• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Iron Islands

Szia!

Azt tapasztalatból is meg tudom erősíteni, hogy egy körben könnyen takarítható, parvula minis monoculture az évi pár nyírásával bármilyen más akvárium után a családra fordítható plusz szabadidő felé vezető biztos út. ;)
De ahogy anno sokan írták nekem is, az ember előbb utóbb megunja, és akkor megint ott áll a dilemájával, vagy egy jó nagy kalapáccsal :p, hogy mindenre jusson elég idő...
 
Szia!
Azt tapasztalatból is meg tudom erősíteni, hogy egy körben könnyen takarítható, parvula minis monoculture az évi pár nyírásával bármilyen más akvárium után a családra fordítható plusz szabadidő felé vezető biztos út. ;)
De ahogy anno sokan írták nekem is, az ember előbb utóbb megunja, és akkor megint ott áll a dilemájával, vagy egy jó nagy kalapáccsal :p, hogy mindenre jusson elég idő...
Igen, kicsit attól félek, hogy majd elunom a scape-t, de reményeim szerint a többi hobbimban majd jobban kiélem magam, így ez nem fog annyira zavarni. Az viszont gond lehet, hogy egy ilyen iwagumit meglátásom szerint nem nagyon lehet 1 évnél tovább csúcson működtetni. Reményeim szerint mire ez probléma lesz, addigra költözni fogunk, akkor meg úgyis egy nagyobb volumenű projekt lesz. :)
 
Rövid helyzetjelentés.
Lassan másfél éves az akvárium. Tartom magam a heti vízcserékhez, így a karbantartás 1,5 óra alatt megvan. A legtöbb meló mindig a homokkal van, a növények nyírása kényelmes. Éves fénycsőcsere is megtörtént.
Anubiasok és Bucék töretlenül nyomulnak előre, óvatosan formázgatom őket. Kicsit így mindig más képet mutat az akva, de az alapkoncepció megmaradt. A stemek újult erőre kaptak a tápkapszulák hatására. Pár hete lettek megnyírva, most éppen kezdenek megint dúsulni. Most látom a kisebb Cryptokon is a fejlődést. Alga csak a Bucékon és a vasfán van minimális (ecset). Stau már csak jobb oldalon van, ott is már csak néhány tő, sajnos szép lassan kezd kiveszni. Halak is megvannak, időnként eltűnik egy-egy zöld neon, úgyhogy hamarosan pótolnom kell őket.
Így néz ki jelenleg (kicsit túl lett exponálva a kép):
74536
Köszi, hogy benéztél!
 
HAC fotó.
Utómunkálatokhoz annyira nem értek, de igyekeztem a legjobbat kihozni belőle. Sajnos a lámpát nem takartam ki, az árnyékoló sem pont párhozamos az üveg felső szélével meg az expozíció sem tökéletes, de úgy érzem képminőségben van egy kis fejlődés tavalyhoz képest. Ezt végre én fotóztam, a mélységélesség és a színhűség egyértelműen jobb lett. Azért az állvány és leállított szűrő nélkül tényleg nem lehet igazán jó képet csinálni.
75165
 
Sziasztok!
A HAC után kicsit leeresztettem, keveset naplóztam, az akváriummal sem foglalkoztam annyit.
Az elmúlt 3 hónapban nem sok változás történt. 20 hónapos a setup, szépen megy minden. Időközben már 2x helyeztem el tápkapszulákat, hogy a stemek és a kis cryptok fejlődése rendben legyen. A medence egyébként kezd lassan egy Microsorium, Buce és Anubias tárolóra hasonlítani. :) Próbálom persze a formájukat tartani, de már csak lazábban. Örülök, hogy ilyen szépen nőnek, a levágott hajtásokkal dúsítom a meglévő bokrokat.
A stau sajnos szinte teljesen eltűnt, helyét lassan Crypto parva foglalja el (szemmel láthatóan örült a tápkapszulának).
A nyári napsütéses órák növekedésével kicsit több alga terjedt el (zöld pont, ecset), amelyet tovább rontott, hogy rejtélyes módon elpusztultak a süncsigáim és a vasfák kérget tartalmazó részei mostanra kezdtek leválni. Világítási idő átmeneti csökkentésével, helyi carbózással, csipeszelgetéssel szerencsére az alga visszaszorult a kezdeti szintre. Próbálkoztam Oto csapattal is, sajnos eredménytelenül, nem maradtak meg. A meglévő 4-5 Amano garnéla derekasan helyt áll.
Terveink szerint egy év múlva építkezünk, addig szeretném működtetni az akvát lehetőleg a jelenlegi formájában.
Természetesen az új házban lesz helye egy nagyobb tanknak (vitorláshalas növényeset szeretnék)! :p Az anyagi helyzettől függően fog majd megvalósulni, szóval valószínűleg egy hosszabb projekt lesz...
Így állunk jelenleg (szűrőcsövek és homok megtisztítva):
78263
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Nyár, szabadságolás, nyaralás, stb. Kicsit abbamaradt a naplózás, de a rendszeres karbantartás szerencsére nem! :)
Lassan betölti az akvárium a 22. hónapot, szépen "ketyeg". Az Amazonia lejtése a "szigeteken" jelentősen csökkent ez idő alatt, a felső réteg egy része el is porladt, így idejét éreztem egy nagyobb utántöltésnek. Mindkét hátsó sarokba ment kb. fél-fél liter Amazonia, amelyet nagyobb maradék manten kövekkel támasztottam meg. Majd kiderül, hogy a stemek mit szólnak hozzá, de bízom benne, hogy egy kis lökést ad nekik, kicsit kezdtek elkényelmesedni.
A kapaszkodó növények (Anubias, Buce, Mycrosorium + mohák) rendületlenül terjeszkednek, már teljesen uralják a képet. Egyre bátrabban alakítom őket, már nem kell attól tartanom, hogy egy elrontott nyírás után hónapokat kell várjak, míg lesz a helyén valami, csak odateszek egy másikat, amelyik éppen felszabadul. A stemek csak hátsó díszletként vannak (persze utóbbiaknak az egyensúlyban igen fontos szerepük van, főleg a low-techben is igen gyors Limnopyla sessiliflorának). Alga csak a szokásos ecset, főként a vasfa kérges részén, ezt csipeszelgetni szoktam vízcseréknél, amennyire bírja a türelmem, néha kap egy kis carbót is. Anubiasokon kicsit több a zöld pont, most emeltem a Fosfo-n, de lehet, hogy mérnem is kéne már egyet...
Neonok, fátyollazacok boldogan éldegélnek megszokott otthonukban, míg az Amanok lassan kiöregednek. Két darab pusztult 6 hét alatt, valószínűleg a legidősebbek, ezek voltak a legnagyobbak is. Átadták a helyüket a fiataloknak (vettem 2 db-ot).
Sokkal szebb lenne a kép, ha a kövek is tiszták lennének, de fogkefézni nem szeretnék, a süncsigák pedig legutóbb nem maradtak meg. Mire lehetnek érzékenyek a süncsigák? Múltkor a szűrőtisztítást követően hullottak el. Lehet, hogy maradt még klór a Purigenben?
Megpróbálnám újra, de ahhoz túl drágák, hogy megint csak úgy kidobjak több ezer Ft-ot az ablakon...
Megvolt egy újabb 3 hónapos szűrőpucolás, csőtisztítás is. Totál fotóval jövök később, most csak néhány telós kép pár részletről.
Talajemelés bal oldalon és a dugványozott Higrophyla.
IMG_20190805_202307.jpg

Terjeszkedő Cryptocoryne parva/nevilli (?). Jó kis előtéri-középtéri növénnyé kezd válni (stau helyett).
IMG_20190805_202429.jpg

Mohafal jobb oldalt elöl. Ráférne már egy alapos nyírás...
IMG_20190805_202455.jpg

Emers Ludwigia sziget.
IMG_20190805_202344.jpg

Köszi, hogy benéztél!
 
Anubias orgia :p
DSC_0011 másolat-netre.JPG
Vízcsere után. (Bocs a bubikért.) Mohákat fazoníroztam. A stemek kicsit kesze-kuszák, sajnos nem egyszerre nőnek, a nyírásukat nem mindig hangolom össze, ez most ilyen. Egyrészt nem hajtok versenyfotóra, másrészt nem is szerencsés egyszerre annyit nyírni. A limnophyla vágásakor így is több marékkal szedek ki.
Köszi, hogy benéztél!
 
Sziasztok!
Két éves az akvárium!
Eddig még egyik sem üzemelt ennyi ideig, főleg ilyen szépen.
Próbáltam rendbevágni a jeles napra (homoktisztítás, csőpucolás, stb.).
Sajnos az ecset megint terjedőben van, ennek hátterében a tápozásban kerestem a hibát. Lehet, hogy kicsit túltoltam a foszfátot. Bár 20 mg/l nitráthoz csak 0,8 mg/l értéket mértem, nálam ez már soknak számít, mert eddig 0,2-0,4 volt. Szóval visszavettem kb. 20%-ot a pótlásból. A dekort és a növényeket helyi carbózással kezeltem pár napig, de sajnos túl tömény oldatot használtam, így sikerült a Buce állományomat kicsit megritkítanom... Elkezdtek lyukacsosodni a leveleik... pedig már olyan szép "bokrok" voltak helyenként! 😥 Az alga másik okai az egyre szaporodó mulm, a merülő táptalaj, esetleg a vasfa oldódása lehetnek, előbbi kettőt igyekszem korrigálni (rendszeres talajporszívózás és 3 havonta 4 db Tropica tápkapszula elhelyezés).
A növények egyébként egészségesek. Talán a Limnophyla hippuridoides van kicsit elnyomva a L. sessiliflora által, igyekszem kicsit megerősíteni az állományt.
Halak jól elvannak. 2 db süncsiga maradt meg, akik mindenhova együtt mennek, így mindig csak 1-1 tiszta kő van. Nagyobb Amanoim kiöregedtek. Összességében így kevés az algaevőm is, így az ő csoportjukat is bővíteni kívánom.
Azt kell mondjam, komolyabb próbléma nélkül sikerült eddig üzemeltetni az akváriumot.
A gond megint az OASE Biomaster 250-es szűrőmmel van. Szűrőtisztítás után megint folyatni kezdett, amit csak másnap vettem észre, így 100-200 ml víz állt a szekrényben, amit be is szívott pár helyen az anyag, így a szekrény eleje 1-2 mm-ert megsüllyedt... 😠 Ezt még gyorsan sikerült stabilizálnom alápolcolással. Nagyon bosszantó, hogy gyakorlatilag 2 évente tönkremegy egy szekrényem a szűrő miatt. Próbálok odafigyelni a karbantartásra, de ennél többre most nem telik. Következő setupnál még körültekintőbb leszek. Ez már ilyen marad. Nem tudom meddig tudom működtetni még ezt a berendezést, rescape-et egyelőre nem szeretnék. 1 hónapja született meg második kisfiam, most úgy érzem az akvára nincs annyi energiám. Nem akarom még elengedni, de szeretném kicsit lelassítani, hogy még egy évet valahogy kihúzzak vele szétszedés nélkül. Terveink szerint 1 év múlva építkezünk és a házban mindenképpen szeretnék majd ezzel az összeállítással indulni, amíg összeszedem a nagyhoz a dolgokat. Lassan kezdhetek agyalni azon, hogy a készülő házban milyen technikai megoldásokat építsek be a végleges akváriumhoz (épített szekrény?, álmennyezet függesztett lámpához?, stb. - javaslatokat szívesen látok).
Két évesen:
DSC_0271 másolat.jpg
Most egy házi timelapse videón dolgozom, amin havi bontásban látható az akvárium a kezdetektől. Remélem hamarosan elkészül.
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Két éves az akvárium!
Eddig még egyik sem üzemelt ennyi ideig, főleg ilyen szépen.
Próbáltam rendbevágni a jeles napra (homoktisztítás, csőpucolás, stb.).
Sajnos az ecset megint terjedőben van, ennek hátterében a tápozásban kerestem a hibát. Lehet, hogy kicsit túltoltam a foszfátot. Bár 20 mg/l nitráthoz csak 0,8 mg/l értéket mértem, nálam ez már soknak számít, mert eddig 0,2-0,4 volt. Szóval visszavettem kb. 20%-ot a pótlásból. A dekort és a növényeket helyi carbózással kezeltem pár napig, de sajnos túl tömény oldatot használtam, így sikerült a Buce állományomat kicsit megritkítanom... Elkezdtek lyukacsosodni a leveleik... pedig már olyan szép "bokrok" voltak helyenként! 😥 Az alga másik okai az egyre szaporodó mulm, a merülő táptalaj, esetleg a vasfa oldódása lehetnek, előbbi kettőt igyekszem korrigálni (rendszeres talajporszívózás és 3 havonta 4 db Tropica tápkapszula elhelyezés).
A növények egyébként egészségesek. Talán a Limnophyla hippuridoides van kicsit elnyomva a L. sessiliflora által, igyekszem kicsit megerősíteni az állományt.
Halak jól elvannak. 2 db süncsiga maradt meg, akik mindenhova együtt mennek, így mindig csak 1-1 tiszta kő van. Nagyobb Amanoim kiöregedtek. Összességében így kevés az algaevőm is, így az ő csoportjukat is bővíteni kívánom.
Azt kell mondjam, komolyabb próbléma nélkül sikerült eddig üzemeltetni az akváriumot.
A gond megint az OASE Biomaster 250-es szűrőmmel van. Szűrőtisztítás után megint folyatni kezdett, amit csak másnap vettem észre, így 100-200 ml víz állt a szekrényben, amit be is szívott pár helyen az anyag, így a szekrény eleje 1-2 mm-ert megsüllyedt... 😠 Ezt még gyorsan sikerült stabilizálnom alápolcolással. Nagyon bosszantó, hogy gyakorlatilag 2 évente tönkremegy egy szekrényem a szűrő miatt. Próbálok odafigyelni a karbantartásra, de ennél többre most nem telik. Következő setupnál még körültekintőbb leszek. Ez már ilyen marad. Nem tudom meddig tudom működtetni még ezt a berendezést, rescape-et egyelőre nem szeretnék. 1 hónapja született meg második kisfiam, most úgy érzem az akvára nincs annyi energiám. Nem akarom még elengedni, de szeretném kicsit lelassítani, hogy még egy évet valahogy kihúzzak vele szétszedés nélkül. Terveink szerint 1 év múlva építkezünk és a házban mindenképpen szeretnék majd ezzel az összeállítással indulni, amíg összeszedem a nagyhoz a dolgokat. Lassan kezdhetek agyalni azon, hogy a készülő házban milyen technikai megoldásokat építsek be a végleges akváriumhoz (épített szekrény?, álmennyezet függesztett lámpához?, stb. - javaslatokat szívesen látok).
Két évesen:
View attachment 82948
Most egy házi timelapse videón dolgozom, amin havi bontásban látható az akvárium a kezdetektől. Remélem hamarosan elkészül.
Köszi, hogy benéztél!
Nagyon jól néz ki, kár lenne érte, reméljük még sokáig gond nélkül üzemel.

Gratula a gyerkőchöz is! 👍
 
Sziasztok!
Sajnos ez a setup a végéhez ért...
Az okokról és tanulságokról majd jövök egy hosszabb bejegyzéssel.
Egyelőre annyi, hogy egyre határozottabban éreztem, hogy 1-2 hónap alatt fokozatosan leépítem és szétszedem az akvát, de beütött valami, így most hirtelen felindulásból megszüntettem.
Hat évnyi ismételt akvarizálás után úgy érzem, hogy most egy kis szünetet kell tartsak. Kicsit szeretnék más dolgokra fókuszálni.
A fórumot tovább követem és azért fejben tervezgetem a következő, távolabbi nagyobb projektet.
A szettet és a dekort is megtartom, de az élőlényeket és a tápot továbbadom.
 
Sziasztok!
Sajnos ez a setup a végéhez ért...
Az okokról és tanulságokról majd jövök egy hosszabb bejegyzéssel.
Egyelőre annyi, hogy egyre határozottabban éreztem, hogy 1-2 hónap alatt fokozatosan leépítem és szétszedem az akvát, de beütött valami, így most hirtelen felindulásból megszüntettem.
Hat évnyi ismételt akvarizálás után úgy érzem, hogy most egy kis szünetet kell tartsak. Kicsit szeretnék más dolgokra fókuszálni.
A fórumot tovább követem és azért fejben tervezgetem a következő, távolabbi nagyobb projektet.
A szettet és a dekort is megtartom, de az élőlényeket és a tápot továbbadom.

Sajnálom, csíptem ezt az akvát. Remélem hamarosan visszatérsz ;)
 
Sziasztok!
Két éves az akvárium!
Eddig még egyik sem üzemelt ennyi ideig, főleg ilyen szépen.
Próbáltam rendbevágni a jeles napra (homoktisztítás, csőpucolás, stb.).
Sajnos az ecset megint terjedőben van, ennek hátterében a tápozásban kerestem a hibát. Lehet, hogy kicsit túltoltam a foszfátot. Bár 20 mg/l nitráthoz csak 0,8 mg/l értéket mértem, nálam ez már soknak számít, mert eddig 0,2-0,4 volt. Szóval visszavettem kb. 20%-ot a pótlásból. A dekort és a növényeket helyi carbózással kezeltem pár napig, de sajnos túl tömény oldatot használtam, így sikerült a Buce állományomat kicsit megritkítanom... Elkezdtek lyukacsosodni a leveleik... pedig már olyan szép "bokrok" voltak helyenként! 😥 Az alga másik okai az egyre szaporodó mulm, a merülő táptalaj, esetleg a vasfa oldódása lehetnek, előbbi kettőt igyekszem korrigálni (rendszeres talajporszívózás és 3 havonta 4 db Tropica tápkapszula elhelyezés).
A növények egyébként egészségesek. Talán a Limnophyla hippuridoides van kicsit elnyomva a L. sessiliflora által, igyekszem kicsit megerősíteni az állományt.
Halak jól elvannak. 2 db süncsiga maradt meg, akik mindenhova együtt mennek, így mindig csak 1-1 tiszta kő van. Nagyobb Amanoim kiöregedtek. Összességében így kevés az algaevőm is, így az ő csoportjukat is bővíteni kívánom.
Azt kell mondjam, komolyabb próbléma nélkül sikerült eddig üzemeltetni az akváriumot.
A gond megint az OASE Biomaster 250-es szűrőmmel van. Szűrőtisztítás után megint folyatni kezdett, amit csak másnap vettem észre, így 100-200 ml víz állt a szekrényben, amit be is szívott pár helyen az anyag, így a szekrény eleje 1-2 mm-ert megsüllyedt... 😠 Ezt még gyorsan sikerült stabilizálnom alápolcolással. Nagyon bosszantó, hogy gyakorlatilag 2 évente tönkremegy egy szekrényem a szűrő miatt. Próbálok odafigyelni a karbantartásra, de ennél többre most nem telik. Következő setupnál még körültekintőbb leszek. Ez már ilyen marad. Nem tudom meddig tudom működtetni még ezt a berendezést, rescape-et egyelőre nem szeretnék. 1 hónapja született meg második kisfiam, most úgy érzem az akvára nincs annyi energiám. Nem akarom még elengedni, de szeretném kicsit lelassítani, hogy még egy évet valahogy kihúzzak vele szétszedés nélkül. Terveink szerint 1 év múlva építkezünk és a házban mindenképpen szeretnék majd ezzel az összeállítással indulni, amíg összeszedem a nagyhoz a dolgokat. Lassan kezdhetek agyalni azon, hogy a készülő házban milyen technikai megoldásokat építsek be a végleges akváriumhoz (épített szekrény?, álmennyezet függesztett lámpához?, stb. - javaslatokat szívesen látok).
Két évesen:
View attachment 82948
Most egy házi timelapse videón dolgozom, amin havi bontásban látható az akvárium a kezdetektől. Remélem hamarosan elkészül.
Köszi, hogy benéztél!
Tényleg szép akva, kár érte!
Az előtérben azok az apró kicsi növények micsodák?
 
Sziasztok!
A gond megint az OASE Biomaster 250-es szűrőmmel van. Szűrőtisztítás után megint folyatni kezdett, amit csak másnap vettem észre, így 100-200 ml víz állt a szekrényben, amit be is szívott pár helyen az anyag, így a szekrény eleje 1-2 mm-ert megsüllyedt... 😠 Ezt még gyorsan sikerült stabilizálnom alápolcolással. Nagyon bosszantó, hogy gyakorlatilag 2 évente tönkremegy egy szekrényem a szűrő miatt. - javaslatokat szívesen látok).
Szia!
Szép volt az akváriumod. 👍
A kevésbé magabiztos gyártók, ajánlanak a szűrőjük alá egy tálcát / dobozt / edényt is. Igaz, ez esztétikailag esetleg kifogásolható, de igen praktikus. Nálam, egy igénytelen műanyag lavór van a szűrő alatt.
Kár lenne az új kégliben hazavágni a padlóburkolatot (hacsak nem eleve padlófűtés lesz, vagy uszoda).
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére