• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Iron Islands

Akváriumtalan teljesen kezdő vagyok, de jó volt végigolvasni a naplódat, nekem nagyon tetszik ez az összeállítás.
Köszi, nekem is csak a 3. setup, de ezt már igyekeztem nagyon tudatosan megépíteni, egyelőre CO2 nélkül.
 
Elég jól kipucoltam a homokot, úgyhogy muszáj volt lőni egy képet, amíg még szép! :D
A képpel még mindig nem vagyok megelégedve, de azért nem rossz.
Bekerültek a fentebb említett mohacsomók az előtérbe. Néhány Buce is helyet változtatott carbos fürdést követően. Megy az ecset csipeszelgetés és helyi carbózás fecskendővel, vízcserekor ecseteléssel.
Szereztem még 3 db Amano garnélát és 2 db süncsigát. Kezd visszarázódni az akva. Világítás újra 7 óra, tápozás a régi (GA Mac-Mic 5-5 ml, Excel, Fosfo 2-2 ml/nap).
DSC_0652 másolat.jpg
Már csak az áramlást lenne jó egy hangyányit visszafogni. Jó lenne erre egy EHEIM szimplacsap a szűrő kifolyó csőbe iktatva?
 
Sziasztok!
Gyors helyzetjelentés a szokásos képpel.
Pár héttel a szűrőleállás után kezd minden visszatérni a normális kerékvágásba. Alga visszaszorult. Növények egészségesek, mintha újult erőre kaptak volna, lehet, hogy az a kis plusz ammónia jól jött nekik...
A jobb oldali Anubias-bokor brutálmód beindult, lassan meg kell "zaboláznom". :D
Jelenlegi helyzet:
DSC_0805 másolat.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Kellemetlen fordulat így Aranyvasárnapra... Gondoltam, hogy még Karácsonyra rendbe vágom az akvát. Kezdtem (volna) az előszűrő tisztítással, mire letörött a csőcsatlakozó!!! :banghead: Ennek a szűrőnek annyi - legalább is amíg nem tudom pótolni az alkatrészt... Nem tudom, hogy garanciális-e... Erősen gondolkodok egy EHEIM szűrőre cserélésen, ez az Oase koncepció egyre kevésbé tetszik... Szétkaptam a szűrőt, Skimmer viszi az akvát... megint! :inpain: Pedig már kezdett újra egyensúlyba kerülni a rendszer! :cry:
IMG_20181223_175228.jpg
 
Kellemetlen fordulat így Aranyvasárnapra... Gondoltam, hogy még Karácsonyra rendbe vágom az akvát. Kezdtem (volna) az előszűrő tisztítással, mire letörött a csőcsatlakozó!!! :banghead: Ennek a szűrőnek annyi - legalább is amíg nem tudom pótolni az alkatrészt... Nem tudom, hogy garanciális-e... Erősen gondolkodok egy EHEIM szűrőre cserélésen, ez az Oase koncepció egyre kevésbé tetszik... Szétkaptam a szűrőt, Skimmer viszi az akvát... megint! :inpain: Pedig már kezdett újra egyensúlyba kerülni a rendszer! :cry:
View attachment 69681

Tegnap olvastam , hogy addig a szürőanyagot rakják be a aksiba egy hállóval . Igy valamelyest megmaradnak a baktériumok . Aszt hiszem szellának javasolták .
 
Tegnap olvastam , hogy addig a szürőanyagot rakják be a aksiba egy hállóval . Igy valamelyest megmaradnak a baktériumok . Aszt hiszem szellának javasolták .
Köszi a tippet!
Egyelőre akváriumi vízben pihennek, de lehet, hogy egy rését szűrőzsákban az akváriumba teszem!
 
Kellemetlen fordulat így Aranyvasárnapra... Gondoltam, hogy még Karácsonyra rendbe vágom az akvát. Kezdtem (volna) az előszűrő tisztítással, mire letörött a csőcsatlakozó!!! :banghead: Ennek a szűrőnek annyi - legalább is amíg nem tudom pótolni az alkatrészt... Nem tudom, hogy garanciális-e... Erősen gondolkodok egy EHEIM szűrőre cserélésen, ez az Oase koncepció egyre kevésbé tetszik... Szétkaptam a szűrőt, Skimmer viszi az akvát... megint! :inpain: Pedig már kezdett újra egyensúlyba kerülni a rendszer! :cry:
View attachment 69681
Eheim-et neki!
 
