyomni.

Vidd le a Kh-t 2 alá, rögtön nem lesz gond a pH-val ;) :) (Szerk.: Kh 4 mellett mennyi a Gh?)
 
A táblázat nem jó semmire. Mármint persze, hogy jó, de csak akkor ha se kő se gyökér nincs az akváriumban. Ha bármivel keményíted a vizet, vagy gyökérrel lugosítod az értékek azt fogják mérni, nem a co2-t.

Nekem a Seiryu keményíti a gyökér lugosít. Tehát a kh-ba és a ph-ba is belerondítok még co2 nélkül is.

Ennek a táblázatnak akkor lenne értelme, ha co2 nélkül megadhatnád az alap értéket.

Gyökér lúgosít??? :) Lehet, hogy én vagyok a "gyökér", de milyen gyökér? :D
 
Valahol már írtam erről a tesztről - hogy is mondtam, hogy ne legyen nagyképű -, az analitikus szemével, kerestem, de nem találom, ezért átolvastam újra a teszt leírását.

Észrevételeim:

A mintavételt jól csináltad.

A vakmintát viszont nem. Ez nem vak minta, hanem maximum valamilyen mértékben csökkentett CO2 tartalmú vízminta (de még ez sem biztos, hiszen a levegőben lévő CO2-t épp úgy bekeverhetted a habosítóval, ahogy kiűzni akartad.

CO2 mentes vizet úgy készítünk, hogy deszt./ioncserélt/RO(/ha nincs más, akkor szűrt esővizet) forralunk. Nem kicsit, nagyon. Fogj kb. 200 ml lágy tiszta vizet, dobj bele valami nem oldódó szilárd anyagot (pl. pár homokszemcse, üveggyöngy, üvegszilánk), majd forrald fel, és a forrástól számítottan legalább 5 percig hagyd finoman gyöngyözni. A kiforralt vizet takard le üveglappal, és hagyd kihűlni. Jégbe is állíthatod, ha bírja az edényed, de fontos, hogy le legyen takarva (persze ne légmentesre, mert akkor a térfogatcsökkenés miatt beszorul a "dugó" ;) ). A mérést szobahőmérsékletű mintával végezd. Na ez a minta tényleg CO2-mentes lesz.

A másik, hogy a tesztnél 20 ml mintát mérünk. Ez 44 mg/l esetén 0,88 mg oldott szén-dioxidot jelent a mintában. 1 csepp reagens 2 mg/l CO2-vel ekvivalens. Ez alapján 22 cseppnek kellene fogyni a 20 ml mintádra, miközben 1 csepp +/- 0,04 mg CO2-t jelent. A laboratóriumi gyakorlatban ugyanezt a reakciót használjuk/ják a vízminta szabad szén-dioxid tartalmának meghatározására, csak ott 200-250 ml mintát titrálva, illetve a mérőoldat is sokkal hígabb, mint a JBL tesztnél, mivel 1 ml mérőoldat (tehát nem 1 csepp) egyenértékű 2 mg CO2-vel (tehát nem 2 mg/l-rel, hanem 2 mg/200 ml-re, vagyis a felbontás durván 5x-ös). Megint elkalandoztam... :D

Na... mennyi reagens fogyott a 20 ml-re? (szerk.: visszaolvastam, átsiklottam felette!) Mennyi fogyott a vakra? Azt meg simán el tudom képzelni, hogy az akváriumban nincs mérhető különbség a szén-dioxid szintben, hiszen mozog a vized egyfolytában, ide-oda áramlik.
 
CO2 mentes vizet úgy készítünk, hogy deszt.
Vakteszt jelen esetben nem azt jelenti, hogy állíts elő egy co2 mentes vizet akár az űrben.
Vakteszt itt annyit tesz, hogy mérd meg az akváriumod vizét ha buborékoztatóval kiszedted belőle a co2-t.

S a vakteszten kapott értéket vond mindig ki a rendes mérésből. Gondolom egyéb savak lehetnek az akvárium vizébe s ezeket is bemérheti. Ezzel ezt kiküszöböljük.

Miután háromszor kipörgettem a co2-t még vártam utána 5 percet ami beoldódott az is távozzon.

Na... mennyi reagens fogyott a 20 ml-re? (szerk.: visszaolvastam, átsiklottam felette!) Mennyi fogyott a vakra?

22 csepp fogyott minden esetben. Vakteszten is, diffuzorhoz közel és legtávolabb is.

Ma megmértem a csapot. 27 csepp volt. Ez két dolgot jelentett
1, éljen kaptam végre más értéket is
2, ezt a co2 tesztet nem tudom használni semmire.

A bajom az, hogy félek ez a teszt se csinál mást csak ph-t és kh-t cseppek formájában kijelzi, az meg a gyökerek és kövek miatt nem normális értéken van. Innentől meg mit sem ér az egész. De nem tudom igazán mit csinál ez a teszt.

Más:
Viktor egyik leírásában azt mondja, a co2-nek először a víz keménységével kell megküzdenie, aztán meg a lugossággal, majd ha ez megvan akkor beoldódik és növeli a ppm-et.
Ha nekem a mátrix csökkenti a ph-t (1-2 hónapig) valamint a gyökerek savasítanak (vasfa red moor) akkor eleve kevesebb co2 is megteszi a hatását. Elérem ugyanazt az értéket kis bubiszámmal.
HA ez így van (de még gyerekcipőben járok gyakran hülye következtetést vonok le) akkor már értem hogy miért zöld folyamatosan 2 bubi / secnél a DC valamint miért sárgult be mikor 3 bubira emeltem. (lásd a naplómba)
 
Akkor buborékoltasd ki, ne habot verj belőle. A kettő nem egyenértékű. Ezt mutatta a teszted is...

A CO2 mentes vizet azért javasoltam, hogy le tudd teszteni a tesztedet, hogy képes más értéket is mérni. Ez volt az egyik problémád.

A teszt nem pH-t és Kh-t mér, hanem a Na2CO3 + CO2 + H2O=> 2 NaHCO3 reakción alapul. A titrálószer Na2CO3-oldat, ami erősen lúgos (ph >8), a reakció terméke a NaHCO3, ami kevésbé lúgos (pH ~7,5), az indikátor fenolftalein, ami pH 8,2 felett rózsaszín, alatta színtelen. Ha van extra sav a vízben, az befolyásolhatja.

A szén-dioxid vizes oldata annál bonyolultabb egyensúlyi reakció, mintsem vízkeménységgel megküzdés, aztán lúgossággal, stb. (valamit félreértettél mert a változó vízkeménység, maga a lúgosság, illetve abból kiszámítható érték.) De ennél sokkal-sokkal összetettebb, pl. a hőmérsékletfüggése is jelentős, stb. Továbbá a növények sem kizárólag a szabad szén-dioxidot használják, hanem a kötöttet is (hidrogénkarbonátionok), így ez megint szükségtelen elméleti fejtegetés.

Szerintem kár ezzel az idődet rabolni, meg jelentősége sincs. Ha zöld a DC, akkor rendben vagy, ennyi. Ha bubizik a növény, akkor megint ok minden. Ha zöld a DC és mégsem buzizik a növény, akkor a fény kevés. Ez ilyen egyszerű ám.
 
Akkor buborékoltasd ki, ne habot verj belőle. A kettő nem egyenértékű. Ezt mutatta a teszted is...

A CO2 mentes vizet azért javasoltam, hogy le tudd teszteni a tesztedet, hogy képes más értéket is mérni. Ez volt az egyik problémád.

A teszt nem pH-t és Kh-t mér, hanem a Na2CO3 + CO2 + H2O=> 2 NaHCO3 reakción alapul. A titrálószer Na2CO3-oldat, ami erősen lúgos (ph >8), a reakció terméke a NaHCO3, ami kevésbé lúgos (pH ~7,5), az indikátor fenolftalein, ami pH 8,2 felett rózsaszín, alatta színtelen. Ha van extra sav a vízben, az befolyásolhatja.

A szén-dioxid vizes oldata annál bonyolultabb egyensúlyi reakció, mintsem vízkeménységgel megküzdés, aztán lúgossággal, stb. (valamit félreértettél mert a változó vízkeménység, maga a lúgosság, illetve abból kiszámítható érték.) De ennél sokkal-sokkal összetettebb, pl. a hőmérsékletfüggése is jelentős, stb. Továbbá a növények sem kizárólag a szabad szén-dioxidot használják, hanem a kötöttet is (hidrogénkarbonátionok), így ez megint szükségtelen elméleti fejtegetés.

Szerintem kár ezzel az idődet rabolni, meg jelentősége sincs. Ha zöld a DC, akkor rendben vagy, ennyi. Ha bubizik a növény, akkor megint ok minden. Ha zöld a DC és mégsem buzizik a növény, akkor a fény kevés. Ez ilyen egyszerű ám.
Te egy 2 lábon járó lexikon vagy. :D
Értem már mit miért mondtál.
3 bubinál/ sec, majdnem sárga.
co2 tehát van.
Fonalalga dömpinggel nem tudok mit kezdeni, talán a no3 hiány vagy nem tudom. Majd az idő megoldja. Bár ezt nem hiszem.
 
Te egy 2 lábon járó lexikon vagy. :D
Értem már mit miért mondtál.
3 bubinál/ sec, majdnem sárga.
co2 tehát van.
Fonalalga dömpinggel nem tudok mit kezdeni, talán a no3 hiány vagy nem tudom. Majd az idő megoldja. Bár ezt nem hiszem.

:)

Vegyész vagyok, ha nem lenne a vízkémia, lehet, hogy nem is akvarizálnék :D

A fonalalga az szerintem(!) foszfáthiány / nitrátfelesleg + sok fény, illetve esetleg rossz szűrés. A 3 bps és a majdnem sárga DC is teljesen jó.
 
:)

Vegyész vagyok, ha nem lenne a vízkémia, lehet, hogy nem is akvarizálnék :D

A fonalalga az szerintem(!) foszfáthiány / nitrátfelesleg + sok fény, illetve esetleg rossz szűrés. A 3 bps és a majdnem sárga DC is teljesen jó.


Fonalalgáról itt valahol azt olvastam, hogy nitrátfeleslegnél alakul ki. Majdnem vettem egy nitrát löttyöt amikor is rámértem és 28mg ami szerintem okés.
Foszfátom 1,2
Ez ugyan nincs arányban a 28-al de nem akarom 2,8-ra emelni.

Maradt a szűrés hiánya amit hamarosan orvoslok 5x-ről emelem 10x-re
0,8W/ liter a világítás ami soknak nem mondható szerintem, max valamihez képest.

Mindkét felmenőm vegyész én IT-s. Értelemszerűen rengeteg dolog ragadt rám, szóval mindent értek amit mondasz, de magamtól nem találnám ki.
 
Back
Oldal tetejére