• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Iron Manten

Sziasztok!
Jó régen nem jelentkeztem, kicsit sok volt a meló, de most a nyári szabadságolás alatt kicsit sikerült rendbevágnom az akvát.
A növények kicsit megsínylették a hőmérséklet ingadozást meg a rapszodikus vízcseréket; a Buce és az Anubias kicsit beecsetesedett, előbbinek levelei is kilyukadtak. A tenellus úgy néz ki, végleg megadta magát jobb oldalon elöl, de középen elszórtan azért még növöget. Összességében nagy gond nincs, alga elviselhető. Sajnos egyre több a mulm, így a csigákkal küzdök, de az utóbbi 2 vízcserénél igyekeztem minél többet "porszívózni", alaposan megnyírtam a mohákat és a szűrő is átesett egy nagyobb tisztításon.
Már a következő akváriumra hangolódva növesztgetek egy kis C. parvát jobb oldalt elöl, emellett vöröses árnyalatú növényekkel is próbálkozok. A Limnophila sessiliflora mellett csináltam helyet néhány szál Ludwigia palustrisnak, amiket @Rebal kollégától kaptam, ezúton is köszönet érte. Egyelőre szépen nő, bár nem egy sprinter, de hozza az oldalhajtásokat és megtartotta a színét is. Emellett jártam a GA-ban, ahonnan @Nigro biztatására kísérletképpen hoztam egy csomag L. hippuridoidest, hátha ez is hoz egy kis színt. Sajnos már nem olyan élénk, mint volt, de a sessiliflora mellett még így is sokkal erősebb tónusa van. Ha már a GA-ban voltam, nem állhattam meg, hogy ne próbáljam ki a "LEGO-asztalt", amelynek eredményeképpen 3 kg vasfával távoztam. :D
Az új scape egyébként október közepére várható. A terv összeállt, de fotót majd később közlök. A hardscape elemei vasfa és Frodo stone lesznek. Talajként Amazoniát, Power Sand Specialt és La Platát fogok használni. A növénylista is nagyjából megvan, a jelenlegi növényeim lesznek, de moha, Valisneria és nagyobb Cryptok nélkül. Hátulra stemek (H. polysperma, L. sessiliflora plusz ezekhez a L. hippuridoides és/vagy a L. palustris, attól függően, hogy megmaradnak-e addig), árnyékos helyeken Anubias, világosabb részekre, C. parva és Stau kerülnek majd. Meglátom mennyi helyem marad, a Crypto beckettit és a wendtii brownt is lehet, hogy megtartom, utóbbitól nehezen válok meg. A vasfákra Mycrosorium megy, de még nem tudom, hogy melyik, lehet, hogy kipróbálom a keskenyebb levelűt, ha nem olyan kényes...
Végül néhány száraz adat a jelenlegi működésről:
- vízcsere 7-8 naponta 30-40% RO, TDS 150-re belőve
- világítás: 8 h/nap 2x24 W T5 6500K
- napi tápozás: 4-4 ml GA Mac-Mic, 4 ml Easy Carbo, 2 ml E.L. Fosfo
Így néz ki jelenleg. A jobb oldal még elég kesze-kusza, de majd letisztul. Polysperma toppolva, újraültetve hátul, Mycrosorium kicsit megritkítva.
IMG_5765 másolat.jpg

Köszi, hogy benéztél!
 
