• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Iwagumi Bonsai

Hegyidoktor

Kertész szaki
Sziasztok!

Dr Hegyi György vagyok, gyerekkorom óta vagyok megfertőzve az üvegbe zárt vizivilág szépségével. Novényessel még nem volt dolgom, bár annó vagy 10 éve csináltam egy vegyes akit és abba DIY CO2 már buborékolt. Utána volt egy kis szünet majd Tengerivel foglalkoztam... Na ahoz külön ember kell hogy minden rendben menjen, nagyon sok idő... odafigyelés... és technika... amiből valami feladja a kulcsot. Így is lett vége, végül a 400lityós akvárium kezdett el könnyezni... Akkor minden DIY barkács és használt cucc volt.
Azóta volt 2 év szünet de nem bírtam tovább. Úgy döntöttem hogy a fentiek miatt hogy új cuccokból építek, és a növényes felé húzott a szívem. (Azért ha nyugdíjas leszek még lesz tengerim...)
Jelenleg:
a tank egy OASE Highline 400 + egy szett gyári armatura és 4 cső (tehát 3X os fénnyel az eredetihez képest)
szűrő: Eheim Prof 3e 2078
szűrőanyag: 6 liter Seachem Matrix 0,5L Seachem Purigen
CO2: nagynyomású, AM 1000 reactor bypasson
sterilizátor: Twinstar 2 Nano plus
az aljába 14,4Kg Dennerle Deponit Mix 9in1 táptalaj
fölé 5X9kg ADA Amazonia
vagy 20Kg Seiryu kő és egy nagy és egy kicsi bonsai fa dekor
A fentiekből még a Tank illetve a Bonsaiok és egy pár apróság még úton van.
Most a köveket sikálgatom és keresem a hardscape megfelelő kinézetét (ehez mondjuk kéne a bonsai is)
Arra gondoltam a szűrőt be kéne indítani egy kis bacival valami befőttes üvegbe hogy a mátrix telítődjön... Mi a vélemény?
Illetve a fentiekről?

Kicsit rezgek a dologtól már így hogy olvasgattam... Nem akarok algatengert.

Üdv Hegyidoktor
 
Utoljára módosított:
Üdv Dr. Úr!

Nem semmi méretek! A heti 30-40% vízcserébe belegondolt? Mindenesetre ekkora térben bitang jó kis hardscape-et lehet összerakni. Szerintem nézz inspirációnak sok GA youtube videot és keresgélj pinteresten! Ha nagyjából összeáll a kép a fejedben kezdj el építkezni, oszd meg velünk, mi pedig szétsavazzuk:) Hajrá!

Ui.: A szűrő bejáratása mindenképp jó ötlet!
 
A heti 30-40% vízcserébe belegondolt?

Az a baj hogy bele... de ekkora mennyiségben itthoni körülmények közt csap víz lesz kezelve szerintem... vagyis ez volt a terv. Szerintetek? Nem tudom a keménység mennyire para de itt Egerben szerintem kemény a víz, illetve a kő is keményít rajta.
 
Ha beállt az akvárium kb 3 hónap után már legtöbbször működik kétheti vizcserevel is íegy akvárium. Gazdaságosabb és kényelmesebb is lesz karbantartani majd az akvariumot.

A szurot ellehet indítani egy vodorben és adagolni baktérium kultúrát, de valamit kell meg a vízbe dobni hogy ammónia legyen a vízben amit lebonthatnak a szurobakteriumok. Kulonben a tiszta vízben nem lesz mit enniuk
 
Az a baj hogy bele... de ekkora mennyiségben itthoni körülmények közt csap víz lesz kezelve szerintem... vagyis ez volt a terv. Szerintetek? Nem tudom a keménység mennyire para de itt Egerben szerintem kemény a víz, illetve a kő is keményít rajta.
Ha csapvízzel akarsz operálni akkor szerintem az legyen az első hogy mérsz egy GH, KH-t!
 
Ha beállt az akvárium kb 3 hónap után már legtöbbször működik kétheti vizcserevel is íegy akvárium. Gazdaságosabb és kényelmesebb is lesz karbantartani majd az akvariumot.

A szurot ellehet indítani egy vodorben és adagolni baktérium kultúrát, de valamit kell meg a vízbe dobni hogy ammónia legyen a vízben amit lebonthatnak a szurobakteriumok. Kulonben a tiszta vízben nem lesz mit enniuk
A tengeriben ecetet meg szőlőcukrot adtunk enni a baciknak, de gondolom bármilyen szerves cucc jó nekik, amiből ammónia is lesz.
 
Sziasztok ma megérkeztek a bonsaiok az akiba. Az akvárium még úton van. Nemmondom túlszárnyalta a várakozásomat. Gyönyörűek! Kis szorgos távolkeleti kezek összeragazgatták, megformázták, de nem csak úgy dobjunk össze 3 ágat... Nekem kb 3-4 óra lenne fánként... Hétvégén jöhet a kartondoboz törölköző kő fa kompozíció... fotózom ha lehet föl képeket majd...
Kimaradt a csomagból a vízteszt, így nem tudom mi folyik a csapból. A szolgáltató szerint 15nk. körüli. Mindegy még úgysem töltöm...
 
Na ma beindítottam a szűrőt (Eheim Professional 3e 2178) 6 liter mátrix szépen telerakta az alsó 3 kosarat és még kb fél liter jutott a 4.be is ahol a fél liter Seachem Purigen is lakozik a sűrűszövésű zsákocskában. 10 Literes (nano, na jó műanyag vödörben) keveri a vizet. Az akvárium talán kedden jön. Ma kreáltam Hardscapet is az asztalon, csak gondolom nem tudom feltölteni huszonakármennyi hozzászólásig. A szűrő kb 20 liter vizébe ment 1 kupak Baci (Seachem Stability) 1 kanál kristálycukor (a baciknak), Fentebb írátok hogy ammonia kellene a baciknak, tehát valami fehérjetartalmú cucc is kéne bele, vagy holnap dobok bele pár szem műtrányát (péti só, amoonium nitrát) hagy zabáljanak a bacik... hagy foglalják el jól megérdemelt helyüket a mátrixon.
 
Na ma beindítottam a szűrőt (Eheim Professional 3e 2178) 6 liter mátrix szépen telerakta az alsó 3 kosarat és még kb fél liter jutott a 4.be is ahol a fél liter Seachem Purigen is lakozik a sűrűszövésű zsákocskában. 10 Literes (nano, na jó műanyag vödörben) keveri a vizet. Az akvárium talán kedden jön. Ma kreáltam Hardscapet is az asztalon, csak gondolom nem tudom feltölteni huszonakármennyi hozzászólásig. A szűrő kb 20 liter vizébe ment 1 kupak Baci (Seachem Stability) 1 kanál kristálycukor (a baciknak), Fentebb írátok hogy ammonia kellene a baciknak, tehát valami fehérjetartalmú cucc is kéne bele, vagy holnap dobok bele pár szem műtrányát (péti só, amoonium nitrát) hagy zabáljanak a bacik... hagy foglalják el jól megérdemelt helyüket a mátrixon.
Ugyan már, pikk-pakk össze lehet hozni a kellő számú hozzászólást. Csak tessék kicsit aktívabbnak lenni a fórum egyéb zugaiban is. ;)
Ezt pedig megkérem, hogy egy admin (@viktorlantos , @danyi03 , @inadsz , @Nigro , amelyikőtök épp, erre jár, légyszi) tegye át az "Akvárium naplók" részbe. Plíz 🙂
 
Szia!

Örülök, hogy belekezdtel a naploba, kíváncsian várom a fejleményeket!

. A szolgáltató szerint 15nk. körüli. Mindegy még úgysem töltöm...

Milyen halakat és növényeket kivansz később telepiteni?
A lagyabb viz azert is jobb, mert nem kell állandóan az uvegrol torolgetni a vizkovet.
 
Kíváncsian várom hogy mi sül ki ebből, hogy a tengeris berögződéseket fogod alkalmazni az édesvízi növényeknél (ecet, szőlőcukor...). Mondjuk a kristálycukor helyett inkább a mézet próbáld. Próba szerencse alapon miért ne lehetne sikeres a kísérlet. Ezen a fórumon van egy bevált irány amit mindannyian próbálunk követni, hogy fenntartsunk egy kis vizivilágot. Rendbontó amit elkezdték és emiatt drukkolok neked hátha valami újat tanulok, amit már én is gondoltam csak nem mertem alkalmazni. Gyerünk Doki mutass új irányt!
 
Nem a növények kapják a szén utánpótlást hanem a bacik... Ami érdekes hogy az ammoniát nem megeszi és beépíti nitrogéntartalmú szerves vegyületnek fehérjének, hanem nitritté utána nitráttá alakítja... a biológusok biztos tudják miért jó ez a bacinak de én háziorvos vagyok. Azt tudom hogy a tengeriben, jót tett a biológiai szűrés fokozására ha ecetet vagy szőlőcukrot adtunk. Fokozatosan növelve a dózist... gondolom itt is segíthet egy kis cukor... holnap adok nekik egy kis pétisót is...
A vödörben úgysem algásodik... nincs fény... illetve kb 25 C fok van a helységben. Tehát ha emlékeim nem csalnak akkor jó a hely a baciknak.
Pár képet próbálok fellőni a tapatalkal hátha. Ha tetszik vagy nem tetszik jelezzetek...fe4159f60df52fc5c140f635077c9ffc.jpg0daf28dd91acbedecbca386773dfb7d7.jpg019e8ebe79eed5999b6f6514c911af3e.jpg
 
Ámbár egyáltalán nem vagyok nagy hardscape-mester, még csak a ,,hozzá valamelyest konyító titulust" sem merném viselni. Ettől függetlenül, ha egy megjegyzést megengedsz:

A kövek + kavics elrendezése nekem nagyon tetszik, viszont a fákkal (melyek valóban csodaszépek- ahogy előre szóltál-) kissé túl szimmetrikusnak hat az összkép.

Alig várom, hogy megérkezzen az akváriumod! :)
 
[emoji2] Megjött az akvárium! [emoji2] Wow Wow! Nagyon tetszik. Ami szuper hogy alul fúrott a leeresztő csőnek, belül egy rejtett alagútban jönnek fel a csövek, vezetékek, az akván kívül semmi nincs. Alu design keret és tető. Fekete hátfal.
Beletettem a leeresztő csövet meg vagy 20 liter vizet hogy cseppen e de nem... mondjuk 20 liter nem nagy nyomást fejt ki de gondolom ha nem jól húztam volna meg akkor reggelre lesz egy kis víz a padlón. A kidolgozásról annyit hogy a vizes szekrényrész illesztései ki vannak húzva szilóval, gondolom ha baleset van vagy cseppen valami ne szívja fel a bútorlap.
Kellett 3 tesót hívni a szomszéd építkezésről hogy be tudjuk hozni. A CO2-t összeraktam csak még sajnáltam csavarral megfúrni az oldalt hogy a reaktort feltegyem. Vettem inkább ragasztós tépőzárat...

A bonsaiokat áztatom, az egyiknek durván dohány szaga van vizesen...
3 garnitúra lámpa is megvan... 2 tartóra lesz téve 6 cső. Szerintem időzítéssel fél órás eltolással 2-2-2 cső kapcsolok fel illetve le. 10-9-8 óra működéssel. A csövek 3150 lumenesek 6500K fehérek. A GA-s wifis elisztót programozom rá. 4 csatornás a negyedik a CO2 lesz.
Ha beleszabtam a csöveket akkor csinálok egy tesztet akin kívül hogy mennyire ereszt a reaktor... betekertem Loctite szalaggal azt mondták jobb a teflonnál is. A bypass 2 ága között mennyi távolságot illik hagyni? Illetve ha esőztetőt bekötöm annak a kivezetéseit szerintem bővíteni kell mert lefogná a szivattyút. A hétvégére összerakom a technikát meg a hardscapet. 1 hét múlva jöhetnek a növénykék.
Mentettem a tengeriből egy dózispumpát, kínai úgyhogy most tesztelem egy hétig hogy hogy nyomja. Mennyire megbízható a tengeriben 50 80 milliket adagolt Ca illetve Mg és Bikarbonátot mindegy volt 1-1 milli plusz vagy minusz de itt kevesebbek kéne a tápból gondolom...

Most egy kicsit még elleszek a gyönyörködéssel majd jelentkezem...
Üdv Hegyidoktor9c18a587c1f8ee0167e3c1ecde210572.jpgfc2aa2ff44bf929d302ff178de129235.jpg2863b01bb1d46683361e8d58b4ba2abc.jpg27b65396f7b98793b98ede1d3f8784e3.jpg
 
[emoji2] Megjött az akvárium! [emoji2] Wow Wow! Nagyon tetszik. Ami szuper hogy alul fúrott a leeresztő csőnek, belül egy rejtett alagútban jönnek fel a csövek, vezetékek, az akván kívül semmi nincs. Alu design keret és tető. Fekete hátfal.
Beletettem a leeresztő csövet meg vagy 20 liter vizet hogy cseppen e de nem... mondjuk 20 liter nem nagy nyomást fejt ki de gondolom ha nem jól húztam volna meg akkor reggelre lesz egy kis víz a padlón. A kidolgozásról annyit hogy a vizes szekrényrész illesztései ki vannak húzva szilóval, gondolom ha baleset van vagy cseppen valami ne szívja fel a bútorlap.
Kellett 3 tesót hívni a szomszéd építkezésről hogy be tudjuk hozni. A CO2-t összeraktam csak még sajnáltam csavarral megfúrni az oldalt hogy a reaktort feltegyem. Vettem inkább ragasztós tépőzárat...

A bonsaiokat áztatom, az egyiknek durván dohány szaga van vizesen...
3 garnitúra lámpa is megvan... 2 tartóra lesz téve 6 cső. Szerintem időzítéssel fél órás eltolással 2-2-2 cső kapcsolok fel illetve le. 10-9-8 óra működéssel. A csövek 3150 lumenesek 6500K fehérek. A GA-s wifis elisztót programozom rá. 4 csatornás a negyedik a CO2 lesz.
Ha beleszabtam a csöveket akkor csinálok egy tesztet akin kívül hogy mennyire ereszt a reaktor... betekertem Loctite szalaggal azt mondták jobb a teflonnál is. A bypass 2 ága között mennyi távolságot illik hagyni? Illetve ha esőztetőt bekötöm annak a kivezetéseit szerintem bővíteni kell mert lefogná a szivattyút. A hétvégére összerakom a technikát meg a hardscapet. 1 hét múlva jöhetnek a növénykék.
Mentettem a tengeriből egy dózispumpát, kínai úgyhogy most tesztelem egy hétig hogy hogy nyomja. Mennyire megbízható a tengeriben 50 80 milliket adagolt Ca illetve Mg és Bikarbonátot mindegy volt 1-1 milli plusz vagy minusz de itt kevesebbek kéne a tápból gondolom...

Most egy kicsit még elleszek a gyönyörködéssel majd jelentkezem...
Üdv HegyidoktorView attachment 73852View attachment 73853View attachment 73854View attachment 73855
A bonsaiokról láthatunk képet?
 
Bocsánat a kései válaszért igen a bonsaiokról lesz kép. (Később.)
Ma összeraktam a technikát a szekrénybe. Eddig minden rendben is ment. Közben egy levegőcsövön eresztettem le a vizet ami tesztelte az alsó leeresztő lyuk hollanderét. A kisfism meg a legóival pancsolt a tejesládába amibe folyt a víz. Amikor minden bepasszolt, szétszedtem, hogy a rendszert teszteljem egy vödörbem. Ekkor levertem egy LED csövet ami el is tört. Így egyenlőre 5 lesz amíg rendelek újat.
Jött a teszt. A reactoron alig akar víz átfolyni, mondjuk kicsi volt a nyomás a vödör miatt a bypass másik ágán ment el. A légtelenítő szelep ereszt egy kis vizet... az szerintem kuka és valami komolyabb cucc kell. Máshol nem eresztett. Mondjuk loctite szalaggal betekertem a levegő csatlakozókat. Egyenlőre nem cserélem ki a bioballokat bár lehet az is kell majd. Vagy arra gondoltam nem bypassolom hanem Y ágon két beömlő lesz, lehet azis fogja hogy vissza kell a vizet vezetni a felszálló ágba.
A szűrő keveri a vizet szorgalmasan a vödörbe. A fákon cseréltem vizet mert sárgult rendesen illetve zavaros volt, plusz dohányszagú. Holnap lehet Hardscapet csinálok illetve villanyvezetékelés lesz elosztó szereléssel a CO2 úgytűnik jó lesz. A palackot ki szoktátok kötni? Vagy csak áll mint a a bizonyos...
321013ff6f6b3f86bd39d2c4bd6d26b9.jpg
 
Lehet rosszul látom, de a szabályozó csapnak a bypass ágon kéne lennie és nem a reaktorén, így semmire sem jó. A gyári golyókkal még 2178-nál is a flow nagyobb részére szükség lesz, hogy ne gyűljön fel benne a gáz nap végére és így max csak a fele mehet arra (és a folytása amitta annyi sem fog, meg majd koszolódik is idővel). Érdemes kicserélni dryvithálóra.
 
Lehet hogy jól látod mert így tényleg semmire sem jó. Ma-holnap átalakítom... illetve a reactort is. Dryvitből mennyi kell? Kb?
Úgy emlékszem kb. 15 db. egyenként 5 centis csíkot vágtam belőle és hajtogattam össze valamint a közepére tettem egy kis darab krumplis/narancsos zsákot. Utóbbi valószínűleg felesleges volt. Ez max 1nm lehet.
Fél évig nem alakítottam át, mert úgy gondoltam, sokkal jobb nem lehet, alig köpködött, szinte tökéletesnek tűnt a beoldás de utána vissza kellett vennem a gázt vagy 20%-kal és a Tetra1200-asomnál is ki lehet nyitni a bypass-t félig, míg előtte el kellett zárnom teljesen.
 

Attachments

  • reaktor.png
    reaktor.png
    843 KB · Megtekintések: 63
Back
Oldal tetejére