• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Ismerkedés a növényekkel

Vendash1984

Kertész segéd
Sziasztok,

talán már egy hónapja is van, hogy YouTube felajánlott valamiért egy GA-s videót, megnéztem, és azóta nagyon nehezemre esik nem ezzel foglalkozni. Végre itthon is megkaptam az engedélyt, a mosókonyhában lehet egy akváriumom, aztán megnézzük mire megyünk egymással. :]

Szóval a nagyobb beruházások előtt reaktiváltam a régi akváriumomat a padlásról, 40L, de szerencsére szép állapotban lett elrakva. Kompromisszumos megoldásnak egy Eheim belső szűrő lett, világítás led szalaggal (5730, high CRI, ettől egy kicsit félek).

Farkas Balázs videójából egy mondatot nagyon megmaradt benne: "Spend money on plants" :-D

Talaj Dennerle Scaper's Soil lesz, és GA kínálatából válogattam low-tech\könnyen tartható növényeket, többfélét. Egy hónapig lakókkal még nem tervezek.

Egy kisebb és egy nagyobb darab vasfám van, amit kaptam, de annyira durván színezi a vizet, hogy lehet, hogy nem tudom betenni őket. Jelenleg egy nagyobb vödörben áznak, reggelente cserélem a vizet, este már nem látok le az aljára. Esetleg a Seachem Purigen elbírna vele? A szűrőbe bele tudom tenni, egy tartály van benne plusz szűrőanyagnak, de elég picike.

Az akváriumot most feltöltöttem, szűrő próba, világítás próba, így üresen is olyan megnyugtató nézni a csobogó vizet. :) Remélem a hosszú hétvégére megérkezik a csomagom is nekiállhatok végre :)
 
Megérkezett ma a pakk, este nekiálltam. Hát, könnyebbre számítottam. Ez a növény ültetés csipesszel, hogy is mondjam, nem ment könnyen. A növényekkel is ismerkednem kell. Monte Carlo-t pl soha többet nem akarok ültetni :] Egész szépen ment, feltöltésnél gyakorlatilag mind felúszott. Utána meg szélmalomharc, egyet visszatuszkolok, két másik meglép :(

Nem vagyok elégedett a végeredménnyel, két nagyobb követ rendeltem, külön-külön szépek, de valahogy együtt nem mutatnak jól, túl szimmetrikus lett az elrendezés. A belső szürőtől is rövid úton meg kell szabadulnom, és valami nagyobb bokrot tenni a helyére. A növények újraültetésével eléggé felkavartam a talajt, remélem reggelre kitusztul.
 
Utoljára módosított:
Ne aggódj! A többségünk valahogy így kezdi ám, mert hiába az ajánlások, de az asszony gyermeke nem bír korlátlan anyagi forrásokkal. Persze a kis belső szűrő tényleg nagy hiba, és nem csak mert foglalja a helyet, de szerintem ezt te is tudod. ;)
Dacára a purrigen víztisztító hatásának, egy ekkora szűrőben szerintem minnél több biológiai szűrőanyag kell.
Az ültetésre meg először nehezen áll rá az ember keze, de meg lehet szokni. A titok az hogy mikor ledugod a növényt, egy aprót billentesz a csipesz talaj alatti részén, majd még az előtt szétnyitod, hogy elkezded kiemelni,de valamiért nem így vagyunk bekötve...
Sok sikert!
 
Hát ez a talaj rendesen feladta a leckét. Még mindíg szöknek a növények, lehet, hogy a szűrő túl erős áramlást csinál (esőztetővel van használva). Így feltöltött állapotban pedig gyakorlatilag lehetetlen bármit is visszaültetni, úgy néz ki, le kell engednem az összes vizet, és kicsit igazítani a dolgokon :) Egyelőre 2 naponta 50% vízcsere, szép tiszta már a víz. Próbálom az elhalt növényi részeket minél előbb kihalászni. Sajnos a barna alga egy két levélen már megjelent.

A növények nagy része egész jól van, kivéve az átokhínárt, az valamiért barnul és dobálja le a leveleit.
 
Hát ez a talaj rendesen feladta a leckét. Még mindíg szöknek a növények, lehet, hogy a szűrő túl erős áramlást csinál (esőztetővel van használva). Így feltöltött állapotban pedig gyakorlatilag lehetetlen bármit is visszaültetni, úgy néz ki, le kell engednem az összes vizet, és kicsit igazítani a dolgokon :) Egyelőre 2 naponta 50% vízcsere, szép tiszta már a víz. Próbálom az elhalt növényi részeket minél előbb kihalászni. Sajnos a barna alga egy két levélen már megjelent.

A növények nagy része egész jól van, kivéve az átokhínárt, az valamiért barnul és dobálja le a leveleit.
A monte carlot 1-2 szalankent dugdosd le. A szalak vegebol 1-2 level logjon ki a talajbol, ugy is beindul a feny fele. Az atokhinar nem nagyon szereti az eros aramlast, probald nyugisabb helyre ultetni. Erdemes lenne csepptesztekbe fektetned, hogy a megfekelo tapozast majd be tudd allitani.
Kitartas, jo lesz ez!
 
Eddig úgy néz ki, minden megmarad, kezd minden növény magához térni. Szépen hozzák már az új hajtásokat. Elég látványos a dolog, ami nem tiszta barna alga, az új hajtás 🆒 Tegnap leengedtem a víz 80%-t megpróbáltam eliminálni az alga nagy részét. Már elég stabilak a növények, a nagyobb levelekről egy kis kefével elég könnyen lejött szerencsére.

Megjelentek a csigák viszont, pedig összesen 2 nem zselés növényem volt. Picik még, egyelőre maradhatnak. Lassan érkeznének a lakók, de tanácstalan vagyok. Valami igénytelen\könnyen tartható halacskára gondoltam, meg valamire alga ellen, de Tatabányán elég kemény a víz. RO nincs, 0-as gyantás lágyvízem van, esetleg ezzel tudom keverni. Elvileg a héten érkezik a vízteszt pontosat sajnos még nem tudok. De a növények eddig jól elvannak a pihentetett csapvízben.
 
Sziasztok, tápozással kapcsolatban lenne kérdésem. 54l az akva, kevés növénnyel: anubias, ludwigia, dennerle rota indica, dennerle hygropilia pinnatifida, staurogyne repens. Plantert kapnak heti 2 ml és folyékony co2-t. Milyen tápozást javasoltok, miből mennyit?
 
Lehet kapni Tbányán ro vizet a dánióban. Anyóséknák voltunk hétvégén és beszaladtam körülnézni, így biztosan mondom, hogy láttam a kiírást. De olcsóbb, ha veszel egy Aquili classicot.
 
Nah, ha minden jól megy, ma érkeznek a lakók. Eddig 3 különböző féle csigát láttam, pedig alig vettem nem zselés növényt :-(

Szépen nő minden, víz még sajnos mindíg barnás a vasfától. Egyedül a Ludwigia nem szeret itt valamiért. Már kb 2,5x-re nőtt, de mindíg csak kb a felső része szép, alatta teljesen szétmálnak a levelek. Közvetlenül a lámpa alatt van. Kevés lehet neki a fény?

40L-re a 4db amano\6db nano hal van betervezve, ha rendben lesz a víz délután :)
 
Back
Oldal tetejére