Sziasztok!
Jó régen nem jelentkeztem, kicsit sok volt a meló, de most a nyári szabadságolás alatt kicsit sikerült rendbevágnom az akvát.
A növények kicsit megsínylették a hőmérséklet ingadozást meg a rapszodikus vízcseréket; a Buce és az Anubias kicsit beecsetesedett, előbbinek levelei is kilyukadtak. A tenellus úgy néz ki, végleg megadta magát jobb oldalon elöl, de középen elszórtan azért még növöget. Összességében nagy gond nincs, alga elviselhető. Sajnos egyre több a mulm, így a csigákkal küzdök, de az utóbbi 2 vízcserénél igyekeztem minél többet "porszívózni", alaposan megnyírtam a mohákat és a szűrő is átesett egy nagyobb tisztításon.
Már a következő akváriumra hangolódva növesztgetek egy kis C. parvát jobb oldalt elöl, emellett vöröses árnyalatú növényekkel is próbálkozok. A Limnophila sessiliflora mellett csináltam helyet néhány szál Ludwigia palustrisnak, amiket @Rebal kollégától kaptam, ezúton is köszönet érte. Egyelőre szépen nő, bár nem egy sprinter, de hozza az oldalhajtásokat és megtartotta a színét is. Emellett jártam a GA-ban, ahonnan @Nigro biztatására kísérletképpen hoztam egy csomag L. hippuridoidest, hátha ez is hoz egy kis színt. Sajnos már nem olyan élénk, mint volt, de a sessiliflora mellett még így is sokkal erősebb tónusa van. Ha már a GA-ban voltam, nem állhattam meg, hogy ne próbáljam ki a "LEGO-asztalt", amelynek eredményeképpen 3 kg vasfával távoztam. :D
Az új scape egyébként október közepére várható. A terv összeállt, de fotót majd később közlök. A hardscape elemei vasfa és Frodo stone lesznek. Talajként Amazoniát, Power Sand Specialt és La Platát fogok használni. A növénylista is nagyjából megvan, a jelenlegi növényeim lesznek, de moha, Valisneria és nagyobb Cryptok nélkül. Hátulra stemek (H. polysperma, L. sessiliflora plusz ezekhez a L. hippuridoides és/vagy a L. palustris, attól függően, hogy megmaradnak-e addig), árnyékos helyeken Anubias, világosabb részekre, C. parva és Stau kerülnek majd. Meglátom mennyi helyem marad, a Crypto beckettit és a wendtii brownt is lehet, hogy megtartom, utóbbitól nehezen válok meg. A vasfákra Mycrosorium megy, de még nem tudom, hogy melyik, lehet, hogy kipróbálom a keskenyebb levelűt, ha nem olyan kényes...
Végül néhány száraz adat a jelenlegi működésről:
- vízcsere 7-8 naponta 30-40% RO, TDS 150-re belőve
- világítás: 8 h/nap 2x24 W T5 6500K
- napi tápozás: 4-4 ml GA Mac-Mic, 4 ml Easy Carbo, 2 ml E.L. Fosfo
Így néz ki jelenleg. A jobb oldal még elég kesze-kusza, de majd letisztul. Polysperma toppolva, újraültetve hátul, Mycrosorium kicsit megritkítva.
View attachment 38629

Köszi, hogy benéztél!

Ha közelebb ér a vízfelszínhez, megint sokkal élénkebb színe lesz a hippurioides-nek ;)
 
Sziasztok!
Egyelőre nem nyitottam új naplót az új akváriumnak, mert még 2 hónapot várat magára, de a scape már nagyjából összeállt. Azért osztanám meg Veletek az elgondolt fás elrendezést, mert kicsit elbizonytalanodtam, hogy milyen követ válasszak.
A terv az, hogy kétoldalt ívben "kőfalat" építenék, amely teljesen elválasztaná egymástól az Amazoniát és a La Plata homokot. A kövek emellett "alapzatként" is funkcionálnának.
Alapvetően 3 fajta kövön gondolkodom: Manten, Seiryu és Frodo. Megkövesedett fát, dragont, ammert és lávakövet nem szeretnék.
Olyan kellene, ami nem túl kontrasztos a La Platával és kb. maroknyi méretű, hogy többet is egymás mellé tudjak tenni (az alapterület 75x35 cm).
Manten kövem van néhány, de ezek elég nagyok és kicsit porózusak.
A Frodonak tetszik a színe és úgy tudom keménységre nem hat, csak nem tudom, milyen méretben van.
Seiryu méretben jónak tűnik, de nem tudom, hogy passzolna a többi dekorhoz.
Egyébként @talachi-ék "Scaper's Day-en készült akváriumának a színvilága nagyon megfogott, de én alapvetően Ryuboku stílusban gondolkodok.
Mit gondoltok?
36483285125_3b3a4f65c2_k.jpgIMG-20170725-00343 másolat by Gyula Herr, on Flickr
 