Kellemetlen fordulat így Aranyvasárnapra... Gondoltam, hogy még Karácsonyra rendbe vágom az akvát. Kezdtem (volna) az előszűrő tisztítással, mire letörött a csőcsatlakozó!!! :banghead: Ennek a szűrőnek annyi - legalább is amíg nem tudom pótolni az alkatrészt... Nem tudom, hogy garanciális-e... Erősen gondolkodok egy EHEIM szűrőre cserélésen, ez az Oase koncepció egyre kevésbé tetszik... Szétkaptam a szűrőt, Skimmer viszi az akvát... megint! :inpain: Pedig már kezdett újra egyensúlyba kerülni a rendszer! :cry:
View attachment 69681

A szűrőkkel csak a gond van... De nézd a jó oldalát, nem lett belőle nagyobb gond.
 
Sikerült már egy pár naplót végig olvasnom, de amiket te írtál fantasztikusak. Nagyon tanulságos. Első akváriumom indítása előtt állok és rengeteg hasznos dolgot olvasam. Köszönöm!
 
Sikerült már egy pár naplót végig olvasnom, de amiket te írtál fantasztikusak. Nagyon tanulságos. Első akváriumom indítása előtt állok és rengeteg hasznos dolgot olvasam. Köszönöm!
Szia!
Köszönöm szépen!
Néha kicsit unalmasnak érzem a naplóm, mert komolyabb átrendezés, esemény nem volt (kivéve most ezt a szűrőproblémát). Ennél az akváriumnál nem világmegváltásra törekedtem, hanem a fenntarthatóságra. Így 14 hónappal az indítás után úgy látom, működik a dolog. Próbáltam dokumentálni, hogy mit-miért csináltam, végül is erről szól egy napló...
Örülök, hogy hasznos volt!
Sok sikert az indításhoz! ;)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
15. hónapban van az akvárium. Majdnem 3 hétig ment az akva szűrő nélkül (addig egy szűrőszivaccsal megtömött EHEIM skimmer üzemelt), mire sikerült megoldanom a problémát. Kiderült, hogy lehet venni külön is csőcsatlakozót, annyira nem is húzós egy egész szűrő árához képest. Ehhez tömítőgyűrűk is tartoznak, így az esetből tanulva előre be fogok tárazni ebből az alkatrészből, hogy ne érjen meglepetés (valószínűleg évente ki fogom cserélni). Annyival jobb most a helyzet, hogy a szűrő kifolyó ágába beiktattam egy szimplacsapot, hogy azzal szabályozzam az áramlást, így kisebb megterhelésnek lesz kitéve a csőcsatlakozó (korábban ezzel szabályoztam a vízhozamot).
A három hetet szerencsésen átvészelte a setup. Visszavettem a világítási időből és a tápozásból kb. 20%-ot. Mivel beépített fűtőm volt, így most ez sem üzemelt, a hőmérséklet 23-ról 21-22-re csökkent. A megnövekedett mulmképződés miatt szigorúan betartottam a heti vízcseréket, leszívtam az üledék nagy részét, "porszívóztam" a mohákat, aljzatot. A nagyobb elhalt leveleket folyamatosan kézzel kiszedegettem. A stem növényeket hagytam nőni, hogy ők szűrjék a vizet. A víz nem volt zavaros, de azért a hét végére mindig kicsit bebarnult, lehetett érezni a Seachem Purigen hiányát! Közben kicsit fazoníroztam az Anubiasokat és a Bucékat. A növényeken összességében nem láttam jelentős változást. Ecset most is nőtt, homokon kicsit több barna alga képződött. Garnélák, csigák nem éheztek!:D Sajnos néhány fantomlazac és neon áldozatául esett a skimmernek, nem voltak felkészülve rá, hogy beszívhatja őket...:cry: Egyik nap 2 db Amanot szabadítottam ki, szerencsére ők túlélték.
A szűrő beüzemelésének másnapján gyorsan toltam még egy vízcserét, hogy a Matrixból származó bomló anyagokat eltávolítsam (előtte 20 napig akváriumvízben állt a szűrőanyag).
Egy vízcsere, nyírás előtti kép, letisztult vízzel, tiszta csövekkel:
DSC_0067 másolat.jpg
Remélem hamar beáll az egyensúly újra és végre kicsit hátradölhetek... Nem szeretnék mostanában még egy ilyen szűrőproblémát kifogni.
Köszi, hogy benéztél!
 
Sajnos néhány fantomlazac és neon áldozatául esett a skimmernek, nem voltak felkészülve rá, hogy beszívhatja őket...:cry: Egyik nap 2 db Amanot szabadítottam ki, szerencsére ők túlélték.

Sajnos korábban én is hasonlóan jártam. Pedig "márkás" skimmert vettem :(.
 
Sajnos korábban én is hasonlóan jártam. Pedig "márkás" skimmert vettem :(.
Szerencsére nekem csak átmenetileg volt bent. A jelenlegi skimmeremmel nincs ilyen problémám (bár egyszer abba is bejutott egy Amano, az előszűrőből szedtem ki). Úgy tudom az EHEIM-hez már sokan fabrikáltak olyan hálót, mi megfelelően védi az állatokat.
 
A korábbi szűrőleállások ellenére az elmúlt 2-3 hétben sikerült elég jól rendbe vágnom az akváriumot, úgyhogy végül én is neveztem a HAC-ra! Hálás vagyok feleségemnek, aki elviselte, hogy gyakrabban matatok, igazítok valamit és a programjaink mellett ez is belefért! :love: A fotózás 1 éves totyogó kisfiúval igazi kihívás volt, de tavalyhoz képest most saját géppel és beállításokkal dolgoztam. Sajnos a lámpa kitakarását elfelejtettem, az expozíción még lehetett volna mit állítani, a növények is nőhettek volna még 1 hétig, de azt hiszem sikerült egy vállalható képet összehoznom.
 
Rövid helyzetjelentés. Két héttel a HAC fotózás után. Az akva lassan betölti a 16. hónapot.
Egyre több a moha, pedig eredetileg mohamentesnek készült, csak hát ott motoszkált a fejemben, hogy de jó lenne ide is, meg oda is egy kicsi... :pAztán lassan már nem győzöm nyírni... Annyira nem vészes egyébként, csak hát idő, aminek meg híján vagyok.
A növények egészségesek. Mindkét sziget kapott 2-2 Tropica tápkapszulát úgy egy hónapja, most kezdem látni a hatást a polyspermán és a hippuridoidesen. Majdnem olyan húsosak, mint az első néhány hónapban voltak. Az Anubiasoknak és a Bucéknak kellett egy jó év, hogy elfoglalják a nekik szánt helyet, de érdemes volt kivárni!
Alga minimális, csak a szokásos kevés ecset meg némi zöld/barna a homokon - nem győzöm elégszer porszívózni, cserélgetni, elég hamar megül rajta minden. Ez a scape-ből is adódik mondjuk.
Íme egy gyors kép kézből lőve, nem kikapcsolt szűrővel:
72912
Emers palustris sziget. Szépen bokrosodik, most pont előnytelenül lett ritkítva, de dobok erről is egy képet, ha már előkaptam a gépet.
72913
Mindent egybevetve szépen ketyeg az akva, remélem még jó pár hónapig.
Szeretnék következőnek egy minimál scape-t, klasszikus iwagumira gondoltam, de azt meg már high-tech módon kellene üzemeltetni, szóval nem tudom...
Ezt az akváriumot bizonyára sokan ismeritek, George Farmer egyik híres alkotása, valami ilyesmit tudnék elképzelni.
72914
Szeretném picit hátrébb helyezni a hobbit a rangsorban, de ugyanakkor jó lenne valami újat is kipróbálni. Szerintetek sok meló lenne vele?
 
Szokásos vízcsere utáni kép. Túl a 16. hónapon.
A stemek többsége kapott egy kis igazítást.
Megszüntettem elöl a kis köveken lévő jávai moha csomókat, nem fejlődtek szépen, viszont gyűjtötték a mulmot. Helyüket lassan elfoglalja a Marsilea.
A köveket csak úgy visszadobáltam, így még kicsit idegenül hatnak.
Gondoltam egyet és mértem makró szinteket. Nitrát 20 mg/l, foszfát 0,6 mg/l. Ez alapján úgy tűnik, nem rossz a tápozásom, nem kell visszavennem a foszfátból. Egy aktuális kép (bocsi a barna csövekért):
73571
Köszi, hogy benéztél!
 
Bármilyen hobbit is választasz, ha szívvel-lélekkel csinálod, akkor az sok “meló”, szerintem egy iwagumi minimal fenntartása sem gyerekjáték!
 
Bármilyen hobbit is választasz, ha szívvel-lélekkel csinálod, akkor az sok “meló”, szerintem egy iwagumi minimal fenntartása sem gyerekjáték!
Teljesen egyetértek Veled! Az a helyzet, ha csinálok valamit, akkor azt nem tudom félgőzzel csinálni... Most is szeretnék beújítani majd valamit, de úgy, hogy azért ne kelljen kilépnem túlzottan a komfortzónámból. A minimál iwagumi azért tetszik, mert kevés növénnyel kellene csak bíbelődni, azoknak főleg nyírása lenne időigényes, de a vízcsere, üvegpucolás egyszerűbb lenne a mostaninál (mind a négy üvegfalhoz könnyebben hozzáférnék, nem lenne dekorhomok). Félek viszont, hogy nehezebb lenne algamentesen működtetni.
Szerencsére van időm tervezgetni, a jelenlegi setup még fél évig biztos elmegy gond nélkül, most nem spóroltam ki belőle a táptalajt, hátul majdnem 15 cm Amazonia van, legalul Power Sanddal.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére