• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Inspiráció

Ez kb. ugyanaz a kérdés, mint hogy Schulek Frigyes vajon látott-e már egy valamirevaló vízimalmot, vagy ő inkább csak ilyen kápolnaépítő kőműves? ;)
Azért van igazsàg abban, amit @ezsolt80 mondott.
Nagyon irigylem őket ezekért az építésekért, de ez már lassan tényleg nem akavarisztika.
Pedig az aquascaping is akvarisztika...
Ragasztgatnak, fúrnak, faragnak heteken át, aztán mohásítanak....más növényt alig használnak.
Egyébként azt hiszem Schulek kőművesnek is tanult.😃😃
 
Javarészt egyetértek az általad leírtakkal.

Én inkább arra céloztam, hogy növényeket, de főleg halakat tartani egy akváriumban nem egy nagy kunszt. Egy jobb képességű egyén fél év alatt - működő szinten - elsajátítja, néhány év alatt kimaxolja ennek tudományát. Ezt sokmillióan meg is ugrották már a Földön. És van az a párezer ember, akik itt nem állnak meg, hanem továbbfejlesztik ezt a hobbit, ötvözik az építészettel. És nekik is csak egy kisebb százalékuk űzi azt ilyen szinten. Nagy bizonyossággal merem feltételezni, hogy akik ilyen szintű akváriumokat építenek, azok mind profi növényezők is, a halak tartása pedig kb. nulla kihívást jelent nekik. A hasonlatommal is ezt próbáltam szemléltetni: először kezdesz egy terasztetővel, folytatod egy házzal, majd amikor megépíted az első malmodat - ahol már nem csak az építő képességeidet kell használnod, hanem át kell látnod a természeti erők működését, fizikai mechanizmusokat stb - a barátaid már igazán büszkék lehetnek rád, mert olyan dolgot építettél, amit egy átlag ember már nem képes. A malmot követi egy templom, majd a Halászbástya. És a Halászbástya után ha nem egy újabb malomban keresed a kihívást, az szerintem nem csak hogy érthető, hanem sokkal inkább csodálandó, de semmiképpen nem leszólandó.

Ami pedig a mohás akváriumokat illeti: ha megnézed, a mohás akváriumok többségében is használnak még legalább 2-3, de inkább 5-6 egyéb növényt is. Ennek meg pont ez a szépsége, hogy ízléssel választják meg az arányokat, hogy miből és mennyit, illetve hová, nem csak ész nélkül bele mindent, hogy minél színesebb legyen. Van egy ilyen mindent bele elv a lakberendezéstől kezdve a gasztronómiáig minden "tudományban" és művészetben, én ezt ízléstelenségnek nevezem, de hívja mindenki ahogy akarja. Mai trendek szerint inkább az egyszínű, stílusában, formavilágában (avagy ízvilágában) hasonló kiegészítőket kombináljuk és csupán kicsit tuningoljuk meg egy-egy eltérő darabbal, azzal teremtve egyedi hangulatot. A mohás akváriumok kb ugyanez. És a "csak! mohás" kifejezés is eléggé becsmérlő szerintem. Úgy gondolom, annak is megvan a szépsége és a nehézsége egyaránt. Nem könnyű a kül. mohákat megfelelően kombinálni, azok pozícióját/mennyiségét megfelelően megválogatni és/vagy őket topformára nyírni.

Azért van igazsàg abban, amit @ezsolt80 mondott.
Szerinted melyik állításában? Halat valószínűleg láttak már, de ez gondolom inkább csak cinizmus volt. És hát nem tudom, én előbb hívnám művészeknek őket, mint faragasztó kisiparosoknak. Persze, értem én a cinizmust, validálom is, de akkor már hadd éljek vele én is.

Teljesen érthető, ha valaki a klasszikus vonalat jobban kedveli. De ettől még egy - a művészet egy másik stílusát képviselő - profi alkotásról becsmérlően nyilatkozni szerintem gáz. És most nem Zsolt hozzászólására gondolok, hanem megannyi másik hasonló is van itt a fórumon. Nem tudom, mi hozza ezt elő az emberekből. Irigység? Primitívizmus? Hogy egy filmes metaforával éljek: attól még hogy nekem a Keresztapa a kedvenc filmem, még nem teszem fel a kérdést, hogy Nolan vajon látott-e valaha forgatókönyvet, mielőtt futószalagon legyártott egy ilyen Eredet nevű szappanoperát...
 
Javarészt egyetértek az általad leírtakkal.

Én inkább arra céloztam, hogy növényeket, de főleg halakat tartani egy akváriumban nem egy nagy kunszt. Egy jobb képességű egyén fél év alatt - működő szinten - elsajátítja, néhány év alatt kimaxolja ennek tudományát. Ezt sokmillióan meg is ugrották már a Földön. És van az a párezer ember, akik itt nem állnak meg, hanem továbbfejlesztik ezt a hobbit, ötvözik az építészettel. És nekik is csak egy kisebb százalékuk űzi azt ilyen szinten. Nagy bizonyossággal merem feltételezni, hogy akik ilyen szintű akváriumokat építenek, azok mind profi növényezők is, a halak tartása pedig kb. nulla kihívást jelent nekik. A hasonlatommal is ezt próbáltam szemléltetni: először kezdesz egy terasztetővel, folytatod egy házzal, majd amikor megépíted az első malmodat - ahol már nem csak az építő képességeidet kell használnod, hanem át kell látnod a természeti erők működését, fizikai mechanizmusokat stb - a barátaid már igazán büszkék lehetnek rád, mert olyan dolgot építettél, amit egy átlag ember már nem képes. A malmot követi egy templom, majd a Halászbástya. És a Halászbástya után ha nem egy újabb malomban keresed a kihívást, az szerintem nem csak hogy érthető, hanem sokkal inkább csodálandó, de semmiképpen nem leszólandó.

Ami pedig a mohás akváriumokat illeti: ha megnézed, a mohás akváriumok többségében is használnak még legalább 2-3, de inkább 5-6 egyéb növényt is. Ennek meg pont ez a szépsége, hogy ízléssel választják meg az arányokat, hogy miből és mennyit, illetve hová, nem csak ész nélkül bele mindent, hogy minél színesebb legyen. Van egy ilyen mindent bele elv a lakberendezéstől kezdve a gasztronómiáig minden "tudományban" és művészetben, én ezt ízléstelenségnek nevezem, de hívja mindenki ahogy akarja. Mai trendek szerint inkább az egyszínű, stílusában, formavilágában (avagy ízvilágában) hasonló kiegészítőket kombináljuk és csupán kicsit tuningoljuk meg egy-egy eltérő darabbal, azzal teremtve egyedi hangulatot. A mohás akváriumok kb ugyanez. És a "csak! mohás" kifejezés is eléggé becsmérlő szerintem. Úgy gondolom, annak is megvan a szépsége és a nehézsége egyaránt. Nem könnyű a kül. mohákat megfelelően kombinálni, azok pozícióját/mennyiségét megfelelően megválogatni és/vagy őket topformára nyírni.


Szerinted melyik állításában? Halat valószínűleg láttak már, de ez gondolom inkább csak cinizmus volt. És hát nem tudom, én előbb hívnám művészeknek őket, mint faragasztó kisiparosoknak. Persze, értem én a cinizmust, validálom is, de akkor már hadd éljek vele én is.

Teljesen érthető, ha valaki a klasszikus vonalat jobban kedveli. De ettől még egy - a művészet egy másik stílusát képviselő - profi alkotásról becsmérlően nyilatkozni szerintem gáz. És most nem Zsolt hozzászólására gondolok, hanem megannyi másik hasonló is van itt a fórumon. Nem tudom, mi hozza ezt elő az emberekből. Irigység? Primitívizmus? Hogy egy filmes metaforával éljek: attól még hogy nekem a Keresztapa a kedvenc filmem, még nem teszem fel a kérdést, hogy Nolan vajon látott-e valaha forgatókönyvet, mielőtt futószalagon legyártott egy ilyen Eredet nevű szappanoperát...
Nekem teljesen más a problémám ezekkel az üvegekkel. Mégpedig az, hogy pár hónapon belül lehet kidobni őket a kukába. Ez a közelében sincs annak, ami az akvarisztika eredeti célkitűzése volt és ami kellene is legyen ma is.
 
Nekem teljesen más a problémám ezekkel az üvegekkel. Mégpedig az, hogy pár hónapon belül lehet kidobni őket a kukába. Ez a közelében sincs annak, ami az akvarisztika eredeti célkitűzése volt és ami kellene is legyen ma is.
Igen, én ezt értem. De nem helyettük vannak, hanem mellettük! Hogy merül fel itt az akvarisztika célkitűzése?
A lakóházak is sokkal fontosabbak, mint a neoromán éítészeti csodák és mindig lesz létjogosultságuk is. Mégsem tudnak velük versenybe szállni, bármilyen luxuskégliről is legyen szó. Sok van belőlük, sokkal kevesebb munka van velük, sosem fognak milliók a csodájára járni, mint egy alapos részletességgel megtervezett és kidolgozott csodaszép épületnek (a versenyakváriumok margójára).
Kíváncsi leszek, hogy amikor majd közülünk itt Patrik, vagy Viktor stb. legközelebb naplót nyit a saját hasonló színvonalú alkotásának (legyen így! :)), melyikőtök fog elsőként beírni oda, hogy "Nem rossz, de sehol nincs egy normális akváriumhoz képest, pár hónap és kukázhatod!"
Furcsán érzem magam, hogy nem tettem mást, csupán védelmembe vettem az ázsiai professzionális munkákat és nem támogattok, hanem vitába szálltok velem. Sebaj, minden évben előkerül a téma. Parttalan vita, kár volt belemennem, nem is tudom mire számítottam.
 
Utoljára módosított:
Szia. És 9:21- nél összeragassza a homokot meg körülötte a talajt ? o_O
Ezt a trükköt már 3 éve alkalmazom így nem kell tartanom attól hogy a homok elmászik na meg elhordják a kapírgáló állatok.
De fontos hogy nem minden aragasztó alkalmas erre a célra mert van olyan is ami miatt elszíneződik a homok.
 
Igen, én ezt értem. De nem helyettük vannak, hanem mellettük! Hogy merül fel itt az akvarisztika célkitűzése?
A lakóházak is sokkal fontosabbak, mint a neoromán éítészeti csodák és mindig lesz létjogosultságuk is. Mégsem tudnak velük versenybe szállni, bármilyen luxuskégliről is legyen szó. Sok van belőlük, sokkal kevesebb munka van velük, sosem fognak milliók a csodájára járni, mint egy alapos részletességgel megtervezett és kidolgozott csodaszép épületnek (a versenyakváriumok margójára).
Kíváncsi leszek, hogy amikor majd közülünk itt Patrik, vagy Viktor stb. legközelebb naplót nyit a saját hasonló színvonalú alkotásának (legyen így! :)), melyikőtök fog elsőként beírni oda, hogy "Nem rossz, de sehol nincs egy normális akváriumhoz képest, pár hónap és kukázhatod!"
Furcsán érzem magam, hogy nem tettem mást, csupán védelmembe vettem az ázsiai professzionális munkákat és nem támogattok, hanem vitába szálltok velem. Sebaj, minden évben előkerül a téma. Parttalan vita, kár volt belemennem, nem is tudom mire számítottam.
Mint minden ember Mi is különbözőek vagyunk kinek ez kinek az tettszik. De sajnos vagy nem sajnos azt be kell látni hogy az akvakertészet mint olyan elkezdett egy másik irányzatot is,ez nem baj sőt. Rengeteget lehet tanulni ezekből az elképesztően megalkotott akváriumokból,főleg az építés része az ami brutális hogy térben milyen előrelátók nincsenek vonalak aranymetszés meg stb. csak pakolják a köveket meg a fákat és kész,hozzáteszem a saját és barátaik szórakoztatására.
A növényesítés ,igen ezekben az akváriumokban meg kell gondolni milyen növényt tesznek,ide nem férnek el az általunk nagy becsben tartott növények mert egyszerűen elnyomnák a végeredményt és akkor tényleg lehetne mondani hogy mi ez a trágya sz@r 😁.
Az hogy nem mennek sokáig ezek a scapek szerintem ott senkit nem érdekel mert a cél a határok feszegetése. Nekik Amano mester munkái csak egy ugródeszka volt,de még azt is megkockáztatom hogy némelyikük csak hallott róla,de behatóbban nem is ismeri.
És végszónak egy kicsit Gergőt védve.Én is elejutottam arra a pontra hogy az akvárium amit építek sajnos vagy nem sajnos fél évnél nem tud többet üzemelni, egyszerűen eléri a végpontját amikor már minden növény a maxon van vagy azon is túl,és nem lehet már karban tartani.Két út van a szétszedés vagy az algásodásra való várás mert az jönni fog az biztos.
Az új akvárium építése a legnagyobb szépsége ennek a hobbinak,akkor alkotsz igazán,ami utána jön az már az évek alatt megtanult rutin.
Szóval kár ezen vitázni hogy kinek melyik irányzat tettszik vagy nem tettszik,ismerjük el mások kreatívitását és ami a fontosabb tanulmányozzuk,tanuljunk belőle mert aki most jelenleg versenyre épít nagyon nagyon nagyon nehéz dolga van ...... 😉
 
Elnézést kérek, nem akartam a kommentemmel ilyen sokféle reakciót kiváltani. Bár legalább kicsit felpörgött a beszélgetés a fórumon. És igen, direkt voltam szarkasztikus és eltúlzott. ;)
Nagyon jók ezek az építések, csak szerintem le kéne lassan választani egy külön versenyszámmá. Mikor elkezdtem újra érdeklődni az akvarisztika után nagyon szerettem a fás scape-eket. De lassan mást sem látni mint ezeket a 'túltolt' (remélem nem akasztok ki senkit a megfogalmazással) akváriumokat.
Gyerekkoromban csináltam diorámákat ezért is emlékeztet inkább a dolog arra mint az akvarisztikára. Már évek óta várom hogy valaki egyszer csak számítógéppel megszerkeszt egy akváriumot ami nem is létezik a valóságban és azzal arat a versenyeken :D
Azt is elfogadom hogy a versenyre szánt akváriumok is egy hobbi, ahol mások a szempontok mint annak aki hosszú távon fenntartható szép akváriumot szeretne.
Olyan ez mint az egész világ... rohanunk, mindig újat, meghökkentő dolgokat szeretnénk, meg akarunk felelni az elvárásoknak. És most ez a trend, ennek akarunk megfelelni (max nem tudunk és akkor gondolkozhatunk hogy miért vagyunk 'sikertelenek').
Nekem már túl sok, hogy semmi mást nem látni lassan mint ezeket. Persze bele lehet kötni amit írok, vagy nem egyetérteni. Ahányan vagyunk annyifélék vagyunk, annyiféle dolog tetszik mindenkinek.

(ne bántódjon meg senki, ha mégis, nyugodtan írja ki magából :LOL:, megsértődni nem fogok max nem olvasom a kommenteket :X3:)
 
Javarészt egyetértek az általad leírtakkal.

Én inkább arra céloztam, hogy növényeket, de főleg halakat tartani egy akváriumban nem egy nagy kunszt. Egy jobb képességű egyén fél év alatt - működő szinten - elsajátítja, néhány év alatt kimaxolja ennek tudományát. Ezt sokmillióan meg is ugrották már a Földön. És van az a párezer ember, akik itt nem állnak meg, hanem továbbfejlesztik ezt a hobbit, ötvözik az építészettel. És nekik is csak egy kisebb százalékuk űzi azt ilyen szinten. Nagy bizonyossággal merem feltételezni, hogy akik ilyen szintű akváriumokat építenek, azok mind profi növényezők is, a halak tartása pedig kb. nulla kihívást jelent nekik. A hasonlatommal is ezt próbáltam szemléltetni: először kezdesz egy terasztetővel, folytatod egy házzal, majd amikor megépíted az első malmodat - ahol már nem csak az építő képességeidet kell használnod, hanem át kell látnod a természeti erők működését, fizikai mechanizmusokat stb - a barátaid már igazán büszkék lehetnek rád, mert olyan dolgot építettél, amit egy átlag ember már nem képes. A malmot követi egy templom, majd a Halászbástya. És a Halászbástya után ha nem egy újabb malomban keresed a kihívást, az szerintem nem csak hogy érthető, hanem sokkal inkább csodálandó, de semmiképpen nem leszólandó.

Ami pedig a mohás akváriumokat illeti: ha megnézed, a mohás akváriumok többségében is használnak még legalább 2-3, de inkább 5-6 egyéb növényt is. Ennek meg pont ez a szépsége, hogy ízléssel választják meg az arányokat, hogy miből és mennyit, illetve hová, nem csak ész nélkül bele mindent, hogy minél színesebb legyen. Van egy ilyen mindent bele elv a lakberendezéstől kezdve a gasztronómiáig minden "tudományban" és művészetben, én ezt ízléstelenségnek nevezem, de hívja mindenki ahogy akarja. Mai trendek szerint inkább az egyszínű, stílusában, formavilágában (avagy ízvilágában) hasonló kiegészítőket kombináljuk és csupán kicsit tuningoljuk meg egy-egy eltérő darabbal, azzal teremtve egyedi hangulatot. A mohás akváriumok kb ugyanez. És a "csak! mohás" kifejezés is eléggé becsmérlő szerintem. Úgy gondolom, annak is megvan a szépsége és a nehézsége egyaránt. Nem könnyű a kül. mohákat megfelelően kombinálni, azok pozícióját/mennyiségét megfelelően megválogatni és/vagy őket topformára nyírni.


Szerinted melyik állításában? Halat valószínűleg láttak már, de ez gondolom inkább csak cinizmus volt. És hát nem tudom, én előbb hívnám művészeknek őket, mint faragasztó kisiparosoknak. Persze, értem én a cinizmust, validálom is, de akkor már hadd éljek vele én is.

