• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Intelligens tető

Hello,

Megérkeztek hétfőn a reflektorok, mint kiderült az arcadia reflektorok aszimmetrikusak... persze erre mutató infót sehol nem találtam előtte. Noh nem mintha akkora baj lenne, csak több helyet foglal, és semmi haszna nincs :] Ezért is szerettem volna eredetileg ATI-t, de azt nem sikerült beszerezni.

Az eredeti elképzelést jelentősen módosítottam a következők miatt:
- A vízhűtésre szánt ventik nagyban növelték volna a tető méretét, ami esztétikai okokból nem előnyös (főleg a vastagságot tekintve).
- A tető szélére vagy hátuljára tervezett ventik nem "fújják át" teljes mértékben az akit, így nem olyan hatékony.
- A víz hűtésére 1-2hónapig van csak szükség, ezért nem éri meg a nagyobb tető

Úgyhogy a következőre jutottam:
- a víz hűtését külön modul fogja végezni az akvárium szélén, így csak akkor kell elviselni a látványát ha valóban szükség is van rá.
- a vezérlés nem a tetőben kap helyet hanem a szekrényben. (A kijelző a tetőn lesz)
- az előtétek is kapnak egy kis ventit.
- a fénycsövek hűtése oldalról fog történni 3 vagy 4db 4 centis ventivel. A friss levegő a túloldalon jön be a fénycsövek hidegpontja alatt kivágott lyukon (oldalt lesz kivágva, nem a plexi).

A tető váza és a kábelezés már kész, 14x14es lécekkel dolgoztam. Az előtétek a tetőben kaptak helyet, ezen nem változtattam mert csak +3 centi kellett nekik szélességben, másrészt elvileg érzékeny a kábelezés hosszúságára.
A váz mérete: 898x305x68 lett.
Erre még nem tudom milyen borítást fogok rakni, 1-3mm furnér, rétegelt lemez, esetleg csak fotókarton szegélylécekkel... lényeg hogy minél kisebb legyen.

Függesztés: Erre szívesen fogadok bármilyen ötletet.... jelenleg fali konzolban gondolkozom, mert az akvárium bútor keskenyebb mint az akvárium, így macerás ahhoz biztonságosan erősíteni.

Akril vs üveg: Kis google keresgéléssel arra jutottam hogy az akril tisztább, kevésbé tompítja a fényt, így ezt fogom a választani, a kérdés már csak az hogy milyen vastag legyen...

Vezérlés: Amíg nem készül el a mikrokontroller addig egy több csatornás ventiszabályzóval lehet majd vezérelni a ventiket (potmeter).
 
Akril vs üveg: Kis google keresgéléssel arra jutottam hogy az akril tisztább, kevésbé tompítja a fényt, így ezt fogom a választani, a kérdés már csak az hogy milyen vastag legyen...

Üvegből is van tiszta mint az akril csak drága. A te méretedben valószínűleg az akril jobb választás. Egyetlen baja van hogy karcolódik mint a fene.
 
Emperor_ said:
Tartok tőle, hogy a ventik zajongani fognak. Ha meg leszabályozod őket, akkor nem érnek semmit. Kíváncsi vagyok mi lesz ez ügyben.
3000 rpm-es ventiket néztem ki, a zajszint legnagyobb fordulatszámon is csak 16 dB, a légszállítás 6m^3/h. Három ventilátorral számolva az 5 cm^3/mp ennyi elég kell hogy legyen nyáron is nem ?
Sajnos elég nehéz kiszámolni mennyi is kéne, a foglalatok miatt 1 oldalra max. 4et tudok elhelyezni. Legrosszabb esetben a túloldalra is be tudok rakni ugyanennyit, nyomó irányban, de ezt jó lenne elkerülni :?
 
Ma fali konzolokat keresgéltem amire a tetőt tudom akasztani, de nem találtam semmi használhatót... :?
Aztán gondoltam egyet és vettem két fekete színű fém 40 centis asztallábat, ezt fogom felfúrni a falra.
Amilyen hülyén hangzik olyan jól néz ki szerintem :D
Egyéb amit a függesztéshez vettem: szemes csavar, kábelszorító, 2milis rozsdamentes drótkötél
 
Zbacsi said:
Aztán gondoltam egyet és vettem két fekete színű fém 40 centis asztallábat, ezt fogom felfúrni a falra.

Nem fogom, mert leszavazott a nép hogy ronda (pedig nem is :oops:).
Úgyhogy nem falikonzolos lesz, hanem felraktam két szemescsavart a plafonra.
Viszont egy valamire nem gondoltam... a tető hátulja az előtétek miatt nehezebb, így nem ingával kellett volna kimérnem a megfelelő helyet... ouch :x

Holnap megyek a ventilátorokért, beszerelem őket, aztán ígérem jön az érdekesebb rész az elektromos bubiszámláló meg a vezérlő megépítése... türelem
 
Back
Oldal tetejére