• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Iron Manten

Véleményem szerint itt tápanyaghiány is lehetséges: foszfát szinte nincs a vízben, és szerintem a nitrát is lehetne magasabb. Nekem hosszú hónapok kísérlete után úgy tűnik, hogy a foszfát-nitrát 1:10 aránya az ideális úgy, hogy 1 mg/l a PO4, és 10 mg/l a nitrát. Végre szépen nőnek a növények, minden élénkzöld lett, elvonult az alga.


Tömör helyzetjelentés.
Rögtön a tápozás után mértem egyet.
pH: 7,5-8, GH: 3, KH: 7
NO3: 1-5 mg/l, PO4: 0,05 mg/l, K: 15 mg/l
Kb. 3 hete ioncserélt vízzel keverem a csapvizet, de csak 1:3 arányban.
Úgy egy hónapja @viktorlantos tanácsára óvatosan emeltem a világítási időt 6,5 óráról 8 órára, a tápozást pedig 3-5-3,5 ml/nap GA Mac-Mic-re (EC szintén 3,5 ml/nap). Folyékony foszfátból heti 4,5 ml-t adagolok, két részletben. A növényeim túlnyomóan egészségesek, de a Rotala levelei még mindig barnulnak. A csúcshajtás egészséges, de lefele a 4-5. levélörvöktől kezdve a levelek kifakulnak, bebarnulnak, majd letöredeznek. A felszínhez közeli hajtásokon is megjelenik a probléma, így nem hinném, hogy fényhiánytól van. Emlékeztetőül:
...
Lehet, hogy foszfáthiány (még nem értem el a célértéket)?
Kicsit megnőtt a fuzz- és az ecset alga mennyisége is, amit sajnos nem tudok mihez kötni, mert több paraméteren változtattam az elmúlt hetekben (lily pipe, világítási idő, ioncserélt víz). Most vásároltam egy RO készüléket, a hétvégén tervezem beüzemelni. Talán a megfelelő pH és az optimális KH/GH arány javít a helyzeten. Egyelőre más drasztikus változtatást nem tervezek. Mindenesetre a lámpát 1 cm-rel feljebb emeltem és a foszfátból heti 5 ml-t (kétnaponta 1,5 ml-t) tervezek adni.
Az ecset szerencsére a gyorsan növő rozetta-típusú növényeken jelentkezik (valisneria, tenellus, quadricostatus), így a fertőzött leveleket el tudom távolítani anélkül, hogy túlságosan ritkítanom kellene.
 
Véleményem szerint itt tápanyaghiány is lehetséges: foszfát szinte nincs a vízben, és szerintem a nitrát is lehetne magasabb. Nekem hosszú hónapok kísérlete után úgy tűnik, hogy a foszfát-nitrát 1:10 aránya az ideális úgy, hogy 1 mg/l a PO4, és 10 mg/l a nitrát. Végre szépen nőnek a növények, minden élénkzöld lett, elvonult az alga.
JBL (nem csík) tesztekkel mérek, nem tudom, mennyire megbízhatóak. Jelenleg a GA által javasolt maximális dózist adok: nettó 80 l, heti kb. 40% vízcsere -> 1 ml x 4 x 0,8 = 3,2 ml. Én 3,5 ml-t adok naponta. Vagy adjak 4 ml-t?? Low-technél említik, hogy a javasolt adag fele is elég lehet... Lehet, hogy nálam a mérések ezt megcáfolják... Pedig a fényem csak 0,45 /l és CO2-t sem adok... Mondjuk a Valisneria, a Hygrophila polysperma és az Echinodorusok elég gyorsan nőnek...
 
Én a helyedben megemelném 4 ml-re 2 hétig, ezalatt látszódik a változás, ezután ennek függvényében tartanám vagy redukálnám a mennyiséget. Lehet, hogy a gyors növényeid elszívják a tápanyagot, ezért lehet hiány. Szüleim akváriuma teljesen low-tech, ennek megfelelő GA-tápozással. Ám low-tech-hez képest is lassú volt a fejlődés, és nem voltak jó kondicióban a növények. A mérés nitráthiányt mutatott, ezért a Mic-Mac-on kívül kapnak egy kevés nitro-t is, és már 1 hét alatt látható fejlődésnek indultak a növények.

