• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Iwagumi próbálkozás egy lelkes kezdőtől...

Így van, pont így szeretem, hogy ha hallom A-B-C-stb verziót, mert így lehet, hogy ezekből kitalálok egy ZS verziót ami nekem jó lesz és más meg rám fog furán nézni. :D
Sőt, örülök is, hogy itt osztjátok meg a saját tapasztalataitokat! :D
 
Na túl vagyok a víz cserén. Túléltem én is, az akvárium is és a macska is! :D

Mértem párat, legalább gyakoroltam:
Lemértem a kicsomagolt akvárium vizét:
GH: 28 KH: 14 pH: 7,5+ (neptun teszt eddig mért, bár eléggé sötét kék volt, szóval lehet több volt)

Heccből lemértem a beszerzett ioncserélt vizet, szerencsére az 0-0 volt :D

Az akváriumban visszasózást nem mertem kipróbálni, nem azért nem bíztam @Burney tanácsában, hanem mert életemben nem csináltam még ilyet és lövésem se volt, hogy el tudom-e szúrni vagy bármi. Speciel majdnem összecsokiztam magam mikor a pohárban elkezdett pezsegni a cucc. :D
5x1g-t tettem egy pohárba, összekevertem, aztán ment a kannába, jól összeráztam, hagytam állni pár percet, aztán azt is bemértem: GH: 6 KH: 3 lett. (bár ha a leírást vesszük alapul akkor ennek 8 és 4 felett kellene lennie, de gondolom pont ezért is kell kitapasztalni a dolgokat). Itt úgy voltam vele, hogy ha ennyi lesz is jó lesz, de úgyis a maradék víz az akváriumban keményíteni fogja.

Utána feltöltöttem az akváriumot, 15 liter lett így lecserélve végül. Aztán visszapakoltam mindent az aksiba, betápoztam (1-1-1 ml Green Aqua Micro-macro, excel), beindítottam a szűrőt és utána mértem még 1-et: GH: 9 KH: 5 pH: 6,5 (?) (bár a pH lehet 7, nem tudtam eldönteni).

Így talán elmondhatom, hogy ez első nekifutásnak jól sikerült. 😱😁😁😁

Ha jól olvasgattam innentől kezdve a GH/KH folyamatosan nőni fog ahogy telnek a napok, párolgás, tápozás, stb. függvényében. A CO2-t is beindítottam, még egyelőre nem állt be, az indikátor még kék. Viszont valószínűleg most már kevesebb kell az eddigiekhez képest, mert kevesebb a KH-m, mint eddig volt. Ezt még ki kell tapasztalnom.

1 óra elteltével már jönnek a bubik, bár az ezelőtt is volt víz cserénél, de ez is jó jel.

Akkor egyelőre ennyi, csatolok fotót a kibontási állapotról és a víz csere utáni állapotról.

Off/u.i.: Közben kipróbáltam kíváncsiságból a JBL androidos tesztet is, hogy legalább akkor kézzelfogható legyen a csepp tesztel szembeni eltérés. Ahogy már máshol is olvastam, iránymutatónak jó, de nyílván nem volt pontos a GH/KH ügyben, az eredmény 7-3 lett és pH is 7.
 

Attachments

  • IMG_20210915_115945.jpg
    IMG_20210915_115945.jpg
    288 KB · Megtekintések: 58
  • IMG_20210915_144916.jpg
    IMG_20210915_144916.jpg
    346.1 KB · Megtekintések: 36
  • Screenshot_20210915-131155.jpg
    Screenshot_20210915-131155.jpg
    89.2 KB · Megtekintések: 50
Ez csak érzékcsalódás, vagy az eleocharis algásodik nálad is? (Nálam a kisebb verzió szokott, a többi növényen nincs, csak az üvegen még poralga.)
 
Helyzet jelentés így reggelre:

A víz továbbra is kristálytiszta, viszont a GH: 14/KH: 7-re felment. 😱
Tudtam, hogy keményedni fog, de nem gondoltam, hogy egy este alatt és ennyit. :D
 
Na így szombat reggelre mértem mindenből egyet, mert (lehet hogy csak parás vagyok) mintha a víz lassan kezdene veszíteni a "tisztaságából".

GH: 14
KH: 8
pH: 7
NO3: 1
PO4: 0,6
FE: 0,05
CO2: indikátor színe lime

A teszteken sajnos (biztos én vagyok a hülye) nem tudtam eligazodni teljesen, nekem a csillag, a cápa (?) és egy halból nem teljesen egyértelmű melyik melyik, max. a csillag, hogy talán tengeri víz. 😂
A foszfát volt az egyetlen ami egyiknél sem volt megfelelő sávban, szóval ott biztos lesz valami bibi.

A víz keménysége viszont kicsit "aggaszt", hogy nagy mennyiségű víz csere volt és így is visszakeményedett eléggé. Ha legközelebb "csak" 50%ot cserélek, akkor viszont kevésbé visszasózott vízzel kellene cserélnem, nem? Mert ha megint 6-3as vízzel cserélek csak 50%ot, akkor még jobban vissza fog keményedni. Bár mondjuk most párolgott is már 1-2 centit a víz, gondolom az is befolyásolhatja.

A fotókat csatolom:
 

Attachments

  • IMG_20210918_082307.jpg
    IMG_20210918_082307.jpg
    96.1 KB · Megtekintések: 17
  • IMG_20210918_082752.jpg
    IMG_20210918_082752.jpg
    88.4 KB · Megtekintések: 17
  • IMG_20210918_083152.jpg
    IMG_20210918_083152.jpg
    69.1 KB · Megtekintések: 22
  • IMG_20210918_083636.jpg
    IMG_20210918_083636.jpg
    335.6 KB · Megtekintések: 33
Utoljára módosított:
Na így szombat reggelre mértem mindenből egyet, mert (lehet hogy csak parás vagyok) mintha a víz lassan kezdene veszíteni a "tisztaságából".

GH: 14
KH: 8
pH: 7
NO3: 1
PO4: 0,6
FE: 0,05
CO2: indikátor színe lime

A teszteken sajnos (biztos én vagyok a hülye) nem tudtam eligazodni teljesen, nekem a csillag, a cápa (?) és egy halból nem teljesen egyértelmű melyik melyik, max. a csillag, hogy talán tengeri víz. 😂
A foszfát volt az egyetlen ami egyiknél sem volt megfelelő sávban, szóval ott biztos lesz valami bibi.

A víz keménysége viszont kicsit "aggaszt", hogy nagy mennyiségű víz csere volt és így is visszakeményedett eléggé. Ha legközelebb "csak" 50%ot cserélek, akkor viszont kevésbé visszasózott vízzel kellene cserélnem, nem? Mert ha megint 6-3as vízzel cserélek csak 50%ot, akkor még jobban vissza fog keményedni. Bár mondjuk most párolgott is már 1-2 centit a víz, gondolom az is befolyásolhatja.

A fotókat csatolom:
Na én erre már nem mondok semmit. 😁
 
A víz keménysége viszont kicsit "aggaszt", hogy nagy mennyiségű víz csere volt és így is visszakeményedett eléggé. Ha legközelebb "csak" 50%ot cserélek, akkor viszont kevésbé visszasózott vízzel kellene cserélnem, nem? Mert ha megint 6-3as vízzel cserélek csak 50%ot, akkor még jobban vissza fog keményedni. Bár mondjuk most párolgott is már 1-2 centit a víz, gondolom az is befolyásolhatja.
Eltart egypár cserét, amíg a talaj nem keményíti vissza(raktároz egy kicsit a csapvizes idejéből). Annyira sózd, ami a célérték(ezt a külön edényben), majd szépen lassan fel fogja venni a kívánt értéket. Nem kell hirtelenkedni. Az elpárolgott vizet mindig pótolod vissza full RO-val. (akár a vízcsere előtt is)
Akkor valószínűleg nem lesz elég az 1-1 ml Green Aqua Micro/Macro, mert mindennel le vagyok maradva az általad írt mennyiségtől, de a nitráttal meg főleg.
Igen. Csak zöldjeid vannak, ráadásul füvek, neked nem jó a vékony tápozás. A vassal ne görcsölj sokat, vashiányos Vivipara, vagy E. parvula még nem jött elém problémának. Ha kifogy a gyökértápjuk azt jobban megérzik. 🙂
 
Ha jól sejtem akkor innentől nincs konkrét recept, megvan az ideális mérték az adott tápanyagból és nekem kell kitapasztalnom, hogy miből mennyit adok.

Mérések és megfigyelni, hogy hogyan reagálnak a növények.

Az általatok írt nitrát mennyisége viszont nagyon alacsony, még ha növelem a macro tápot akkor is. Olvasgattam és nézegettem pár videót, amit leszűrtem belőlük, hogy több élőlényt telepítek be vagy adagolok külön nitrátot. A kiváltó okoknál az egyiknél felakadt a szemem majdnem, mert amiatt is lehet, ha túl vastag a talaj és a benne lévő bacik lebontják, hogy kinyerjék belőle az oxigént.

Na már most én direkt vastagon hagytam a talajt, mert féltem, hogy ami alul van aquabasis kontaktba kerülhet közvetlenül a vízzel.

Első körben megnézem, hogy mit mutat ha növelem a macrot és egyébként is terveztem beszerezni még csigát és pár garnélát (a blackoutnál sajnos elestek páran 😭), szóval azt is megejtem. Aztán ha ez sem segít, akkor jöhet a plusz nitrát.
 
Illetve volna egy másik kérdés, bár ez már nem tápozás vonal, inkább a világításhoz köthető:

Az akvárium világítása adott, 8-16ig megy automatán.

Viszont ez az akvárium nekünk az asztalon van a 2 számítógép között és asztal mögött pedig egy LED szalag van húzva, ami általában megy reggeltől estig javarészt kék színben.

Ez bezavarhat egyébként bármit is az akvába vagy jelentéktelen? :D
 

Attachments

  • IMG_20210917_065252.jpg
    IMG_20210917_065252.jpg
    106.7 KB · Megtekintések: 25
Back
Oldal tetejére