Utoljára módosított:
Egy kis update...
Ketyeg az akvárium. Bal oldalon elöl a Crypto becketti kicsit megsértődött, miután több régebbi levelét levágtam, de már kezd magához térni. Jobb oldalon elöl a tenellus szinte teljesen kiveszett, helyére parva és stau került vegyesen, szerintem elég jó lett. Növesztgetem a palustrist és a hippuridoidest, egyelőre megvannak, de elég lassan fejlődnek. Két hónap alatt csak az egyik szál palustris érte el a vízfelszínt, még csak most tudtam toppolni... Meglátjuk, legrosszabb esetben csak a polysperma és a sessiliflora kerül át az új setupba, mint stem növény.
Jelenlegi helyzet:
IMG_5815 másolat.jpg
Sajnos 3 Bucéból 2 elvesztette a leveleit, mert carbóval kezeltem az ecsetesedését... Nem tudtam, hogy ilyen érzékeny rá. Remélem még magukhoz térnek, jó lenne őket is felhasználni az átrendezésnél. Részletfotó a jobb oldalról:
IMG_5827 másolat.jpg
Két kép a legnagyobb Anubias nana bokromról... Amint látjátok, a csigákkal továbbra is küzdök. Van némi ecset és zöld pont, de nem számottevő.
IMG_5818 másolat.jpg
Mögötte azért még van némi tenellus a Crypto wendtii árnyékában, de ott sincs túl jó formában.
IMG_5820 másolat.jpg
Mindössze 20 hónap kellett hozzá, hogy így nézzen ki...:) Ha belegondolok, hogy Amanoék marokszám pakolták ezeket a nagyobb akváriumokba...
Anubiassal mindenképpen szeretnék foglalkozni, mert szerencsére szépen nő nálam.
Egyébként szép lassan halad a projekt. Megvannak a kövek is. Manten mellett döntöttem, így nem kellett újat választanom. Jelenleg úgy 15-20 kg kis-közepes méretű kőből válogathatok, amelyeket alapzatnak fogok használni. Gyakorlatilag az új aljzatot kell még majd beszereznem meg néhány növényt rendelnem. Na meg az új bútort legyártatni! :)
Az újraindítást október közepére tervezem.
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Nem várt változás történt az akvárium életében. A rutin szűrőtakarítás után (EHEIM Prof. 1 2026) a szűrő folyamatosan szivárgott, pedig többször is szétszedtem, újra összeraktam, bevazelineztem a tömítőgyűrűt (amit fél éve cseréltem), stb. Visszavettem a fojtást, de a szivárgás még a max. áramláson sem szűnt meg teljesen, úgyhogy kínomban lesúlyoztam felülről kb. 10 kg nehezékkel, mire sikerült elállítanom. Mostanában hosszabb ideig távol leszek, így ez nem maradhatott! :mad: Így hát beszereztem egy új szűrőt. Az OASE Biomaster 250-re esett a választásom, amelyet tegnap be is üzemeltem. Íme:IMG_5835 másolat.jpg
Ezúton is köszönöm @Nigro -nak a telefonos konzultációt és a GA csapatának az ultragyors szállítást!!
Azért ezt választottam, mert tetszett az előszűrő funkció, hogy nem kell bontani a szűrőt olyan gyakran és hogy utólag lehet bele fűtőt is tenni. Sokat gondolkodtam rajta, hogy a 250-est vagy a 350-eset vegyem. Sokan közületek biztosan a 350-eset választották volna, a nagyobb szűrőtérfogat miatt. Én viszont úgy voltam a jelenlegi szűrőmnél is, hogy a 950l/h-s teljesítménye akkora áramlást generált, hogy 70-80%-ra vissza kellett vennem. Nem akartam kísérletezni az áramlásszabályozással. Elvben a 250-esnek a 900 l/h-s értéke a 100 l-es low-tech akvámhoz pont jó kellett hogy legyen. Az egyetlen aggodalmam a kisebb szűrőtérfogat volt; 4,4 l a korábbi 4,9 l helyett. Gondoltam majd a Substrat Prot átrakom és nem lesz gond. A szűrőkosarak lyukmérete miatt ez nem volt olyan egyszerű, egy részét hálóba csomagoltam, másik felét a mellékelt Matrix fölé tettem. Így a biológiai szűrőanyag kb. 80%-át át tudtam tenni. A kerámia és a szivacs viszont kikerült, így most új szivacsok mennek. Utólag már lehet, hogy a gyári szivacs helyére is a használt kerámiagyűrűt tettem volna és farigcsálhattam volna fölé a régi szivacsból... Nem tudom, kinek van tapasztalata bejáratott akváriumnál szűrőcserével, azért kicsit rizikósnak érzem a dolgot...
Jelenleg így néz ki a szűrő: előszűrő + 1 kosár gyári szivacs + 2x1 kosár Substrat Pro+Matrix (kb. 2:1 arányban) + narancssárga szivacs, alatta 100 ml Purigennel. Remélem bejáródik 1 hónap alatt annyira, hogy az új akvárium indítása jól menjen. Azt még nem tudom, hogy a maradék Substrat Pro-t is betöltöm-e majd szűrőzsákba vagy pedig fokozatosan átváltok Matrixra...
Egyébként a légtelenítés egyszerű volt, a szűrő nagyon csendes, az áramlás jó. Talán egy picit most lassabb a vártnál, mert 13 mm-es lily pipe-om van, amely miatt csőátakítót kellett használnom, így picit vissza van fojtva. Lehet, hogy idővel 17 mm-esre váltok, hogy optimális legyen az áramlás.
Most pár napot nem leszek otthon, egy ismerős fog tápozni 2 naponta. A növények kaptak egy kis lökést tápkapszula formájában (másik topicban írtam). Kicsit visszavettem a világításból (8-ról 7 órára), hogy biztonságosabban menjen a rendszer. Egyre hűvösebbek a napok, így betettem a fűtőt is, nehogy túlhűljön a víz.
Így hagytam ott az akváriumot:
IMG_5832 másolat.jpg
Kíváncsi leszek, mi fogad a hétvégén... :confused:
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
6 nappal a szűrőcsere után láttam először az akváriumot. Addig ismerős tápozott 2 naponta. Nagyjából megvolt a korábbi dózis, de foszfátból kicsit visszavettem, nehogy túl legyen adagolva az egyszeri nagyobb adással.
Ez a kép fogadott:
IMG_5838 másolat.jpg
Jól el lett engedve a növényzet, nem nagyon hagytam ennyire eldzsungelesedni, de most próbálom kicsit dúsítani a stemeket a következő scapehez. A növények egyébként nem sínylették meg a szűrőcserét és a világítási idő mérsékelt csökkentését. A polysperma elérte a vízfelszínt, a hippuroides és a palustris is növöget és tartja a színét. Talán a cryptokon van kicsit több olvadt levél. Alga azért több van, de nem kezelhetetlen. Megjelent az ecset az Anubiasokon és a jobb elülső crypto parvakon. Az üvegen is több a zöld szőr. Egy kis emers rész:
IMG_5839 másolat.jpg
Színkavalkád:
IMG_5841 másolat.jpg
Jó, hogy betettem a hőmérőt, mert fűtés nélkül a lakásban 20 fok volt, de szerencsére az akvában maradt a 25.
Sajnos volt egy kis surface scum képződés is a kisebb áramlás miatt, így a rutin vízcsere mellett szűkítettem az üveg befolyó/skimmer alsó részén a réseken, hogy a skimmer jobban szívjon, valamint megtisztítottam az előszűrőt. Nem volt nagyon eltömődve, de azért jót tett a szűrő teljesítményének. Viszont a pajzscsigák egyből beleköltöztek... Kezd uralhatatlan lenni a helyzet. Előtte napi szinten szedegettem ki őket, így nagyjából kordában lehetett tartani őket. Erősen gondolkodom a helena csigákon...
A karbantartás alatt ritkítottam a valisneriát és a mohákat, valamint toppoltam a stemeket. Igyekszem minél alaposabban mulmozni, különösen a moháknál, talán így kicsit visszaszorulnak a csigák. Ebben segítségemre van egy műanyag pipetta, amelyre porlasztócsövet gumiztam, így a finoman felkevert üledéket egyből fel is tudom szívni. Majd lövök a hétvégén egy nyírás utáni képet.
Az új bútor gyártása folyamatban van, megjött az elosztó és a digitális időzítő is. Még a lámpatartón töröm a fejem, mert újat szeretnék a jelenlegi krómcső helyett, mivel túl hosszú a csőtartó konzolja. Nem tudom, hogy miből tudnék hasonlót készíteni. Egyelőre az alakját és az elhelyezését sem tudom eldönteni, ebben majd lehet, hogy kikérem a véleményetek.
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Nyírás után 5 nappal (bocs a fűtőért):
IMG_5845 másolat.jpg
A surface scum megszűnt, alga kezd visszahúzódni, a víz kristálytiszta. A mycrosorium kicsit gyengélkedik, a hippuridoides pedig még nem találja a helyét.
A palustris lassan, de bokrosodik:
IMG_5846 másolat.jpg
Lámpatartó tervezés alatt.
Köszi, hogy benéztél!
 
Holnap rescape. Talán ezek az utolsó képek. Most 22 hónapos az akvárium.
IMG_5859 másolat.jpg IMG_5860.JPG IMG_5862.JPG
Volt egy kis baki a távollétem alatt. Az utolsó héten úgy mentem el otthonról, hogy az időzítő nem volt bedugva. Így több, mint 4 napig nem ment a világítás! :banghead:
Szerencsére volt némi természetes fény, azon a héten sokat sütött a nap, így a növények nem haltak éhen, de kicsit megfakultak. Legjobban a parva sínylette meg. Mostanra a többiek azért rendbejöttek. Sőt még tisztább is a víz és az Anubiasokon kevesebb a pontalga.
Csigafronton vesztésre álltam, úgyhogy Pécsen vettem 5 db helena csigát, hátha ők segítenek az apró tányércsigák fékentartásában. A helenákból átlagosan 1-et látok, a többi beásta magát a talajba, remélem sikerül átmentenem őket.
A harmadik fotón látszik, hogy a lámpatartó meg van toldva, mivel az új bútoron más lesz ennek a lefutása és előre levágattam a 90 fokos idomot. Időközben megjöttek a kiegészítő csövek is.
Kicsit sajnálom szétszedni ezt a szettet, úgy érzem, elég jól sikerült és szépek a növények. Ugyanakkor a lakásátalakítás mindenképp igényli az akvárium mozgatását, így élek a lehetőséggel, hogy kipróbáljak egy másik elrendezést. Annyira nem sikerült bedúsítani a stemeket, mint terveztem, de azért lesz alapanyag!
Ezennel lezárom ezt a naplót, a szétszedést nem dokumentálom, több bejegyzést már nem tervezek írni. Köszönöm, hogy követtétek a naplóm!
A következő naplóm ez lesz: https://akvakertesz.hu/threads/iron-islands.7155/#post-381717
 
Utoljára módosított:
Szétkaptam az akit. Csak 9 órát vett igénybe!:confused: Kevesebbel számoltam, de végül minden a helyére került.
Halak az epifiton növényekkel együtt akváriumvízben pihennek járatott szűrő mellett. Többi növényt egy másik akváriumvizes tárolóba tettem.
Kérem a tisztelt Adminokat, hogy a naplómat a "bejejezett naplók" mappába áthelyezni szíveskedjenek!
 
Back
Oldal tetejére