• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Iron Islands

ClassicLook

VIP kertész
Még megy az "Iron Manten" nevű setup, de már erősen érik az új scape, így gondoltam nyitok egy új naplót neki.
A címből is látszik, hogy maradok a vasfánál, viszont most megpróbálkozok a dekorhomokkal is, mivel előtéri növényekkel nem szeretnék foglalkozni. A dekorhomokot a tervek szerint Manten kövek választanák el a táptalajtól, amely az akvárium két hátsó sarkában lenne felhalmozva szigetszerűen 3:2 arányban. Mindemellett szeretem a Trónok harcát is, igaz, a scape nem ez alapján épül...:)
Tervezett indítás: 2017.10.23-24.
A technika jelenleg így áll:
- akvárium: 75x35x40 cm (105 l), hagyományos üveg, átlátszó ragasztással
- szűrés: OASE Biomaster 250 (2 hete megy), egyelőre felesben Matrixxal és Substrat Pro-val, de az alsó szivacs cseréje után ez 2:1 arányú lesz
- világítás: Odyssea Quad Dual 2x24 W T5 6500 K
- fűtés: egyelőre Eheim Jager 100 W, később a szűrőbe Oase kerül
- bútor: egyedi, ADA stílusban
- CO2: idővel...
 
Utoljára módosított:
Sokat agyaltam a lámpatartón, mert a jelenlegivel nem vagyok teljesen kibékülve a meghajlása miatt. Olyan szerettem volna, amelyet nem kell két oldalon rögzíteni a szekrény oldalán és szemből nem annyira szembetűnő. Falról, mennyezettről való lógatást eleve kizártam. Gondolkodtam acélcső hajlításon is, de végül a legegyszerűbbnek azt találtam, ha a meglévő Jolly krőmcsöves rendszert alakítom át. Az illesztéseknél itt lehetőségem lesz a 90 fokos csőíveket annyira elforgatni, amely kompenzálja majd a meghajlást. Úgy döntöttem az egészet a hátoldalon rögzítem, így oldalt a csövek szabadon futhatnak. Az egyetlen gond, hogy látszani fog az akvárium bal hátsó sarkánál, mivel félig átlátszó fóliám van. Remélem a növények majd kitakarják...
Nagyjából ez a terv (a szekrény lábai nincsenek feltüntetve):
új szekrény lámpatartóval.JPG
A szekrény méretei: 75x35x75 cm.
 
Utoljára módosított:
Mai nap megjöttek az utolsó csomagok a berendezéshez, úgy mint az ADA táptalaj, dekorhomok, általános aljzat, növények (Microsorium, Stau) és az ADA Bacter 100 (@rutilans jóvoltából). A bútor elvileg a hétvégén összeáll. A lámpatartó kiegészítő csöveit is kiszállították a hét elején.
A halak egy részét (9 db neon) a héten összefogdostam és az előző vízcsere vízébe helyeztem, ami egy 45 l-es tárolódobozban jár egy légpumpás szivacsszűrővel (sajnos tartalék medencém nincs). Ebbe kerül majd még bele még 5 db neon, 4 db Amano és 2 db oto + 5 db helena csiga, valamint a külső szűrő is ebben fog járni kb. 3 napig (a vizet persze frissítem a mostani vízzel).
Terveim szerint a jelenlegi Amazonia egy részét is újrahasznosítom, de ez nem tudom, mennyire lesz kivitelezhető. Szeretném kiszárítani és leszitálni. Asszony már a sütőben való "kiszárítást" is engedélyezte, csak ne a gázkonvektort használjam a nappaliban. :D
 