JBL (nem csík) tesztekkel mérek, nem tudom, mennyire megbízhatóak. Jelenleg a GA által javasolt maximális dózist adok: nettó 80 l, heti kb. 40% vízcsere -> 1 ml x 4 x 0,8 = 3,2 ml. Én 3,5 ml-t adok naponta. Vagy adjak 4 ml-t?? Low-technél említik, hogy a javasolt adag fele is elég lehet... Lehet, hogy nálam a mérések ezt megcáfolják... Pedig a fényem csak 0,45 /l és CO2-t sem adok... Mondjuk a Valisneria, a Hygrophila polysperma és az Echinodorusok elég gyorsan nőnek...
 
Én a helyedben megemelném 4 ml-re 2 hétig, ezalatt látszódik a változás, ezután ennek függvényében tartanám vagy redukálnám a mennyiséget. Lehet, hogy a gyors növényeid elszívják a tápanyagot, ezért lehet hiány. Szüleim akváriuma teljesen low-tech, ennek megfelelő GA-tápozással. Ám low-tech-hez képest is lassú volt a fejlődés, és nem voltak jó kondicióban a növények. A mérés nitráthiányt mutatott, ezért a Mic-Mac-on kívül kapnak egy kevés nitro-t is, és már 1 hét alatt látható fejlődésnek indultak a növények.
Annyit még várok, hogy beinduljon az RO vizezés. Talán ha a szikes vizemet korrigálom, akkor relatíve kevesebb tápra lesz szükség...
 
Egyébként ha tarthatnék még legalább 4x ennyi Amano-t, akkor az algásodással nem is nagyon lenne gond, csak sajnos a kakaduk miatt alig maradnak meg (jelenleg 2 kifejlett van csak). Ebből kifolyólag jobban oda kell figyelnem a növények hiánytüneteire. Azért időnként próbálkozok egy-két garnival, hátha...
 
Összeállt az RO készülék! Anyagi okokból és kis igények (max. heti 40 l RO) miatt csak egy kis teljesítményűt vettem és nem néztem előtte víznyomást. Harmadikon lakunk, szóval izgultam... de működik! Nem valami gyors, majd lemérem pontosan. Ha nagyon nyűgős vele dolgozni, akkor idővel majd egy nyomásnövelő pumpát is beszerzek. Mindenesetre beléptem az RO víz világába!:D
 
Szia!
Érdekelne milyen RO készüléket vásároltál. Mennyi a vízhozam? "Jó" víz "rossz" víz arány is érdekelne majd, ha lesz tapasztalatod.
 
Szia!
Érdekelne milyen RO készüléket vásároltál. Mennyi a vízhozam? "Jó" víz "rossz" víz arány is érdekelne majd, ha lesz tapasztalatod.
Szia! Dennerle RO Compact 130-asat vettem. Hozama jelenleg durván 65 l/nap. Jó/rossz víz arány a becsléseim szerint kb. 1:3,1. Csapvizem aktuálisan 18°C-os. A gyári tájékoztató alapján ennél a hőmérsékletnél, 3 bar nyomáson is 76 l vízhozamnak kellene lenni 1:2,9-es aránnyal. Elvileg 3 és 6 bar között működik a készülék. Nem tudom, hogy 3 bar alatt működik-e és ezért rosszabbak a paraméterek, és ha igen, akkor az a rendszernek nem árt-e...?
Mindenesetre kb. 12 óra alatt lejön a számomra szükséges 35 l víz, ami nekem bőven jó...
 
Sziasztok!
Sajnos nem túl rózsás a helyzet nálam. Van egy kisebb algabummom. Van mindenből egy kicsi: ecset, staghorn, fuzz, zöld pont, ráadásul a fonal is megjelent. Otok dolgoznak rendesen, de ennyivel nem bírnak el, a 2 amano meg kevés. Talán egyszerre megint sok változás történt az akiban, ezzel magyarázom a történteket. A múlt hétvégén kb. 40%-ot cseréltem RO vízzel. Elsőre lehet, hogy túl lágy lett (GH: 2, KH: 5), így utólag egy kicsit sóznom kellett. Mintegy 14 hét és három nyírás után a Hygrophila polysperma szépen bebokrosodott, azonban tovább nyírbálni már nem szerettem volna, így hát felfrissítettem kicsit. Az egésznek kb. 70%-a kukában végezte, a csúcshajtásokat újraültettem. Ez a Valisneria után a leggyorsabban növő növényem, meglehet, hogy egyszerre túl sokat távolítottam el, ami kedvezhet az algáknak...
Gyorssegélyként 7 órára visszavettem a világítási időt és 1,5 cm-t feljebb emeltem a lámpát. Úgy döntöttem, hogy most a hétvégén 1/3 csapvízzel és 2/3 RO vízzel cserélek. Szűrőtisztítás is esedékes. Próbálok betenni egy-két amano garnélát is. Remélem csak átmeneti ez a kisíklás, amíg a növények nem alkalmazkodnak az új körülményekhez... Talán jövő héten dobok majd képet is, egyelőre nem vagyok büszke a jelenlegi állapotra...:confused:
 
Utoljára módosított:
Egy gyors kép:
IMG_4267%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
Alga kezelhető maradt, hála egy nagyobb karbantartásnak (50% vízcsere, szűrőtisztítás) és a takarítóbrigádnak (bekerült még 3 Amano és 1 Oto). Cserevíznek 25 l RO vizet és 15 l csapvizet használtam. Végre ki tudtam venni a fűtőt is. Az elmúlt néhány hétben volt egy-két kisebb alakítás. MC az utolsókat rúgta, ezért megváltam tőle. Helyére került egy kis Crypto willisii. A Valisneria túlságosan elburjánzott, így egy-két tőtől megszabadultam, mert már kezelhetetlen volt. Az Anubias barteri var. nanákat is vissza kellett vágnom, hogy az összkép jobb legyen. A sima barterik rendületlenül fejlődnek. Hogy lágyítsam az Anubias-Miycrosorium vonalat, megpróbálkozok egy kis pinnatifidával is (eddig még bírja, szépen beállt a fény felé). Volt egy nehéz manten kő aprítás, így az előtérbe tudtam egy kis zúzalékot szórni. A toppolt polysperma növekedésnek indult, de egyelőre szemből még nem látszik. Stau lassan, de biztosan terjeszkedik. A Rotala sajnos nem a legjobb formáját mutatja.
A KH kezdi megközelíteni a GH, jelenleg 5 és 4, a pH 7,5. Makroszintek most kicsit alacsonyabbak, de ezt a nagyobb vízcserének tudom be.
Talán lassan a növények is hozzászoknak az új vízhez és a jelenlegi fénnyel beáll az egyensúly...
 
Szerintetek mennyire gáz, hogy a Skimmert a lilyvel szemben állítottam be? Csak 3x1 órát megy, de a korábbi lokalizációban eléggé meggörbítette a Rotalát... Jelenleg működéskor az akvárium frontüvegénél alakul ki egy körkörös áramlás, remélem ennyi ideig ez nem okoz gondot... Gondoltam rá, hogy a lily mellé rakom be, de félek, hogy túl közel lenne a dekorhoz és az Anubiasokhoz...
IMG_4281%2Bm%25C3%25A1solat.jpg

Közben a pinnatifida sajnos megadta magát... :(
 
Harmadik hete cserélek RO vízzel (kb. 35%), amit GH/KH+-szal sózok vissza, egyelőre csak érzésre, a gyári ajánlás szerint (2 g/10 l). Tápozásomat tovább emeltem, mert a rotalám levelei gyorsan barnultak és tápanyaghiányra gyanakodtam (RO víz mellett nitrátszintem csökkenni kezdett, foszfát továbbra sem mérhető). Jelenleg 7,5 órát világítok (2x24 W, kb. 23 cm-ről). Carbo-Mac-Mic 4-4,5-4,5 ml/nap + 1 ml Phospho/nap. Vízcsere után egy nappal mértem egyet:
- pH: 7,5
- GH: 4 nk
- KH: 3,5 nk
- TDS: 250 ppm
- NO3: 1 mg/l
- PO4: nem kimutatható.
Tehát végre sikerült a KH-t levinnem a GH alá. Szerintem egész korrekt a keménység, de a TDS magasabb az ajánlottnál (úgy tudom 150 és 200 közé érdemes belőni). Mennyire fontos ezt az értéket elérni?
A víztesztjeim elvileg jók. Még mindig nem értem, hogy jelen paraméterekkel és a gyári ajánláson felüli tápozás ellenére miért ilyen alacsonyak a macroszintjeim... o_O
Durva hiánytüneteim ugyan nincsenek, alga elviselhető, de a tápozás emelésével a Microsorium pl. egyre húsosabb leveleket hoz és a Bacopa sem kopaszodik fel olyan gyorsan. Szerintetek változtassak valamin? Szerettem volna még emelni a világítási időn fél-egy órát, de a tápanyaghiány van, akkor nem lenne szerencsés...
 
