• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Insularium - Növényes akvárium másképpen!

Molroth

Kertész bálvány
A napokban George Farmer osztott meg egy nagyon jó kis tutorial videót egy insularium építéséről.
A koncepció egy alacsony akvárium, ahol szárazföldi és mocsári növényeket használnak, tehát a növények a vízfelszín fölé kerülnek részben, vagy teljesen. ez is egyfajta low tech vonal., mert a növények nem igényelnek akkora fényerőt általában, illetve a co2 felvétel is a légkörből történik, illetve a szűrés sem olyan hangsúlyos:

https://www.facebook.com/georgefarmer225/posts/1049673138434025
 
Utoljára módosított:
Üdv !
Kb. mióta George megosztotta ezt az ágát a hobbinak elvarázsolódtam.Tudtam ha nem is rögtön de lesz egy ilyen is a lakásban.
Most már oda jutottam hogy a lámpa meg egy kis belső szűrő úton van hozzám,illetve van egy terv alacsony akváriumra,de annak méretét majd a szűrő magassága és a hely ahova elfér dönti el.Mindenképpen kicsiben gondolkodom kb egy 30 x 15 x 15 ( esetleg 20 ) méretben.
Egy dolog van ami még sötét számomra hogy még is milyen növények alkalmazhatók ebbe a környezetbe.Néztem hogy leginkább a mocsári növények és ahogy a videón is látszik a saját ültetőközegében hagyja a növényeket,csak egy dolog felmerült bennem ha így is van az később nem okoz majd problémát tápanyagellátásban.
Alul a víz alatt ahogy George is csinálta anubias és micro fajok lennének illetve nálam agyagos talaj + mohák.
Szeretném kikérni "növényes" kollégák tanácsait a témában ha erre járnak : @letsgodisco , @Luigi13 (főleg a kertészeti és szárazföldi tudás miatt ) ,de @Tibi is érdekes lehet a kerti dézsás produktumot figyelembe véve.:)
Előre is köszi a segítséget és ha elindul a projekt akkor ígérem lesz napló ;)
 
Köszi, hogy ránk gondoltál! Jól esik egy másik Legendától!;)
Mi úgy gondoljuk, hogy a víz feletti részbe voltaképpen bármilyen emers növény jó lehet - amik wabiban is jók. A mi kedvenc kombinációnk ez: Hydrocotile tripartita 'Japan' (gyep szerűen elterülő élénk/világos zöld 'petrezselyem') közé ültetett Marsilea hirsuta(sötétebb zöld 'lóhere' levelek 3-5 cm magas vékony szálakon) és pár tő Pogostemon erectus (kék bugavirágzatú dús 'fenyőfácska').
Persze emellett még rengeteg lehetőség van: színes levelű Ludwigiák, Rotalák, Myriophyllum stb.,HC, MC, mohák, páfrányok...
Csak a fantáziádon múlik! Hajrá!
 
Üdv !
Kb. mióta George megosztotta ezt az ágát a hobbinak elvarázsolódtam.Tudtam ha nem is rögtön de lesz egy ilyen is a lakásban.
Most már oda jutottam hogy a lámpa meg egy kis belső szűrő úton van hozzám,illetve van egy terv alacsony akváriumra,de annak méretét majd a szűrő magassága és a hely ahova elfér dönti el.Mindenképpen kicsiben gondolkodom kb egy 30 x 15 x 15 ( esetleg 20 ) méretben.
Egy dolog van ami még sötét számomra hogy még is milyen növények alkalmazhatók ebbe a környezetbe.Néztem hogy leginkább a mocsári növények és ahogy a videón is látszik a saját ültetőközegében hagyja a növényeket,csak egy dolog felmerült bennem ha így is van az később nem okoz majd problémát tápanyagellátásban.
Alul a víz alatt ahogy George is csinálta anubias és micro fajok lennének illetve nálam agyagos talaj + mohák.
Szeretném kikérni "növényes" kollégák tanácsait a témában ha erre járnak : @letsgodisco , @Luigi13 (főleg a kertészeti és szárazföldi tudás miatt ) ,de @Tibi is érdekes lehet a kerti dézsás produktumot figyelembe véve.:)
Előre is köszi a segítséget és ha elindul a projekt akkor ígérem lesz napló ;)
Rannunculus, H. verticillata, törpepáfrány, avokádó, a többit elmondták @Luigi13 ék.
vitorlavirág:
c0119618_1713385.jpg c0119618_1714074.jpg c0119618_17135473.jpg c0119618_17142617.jpg
 

