• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Információk az építéssel kapcsolatban

a lények , hogy a drénréteg és a termőtalaj között kell lennie valaminek, hogy ne keveredjenek, erre rengeteg megoldás és anyag létezik
 
most rákerestem a videókra, szúnyoghálót és geotextilt is tesz rá ezért el van takarva. Szerintem az hogy nem szögletes a lyuk ilyen felhasználásnál oly mindegy.
Amennyiben az ára a probléma csak megpróbálnék egy olcsóbb verziót.
Miert nem jo az agyaggolyo? Az aztan olcso. Igaz, hogy nalam nincs csobogo, de sosem allt meg az agyaggolyokon a viz. Parat lattam alul, a golyok a feluletukon eleg sok vizet megtartanak, igy mindig paras lehet alulrol, de nem pang a viz. A talajom mindig nedves, de sosem kellett meg leszivni vagy leengedni a pango vizet.
 
Miert nem jo az agyaggolyo? Az aztan olcso. Igaz, hogy nalam nincs csobogo, de sosem allt meg az agyaggolyokon a viz. Parat lattam alul, a golyok a feluletukon eleg sok vizet megtartanak, igy mindig paras lehet alulrol, de nem pang a viz. A talajom mindig nedves, de sosem kellett meg leszivni vagy leengedni a pango vizet.
Hát erre nem tudok válaszolni, mert nincs terkóm, csak ötletelni próbáltam.

szerk. De ha lenne valószínüleg a golyót választanám.
 
Hát erre nem tudok válaszolni, mert nincs terkóm, csak ötletelni próbáltam.
Nem csak kimondottan hozzad szegeztem a kerdest,a beszelgetes folytatasakent szantam. Azon kivul, hogy a muanyag racs ele lehet az uveghez szorni kavicsot es az dekorativabb mint az agyaggolyo latvanya nem latom kulonosebb jelentoseget. Persze ez csak izles dolga. Es ez csak az en egyeni velemenyem.
 
Az agyaggolyó teljesen jó , én azt használom.A műanyag rács elhagyható. Aki költséghatékony megoldást szeretne használhat kulé kavicsot (sokféle szemcsenagyságban létezik), levág egy geotextildarabot a terrárium alap formájára(én nem szeretem a geotextilt mert néhány növény szívesen ereszt gyökeret a vízbe, vagy a legalsó rétegekbe), rá a tőzeg és kész. Tökéletesen működik. Az alsó drénréteg szerepe ,hogy túlöntözés esetén nem alakul ki mocsár és legyen hova elfolynia a felesleges víznek. Ha megfelelő a párásítás és öntözés, akkor csak párás lesz a legalsó réteg , esetleg max5mm vízréteg áll a terrárium aljában. Azért használnak sokan agyaggolyót/kavicsot, mert sokkal stabilabb mint egy cölöpökön álló megoldás(legalább is szerintem)
 
(én nem szeretem a geotextilt mert néhány növény szívesen ereszt gyökeret a vízbe, vagy a legalsó rétegekbe),
Ennek megelőzésére, meg kell keresni a megfelelő geotextíliát (300gr felettit). Pár ével ezelőtt volt 400gr felett is, csak mostanában nem láttam.;)
 
Ennek megelőzésére, meg kell keresni a megfelelő geotextíliát (300gr felettit). Pár ével ezelőtt volt 400gr felett is, csak mostanában nem láttam.;)
Nem voltam egyértelmű, rosszul fogalmztam. Amit igazából írni akartam, hogy a gyökérfejlődésnek amennyire lehet szabad utat hagynék, azért terrarisztikai szempontból nem tartom túl jó anyagnak geotextilt(de használható)
 
Nagyon száraz levegőjű a leendő növényeim lakóhelye (szoba).
Van egy 1004050cm-es akváriumom. Ebbe gondoltam 5cm vastagon agyaggranulátumot tölteni, erre állítanám cserépben az alábbi növényeket:

Cattleya
Miltonia
Nepenthes
Phalaenopsis
Zygopetalum

Ha párásítok, alul összegyűlhet az agyaggranulátumban, ahonnan párolog is. Éjjelre esetleg feltenném a tetőüveget, bár nem olyan jó ötlet, ha reggelre mindenen folyik a lecsapódó pára. Napközben a tető nem maradna fent, hogy tudjon szellőzni.

Felülről 4db Osram fénycső világítaná meg, napi 8 órában.

Működhet ez az elképzelés?
Ha beválik, később ennek a mintájára szeretnék egy jóval nagyobb helyet a növényeknek.
 
Nagyon száraz levegőjű a leendő növényeim lakóhelye (szoba).
Van egy 1004050cm-es akváriumom. Ebbe gondoltam 5cm vastagon agyaggranulátumot tölteni, erre állítanám cserépben az alábbi növényeket:

Cattleya
Miltonia
Nepenthes
Phalaenopsis
Zygopetalum

Ha párásítok, alul összegyűlhet az agyaggranulátumban, ahonnan párolog is. Éjjelre esetleg feltenném a tetőüveget, bár nem olyan jó ötlet, ha reggelre mindenen folyik a lecsapódó pára. Napközben a tető nem maradna fent, hogy tudjon szellőzni.

Felülről 4db Osram fénycső világítaná meg, napi 8 órában.

Működhet ez az elképzelés?
Ha beválik, később ennek a mintájára szeretnék egy jóval nagyobb helyet a növényeknek.

Én a világítás miatt jobban aggódnék. Azt mindenképpen vedd figyelembe, hogy a virágot hozó növényeknek a piros hullámhossz is kell, tehát nem lehet pl. négy minél erősebb hideg fehér fénycsővel letudni az egész dolgot. Nem utolsó sorban a kompakt növekedéshez is szükséges, nálam 3x1921 lumenes hideg fehér OSRAM világítás alatt a bazsalikom versenyt játszik a paradicsommal, hogy ki tud magasabbra nőni - az a bazsalikom, aminek 30, maximum 40 centi magas bokornak kellene lennie -, és eddig a bazsalikom nyer. Szóval legyen meleg fehér fénycső is.
 
Sracok!

Vivariummal kapcsolatban erdeklödnek:
Agyalgatok en is, hogy mi lenne, ha egy mini vivariumot összedobnek, allatok nelkül persze, csak növenyekkel.
Kettö gondolatom/gondom akadt ezzel kapcsolatban...
Ugye, ha terrariumrol beszelünk, akkor altalaban a klasszikus terrariumot kepzeljük el, elöl toloajtokkal, szellözövel, ahol elöl -alul bearamlik a levegö, fölül meg a racson ki.
Na mar most, ha csak növenyeket teszek bele, ez az elrendezes rontja a latvanyt a toloajto miatt. Praktikusabb lenne akkor mar egy akvariumot igy berendezni, ahogy @danyi03 es @inadsz is tettek.
Ez esetben milyen lefedest alkalmazzak? Csak fedjem le egy perforalt plexi lappal? Cagy sime üveg tetö, ahol negy fül tartja a tetöt, eleg, annyi amit amellett szellözne?
Tehat a gondom, hogy szebb egy nanoakva erre a celra, de nem vagyok biztos benne, hogy az esetben is olyan jo lenne a szellözes, mint egy toloajtos terarium eseteben.
Mit javasoltok? Ventis meg ilyesmi megoldasok nem jatszanak, egy szep letisztult latvanyt szeretnek.

Köszi!
 
Sracok!

Vivariummal kapcsolatban erdeklödnek:
Agyalgatok en is, hogy mi lenne, ha egy mini vivariumot összedobnek, allatok nelkül persze, csak növenyekkel.
Kettö gondolatom/gondom akadt ezzel kapcsolatban...
Ugye, ha terrariumrol beszelünk, akkor altalaban a klasszikus terrariumot kepzeljük el, elöl toloajtokkal, szellözövel, ahol elöl -alul bearamlik a levegö, fölül meg a racson ki.
Na mar most, ha csak növenyeket teszek bele, ez az elrendezes rontja a latvanyt a toloajto miatt. Praktikusabb lenne akkor mar egy akvariumot igy berendezni, ahogy @danyi03 es @inadsz is tettek.
Ez esetben milyen lefedest alkalmazzak? Csak fedjem le egy perforalt plexi lappal? Cagy sime üveg tetö, ahol negy fül tartja a tetöt, eleg, annyi amit amellett szellözne?
Tehat a gondom, hogy szebb egy nanoakva erre a celra, de nem vagyok biztos benne, hogy az esetben is olyan jo lenne a szellözes, mint egy toloajtos terarium eseteben.
Mit javasoltok? Ventis meg ilyesmi megoldasok nem jatszanak, egy szep letisztult latvanyt szeretnek.

Köszi!
Amíg nem voltak békák, nálam fedve se volt a terkó. Gyakori esőztetés kell, hogy a páratartalom meglegyen és kész. Tetőt végül plexiből vágattam, elöl-hátul hosszanti szellőzőnyílással, amin muslicabiztos háló van jelenleg, de így már kell rá a ventilátor.
 
Amíg nem voltak békák, nálam fedve se volt a terkó. Gyakori esőztetés kell, hogy a páratartalom meglegyen és kész. Tetőt végül plexiből vágattam, elöl-hátul hosszanti szellőzőnyílással, amin muslicabiztos háló van jelenleg, de így már kell rá a ventilátor.
Köszi. Lefedni mindenkeppen leakarom, mert tul sok lenne a para a helyisegben. Esöztetö rendszer nem lesz a meretek miatt. Gondoltam egy kis felnyomo pumpa beüzemelesere, de aztan elvetettem, nem akarom, hogy sok pango viz legyen az aljaban a pumpa üzemeltetesehez. Lehet, akkor maradok az akva illetve plexi combonal, vagy a klasszikus terarrium....
 
Ha akváriumot alakítasz át növényes terrárium célra, és lefeded, akkor én nagyon javaslom egy ventilátor beépítését, mert a terráriumnak is lélegeznie kell. Ha nagyobb szellőzőket raksz rá kb 70-80% , akkor nem feltétlen szükséges e gyakrabban kell párásítani.Én fedés nélkül naponta 2x párásítanék növényzettől függően. A folyamatos túl magas pára a gombás fertőzések és a bacik melegágya. A levegőben is "panghat" a pára és akkor a növényeknek reszeltek. Az optimális értékeket nagyon nehéz elsőre belőni, ezért egy páratartalom mérőt is beszereznék. Én a szobai hőmérő időjárásjósló kütyüt berakom a terkóba amíg belövöm az értékeket és utána kikerül a technika. Ilyen kis méretben elég a kézzel spriccelés naponta 1-2x vagy a növények igényeinek megfelelően. A talajt rétegelném, alulra drain réteg valami szép kavicsból, rá az ültetőtalaj. Ha enyhén túllocsolnád a tetráriumot a pangó víz addig nem okozna gondot ameddig a vízszint a kavicsréteg tetejénél nem ér tovább a termőtalajig. Azért okozhat gondot, ha nincs drain, mert a talaj "elmocsarasodik". Drainréteg nélkül a szerves ültetőközeg(nevezzük földnek) alsó rétegében a pangó víz miatt nem kívánatos biológiai és kémiai folyamatok indulnak be és a növények gyökerei a túlszaporodott baciktól meg egyebektől elfertőződnek és végül elhalnak. A terráriumoknál jobban belefér a kisérletezgetés, mint az akváriumoknál. Ha aggódsz a pangó víz miatt akko számításba jöhet egy wabi kusa tál😁
 
Ha akváriumot alakítasz át növényes terrárium célra, és lefeded, akkor én nagyon javaslom egy ventilátor beépítését, mert a terráriumnak is lélegeznie kell. Ha nagyobb szellőzőket raksz rá kb 70-80% , akkor nem feltétlen szükséges e gyakrabban kell párásítani.Én fedés nélkül naponta 2x párásítanék növényzettől függően. A folyamatos túl magas pára a gombás fertőzések és a bacik melegágya. A levegőben is "panghat" a pára és akkor a növényeknek reszeltek. Az optimális értékeket nagyon nehéz elsőre belőni, ezért egy páratartalom mérőt is beszereznék. Én a szobai hőmérő időjárásjósló kütyüt berakom a terkóba amíg belövöm az értékeket és utána kikerül a technika. Ilyen kis méretben elég a kézzel spriccelés naponta 1-2x vagy a növények igényeinek megfelelően. A talajt rétegelném, alulra drain réteg valami szép kavicsból, rá az ültetőtalaj. Ha enyhén túllocsolnád a tetráriumot a pangó víz addig nem okozna gondot ameddig a vízszint a kavicsréteg tetejénél nem ér tovább a termőtalajig. Azért okozhat gondot, ha nincs drain, mert a talaj "elmocsarasodik". Drainréteg nélkül a szerves ültetőközeg(nevezzük földnek) alsó rétegében a pangó víz miatt nem kívánatos biológiai és kémiai folyamatok indulnak be és a növények gyökerei a túlszaporodott baciktól meg egyebektől elfertőződnek és végül elhalnak. A terráriumoknál jobban belefér a kisérletezgetés, mint az akváriumoknál. Ha aggódsz a pangó víz miatt akko számításba jöhet egy wabi kusa tál😁
Kösz.
Az akvarium a kinezet miatt lenne praktikusabb, viszont akkor kellene beszereznem egy plexitetöt, amire vagy lyukakat furnek vagy mas modon, de szellözöt barkacsolnek. Ventit nem akarok, hogy a vilagitason kivül mas technika meg sok kabel ne legyen ott. Valoban csak egy pici diszt szeretnek az etkezöbe. Az aljara hydroballt terveztem, arra pedig szunyoghalot,a talaj vagy amazonia, vagy a szokasos terarriumi keverek (kokuszrost, miegyebek) lenne.
Gondolkodom meg, hogy akva atalakiotva vagy inkabb egy mini terrarium legyen.. Hajlok a terarium fele, mert azt talaltam olyan meretben, amilyenben szeretnek. Akvat meg nem..
 
Sziasztok!
Én egyelőre még a rombolási fázisban vagyok. Tavaly november végén megkaparintottam ingyen egy 30x20x20-as kis csöppséget, hátterezve, fával, fenyőmulccsal, döglött tücskökkel. A nem odavaló dolgokat kidobtam, a hátteret pedig megpróbáltam mohásítani. Sajnos masszív penészedés lett a vége többszöri próbálkozásra is, így arra jutottam, hogy a háttértől meg kell szabadulni. Pár hete nekiálltam szétszedni, és csak kicsit repesztettem meg a tetejét, eléggé büszke is voltam magamra, hisz összetörhettem volna az egészet apró pici darabokra is. (Mentségemre szóljon, hogy kicsinek találom a felső szellőző részét, így a teteje amúgy is cserére szorult volna!)
Szóval a lényeg, a háttér kijött (valami cementes vagy csemperagasztós megoldás volt festve, mögötte hungarocell, vizezve eresztette is kicsit a színét, illetve sajnos berohadt alá a víz, nem is volt baj, hogy végül a kiszedés mellett döntöttem), viszont olyan 200 forintos méretű foltokban ott maradt a szilikonragasztó. Mivel kicsi az egész, nagyon nehéz lenne megfelelő szögben beférni, hogy pengével felkaparjam, így ötleteket keresnék, hogy mivel lehet oldani, leszedni a ragasztót. A jelenlegi praktikám az ablaktisztítós szivaccsal, határozott mozdulatokkal történő dörgölés, de egy folt így nagyjából egy órába, és másnapi masszív izomfájdalomba kerül. Találtam szilikon eltávolító szereket, de nem tudom, hogy van-e valami feltétel, hogy hol működik, vagy milyen régi szilikonon, és nem dobnék ki több ezer forintot valamire, ami lehet, hogy nem is működik.
Valakinek lenne ötlete? :unsure:
 
Sziasztok!
Én egyelőre még a rombolási fázisban vagyok. Tavaly november végén megkaparintottam ingyen egy 30x20x20-as kis csöppséget, hátterezve, fával, fenyőmulccsal, döglött tücskökkel. A nem odavaló dolgokat kidobtam, a hátteret pedig megpróbáltam mohásítani. Sajnos masszív penészedés lett a vége többszöri próbálkozásra is, így arra jutottam, hogy a háttértől meg kell szabadulni. Pár hete nekiálltam szétszedni, és csak kicsit repesztettem meg a tetejét, eléggé büszke is voltam magamra, hisz összetörhettem volna az egészet apró pici darabokra is. (Mentségemre szóljon, hogy kicsinek találom a felső szellőző részét, így a teteje amúgy is cserére szorult volna!)
Szóval a lényeg, a háttér kijött (valami cementes vagy csemperagasztós megoldás volt festve, mögötte hungarocell, vizezve eresztette is kicsit a színét, illetve sajnos berohadt alá a víz, nem is volt baj, hogy végül a kiszedés mellett döntöttem), viszont olyan 200 forintos méretű foltokban ott maradt a szilikonragasztó. Mivel kicsi az egész, nagyon nehéz lenne megfelelő szögben beférni, hogy pengével felkaparjam, így ötleteket keresnék, hogy mivel lehet oldani, leszedni a ragasztót. A jelenlegi praktikám az ablaktisztítós szivaccsal, határozott mozdulatokkal történő dörgölés, de egy folt így nagyjából egy órába, és másnapi masszív izomfájdalomba kerül. Találtam szilikon eltávolító szereket, de nem tudom, hogy van-e valami feltétel, hogy hol működik, vagy milyen régi szilikonon, és nem dobnék ki több ezer forintot valamire, ami lehet, hogy nem is működik.
Valakinek lenne ötlete? :unsure:
Ötletem nincs, de tetszik a kitartásod 👍
 