Lassan 5 hónapos az akvárium. Kezd összeérni, de sajnos még mindig van egy-két növény, amely nem a legjobb formáját mutatja. Alga szerencsére nem sok van.
Az RO vízre való átálláskor jelentkező tápanyaghiányt fokozatosan sikerül korrigálni, kicsit emeltem a világítási időn is.
A Crypto beckettit viselte meg legjobban az átállás, egy kisebb levélváltáson esik át, de úgy néz ki helyreáll. Az újonnan telepített willisii/parva (?) kezd megerősödni.
Előre szétterítettem a megmaradt MC-t, hátha megmarad, de egyelőre inkább pusztulni látszik. Hátul a Stau összeszedte magát, ugyan nem nő akkorára, mint szeretném, de a bealgásodott alsó levelek eldobálásával párhuzamosan folyamatosan hozza az oldalhajtásokat. Stemek a nyírást követően újra felfelé törnek, de a Rotala továbbra is gyengélkedik. A megmaradt egészséges töveket most kicsit ritkásabban ültettem, így az alsóbb levelek kevésbé barnulnak. Sajnos kb. minden 2. hajtás megáll a növekedésben, majd a csúcsnál oldalhajtás képződik és így próbál továbbnőni...
Legnagyobb örömömre a Microsorium, Anubias egyre húsosabb leveleket hoz.
A Valisneriát és a mohákat hetente formázni kell, hogy kezelhetőek maradjanak. Sajnos a középső ferde gyökér textúrája lassan eltűnik, de legalább ódon hatása lett. Hogy jobban kihangsúlyozzam a középső "ablakot" ragasztottam egy mohacsomót a jobb oldali kő belső felére. Szeretném, ha szépen befutná a kő felső-belső részét.
A kakadu hímem hiányát nehéz volt megszokni, de kárpótol, hogy az Amano-k felbátorodtak, jelenleg mind az 5 élénken dolgozik, mindig látok elöl 1-2-t. A megmaradásukban szerintem szerepet játszik az RO víz és az, hogy éjjelre doboztetővel fedem le az akit a kiugrás veszélye miatt. Még tervezek venni kettőt-hármat, így az algaellenes küzdelem még optimálisabb lenne.
IMG_4323%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
Összességében elégedett vagyok a jelenlegi állapottal. Meglátjuk a Rotalával mi lesz, lehet, hogy kipróbálok majd egy újabb stemet, de az is lehet, hogy a meglévő Bacopát fogom szétteríteni...
 
Sziasztok!
Ismét eltelt 3 hét. Szépen "ketyeg" az akvárium. Úgy néz ki ezt az állapotot most viszonylag kevés ráfordítással meg tudom őrizni.
Megvolt a 6 hetes szűrőtisztítás csőtisztítással (huh...) szivacscserével egybekötve. Most elég patent minden.
Kicsit kevesebbet cserélek vizet, kb. 30%-ot. A TDS-t próbálom 200-ra belőni, de a KH-m kicsit magasabb volt az elvártnál, ezért most csak GH+-szal sózok vissza.
Emeltem a világítást az eltervezett 8,5 órára, ezzel párhuzamosan a tápozást is (hiánytüneteket észleltem). Úgy döntöttem, hogy nem mérek hetente makrószinteket, hanem - @Beni mintájára - figyelem pár hétig a növényeket, hogy hogyan reagálnak. A Rotalán már láttam a javulás jeleit, de összességében végig gyengélkedett, ezért mennie kellett. Helyette most Limnophilával próbálkozok. Nagyon szép növény, remélem megmarad. A foszfátemeléssel párhuzamosan úgy látom a Stau is jobb formába került. A Valisneria viszont egyre hosszabb és szélesebb leveleket hoz, csak úgy zabálja a tápokat! Jelenlegi tápozás: 4,5 ml Carbo, 5-5 ml Mac-Mic és 1,25 ml (1-1,5 ml váltakozva) Fosfo/nap. Tudom, hogy sok low-ban, de a tesztek alig mutattak valamit, a növények látványosan jobban fejlődnek és alga is alig van.
Jelenlegi állás:
IMG_4446%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére