• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Iwagumi próbálkozás egy lelkes kezdőtől...

Nem, ez itt szerintem a "zöld víz" nevű alga lesz.
(jó ez a linkelős a fórumon, ha rákattintasz az algára ott meg is találni amire gondoltam)
Az a kerti tavamban volt indítás után 3 nappal. Ha nem lenne benne szűrés, azt mondanám vízibolha kúltúra oszt jónapot. 😃 Bár ez a megoldás a tavasoknak se szokott jó lenni, mert azok halat is tartanak, ami felzabálja a vízibolhát. Kerti tóban a biomódszer egy árpaszalma granulátum, ami elindít egy fitoplankton fogyasztó bacikúltúrát. Vajon akváriumi közegben próbálta már ezt valaki...? 🤔
 
Nagyon jó, első blikkre én is azzal szemeztem, de féltem, hogy attól az még nem feltétlen jó is ha nekem tetszik. :D

Még egy kérdésem így felmerült így hirtelen: ha veszek RO vizet a boltba, akkor
- meddig áll el a RO víz? Laikusként azt mondanám, hogy sokáig, de ez is be tud poshadni, mint az pihentetett csapvíz? Mert ha igen, akkor feleslegesen akkor nem raktározok be sokat. :D
- már besózott állapotban tároljam vagy csak víz csere előtt sózzam közvetlenül?

Ezekre így konkrétan nem találtam választ más topikba, vagy nem jó helyen keresgéltem, vagy csak szimplán már elolvadt az agyam a sok kémiai vegyjeltől közben... o_O
Vízcsere előtt, a cserevizet sózod vissza az akvárium vizével megegyező értékre. Persze ehhez szükségeltetik egy TDS/EC mérő. Ezen ne spórolj, az ADWA-t ajánlom, mert a legjobb, alkatrészellátása is OK. Az enyém kb. 10 éve teszi a dolgát, és egyszer kellett csak szondát cserélni benne, azt is csak azért, mert eltörtem.
 
Még egy kérdésem így felmerült így hirtelen: ha veszek RO vizet a boltba, akkor
- meddig áll el a RO víz? Laikusként azt mondanám, hogy sokáig, de ez is be tud poshadni, mint az pihentetett csapvíz? Mert ha igen, akkor feleslegesen akkor nem raktározok be sokat. :D
Be tud poshadni, nekem legalábbis szaga volt a múltkor. Amikor pár napig szabadon állt. Fedett hordóban nem poshadt be most 4 nap alatt.

- már besózott állapotban tároljam vagy csak víz csere előtt sózzam közvetlenül?
Kb mindegy. Én csere előtt sózom közvetlenül (amikor nem felejtem el, ez a kockázata). Így gyártás után van ro vízem ha kell (csepptesztek jobb felbontású méréséhez és párolgàs pótlására)
 
Ez most nekem nem tiszta. Határ a csillagos ég? 🤔
Ha csinálok egy 130ppm-es vizet vízcserekor az a víz kb. 150ppm-es lesz. Ha most a cserevízet sózom a megegyező150-es értékre az a kövi cserénél már 170-es lesz, és így tovább...
Na, újabb összezavarodási lehetőség, a ki mit ért és ír közt. @Haradim , még mielőtt félre mennének a gondolatok😃 : a TDS mérő nem víz keménységet mér, hanem a vízben oldott ásványi sók vezetőképességét. A RO víz visszasózva ad egy egzakt TDS értéket, amit át lehet váltani Gh-Kh mértékére, attól függően, hogy milyen összetételű sókeveréket használsz. Amikor a cserevíz bekerült a medencébe, akkor ez mindig megváltozik, mert a növénytáp sói is növelik a TDS értéket. Ha csak a víz keménységet akarjuk belőni a cserevízben, arra elég egy olcsó cseppteszt (Neptun)1-2 alkalommal, amíg belövöd, hány kanálka só kell a cserevízhez, hogy jó legyen. Utána csak folytatod a heti rutint, mérés nélkül. A TDS mérő már magasabb szintű akvakertészt takar. Ugyanis az akvában lévő víz TDS érték változásával már a táp fogyására is lehet következtetni, ergo nem kell cseppteszt mindig a jó tápozás beállításához. A bibi csak ott van, hogy a csepptesztek megmutatják az egyes ásványok koncentrációját, a TDS meg csak az egésznek a kocentrációját. A profi akvakertész már a növények viselkedésére tápoz, a TDS mérő meg csak egy mankó a sejtés megerősítésére. Lusták vagyunk mindig csepptesztelni... 🤭
 
Ez lett volna a következő, amin vakartam volna a fejem. Szóval ha kicsit is alul kalkulálom a dolgot sincs gáz, mert ami az akváriumban víz, talaj, dekor úgyis keményít rajta. Csak egy kritikus szint alá nem mehet, de nyilván a cél az optimális beállítása. Illetve hosszú távon csökken, mert úgyis át fog állni az egész akvárium hetek múltán. Jól értelmezem?

Őszintén megvallva nem szeretnék (bár úgy érzem, hogy nem kívánság műsor :D) nagyon vegyészkedni, mert úgyse fogok annyira érteni hozzá, mint szeretnék, hanem azt az adott heti rutint akarom kitapasztalni és annyi. :D

Hátha idővel majd kémia része is rám tapad. :D
 
Őszintén megvallva nem szeretnék (bár úgy érzem, hogy nem kívánság műsor :D) nagyon vegyészkedni, mert úgyse fogok annyira érteni hozzá, mint szeretnék, hanem azt az adott heti rutint akarom kitapasztalni és annyi. :D

Hátha idővel majd kémia része is rám tapad. :D
Érteni fogsz hozzá.
Ne kémiaként gondolj rá, hanem mint egy kis ökoszisztémára.
Se a halak, dekorok, aljzatok, növények nem olvassák a fórumot, nemhogy a szakirodalmat. Szóval mindig lesz olyan, ami más, mint ahogy lennie kellene.

Ne a tudásra gyúrj. A tapasztalat saját akváddal ragadni fog Rád, mint a kosz, és ez a legfontosabb.
Idővel megérted a halak, garnélák, növények nyelvét, és ránézésre tudni fogod, mi a teendőd. :)
 
Ez most nekem nem tiszta. Határ a csillagos ég? 🤔
Ha csinálok egy 130ppm-es vizet vízcserekor az a víz kb. 150ppm-es lesz. Ha most a cserevízet sózom a megegyező150-es értékre az a kövi cserénél már 170-es lesz, és így tovább...
Nem, azért van a józan ész is. :p
A halak, garnélák számára megvan az optimális érték. A hangsúly azon van, hogy egy-egy vízcserekor ne legyen drasztikus eltérés, mert azt az állatok megsínylik.
Van a -tól -ig határ,és azon belül kell tartani az értéket.
 
Nem, azért van a józan ész is. :p
A halak, garnélák számára megvan az optimális érték. A hangsúly azon van, hogy egy-egy vízcserekor ne legyen drasztikus eltérés, mert azt az állatok megsínylik.
Van a -tól -ig határ,és azon belül kell tartani az értéket.
Ez nyilvánvaló. Én azért nem hordóba sózok beállított értékre mint ti. Én 1l vízbe oldom a sót és azt öntöm az akvába. Mindig ugyanazt a mennyiséget, így a tól-tólig mindig megvan.
 
Ez nyilvánvaló. Én azért nem hordóba sózok beállított értékre mint ti. Én 1l vízbe oldom a sót és azt öntöm az akvába. Mindig ugyanazt a mennyiséget, így a tól-tólig mindig megvan.
Én sem hordóban sózok, hanem 2 decis pohárban frappé keverővel (rokkant megoldás:D) feloldom, és úgy öntöm a cserevízhez.
 
Utoljára módosított:
Na ma délben jár le a kerek 5 nap a blackout-on, délután neki kezdek akkor a nagy vízcserének. :D Megvannak a po4, no3, fe, neptun gh-kh, neptun ph és tds mérő is hála a kollégámnak és vettem GA-s GH/KH+-t is, illetve beszereztem 20 liter ioncserélt vizet is, szóval elvileg harcra kész vagyok. Remélem ahogy kibugyolálom ismét a kristálytiszta víz fog fogadni mint pár hete a legutóbbinál... :D Bár a nagy víz csere után oly mindegy...

Összegezve a fentebb írt tanácsaitokat akkor a teendőm igazából egy nagy adag víz csere (bár megoszlottak a véleményetek, hogy mekkorát, de talán én is hajlanék a 15-20 liter felé most és persze később csak 10 litert hosszútávon). A vizet visszasózom és megcélzom a GH:8 KH:4 célt. Ezt leellenőrzöm a cseptesztekkel (és akár a TDS mérővel is ami elvileg 140 körül mutatna ha jól értelmeztem a dolgokat a napokban, bár ezt a mérést nem erőltetném, mert nekem NASA technika). Aztán miután feltöltöttem az akváriumot, utána betápozom és kész.

Amire nem találtam választ, hogy a másik 3 tesztet mikor használjam? Teszteljem le a blackoutos vizet is útmutatónak? Illetve van értelme majd a rögtön frissen cserélt vizet mérni vagy majd csak pár nap múlva?

Meg a szűrőt azt továbbra se akarnám bontogatni egyelőre, bár nem tudom mennyire terhelte le most a blackout. Főleg, hogy írtátok a bacikat offoljam most már víz cserénél.

Ha esetleg valahol baromságot írtam vagy félre értettem a dolgokat, akkor kérlek javítsatok ki.

Hamarosan jelentkezem! :D
 
Ha tű pontos akarsz lenni akkor megméred a kh/gh-t a meglévő víznek. A cserevizet úgy sózod vissza még kint, hogy az átlaga kiadja a kívánt kh/gh értéket.
A tds mérő erre a cserevíznél jó, az akváriumvíznél már kicsit kevésbé, mert ott mást is bele fog venni a mérésbe. És jól érted 4/8ra 20 literre 140lesz a ppm és ehhez 4g kh/gh kell.

Én a többit vízcsere előtt (aznap nem tápozva) mérem, hogy lássam a heti tápnak mi lett a végeredménye. Ha valami gyanús akkor hétközben is
 
Amire nem találtam választ, hogy a másik 3 tesztet mikor használjam? Teszteljem le a blackoutos vizet is útmutatónak? Illetve van értelme majd a rögtön frissen cserélt vizet mérni vagy majd csak pár nap múlva?
Mindig csere előtt mérünk, ahhoz mérten kell tápozni.
 
Nem feltétel 8-4, 6-3 is lehet. És én nem a cserevízet lőném be hanem az akvába soznám vissza.
Hétfőn direkt rákérdeztem erre a GA-ban, hogy miértelme van annak, hogy hordóban beállítjátok a TDS-t és azt öntitek a meglévő vízhez... A válasz az, hogy ez baromság. Akvába sózzak mindig a megfelelő keménységre. Semmilyen élőlény nem szenved kárt tőle. És pont. 😊
 
Hétfőn direkt rákérdeztem erre a GA-ban, hogy miértelme van annak, hogy hordóban beállítjátok a TDS-t és azt öntitek a meglévő vízhez... A válasz az, hogy ez baromság. Akvába sózzak mindig a megfelelő keménységre
Azért ezzel vitatkoznék. A GA-s gyakorlat a Kh-t növelő kövek miatt van. Nekem inert kövek vannak, nem változtatják a vízparamétereket. Ha csak az akvában sóznék vissza, akkor feleslegesen stresszelném az élővilágot, először azzal, hogy beleöntöm a "nullás" vizet, majd utána azzal, hogy beleöntöm a sót, ami nem egyenletes a keveredésig. 30% vízcserénél ellinkeskedheted az előre keverést, de 50%,vagy esetleg nagyobb arányú vízcserénél(mint itt black out után) ez felesleges sokk az állatoknak.
 
Azért ezzel vitatkoznék. A GA-s gyakorlat a Kh-t növelő kövek miatt van. Nekem inert kövek vannak, nem változtatják a vízparamétereket. Ha csak az akvában sóznék vissza, akkor feleslegesen stresszelném az élővilágot, először azzal, hogy beleöntöm a "nullás" vizet, majd utána azzal, hogy beleöntöm a sót, ami nem egyenletes a keveredésig. 30% vízcserénél ellinkeskedheted az előre keverést, de 50%,vagy esetleg nagyobb arányú vízcserénél(mint itt black out után) ez felesleges sokk az állatoknak.
Heti 50% nálam 90l. nem nullás vízzel, mert hetente azért nem cserélek membránt 😁 a sózás 5-10 perc alatt beáll sokk nélkül. Tehát akkor én egyedi eset vagyok. 1l kancsóba áztatom a sót és szép lassan körbeöntöm 5p után indul a szűrő. Nincs itt vita, úgy csinálod ahogy neked tetszik, de ebből kiindulva, hogy neked milyen akvád van és mi arra a módszered az még koránt se biztos, hogy az ővé is olyan, vagy mint az enyém. Szóval a hátszelet megkapja, a döntés az ővé amíg ki nem tapasztalja a neki megfelelő technikát. 😊
 
Back
Oldal tetejére