Teljesen érthető, ha valaki a klasszikus vonalat jobban kedveli. De ettől még egy - a művészet egy másik stílusát képviselő - profi alkotásról becsmérlően nyilatkozni szerintem gáz. És most nem Zsolt hozzászólására gondolok, hanem megannyi másik hasonló is van itt a fórumon. Nem tudom, mi hozza ezt elő az emberekből. Irigység? Primitívizmus? Hogy egy filmes metaforával éljek: attól még hogy nekem a Keresztapa a kedvenc filmem, még nem teszem fel a kérdést, hogy Nolan vajon látott-e valaha forgatókönyvet, mielőtt futószalagon legyártott egy ilyen Eredet nevű szappanoperát...
Abban az állításában van igaza, hogy többet ragasztanak fát, mint akvarizálnak....
Picit elragadtattad magad, szerintem feleslegesen.
Én is építgetek, de messze nem ezen a szinten. Részemről nincsen és nem is volt utálat vagy becsmerlés, csupán arra utaltam, hogy mindenki sztárolja ezeket a mesterműveket, holott ez már lassan tényleg építészet és elhagyta azt az aquascaping irányzatot, ahonnan ez indult...ez már nem Amano öröksége.
Gyakorlatilg mindenki le van sajnálva, aki nem rukkol elő egy hasonló alkotással, tisztelet a kivételnek. Picit magadra vetted a hozzászólásunkat (pedig csak hozzászólás volt, egy vélemény, nem becsmérlés vagy másik munkájának semmibe vétele).
Én nagyon irigylem őket, nem is tagadom. A belefektetett munkáért, időért, stílusérzékért, perspektíváért, szépérzékért, növényismeretükért.
Ami számomra bosszantó, hogy abszolút “sikertelennek”, alkalmatlannak érzem magam, csak mert nem vagyok képes (vagy nincs időm, pénzem, tehetségem, stb. ki mit szeretne, még ide gondolhatja) ilyen alkotásokhoz.
Ez az ami zavar.
Ezért érezhettél Zsoltnál is némi szarkazmust a kommentjében.
Hosszabb “vitába” nem szeretnék bonyolódni, mert ez nem is vita szerintem.
A hobbi miatt vagyunk itt, ez is része. Tetszik is, kedvelem is ezt a részét is nagyon, de ezek az instant 6 hónapos akváriumok picit túllőnek a célon, mégis a csapból is ez folyik...
De, fogok/akarok én is hasonlókat építeni, hiszen ez is a hobbi része, egy nagy kihívás.😉😉

Ui: bocsánat, hogy nem fejtem ki hosszabban a véleményemet, de begörcsöl az ujjam a telefonon...a számítógépem meg sz...r.😕
 
Utoljára módosított:
Versenyeken ezek az akváriumok azért még nem tarolnak. Én érzek egy kontrollt a pontozás oldalról, ami nem szeretne ennyire apró részeiben összerakott/ragasztott layoutot látni a verseny élmezőnyében tömegesen.

Az inpiráció topik ahogy a neve is mutatja inspirációs céllal próbál megmutatni néhány érdekességet. Nem feltétlenül követendő és az egyetlen irány. Vagy egyáltalán cél.
De segít kizökkenteni, megmutatni olyan megoldásokat, amit talán elképzelhetetlennek tartunk. Ebben a formában én kifejezetten élvezem ezeket a kreatív megoldásokat.

Legyünk befogadóbbak, akkor is, ha nem feltétlen ez az az irány, amit szívesen követnénk.

A verseny a meghökkentő megoldásokon kívül azért is elgondolkodtató, mert ott élőben fejeznek be egy egy koncepciót.
Növényesítik és feltöltik. Csapatok építenek. Játék, verseny, határok feszegetése? Ugye EU-ban is van/volt ilyen verseny. Hannover.
 
Annyi még a végére, hogy eredetileg hardscape inspiráció miatt linkeltem őket. Ez a topik is erről szól.

Az inspirációs topikba bárki linkelhet dolgokat, ami rá pozitívan hat. Ide lehetőleg inkább hardscape jöjjön. De van növényes, vagy terkó topik a fórumon. Saját inspirációs topikkal.

Instagramon időnként elteszek egy egy posztot kedvencek közé valamiért. Ha gondoljátok pörgessétek át ezt is :D
 
Nem hiszem, hogy bárki leszólta volna ezt a műfajt. Én legalábbis csak aggályomat fejeztem ki. Teszem ezt azért, mert jómagam úgy érzem nem ez kellene lennie a fő csapásiránynak. Azért fejezem ki versenyellenességemet minden alkalommal, hogy az új fórumozók lássanak más véleményt is a friss bejegyzések között, ne csak a pro competition-t. Én is tátott szájjal nézem ezeket, de közben arra is gondolni kell hogy egy újdonsült érdeklődőt világosan tájékoztassunk arról, hogy egy ilyen üveg nem lesz évekig a nappalija dísze. Legtöbben a csalódás és az irreális elvárások be nem teljesülése miatt hagyják abba az egészet.
 
Back
Oldal tetejére