• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Iwagumi designed by Viki and eMZé (54l - 60x30x30)

Amíg nincsenek még kis garnéláid, addig érdemes lenne pár kis guppit betenni.
Ők hamar összeszedegetik. Ha túl sok lesz a kandicsrák, akkor már a halaknak sem tesz jót, mert ha sokat esznek belőle, bélelzáródást okozhat ez náluk.
Sajnos a rákokra sem hideg, sem meleg, de még vegyszer sem hatásos.
Ezzel két probléma van.
1. Senkire sem fogom tudni rásózni a guppikat, ha már nincs rájuk szükség.
2. Ez a nagyobbik. Ha egyszer berakom, a gyerekek nem fogják engedni kivenni.
 
Egy picit emelj a CO2-ön. Ahogy a többi csiga, ezek sem szeretik a magasabb CO2 szintet. Tudom, hogy ezzel borul a rendszer, de valamit valamiért :rolleyes:(Érdekes egyébként, hogy nálam is a növényesítés steril növényekkel történt mégis megjelentek. Nekem gyanús a talaj...).
 
Egy picit emelj a CO2-ön. Ahogy a többi csiga, ezek sem szeretik a magasabb CO2 szintet. Tudom, hogy ezzel borul a rendszer, de valamit valamiért :rolleyes:(Érdekes egyébként, hogy nálam is a növényesítés steril növényekkel történt mégis megjelentek. Nekem gyanús a talaj...).
0-24 megy a CO2, ezért nagyon nem lehet rajta emelni. Ahhoz pH Controller kellene. A talaj nekem is gyanús, csak pont a legdrágább garnis talajt vettem, hogy tutira semmi gond se legyen 😣
 
Szép pöttyös kagylósrákok ezek. :p
Nekem is voltak ilyenek, és szerintem a beállt szűrő miatt biztos vannak is még, csak mivel halas az akva, ezért mostanában nem találkozom velük.
Simán el tudom képzelni, hogy nálad is a szűrőanyagban vészeltek át a halakkal veszélyeztetett időket, és most élvezik a biztonságot. :rolleyes:
Garnélás akvában talajporszívózással, a túletetés elkerülésével igyekeznék szinten tartani őket, de valójában nem tudom.
Még soha nem tartottam garnélás akvában őket. :unsure:
 
0-24 megy a CO2, ezért nagyon nem lehet rajta emelni. Ahhoz pH Controller kellene. A talaj nekem is gyanús, csak pont a legdrágább garnis talajt vettem, hogy tutira semmi gond se legyen 😣
Tropica-nál is tapasztaltam illetve ADA talajnál is. A Tropica esetén nagyon sok volt a csigusz :(
 
A Tropica esetén nagyon sok volt a csigusz
Csiga az más téma. Submers növénnyel az alap, hogy jön. Viszont a CO2 miatt idővel elkopnak.
Szép pöttyös kagylósrákok ezek. :p
Nekem is voltak ilyenek, és szerintem a beállt szűrő miatt biztos vannak is még, csak mivel halas az akva, ezért mostanában nem találkozom velük.
Simán el tudom képzelni, hogy nálad is a szűrőanyagban vészeltek át a halakkal veszélyeztetett időket, és most élvezik a biztonságot. :rolleyes:
Garnélás akvában talajporszívózással, a túletetés elkerülésével igyekeznék szinten tartani őket, de valójában nem tudom.
Még soha nem tartottam garnélás akvában őket. :unsure:
Az elmúlt 10 évben nem volt hozzájuk szerencsém. Maradhatott volna így a helyzet, de nem, kellenek az újdonságok.
 
Habár az utolsó poszt a garnikról szól, nekem az elatine-tól esett le az állam.😲 Az egy dolog hogy milyen brutál a színe, de már olyan sűrű és erős lett, hogy lassan arrébb lökködi a kis köveidet. 💪👍
 
Habár az utolsó poszt a garnikról szól, nekem az elatine-tól esett le az állam.😲 Az egy dolog hogy milyen brutál a színe, de már olyan sűrű és erős lett, hogy lassan arrébb lökködi a kis köveidet. 💪👍
Pedig nincs is alatta táptalaj. Csak hátul a Crenata, Rotala Macranda mini és Vivipara alatt van. De a hűtés megy folyamatosan a kínai vezérlővel. Hőfok: 22 Celsius
 
Beépítésre került ide is egy Jabeo tápadagoló. Ezúttal a Wifis verziót vettem meg, mert ez pont fele akkora, mint a normál és ezt még be tudtam erőltetni a szekrénybe. Amúgy a Wifinek nem sok értelme van, mert ezeket az eszközöket egyszer beállítja az ember aztán hónapokig nem nyúl hozzá semmilyen beállításhoz. Jelenleg egyetlen csatorna üzemel mindössze, így eléggé luxusnak hat a négy csatornás adagoló, de nem tudhatom mit hoz a jövő.

Itt már egy nap híján 3 hete megy az új tápozás. Eddig semmi negatív változást sem láttam a növényeken. A Macranda mini nagyon szép vörös, talán egy lehelettel telítettebb színű, mint korábban volt, de az biztos, hogy túl gyorsan növekszik. A Vivipara is nagyon beindult, már kicsit sok is, ha valakinek kell szóljon.

A kövek bebarnultak, de most, hogy nézem a régebbi fotókat, már a Seachem tápozásnál is ez volt. A baj csak annyi, hogy az erős motoros fogkefével is alig jön le valamennyi.
Az üveg belülről zöldül. Erre korábban az lett volna az egyértelmű tippem, hogy sok a nitrát/foszfát, de ez a táp nem tartalmaz semmit sem ezekből és a 17db garnéla sem kekszel ennyit. Egyenlőre azt gyanítom, hogy erős a táp, nekem meg kevés a növényem és így kevesebb is elég lesz. A gyári ajánlás alapján az 54 literre 1,6ml/nap kell. Ezt már a kezdetektől úgy oldottam meg, hogy RO vízzel a ketszeresére hígítottam és 3ml/nap adagolással ment. Most gondban is voltam, mert őszintén szólvan nem bizom abban, hogy a kínai vagy bármelyik adagoló pontosan tud adni napi 2ml-t. Ezért most már a nyolcszorosára hígítottam a tápot és így a gyári mennyiség x8=12,8ml helyett napi 8ml-t adagol a pumpa. A következő pár hétben kiderül jól gondoltam vagy sem.

Fénykép a teli szekrényről:20210313_131506.jpg
Bár a képen úgy néz ki, hogy a szűrőt nehéz lesz kivenni, de valójában könnyen kivehető.

És az akvárium:

DSC02762.JPG
 
Uh, tényleg elég barnák lettek a kövek.
Nagyon remélem, hogy jól megy az új kalkulációddal a tápozás, és minden egyenesbe kerül.
 
Szerintem picit túlgondolod ezt az egész tápozás-kérdéskört. Van az EI tápozás, amikor túltápozunk. Meg van az összes többi, amikor megpróbálunk a növények igényeinek megfelelően tápozni.
Neked is volt már sokszor, hogy elhanyagoltál egy-egy akváriumot és szinte nem is tápoztál. És minden patentül működött, nem? Max annyi, hogy nem voltak topformában a növények. De amúgy ők képesek nagyon gyorsan reagálni, ha megkapják amikben addig hiányt szenvedtek. Szerintem csak ott jelenthet gondot az alultápozás, ahol a növényeknek a meglévő leveleit/hajtásait féltjük valamilyen okból. De neked most nincs ilyen növényed, szóval nem tudom mit veszíthetnél.
Magyarul, arra akarok kilyukadni, hogy vedd lazábra a dolgot, felesleges itt egy-két millilitert kalkulágatni meg ennyire ragaszkodni a napi rutinhoz. Bátran tápozz alul, mennyiségben és/vagy gyakoriságban. Aztán ha hiánytünet lesz, akkor majd növelsz a dózison és/vagy gyakoriságon. Mit veszíthetsz?
 
Szerintem picit túlgondolod ezt az egész tápozás-kérdéskört. Van az EI tápozás, amikor túltápozunk. Meg van az összes többi, amikor megpróbálunk a növények igényeinek megfelelően tápozni.
Neked is volt már sokszor, hogy elhanyagoltál egy-egy akváriumot és szinte nem is tápoztál. És minden patentül működött, nem? Max annyi, hogy nem voltak topformában a növények. De amúgy ők képesek nagyon gyorsan reagálni, ha megkapják amikben addig hiányt szenvedtek. Szerintem csak ott jelenthet gondot az alultápozás, ahol a növényeknek a meglévő leveleit/hajtásait féltjük valamilyen okból. De neked most nincs ilyen növényed, szóval nem tudom mit veszíthetnél.
Nálam alapvetően két állapot van.

1. A mérnök üzemmód
Ilyenkor minden nap adom a tápokat. Naponta figyelem kell-e takarítani, metszeni és ha kell azonnal megcsinálom. A heti vízcseréket napra pontosan megcsinálom. Jellemzően patika az akvárium minden szempontból.

2. A le 💩 om üzemmód
Jellemzően az akvárium versenyfotójának elkészítése után elfogy a motiváció, így kimarad a napi vizslatás, nem nyírom időben vagy egyáltalán a növényeket. Egy heti tápozás után nincs kedvem vizet cserélni, ezért a következő héten nem tápozok. Aztán, ha a közetkező vízcsere is kimarad, akkor 2-3 napi tápot benyomok a harmadik hétre, hátha annyi elég lesz és nem lesz sok sem (ez így nem túl tudományos ugye?). A növényeken előbb-utóbb meglátszik a mostoha kezelés és némelyik kényesebb eltűnik magától vagy elnyomja egy erősebb szomszéd. Ha nyár van és huzamosabb ideig nem lakunk otthon, akkor a hal állomány is megszívja a ritka etetések miatt.

Szóval tudok laza lenni, nem ezzel van a baj. A baj ott van, hogy most mérnök üzemmódban vagyok. Úgy éreztem, hogy mindent maximálisan a tudásom szerint csinálok és mégis elönt az alga. Ezért váltottam az EI tápról a vékony tápozásra. A vékony tápozásnál viszont fokozottan hamarabb jelentkeznek a hiánytünetek, ha kimaradnak tápozási napok. Ezért szereztem be a tápadagolókat, mert tudom, hogy néha elfelejtek tápozni, néha meg nem vagyok itthon.

Magyarul, arra akarok kilyukadni, hogy vedd lazábra a dolgot, felesleges itt egy-két millilitert kalkulágatni meg ennyire ragaszkodni a napi rutinhoz. Bátran tápozz alul, mennyiségben és/vagy gyakoriságban. Aztán ha hiánytünet lesz, akkor majd növelsz a dózison és/vagy gyakoriságon. Mit veszíthetsz?

A mennyiséget meg úgy szeretném belőni, hogy minnél kevesebb dolgom legyen az akváriummal, de a növények gyönyörűek legyenek. Per pillanat utóbbi megvan, míg az algásodás is nagyon minimális. Ezért csak itt változtatok a táp mennyiségén, a nagy akváriumon nem, hogy lássam igazam van-e, vagy sem.
 
Back
Oldal tetejére