Sziasztok!
Én egyelőre még a rombolási fázisban vagyok. Tavaly november végén megkaparintottam ingyen egy 30x20x20-as kis csöppséget, hátterezve, fával, fenyőmulccsal, döglött tücskökkel. A nem odavaló dolgokat kidobtam, a hátteret pedig megpróbáltam mohásítani. Sajnos masszív penészedés lett a vége többszöri próbálkozásra is, így arra jutottam, hogy a háttértől meg kell szabadulni. Pár hete nekiálltam szétszedni, és csak kicsit repesztettem meg a tetejét, eléggé büszke is voltam magamra, hisz összetörhettem volna az egészet apró pici darabokra is. (Mentségemre szóljon, hogy kicsinek találom a felső szellőző részét, így a teteje amúgy is cserére szorult volna!)
Szóval a lényeg, a háttér kijött (valami cementes vagy csemperagasztós megoldás volt festve, mögötte hungarocell, vizezve eresztette is kicsit a színét, illetve sajnos berohadt alá a víz, nem is volt baj, hogy végül a kiszedés mellett döntöttem), viszont olyan 200 forintos méretű foltokban ott maradt a szilikonragasztó. Mivel kicsi az egész, nagyon nehéz lenne megfelelő szögben beférni, hogy pengével felkaparjam, így ötleteket keresnék, hogy mivel lehet oldani, leszedni a ragasztót. A jelenlegi praktikám az ablaktisztítós szivaccsal, határozott mozdulatokkal történő dörgölés, de egy folt így nagyjából egy órába, és másnapi masszív izomfájdalomba kerül. Találtam szilikon eltávolító szereket, de nem tudom, hogy van-e valami feltétel, hogy hol működik, vagy milyen régi szilikonon, és nem dobnék ki több ezer forintot valamire, ami lehet, hogy nem is működik.
Valakinek lenne ötlete? :unsure:
Esetleg levagni a tetejet, nagyobb szellözöt tenni ra?
Miközben a teteje le van szedve hozza is fernel a hatterhez...szikevel, schnitzerrel könnyel le tudnad akkor szedni a maradek ragasztot...
Vagy kutatsz egy kicsit, hatha talalsz ingyen vagy olcson egy jobb kis meretü terrariumot...:)
 
Esetleg levagni a tetejet, nagyobb szellözöt tenni ra?
Miközben a teteje le van szedve hozza is fernel a hatterhez...szikevel, schnitzerrel könnyel le tudnad akkor szedni a maradek ragasztot...
Vagy kutatsz egy kicsit, hatha talalsz ingyen vagy olcson egy jobb kis meretü terrariumot...:)
Tele a net occó terrákkal, de abban hol a kihívás? :D A levágás lenne a legvégső eset, szerencsére nem akkora a repedés, hogy bajt okozna vagy zavaró lenne (leszámítva a leppatannás utáni kézelvágást). :D Plusz kidobni nem akarnám, több szemetet meg nem akarnék tárolni, már így is sok a "majd jó lesz valamire" cuccom. :p
Marad a sikamika jobb híján.
 
1. SerpaDesign videóit már hónapok óta figyelemmel kísérem, nem jövök rá, hogy az "egg crate"-ként emlegetett rácsot, amit minden építéskor használ, milyen néven lehet itthon beszerezni, vagy hogy milyen hazai terméket lehetne helyette használni (a "fényrács/szellőzőrács" négyzetméter árából veszek 54 liter barna lávakő aprólékot, szóval azoknál olcsóbb megoldás kell).

Erre visszatérnék egy nagyon kicsit.
Akit érdekelhet. Egg crate néven találtam ilyet nem is vészesen drágán, bengúdon. kb. 30x15cm méretben.
Akit érdekel, az írjon privátban, szerintem én is fogok rendelni ilyet, akár össze is állhatunk többen, egyszerűbb egyszerre rendelni.
 
Back
Oldal tetejére