Attachments

  • c0119618_17134582.jpg
    c0119618_17134582.jpg
    22.4 KB · Megtekintések: 1
Üdv !
Kb. mióta George megosztotta ezt az ágát a hobbinak elvarázsolódtam.Tudtam ha nem is rögtön de lesz egy ilyen is a lakásban.
Most már oda jutottam hogy a lámpa meg egy kis belső szűrő úton van hozzám,illetve van egy terv alacsony akváriumra,de annak méretét majd a szűrő magassága és a hely ahova elfér dönti el.Mindenképpen kicsiben gondolkodom kb egy 30 x 15 x 15 ( esetleg 20 ) méretben.
Egy dolog van ami még sötét számomra hogy még is milyen növények alkalmazhatók ebbe a környezetbe.Néztem hogy leginkább a mocsári növények és ahogy a videón is látszik a saját ültetőközegében hagyja a növényeket,csak egy dolog felmerült bennem ha így is van az később nem okoz majd problémát tápanyagellátásban.
Alul a víz alatt ahogy George is csinálta anubias és micro fajok lennének illetve nálam agyagos talaj + mohák.
Szeretném kikérni "növényes" kollégák tanácsait a témában ha erre járnak : @letsgodisco , @Luigi13 (főleg a kertészeti és szárazföldi tudás miatt ) ,de @Tibi is érdekes lehet a kerti dézsás produktumot figyelembe véve.:)
Előre is köszi a segítséget és ha elindul a projekt akkor ígérem lesz napló ;)

Ezek speciálisan erre a célra termesztett mocsári, ill. szárazföldi növények, tehát nem a szabvány, virágföldbe, tőzegbe, akármibe ültetett cuccok. Tippre valami olyasmi lehet az alap, mint a kokedama, ill az ADA wabi labda. Ilyen cuccba biztosan nem raknék emers vízinövényt, mert sokkal macerásabb a tartásuk, mint a normál "insula" növényeké; én itt úgy érzem, hogy ez a low tech low maintenance vonal dominál. Nálam a kérdéses dolog az a tápozásuk...
Méretben szerintem kb a 60x30 az ideális legkisebb a megfelelő vízmennyiség, illetve a megfelelő méretű sziget kialakítása miatt, mert ahogy elnézem, ezek a növények nem olyan kompakt kis növénykék, mint a mi vízinövényeink emers formái.
Nekem is nagyon piszkálja ez az egész a fantáziámat, de egyelőre se időm, se energiám nincs rá. Talán majd év vége felé, de kérdéses, hogy mocsári növényeket lehet-e olyankor is kapni... :p
 
Egy dolog van ami még sötét számomra hogy még is milyen növények alkalmazhatók ebbe a környezetbe.Néztem hogy leginkább a mocsári növények és ahogy a videón is látszik a saját ültetőközegében hagyja a növényeket,csak egy dolog felmerült bennem ha így is van az később nem okoz majd problémát tápanyagellátásban.
A mi kedvenc kombinációnk ez: Hydrocotile tripartita 'Japan' (gyep szerűen elterülő élénk/világos zöld 'petrezselyem') közé ültetett Marsilea hirsuta(sötétebb zöld 'lóhere' levelek 3-5 cm magas vékony szálakon) és pár tő Pogostemon erectus (kék bugavirágzatú dús 'fenyőfácska').
Kiegészíteném azzal a @Luigi13 -ék teljesen szimpatikus kombinációját, hogy nálam a sarok matten szivacsára telepedett Hydrocotile tripartita 'Japan' és HM komboja is jól illeszkedik egymáshoz, teljesen szépen működik már kb egy éve, (aminek sajnos az fog véget vetni, hogy most már muszáj lesz kivennem a szivacsot, mert szép lassan eltömődött) tehát hosszú távon is fenntartható, nem csak szép.
Egyébként szerintem ezek az alkotások az inkább lapos, nagy alapterületű akvákhoz passzolnak jobban, ott tudják megmutatni a szépségüket.
 
A Grand Hotel-ben most is van emers sziget, a Highland-ben is volt, szeretem a vízszint felé is terjeszkedő berendezéseket. Most éppen pinnatifida (hatalmas, 40-50cm-es bokrot 2 hete nyestem le!) és Ceratopteris thalictroides alkotja a nagyját, az aljában karácsonymoha és monte carlo van. A tápozás az akvárium vízén keresztül megy, néha kapnak kis vízpermetet. A fénnyel ne spórolj, a szép wabikat is pirítani kell! A dézsát meg a Nap sütötte napi 8 órában. Hajrá! :)
 
Én miért csak most találtam meg ezt a témát? :eek: Mégpedig előbb a neten a videót, azután a képeket, végül itt a témát. :LOL:
Komoly, hogy kavics, dekor, tetejére csokorban a mocsári gaz, sarokba egy belső szűrő és kész?
A kavicsokon grasszáló garnélák nekem még hiányoznak.:D
 
Back
Oldal tetejére