Sokat agyaltam a lámpatartón, mert a jelenlegivel nem vagyok teljesen kibékülve a meghajlása miatt. Olyan szerettem volna, amelyet nem kell két oldalon rögzíteni a szekrény oldalán és szemből nem annyira szembetűnő. Falról, mennyezettről való lógatást eleve kizártam. Gondolkodtam acélcső hajlításon is, de végül a legegyszerűbbnek azt találtam, ha a meglévő Jolly krőmcsöves rendszert alakítom át. Az illesztéseknél itt lehetőségem lesz a 90 fokos csőíveket annyira elforgatni, amely kompenzálja majd a meghajlást. Úgy döntöttem az egészet a hátoldalon rögzítem, így oldalt a csövek szabadon futhatnak. Az egyetlen gond, hogy látszani fog az akvárium bal hátsó sarkánál, mivel félig átlátszó fóliám van. Remélem a növények majd kitakarják...
Nagyjából ez a terv (a szekrény lábai nincsenek feltüntetve):
View attachment 41251
A szekrény méretei: 75x35x75 cm.

Szia,
Tetszik a felfüggesztés ötleted, láttam már hasonló megoldásról képet, és én is gondolkozom egy hasonlón.
Kiváncsiságból kérdezném hogy mekkora súlya van a lámpádnak amit függesztenél rá, illetve hogy a tartó vizszintes része meghajlik-e lefele.
(Jolly-s rendszerhez még nem volt szerencsém, és kiváncsi lennék a tapasztalataidra)
 
Szia,
Tetszik a felfüggesztés ötleted, láttam már hasonló megoldásról képet, és én is gondolkozom egy hasonlón.
Kiváncsiságból kérdezném hogy mekkora súlya van a lámpádnak amit függesztenél rá, illetve hogy a tartó vizszintes része meghajlik-e lefele.
(Jolly-s rendszerhez még nem volt szerencsém, és kiváncsi lennék a tapasztalataidra)
Szia!
Eddig csak 1 db 90 fokos elemet használtam, amely az akvárium középvonalában volt elhelyezve, így kb. 5-10 mm-es meghajlás alakult ki, nem a cső (az elég masszív), hanem a 2 db csőtoldó, illetve a csőtartó konzolok okozta hézag miatt. Ezt próbálom most kiküszöbölni azzal, hogy a 2 db 90 fokos idomot egymáshoz képest 90 fokban elforgatom, így az egyik tengely mentén tudok annyit forgatni, amely remélhetőleg ellensúlyozza a fenti deformációt... kicsit bonyolultnak hangzik, de talán a képen látszik, hogy mire gondolok (a vékony kis téglalapok a csövön a csőtoldókat jelzik). Remélem sikerül esztétikusan megoldanom...
A lámpát nem mértem le, de egy webáruházban a komplett csomagot 2,7 kg-nak írják, szóval 2-2,5 kg-mal kell számolni 2x24 W-os Odyssea lámpánál.
Aktuális tapasztalataimat természetesen leírom a naplómban!
 
Utoljára módosított:
Nem tudom, hogy Ti hogy szoktátok újrahasznosítani az Amazoniát, de nekem meggyűlt a bajom vele... A terv az volt, hogy a növények kiszedése után többször átmosom az akváriumban, aztán tésztaszűrővel felfogom és tálcán kiszárítom, végül felhasználás előtt átszitálom. Na most a "tisztítás" teljes szétszedés kb. felét kitette (kb. 4 óra), rengeteg volt a mulm, de még így is igen zavaros volt a víz, mire oda jutottam, hogy akkor most már valamennyit felfogok a felső rétegből... Ez így kb. egy nagyobb tálcányi lett, szerintem nem több 1 l-nél... Ráadásul nyomokban ebben is vannak gyökérdarabok, amiket majd kézzel kiszedegetek (kezd kiszáradni).
A cryptok kiszedése után a talaj annyira felkavarodott, hogy teljesen összekeveredett a táptalajjal, úgyhogy a többi talajt valószínűleg nem fogom már használni. Ha nagyon muszáj, akkor végül is több részletben ezt is át lehetne mosni, de egyelőre elteszem, ha másra nem, növényültetésre biztos jó lesz.
Vettem egyébként 9 l új Amazoniát, elvileg az is elég kell, hogy legyen, csak szerettem volna bebiztosítani magam.
Az akvárium most üresen áll, építésre vár... :) ...no meg az új szekrényre, ami holnap lesz kész.
 
Jól elhúzódott a lakásátalakítás és a munkahely is elég rázós most, így az akvárium újratelepítése is nehezebben megy. Eredeti terv szerint 23-án lett volna kész a hardscape, 24-én szerettem volna ültetni. Úgy alakult, hogy tegnap állt össze a hardscape, összesen 2 napig készült, mert komplexebb volt, mint amilyenre számítottam. Sajnos nem nagyon volt időm dokumentálni, de azért visszamenőleg néhány kép:IMG_5865 másolat.jpg
Új bútor és lámpa beállítás alatt.
@HP3Tii kérésére reflektálva, a krómcsöves rendszer ilyen formában nem tökéletes, mert a csőtoldókat nem lehet annyira megszorítani, hogy egy 40-50 cm-es cső a hajlított csőívvel együtt ne forogjon el benne... Mint a képen is látszik a lámpatartó legtávolabbi pontja kicsit lejjebb áll. Ugyan nem konyult le teljesen, de nem lehet vízszintesen beállítani. Ezt úgy oldottam meg, hogy a cső belsejét a csőtoldóknak megfelelően fém-epoxi ragasztóval kentem be, így már fixen áll. Sajnos elment vele egy-két órám, de remélem tartós lesz.
A másik gond a függesztett Odyssea lámpával volt. Egyrészt túl merev a vezetéke, másrészt túl rövid. Úgy döntöttem, hogy nem a szekrény alján vezetem be, hanem a csőkivezető nyíláson oldalt és próbálom minél magasabban rögzíteni a trafóját, hogy ne folyjon bele a víz a csövekről. Így kicsit lazább lesz a vezeték, azonban így sem tudom felvinni a lámpatartó tetejéig, úgyhogy hátrafelé fog elindulni.
A szekrény ajtajai később lesznek felszerelve, sajnos a lapszabászatban keskenyebb ajtókat vágtak elsőre...
 
Utoljára módosított:
Az építés képekben:
IMG_5877 másolat.jpg
IMG_5878 másolat.jpg
IMG_5880 másolat.jpg
A végleges hardscape. Jó magas lett a két domb, bal oldalon több, mint 10 cm. Igyekeztem a réseket az Amano-féle aquascaping videókat alapul használva a lehető legjobban kitömíteni, hogy ne keveredjen a két talaj. A növényesítés még érlelődik...
IMG_5882 másolat.jpg
 
Szia!
Nekem bejön, jó lesz nagyon!(y)
Jól értettem akkor nem toldottad meg a Ody lámpa vezetékét?
A jobb oldali vasfa egyenesre vágott felületét kicsit "faragnám", valami "természetesebbre".:) (Gondolom majd moházod úgy is, de most még kicsit zavaró)
Várom a növényesítést.
Algamentest kívánok!;)
 
Szia!
Nekem bejön, jó lesz nagyon!(y)
Jól értettem akkor nem toldottad meg a Ody lámpa vezetékét?
A jobb oldali vasfa egyenesre vágott felületét kicsit "faragnám", valami "természetesebbre".:) (Gondolom majd moházod úgy is, de most még kicsit zavaró)
Várom a növényesítést.
Algamentest kívánok!;)
Tényleg zavaró így képen, de nekem élőben annyira nem tűnt fel. A baloldali fát farigcsáltam kicsit, de a jobb oldalira elfáradtam... :dead: Már eléggé "be van ágyazva", úgyhogy már nem nyúlok hozzá. Talán majd a növények elterelik a figyelmet róla. Moházni nem szeretnék, mert elég pepecselős (épp elég bajom lesz a homokkal :confused:), de a baloldlai vasfa teteje (végre) kicsit a víz fölé fog nyúlni, esetleg egy kis emers csomót nevelek rajta... A jobb oldalira egy-két túlélő Bucét ragasztok majd, bár nálam nem remekeltek annyira...
Elég sok előkészülettel járt ez az újraindítás, mégsem volt annyi időm az építésre, szóval kisebb hibák beleférnek, nem törekszem a tökéletességre. Pl. nem tudom, mennyire sikerült eltalálnom az aranymetszést a két szigetnél, csak úgy szemre csináltam 3:2 arány volt a cél. A köveket is kb. random módon pakoltam be, de egyébként 4 db nagy követ leszámítva mind elfogyott! Szóval érdemes betárazni előre! A fákat is forgattam egy ideig, elég nehéz volt összehozni ezt a partfalas megoldást, sokszor nem passzolt a fa a kőre. Ezzel az elrendezéssel így meg vagyok elégedve.
A lámpa vezetékét végül is nem szereltem, mert itt a fórumon nem tartották jó ötletnek. A kábel merevsége miatt egyébként sem lehetett volna szépen "fellógatni", talán jobb így (teszek majd fel aktuális képet a technikáról).
 
A végleges hardscape. Jó magas lett a két domb, bal oldalon több, mint 10 cm. Igyekeztem a réseket az Amano-féle aquascaping videókat alapul használva a lehető legjobban kitömíteni, hogy ne keveredjen a két talaj. A növényesítés még érlelődik...
View attachment 42606

Nekem kifejezetten bejön a hardscape, kiváncsian várom a növényesítést :)
A lámpa meg pöpecül néz ki! (Ez tényleg egy Odyssea lámpa? milyen típus ha szabad érdeklődni?)
 
Ezert kell szűrő zsákokba tenni!Lehet 1 illetve 2 kg szűrő zsákokat.En abba teszem.
Ez egy jó megoldásnak tűnik. Most van 2 vödörnyi kevert, használt Amazoniám, amivel még nem tudom, hogy mit kezdek. o_O Lehet, hogy idővel kiszárítom és leszitálom. Jól jöhet később más setupban.
Akárhogy nézzük, átépítésnél elég macerás a használt Amazonát "tisztán" egyből (1 héten belül) újra felhasználni. Szerintem a jövőben nem :poop:akodok vele... Meg nem használok ilyen nagy Cryptokat...:)
Erről jut eszembe: az egy hónappal korábban behelyezett házi JBL tápkapszuláknak (https://akvakertesz.hu/threads/aljzatba-nyomhato-noevenyi-tapok.1566/page-3#post-379855) csak a darabjait találtam meg, szóval egy jól használható alternatívának tűnik, ha merülni látszik a táptalaj.
 
Ez egy jó megoldásnak tűnik. Most van 2 vödörnyi kevert, használt Amazoniám, amivel még nem tudom, hogy mit kezdek. o_O Lehet, hogy idővel kiszárítom és leszitálom. Jól jöhet később más setupban.
Akárhogy nézzük, átépítésnél elég macerás a használt Amazonát "tisztán" egyből (1 héten belül) újra felhasználni. Szerintem a jövőben nem :poop:akodok vele... Meg nem használok ilyen nagy Cryptokat...:)
En meg az elején kb 4 eve a földön hasalva újság papíron csipeszeltem ki a táptalajt!Azóta zsákba rakom,később bontáskor csak kihúzom,megy a kukába,Az Amazonia egy részét kannákba rakom,kiszáradás után majd megy a következő scape-ba!Mindig rakok föle uj talajt,igy elkerülöm a nagyobb algásodást!
 
En meg az elején kb 4 eve a földön hasalva újság papíron csipeszeltem ki a táptalajt!Azóta zsákba rakom,később bontáskor csak kihúzom,megy a kukába,Az Amazonia egy részét kannákba rakom,kiszáradás után majd megy a következő scape-ba!Mindig rakok föle uj talajt,igy elkerülöm a nagyobb algásodást!
Igen, alsó rétegnek tudom elképzelni.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére